Arturo ​szigete 2 csillagozás

Elsa Morante: Arturo szigete

Arturo, ​egy félárva kisfiú, öntudatlan, boldog közösségben él a világgal tündérszigetén, a nápolyi öbölben. Érti az állatok, az elemek nyelvét, hősi tettekre, világbíró vállalkozásokra készül. Rajong apjáért, ezért a szép, erős, titokzatos vikingért, imádattal csügg halott anyja emlékén. S kalandos álmainak, szertelen ábrándjainak idilljébe belép egy kis mostoha, aki félretaposott cipőben, rongyos ruhában jár, és nagyon is együgyű, babonás teremtés, mégis valami különös tudás, romlatlan varázshatalom sugárzik belőle. Ő indítja meg Arturóban az eszmélkedés keserűen gyönyörű folyamatát, ő ébreszt benne sajgó emberi érzéseket. Először féltékenységet, mert Arturo csak bálványozott apjának elrablóját látja benne. Azután valami kimondhatatlan vonzalmat, mert halott anyjának újratestesülését sejti benne. Végül fölfedezi benne a nőt. Ettől fogva Arturo sorsa a varázslatosan szép és megválthatatlanul tragikus első szerelem erőterében futja meg útját a gyermekkor fájdalmasan szép… (tovább)

Európa, Budapest, 1966
414 oldal · keménytáblás · Fordította: Dankó Éva · Illusztrálta: Orosz János

nuskod

Ekkor szinte testvéri szánalom fogott el önmagam iránt. Felírtam a nevemet a homokba: ARTURO GERACE, hozzátéve: EGYEDÜL VAN; és utána: MINDIG EGYEDÜL.

nuskod

Így hát az élet rejtelem maradt. És a legelső rejtély még mindig én magam vagyok magamnak!

nuskod

Nem töprengtem rajta, hogy milyen sors vár rám, akár a következő órákban is, mintha nem az én sorsom lenne az már, hanem valaki másé, akit még nem ismerek, és nem is nagyon fontos, hogy megismerjem.