Bárszék ​az éjszakában 4 csillagozás

Ember Mária: Bárszék az éjszakában

" ​- Az mit jelent, hogy kuplung? – kérdezte Big Ben felügyelő.
– Azt, hogy kapcsolat. Kapcsolódás. Mint a kupl-eráj szóban, hehe…
Az urak nem szolgáltak az erkölcsrendészeten?… Valahonnan szörnyen ismerősek, bocsánat.
– Nyilván a mozivászonról – felelte szárazon Big Ben felügyelő. – Netán a tévéből. Noha nem Agatha Christie írt bennünket. Mi gyilkossággal nem foglalkozunk.
– Soha?
– Soha.
– És miért nem, hogyha szabad megkérdeznem?
– Jobban érdekelnek a köznapi ügyek. Piszlicsári ügyek. Az efféle mindennapi esetek, mint amikor egy autó rosszul vesz egy kanyart, nekimegy az út szélére kihelyezett két széknek, azok egyike bevágódik az árokba, neki egy ott alvó csavargó fejének…! Mi ehhez képest egy gyilkosság, kérdem én?… Vér, csak vér.
– Vér, az itt is akad – mondta szolgálatkészen a helyszínelő rendőr. – Az egyik szék éle véres és hajas…" (tovább)

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Rakéta Regénytár Magvető

Magvető, Budapest, 1983

Csabi >!
Ember Mária: Bárszék az éjszakában

Nem igazán tudok mit kezdeni ezzel a kisregénnyel. Még ha ismerném valamennyire az író munkáit, akkor lehetne talán mihez kötni, de mivel ez az első olvasásom tőle, csak sötétben tapogatózom.
Ami leginkább ráillik a történetre, az a krimi paródia. Méghozzá a szocialista krimi paródia. Rendőrök mindennapjait követhetjük nyomon egy meg nem nevezett országban (ilyen neveik vannak a rendőröknek, hogy Leonárd, Big Ben, Abusír), igaz, több helyen is említi a Hungária kávéházat, ami lehet figyelmetlenség, de akár szándékos is, végül is tökmindegy, a magyar olvasó úgyis a saját hazájára asszociál.
Na most, ha ez paródiának lett szánva, akkor leszögezem, nem nevettem rajta. Van egy ilyen blődli „bűneset”, hogy egy autós elcsap két, útszélre kirakott bárszéket, amiből az egyik hókon vágja az árokban részegen heverő plagátragasztót (Lópici Gáspár volt valószínűleg). Aztán van még egy veszélyes autótolvaj bűnbanda, ami különös módon kapcsolódik egy feltűnően öltözködő, külföldi illetőségű hölgyhöz, illetve feltűnik egy apróhirdetésekben seftelő banda, ami mindenféle, sosem kapható termékeket hirdet „hely hiányában”. Persze igazi nyomozás nincs, mindig a véletlen játszik a rendőrök kezére, közben feltűnik néhány extrém alak, a rendőrök pedig egymással évődnek elmerülve a hivatalos bikkfanyelv legmélyebb rétegeiben.
Szóval, ha ez paródia akart lenni, akkor nem sikerült jól, igaz, az író eleve a fa mellé vágott a fejszéjével, mert a szocialista krimi maga is olyan halovány és egyenetlen teljesítményt nyújtott, hogy néha önmaga paródiája volt. Ha meg nem paródia akart lenni, akkor nem tudom, mi ez. Még ha Ember Mária figyelmeztetett is az elején: „Előre óvnom kell a tisztelt böngészőt: ez nem tisztességes krimi. Ebben a szálak végül a rendőrségre vezetnek. És hulla sincs benne. Ha mégis megveszik, magukra vessenek!”

Ember Mária: Bárszék az éjszakában

Na most az van, hogy az elején a félcsillag vagy félbehagyás opciókon törtem a fejem. Mer' ugye egy krimi az legyen krimi, és ne abszurd. De miért is ne legyen abszurd egy krimi?
És kezdtem rákapni az ízére ennek a történetnek, amiben minden kérdéses. Elkövető, áldozat, "bűn"cselekmény… mondjuk a rendőr az rendőr, a hulla az… bocs! hulla az nincs. Viszont más rejtélyek akadnak, na csak olyanok, amik a létező szocializmusban élőknek nem rejtélyek voltak, hanem – ha jobban belegondolunk – csak a mindennapok abszurditásai.
Azért valami bűnügy is akad a végére…

Magvető, Budapest, 1983

regulat>!

…a létező szocializmusban a létező újságok tanúbizonysága szerint rendkívül kevés bűneset bűnesett.

regulat>!

Mert mindig lebecsülitek a publikum segítőkészségét! Te, aki író vagy… vagy az akarsz lenni… Te ne tudnád, hogy minden emberben egy miniatűr rendőr lakik?!

[Két rendőr beszélget egy rendőrségi hirdetmény kapcsán]