Folk-lore ​of the Antilles, French and English 1 csillagozás

Elsie Clews Parsons – Gladys A. Reichard: Folk-lore of the Antilles, French and English

A collection of folk tales from the Antilles in English and French, organized by island.

1478 oldal · keménytáblás · ASIN: B000EF3NCI

Mesemondó IP>!

Gigantikus mű, és rengeteg mese van benne. Egyrészt végtelen kincsesbányája a népmeséknek és legendáknak (az utolsó kötet még téma szerint is felsorolja a változatokat), másrészt viszont egyáltalán nem könnyű olvasmány. A gyűjtő, mint folklorista, gondosan és szó szerint jegyezte fel a történeteket, leginkább fonetikusan, aminek az lett az eredménye, hogy sok szöveg csak hangosan kiolvasva értelmezhető, és úgy sem mindig szórakoztató. A könyv javára legyen mondva, gondosan jegyzi a mesemondókat is, és szigetekre bontja a gyűjteményt, vagyis a sok apró karibi szigetországhoz nagyon hasznos forrás volt.
Ami a történeteket illeti (amikről részletesebben írtam a blogon az elmúlt hetekben), nagyon sok volt közöttük a trickster-történet; általában Ananszi és Nyúl koma a főkolomposok, de mások is fordultak közöttük elő. A francia meséket sajnos csak üggyel-bajjal futottam végig, mivel a franciatudásom a karibi fonetikus dialektusokra nem terjed ki, de úgy tűnt, volt itt azért loup garou, zombi, és egyéb szellemlény is bőséggel. Klasszikus tündérmesék is felbukkantak persze, Hamupipőke, ilyesmik, plusz rengeteg ördöghöz-férjhez-ment-lányos és anyám-megölt-apám-megevett típusú horrormese is. Azért mégis a tricksterek voltak a legjobbak.
Blogok az egyes országok meséiről itt:

Mesemondó IP>!

„Lawd, master, send down a little cocoanut oil to 'noint my skin.”
An' Brer Nancy pee on Lion.

325. oldal - False message: Take my place!