Emily ​Dickinson válogatott írásai / Károlyi Amy fordításai és tanulmányai 19 csillagozás

Emily Dickinson – Károlyi Amy: Emily Dickinson válogatott írásai / Károlyi Amy fordításai és tanulmányai

Minden ​versének négy összetevője van: természet, érzelem, halál és öröklét. Tehát a van és a nincs. A halál csak annak okozhat ilyen élethossziglani problémát, aki minden ízében élvezi az életet.
Verseinek sokkal kevesebbet mond az életrajz. Emily Dickinson 1830-ban született Amherstben, Massachusetts államban. Verseit az akkor legtekintélyesebb amerikai irodalmi folyóirat szerkesztőjének küldi el. Az megsejt valamint a rendhagyó géniuszból, és bátorítja, hogy írjon formában és tartalomban is kerékvágásba illő verseket. Emily Dickinson erre nem volt hajlandó, ezért a jövőbe, érvényesülésbe vezető út bezárult előtte.
Ami nem sikerült az élőnek, sikerült a holtnak. 1886-ban halt meg, és már 1890-től kezdve gyors egymásutánban jelentek meg kis kiadásokban versei. De voltaképpen 1945-től indult el Emily Dickinson útja a világhír felé. Az értékelés ingamozgása, mely addig Poe-t és Whitmant lendítette magasba, most Emily Dickinsont repíti.
Emily Dickinson verseivel… (tovább)

Magvető, Budapest, 1981
158 oldal · ISBN: 9632714776 · Fordította: Károlyi Amy
Magvető, Budapest, 1978
136 oldal · keménytáblás · ISBN: 9632707435 · Fordította: Károlyi Amy

Alpok

Chöpp P>!

Újra és újra visszatértem hozzá. A költemények annyira tökéletesek, mintha nem is halandó ember írta volna őket. A fordítás számomra csodálatos. Mindkét asszony (Emily Dickinson és Károlyi Amy) a maga nemében megismételhetetlen tehetség!

Amadea>!

Négy és fél csillag, mint Poświatowska, de máshogy. Szikár, letisztult stílus, tele érzelmekkel. A leveleit is nagyon szeretném elolvasni, kár, hogy (tudtommal) nem elérhető magyarul.
„A macska csíkos üdvözletét küldi.” Ebbe szerelmes vagyok:)
(Bővebben a blogban.)

Bene_Klári>!

Találtam egy csodálatos újabb fordítást is:

"A prérihez elég lóhere és darázs,
Egy lóhere, egy darázs,
És kábulás.
A kábulás mindenek fölötti,
Ha nincs a többi."

Fordította G. István László

Quiconque>!

Szeretem ezt a könyvet, főleg Károlyi Amy tanulmányai miatt, ahogyan ő látja a költőt és ezeket a gyönyörű verseket.

Pennmenelien P>!

Gyönyörű versek, eredetiben is el szeretném olvasni őket, hogy teljes legyen a kép, ráadásul a könyv elején található jegyzet betekintést enged/ráhangol Emily Dickinson világára.

Évuka>!

Egy tökéletes példa arra,hogy modern lehet valaki bármikor is élt. Mert nekem nem az a modern,ami érthetetlen,hanem az, ami kortalan.

APerfectCircle>!

Érdekes, de ugyanakkor nagy kihívás is Emily Dickinson verseivel foglalkozni,elemezgetni és olvasgatni.Sokrétű verseivel, a szavakat rendkívül precízen és gondosan megválogató költőnő egyedülállót alkotott nemcsak az amerikai irodalomban.

Quiconque>!

Az élményre való képesség vagy képtelenség nem az élményre való alkalmon és az élmények számán múlik, hanem egyszerűen az élményre való képességen vagy képtelenségen.

charlotte_smtms P>!

S az ég oromzatából
Az örökös tető –

Vendégek – jobbnál jobbak –
Tennivaló csekély –
Kitárni mind a két kezem
Az Édenért –

Szelén>!

Nézed a mennyboltozatot,
Költészet ő.
Ámbár könyvbe nem zárhatod.
Elröppenő.

(1472. vers)

Quiconque>!

A halál csak annak okozhat ilyen élethossziglani problémát, aki minden ízében élvezi az életet, melynek minden szép és rossz perce megőrizni való érték. (…) Csak az perelhet ennyit a halállal, akinek ennyi vesztenivalója van.

9. oldal (Károlyi Amy Emily Dickinsonról)

sophie P>!

563.

Nem vagyok biztos, hogy az év
Is lábakon halad,
Mégis a múlt tünetei
Mozgásra vallanak.

Lábamnak célja távolibb,
Mosolygok múltakon,
Mik úgy duzzadtak tegnap is,
Ma roppant cél, mi von.

Aztán egy Kell,
Azután egy Fogok,
Míly végtelen megalkuvás,
Mi jelzi Akarok!

111. oldal - Emily Dickinson válogatott írásai (Magvető, 1978)

Carmilla >!

Vízre a szomj tanít,