Kalózok ​nyomában 71 csillagozás

Emily Diamand: Kalózok nyomában

A jövő kalózai, egy beszélő ékszer, egy eltökélt kislány – és egy vízimacska… A kaland elkezdődött.
A 22. században Anglia nagy részét elöntötte a víz. A klímaváltozás miatt az angolok elvesztették a technológiájuk nagy részét, és szegénységben élnek. Eközben a továbbra is fejlett Skócia egyre erősebb lesz, tágítva határait, növelve hatalmát. Ám a skótoknak és az angoloknak is fel kell venniük a küzdelmet a Kalózok Családjaival, amelynek tagjai a part menti településeket fosztogatják.
Lilly Melkun egy angol halászlány, aki éppen tengeri macskájával hajózik ki, amikor a vérszomjas kalózok megjelennek a falujában, és elrabolják a miniszterelnök lányát. A falut árulással vádolják, mire Lilly elindul, hogy megkeresse az elrabolt kislányt. Kihajózik a haragos tengerre, és magával viszi a csodálatos, hihetetlen váltságdíjat, egy titokzatos beszélő ékszert, ami még a számítógépek korából származik, és nemcsak a kalózok fenik rá a fogukat – hanem mindenki más is.

Agave Könyvek, Budapest, 2009
238 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789639868397 · Fordította: Görgey Etelka · Illusztrálta: Carol Lawson

Lilly Melkun

Mrs_Curran_Lennart P>!
Emily Diamand: Kalózok nyomában

Tipikus ifjúsági illetve gyerekkönyv, lehet érezni rajta. És nemcsak a 13 éves főszereplők miatt. Bár maga a háttér elég érdekes, hiszen az írónő az 2200-as évek világába helyezte a történetet, amikor is fél Angliát elöntötte a víz, London elmenekült lakóiból pedig kalózok lettek. Tudomány és technika egyedül a fejlett Skóciában van, ami az angolok számára ördöngösség. Ebből ered az egész kalamajka, egy régi technikai csoda miatt. Lily pedig, aki csak segíteni akar a falujának egyre nagyobb zűrökbe keveredik. Kedvenc szereplőm Kandúr a vizimacska, ő nagyon cuki volt. Úgy láttam, már van folytatás, de itthon aligha fogják kiadni.

vicomte P>!
Emily Diamand: Kalózok nyomában

Ez egy teljesen korrekt ifjúsági regény, ami tényleg gyerekeknek szól*, és a főszereplői – a halászlány és a kalózfiú – pont úgy viselkednek, ahogy az elvárható a 12-13 éves kiskamaszoktól. És a felnőttek is úgy viszonyulnak hozzájuk, ahogy az egy ilyen pszeudo-XIX. századi környezetből adódik.
Szóval bármennyire is talpraesetté formálta a két főszereplő kamaszt a klímaváltozás miatt kialakult poszt-apokaliptikus jövő** mégis leginkább makacsok, kissé naivak és borzasztóan tapasztalatlanok, ami miatt gyakran bődületes butaságokat művelnek – pont úgy, ahogy az normális. spoiler A kedvenc jelenetemben a miniszterelnök 6 éves kislánya világítja meg Lillynek, hogy mennyire nem gondolta végig azt, ami miatt útra kelt.

A regény úgy 150 évvel azt követően játszódik, hogy a világ káoszba omlott. Angliában nagyjából Jane Austen korának megfelelő társadalmi viszonyok uralkodnak, és technológiailag az is ritkaság, ha valami – bármilyen meglepő, többnyire a fegyverek – legalább a XX. századi szintet megüti.
A fő történetszál ezek után nem meglepő módon egy XXI. századi hipermodern eszköz felkutatása és felhasználása körül bonyolódik. És persze a végén van egy csavar, amit az olvasó előre sejthet, bár a szereplők számára tökéletes meglepetést jelent.

* Úgy értem, hogy viszonylag kevés olyan utalás van benne, amit csak felnőtt fejjel lehet igazán dekódolni.
** Utalásszinten azért kiderül, hogy a civilizáció összeomlását követően jó darabig még nagyon durva volt a helyzet spoiler

Lovas_Lajosné_Maráz_Margit P>!

Raiders' Ransom 1

Ez is disztópia volt, de nagyon tetszett, a borítója meg egyenesen csodaszép.
A történet kegyetlen korban játszódik, a távoli jövőben, egy ökokatasztrófa urán, ahol Anglia víz alatt áll, csak pár sziget maradt élőhelynek. A társadalom szinte középkori szintre süllyedt vissza, kalózokkal és kis angol halász településekkel. Úgy tűnik a modern technológia már csak Skóciában van jelen, de az sem olyan, mint 170 évvel korábban. Sok kegyetlenség van a könyvben, a kalózok vérengzőek, az angol vezetés pedig gyilkolja és bünteti azokat a szegény halászembereket, akiket meg kellene védenie.
Egy 13 éves halász leányka kerekedik fel és próbálja kiszabadítani a miniszterelnök elrabolt 7 éves kislányát, megakadályozni a falu öreg kapitányainak igazságtalan kivégzését és megakadályozni a készülő háborút. Rengeteg kalandba keveredik, szorult helyzetbe kerül, minden terve kudarcot vall a rideg kegyetlen emberek miatt. Azért végül mégis sikerül eredményeket elérnie, legalábbis a maga és a 7 éves kislány dolgát illetően.
Remélem kiadják a 2. rész is, mert nagyon kíváncsi vagyok a folytatásra.

Indignation I>!
Emily Diamand: Kalózok nyomában

Na jó, ez tényleg ifjúsági volt, de azért nem volt rossz. Kalózok, pipa. Macska, pipa. Ellenszenves jövőkép, pipa.
Mindenképp el kell viszont mondanom, hogy több disztópiát vártam volna, és a számítógép első felbukkanása okozta izgatottságom hamar lelohadt, amikor kiderült, hogy a mesterséges intelligencia egy 10 éves gyermek szintjén van. Lehetne ebből egy felnőtteknek szóló, komolyabb kiadást is készíteni? Fizetnék érte.

Emily Diamand: Kalózok nyomában

2216 áprilisában járunk, ahol megismerkedünk Lilly Melkunnal és a vízimacskájával, Zephaniahval, a kalózzal és Lexyvel.

A sztori alapötlete nagyon magával ragadott – szeretem a posztapokalitikus dolgokat. Mondjuk. Vagy steampunk? Esetleg disztópia lenne? Nem hinném, hogy érdemes megbélyegezni a könyvet, mert a maga nemében egyedülálló. A klímaváltozás elöntötte a világ nagy részét, a technikának befellegzett és a világ visszafejlődött a kalózkorszakba. Mégis akadnak napenergiával hajtható hajók, DNS azonosítással indítható kézikonzolok és mobilok.

Rettentően lassú az eleje, szépen felépül a történet, de mégsem kötött le. Külön-külön szeretem a felsoroltakat – talán a kalózokat nem annyira, hacsak nem Johnny Depp a kapitány –, de együtt valahogy nem működött. Persze egy macskás-számítógépes-steampunk regény nem lehet rossz! A vége nagyon izgalmas volt, azt már képtelen voltam letenni.
A borítóterv valami csodálatos, elsősorban az fogott meg a könyvben.

Kedvenc szereplők: Lilly és Kandúr

Ibanez P>!
Emily Diamand: Kalózok nyomában

Nagyon tetszett, ez tényleg egy aranyos, jó cselekményvezetésű, érdekes és izgalmas ifjúsági regény. Legnagyobb pozitívuma számomra az volt, hogy végre egy olyan könyv, ahol a főszereplő gyerekek a koruknak megfelelően viselkednek… bátrak, de azért néha nem eléggé, van, hogy elsírják magukat, van, hogy teljesen naivan és bután viselkednek és nem értenek meg dolgokat. Még az sem, akit harcosnak nevelnek, de még azért mindig gyerek és a gyereksége bizony elő is tör elég sokszor. Kandúr jó fej, örülök, hogy bekerült a történetbe. A felnőttek javarészt persze olyanok, mint a mai világban a „vezérek”, hatalomra éhesek, és ahogy várható, ez sokszor akár a családjuk ellen is fordítja őket. A világ szuper, az elsüllyedt (félig elsüllyedt) London. Azért kíváncsi lennék, a skótok hogy érték el, hogy a technológia náluk megmaradt, az mondjuk nem is volt kétséges, hogy miért nem osszák meg a többiekkel a tudományukat (ilyen a világ ismét).

Szerintem teljesen bátran ajánlható a mai 12-15 éves korosztálynak (már csak azért is, mert hála az égnek, nincs benne romantika, köszi Emily!) :-D

Röfipingvin P>!
Emily Diamand: Kalózok nyomában

Jó ez, érdekes az alapötlet, de valahogy olyan suta, meg rövid, meg nagyon kiszámítható. Aztán az is lehet, hogy csak én vagyok már nagyon öreg.

NySara95>!
Emily Diamand: Kalózok nyomában

Gyakorlatilag a Helkához tudnám hasonlítani. Szép, jó, de gyerek mese, kicsit már a zavaró kategóriából. Pontosabban csak engem zavart, de bele gondoltam, és 13 évesen oda lettem volna érte. Azért vannak könyve, amiket (sajnos) az ember túl későn olvas el…

Cleosbookheaven>!
Emily Diamand: Kalózok nyomában

Aranyos kis összetett történet volt a maga nemében, de azért nem adok rá több csillagot, mert sok minden nem derült ki számomra, és utólag tudtam meg, hogy valószínűleg ez egy sorozat, ezért maradtak nyitott kérdéseim.

Alíz_Simon P>!
Emily Diamand: Kalózok nyomában

Nagyon ifjúsági, de nem rossz. Az alapötlet tetszett, viszont a kidolgozás stílusa már nem annyira. Bár ahogy olvasom, mennyire jónak találták a díj odaítélői, lehet, hogy a fordítás a ludas:)

PuPilla>!

– Óvatosan! – pirít rá Mr. Saravanan. – Azok ott Harry Potterek. A történészek a fél karjukat odaadnák, ha megkaphatnák őket.

12. fejezet., 96. oldal

AniTiger P>!

De akadnak ennél is furcsább dolgok: szőke hajú, hosszú, vékony kezű nőkről készült kis szobrok, amelyek halott szemekkel bámulnak előre. Aztán egy másik szobor: egy kövér öregember, fehér szakállal és piros ruhában. Úgy néz ki, mint egy kalóz, mert csak a kalózok húznak magukra egyszínű ruhát, de az alján lévő felirat szerint ez egy „Éneklő Mikulás”. Bár ettől lehet, hogy mégiscsak kalóz volt, aki szívesen énekelt, miközben áldozatait darabolta.

41. oldal, 4. fejezet - Hallgatózás (Agave Könyvek, 2009)

Kapcsolódó szócikkek: Barbie baba · kalóz · Mikulás
AniTiger P>!

Zeph azonban egyáltalán nem hálás sem a fürdőért, sem az ételért. Éppen ellenkezőleg.
– Lilo! Hozz még meleg vizet!
– Nem vagyok a szolgád! – vágok vissza, mire elhúzza a száját.
– Tényleg nem. Ha az lennél, tudnád, hol a helyed, és nem pofáznál vissza – feleli.

102. oldal, 12. fejezet - Mr. N. K. Saravanan (Agave Könyvek, 2009)

Kapcsolódó szócikkek: Lilly Melkun
rlb_32557241>!

Három szobán is keresztülsétálunk, de mindegyik olyan, mint az utca odakint: zsúfolásig tömve régiségekkel. Az első szobában nincs más, csak rongyos könyvkupacok, amelyek egész a mennyezetig érnek. Kandúr megpróbál felugrani az egyik kisebb halomra, de amikor imbolyogni kezd alatta, azonnal leugrik.

96. oldal, 12. Mr. N. K. Saravanan

Silverien>!

A specialitásával, a számítógépekkel, vagy más néven komputerekkel volt kapcsolatban. – Mr. Saravanan megfordul, és rám néz. – Persze te, mint minden rendes angol gyerek, szinte semmit sem tudsz a számítógépekről, igaz? Úgy hallottam, hogy bűnös téma.

Indignation I>!

Tényleg ezt szeretnéd, te lány? Szélfútta élet, és a végén semmi más, csak néhány rozsdás ízület?

AniTiger P>!

Lunden! Úgy bűzlik, mint a rohadt káposzta és a galambszar együtt.

80. oldal, 10. fejezet - Egy sérelem és egy jóvátétel (Agave Könyvek, 2009)

AniTiger P>!

– Egyébként Zephaniahnak hívnak – próbálok témát váltani. – De mindenki csak Zephnek szólít. Medwin az apám. Ő az összes Család legklasszabb Vezére.
A kislány pislant egyet.
– Az én nevem Alexandra Persephone Olivia Randall, de anyu csak Lexynek hívott.

57. oldal, 6. fejezet - Ünnep és küzdelem (Agave Könyvek, 2009)

Róka>!

Valaki sikoltozni kezd. Furcsa hallani, hogy egy férfi sikoltozik.

AniTiger P>!

– Kérem, azonosítsa magát, elsődleges felhasználó!
Értetlenül bámulok vissza.
– Mi-a-neved? – kérdezi nagyon lassan és hangosan.
– Lilly Melkun – nyöszörgöm.

74. oldal, 9. fejezet - PSAI (Agave Könyvek, 2009)

Kapcsolódó szócikkek: Lilly Melkun