Tudatos ​gyermeknevelés 2 csillagozás

Emily Oster: Tudatos gyermeknevelés

Emily Oster a Tudatos gyermeknevelés című könyvében talán még komolyabb feladatot vállal magára: megmutatja, hogyan lehet újdonsült szülőként eligazodni a csecsemőgondozás és a gyermeknevelés útvesztőjében. Az első három év nagy kérdéseiben csak úgy hozhatunk megfelelő döntéseket, ha megismerjük, mit mond a tudomány, és figyelembe vesszük nemcsak a baba, de a szülők igényeit és vágyait is. A Tudatos babváráshoz hasonlóan a kétgyermekes anyuka és elismert közgazdász ebben a kötetben is a kutatásai során összegyűjtött információkkal támogatja a kezdő családokat. „Ez a könyv nem mondja meg a szülőknek, milyen döntéseket hozzanak a gyermekeik gondozása és nevelése során, egyszerűen felvértezi őket a szükséges tudással, és rávilágít a várható előnyökre és hátrányokra. A számadatok ismeretében aztán mindenki egyénileg választhat a lehetőségek közül.” Emily Oster

Partvonal, Budapest, 2021
384 oldal · puhatáblás · ISBN: 9786156058461 · Fordította: Novák Petra
Partvonal, Budapest, 2021
384 oldal · ISBN: 9786156058775 · Fordította: Novák Petra

ElizaDay>!
Emily Oster: Tudatos gyermeknevelés

A borító rendkívül találóan lett megalkotva, ez fogott meg először a könyvben, mi más is ábrázolhatná jobban a kisgyermekes időszak nehézségeit, mint egy útvesztőnek látszó kiságy. A fülszöveg is felkeltette az érdeklődésem, hiszen ebben az időszakban nem a rokonok, ismerősök és FB-csoporttagok által hangoztatott, talán nem feltétlenül megalapozott okosságokra (téveszmékre?!) van szüksége egy szülőnek, hanem tényekre, hasznos tudnivalókra, és igen, tudományos eredményekre. A könyv elolvasása után úgy gondolom, az abban foglaltakat mindenkinek hasznos elolvasnia, aki kisgyermeket gondoz, vagy gyermekvállalás előtt áll, illetve akár többedik gyerkőcöt tervez, és túl van már egy sok örömmel, ugyanakkor sok megpróbáltatással is járó időszakon.
Az is tetszett a könyvben, hogy nagyon modern, olvasmányos, érthetően fogalmaz, a humort sem nélkülözi, ugyanakkor számos érdekes vizsgálati leírás kapott helyet benne, amelyeknek a szerző levezette a módszereit, esetleges hiányosságait, illetve, hogy akár az eredményük miért nevezhető mégis bizonytalannak.
Egyébként a szerző kutató közgazdász, a szövegből kitűnik a rajongása az adatok és elemzések iránt, a könyv tudományos munkaként is megállja a helyét, mégis érdekes és gyakorlati szempontú, a szerző a maga és ugyanezen területen dolgozó férje, valamint gyermekeik több családi történetét is megosztja. Nagyon tartalmas szöveg, valóban olyan kérdéseket jár körül, amelyek ebben az élethelyzetben kardinálisak, a szoptatástól kezdve az alvásproblémákig, valamint a mozgásfejlődéstől a hozzátápláláson át a bölcsődeválasztásig. Felvet sok olyan gondolatot, amelyek ezekkel kapcsolatban minden szülő fejében megfordulnak, ezeket helyreteszi, tudományos vizsgálatok alapján alátámasztja, vagy épp elveti. Ugyanakkor a szerző igyekszik nem állástfoglalni pro és kontra egy-egy témában, sokkal inkább levezeti, hogy a világon elvégzett egyes vizsgálatok mit támasztanak alá, vagy éppen mit nem, ezek alapján pedig minden szülő döntse el, számukra és a gyermekük számára mi a legmegfelelőbb megoldás. Az is szimpatikus volt, hogy egyes vonatkozásokban a szüleim fiatalkorában, az ő gyermekvállalásuk idején elfogadott, bevett – általuk kimondottan emlegetett – gyakorlatot is megvizsgált, kifejtette, hogy azok milyen vizsgálatok alapján terjedtek el és ma mennyire lehetnek megalapozottak.
Bár a szerző az Egyesült Államokban él, és az ottani megoldásokat is bemutatja, tényleg igazán sok országból elemzett felméréseket, vizsgálatokat, illetve nagyon jó a magyar kiadás szerkesztése, ugyanis számos helyen lábjegyzetben külön jelezték a magyar gyakorlatot, lehetőségeket (pl. gyermekvállalással járó juttatások, bölcsőde- és óvodahelyzet).
Mindenképpen ajánlom a könyvet elolvasásra azoknak, akiknél aktuális a téma.