Közöd? 40 csillagozás

Elvis Peeters: Közöd?

„A lányok sorban álltak, szétterpesztett lábbal.
Integettek a kocsiknak.
Az egyik kezükkel, mert a másikkal a szoknyájukat tartották,
könyökük a híd korlátján…
Négy fiatal pina.
Ki ne lenne rá kíváncsi?”

Mit csinálsz, amíg szüleid a társadalom hasznos tagjaiként dolgoznak,
keresik és költik a pénzt?
Tanulsz és játszol, gyűjtöd a tapasztalatot,
hogy majd te is a társadalom hasznos tagja lehess…
És persze kipróbálod azt is, amit nem szabad.
Amíg lehet.

A Közöd? kamasz hősei meg akarnak élni, meg akarnak tapasztalni mindent, amit tabuként kezel a civilizáció.
Az a gyűlölt civilizáció, amelytől magányosnak érzik magukat akkor is, amikor együtt vannak.
Megélni a gyönyör és a kín, a hatalom és az alávetettség mámorát!
Beleröhögni a halál képébe! Persze lehetőleg a másokéba.
Mert szabadok vagyunk.
„Csont nélkül szabadok.
Nem így születtünk, nem így neveltek minket: azért vagyunk szabadok, mert azok akarunk lenni.
Igaz vagy sem?”

Európa, Budapest, 2014
180 oldal · ISBN: 9789630798242 · Fordította: Wekerle Szabolcs

SayanKimblee>!
Elvis Peeters: Közöd?

Nem mondanám éppenséggel megosztó könyvnek, a túlnyomó rész szerint undorító és túlságosan trágár. Részemről talán épp ezek miatt volt letehetetlen. Be kell vallanom, én nagyon élveztem olvasni. Tetszett, ahogy a szereplők megpróbálták az életüket az etalonnak beállítani, miközben lenéztek mindenki mást, akinek ellenkezett a véleménye az övékkel, holott pont ők voltak azok, akik kétségbeesve próbáltak valami színt vinni a saját mindennapjaikba.

Batus>!

(Figyelem, felnőtt tartalom!)

Bret Easton Ellis szereplőinek gyerekkora, vagy valami olyasmi, sok pinával, erőszakkal, meg biznisszel, és akkora ürességgel, ami magába szippantja a lélek minden kis maradékát.
Baszásból is megárt a sok.
Igaz?
Igaz.

Ja és B. E. E.-szel ellentétben itt a zenei utalások is már mind az én generációmhoz tartoznak…

BoSziKa78>!
Elvis Peeters: Közöd?

Igen perverz és beteg dolgokról ír ez a könyv, de mindezek mellett ott a háttér. Hogyan vezethetett ide 8 fiatalt a sors? Többé-kevésbé rendezett háttérrel rendelkeznek, nem egy iskolába járnak, és ami másnak csak egy futó gondolat, ők meg is csinálják. Miért? Mert nem éreznek felelőséget, vagy nem akarnak felelősek lenni tetteikért – miközben csak boldogok akarnak lenni.
Nem tudom hogyan jutottam ehhez a könyvhöz- talán valemlyik régebben olvasott könyvhöz volt írva, hogyha ez a könyv tetszett, akkor olvasd el ezt is. De nem emlékeztet egyetlen elolvasott könyvhöz sem:)

Damson>!
Elvis Peeters: Közöd?

Többet vártam tőle… A téma adta volna, hogy több legyen: lehetett volna ez egy korkép (kórkép?) a 21. századi nyugati tinédzser kultúráról… A vége felé néhol már-már azt hittem, sikerül ezt is belecsempészni a céltalan, bizarr pornográfiába, de nem, nem sikerült… Így ez csupán egy kicsit beteg pornóregény, nem irodalmi alkotás…

Cicu>!

Ma reggel beköszöntött a nyár. Nyakon öntötték a világot egy zsák forrósággal.

Cicu>!

Folyamatosan feszegetjük a határainkat. A határok arra valók, hogy elérjük, majd tovább feszegessük őket.

Cicu>!

Utólag könnyű megítélni valamilyen cselekedetet.

Cicu>!

A vágyaink és az igényeink nem feltétlenül estek egybe.

Cicu>!

Csak a most biztos. A mostot nem cáfolhatja sem a kémia, sem a fizika, sem a biológia.

Cicu>!

Havazott, fagyott, aztán olvadt, a tetőről csöpögött a víz.

Cicu>!

De a szerelem elmúlik. Hisz nem más, mint egy közönséges ösztönből kinövő vágyakozás.

Cicu>!

Az üzlet az üzlet, és üzletben nincs barátság.

Cicu>!

Fiatalok voltunk, nem gondoltunk a jövőre, nem gondoltunk az időre, csak arra, mit csinál belőlünk az idő, hogyan adhatnánk át magunkat egészen az élvezeteknek.
Élveztük, hogy ezek vagyunk, tapasztalatlanok és felelőtlenek.