A ​virrasztás éjszakája 17 csillagozás

Elliott Arnold: A virrasztás éjszakája Elliott Arnold: A virrasztás éjszakája Elliott Arnold: A virrasztás éjszakája

Ez ​a könyv a dán ellenállási mozgalom legfontosabb, legszebb fejezetének, a dániai zsidóság megmentésének története: Elliott Arnold amerikai író-publicista munkája, Dániában, ahol a németek szokásos diszkriminációs hadjáratukat is mérsékelni kényszerültek, mert az ismert rendelet megjelenésekor sárga csillaggal jelent meg maga a dán király – a deportálás elrendelésével szokatlanul hosszú ideig vártak. A megszállás negyedik évében rendelték el a zsidók deportálását. „Az akció” a dánok ellenállása miatt meghiúsult: a dán zsidóság – Európában egyedül – megmenekült. Néhány nap, tulajdonképpen egyetlen éjszaka alatt, több mint nyolcezer zsidót csempésztek át honfitársaik a semleges Svédországba. Értelmiségiek, püspökök, plébánosok, orvosok, egyetemisták, üzletemberek, kocsmárosok, munkások, halászok, fiatalok, öregek – az egész dán nemzet szinte egységesen vett részt a dán zsidóság megmentésében.
„Visszavárunk Dániába” – búcsúztak csendesen a parton álló dánok a dán zsidóktól. Ez… (tovább)

A következő kiadói sorozatokban jelent meg: Híres háborús regények · Olcsó Könyvtár Szépirodalmi

Magyar Könyvklub, Budapest, 1998
570 oldal · keménytáblás · ISBN: 9635486944 · Fordította: Fazekas László
Szépirodalmi, Budapest, 1985
530 oldal · puhatáblás · ISBN: 9631528812 · Fordította: Fazekas László
Szépirodalmi, Budapest, 1984
530 oldal · puhatáblás · ISBN: 9631528812 · Fordította: Fazekas László

Én_az_olvasó>!
Elliott Arnold: A virrasztás éjszakája

Szinte hihetetlen, amit a dánok véghez vittek. Minden erőszak, fenyegetettség, megtorlás ellenére voltak olyan bátrak és segítették a dániai zsidókat, hogy biztonságba jussanak. Mint minden ilyen helyzetben itt is voltak áldozatok, hősök, árulók, voltak akik lelkileg összeroppantak vagy éppen megerősödtek.
Érdekes volt bizonyos tisztek hozzáállását olvasni a regényben, ritkán látni a megszállt ország népével szimpatizáló németeket, akiket néha az érzelmeik irányítanak.

Ágnes_Fajth>!
Elliott Arnold: A virrasztás éjszakája

Abszolút azt kaptam, amit egy ilyen témától vártam, egy csomószor összeszorult a torkom és gombóc nőtt a gyomromba vagy az érzelmektől vagy az izgalomtól – bár tény, én hamar elérzékenyülök. Igaz, nem olyan naturalisztikus, de azért át lehet érezni az eseményeket, és a történet szerintem végig izgalmas a maga folyásában.

Salsita>!
Elliott Arnold: A virrasztás éjszakája

Nem ismertem a történelemnek ezt a részét, de nagyon örülök, hogy ilyen is volt. Sajnos, hogy csak ez az egy… Szépen, érzékletesen van megírva, ezáltal még közelebb hozza a figurákat.