Az ​auschwitzi hegedűs 3 csillagozás

Ellie Midwood: Az auschwitzi hegedűs

Győzedelmeskedhet ​a szerelem a gyűlölet fölött?

Auschwitz, 1943

Alma, az 50381-es rab, több ezer másik fogollyal él együtt a szögesdrót kerítések útvesztőjében, elszakítva a szeretteitől. Ez a tragikus valóság nem is állhatna messzebb Alma korábbi életétől. Gustav Mahler unokahúga nagyra becsült, ismert hegedűművészként mindig lenyűgözte a közönséget az előadásával, amikor azonban a nácik megszállták Európát, ez sajnos nem volt elég ahhoz, hogy megmentse tőlük.

Amikor a női tábor vezetője kinevezi Almát a zenekar karmesterének, hogy a munkába induló foglyoknak és a magas rangú náciknak játsszanak, Alma nem hajlandó rá, még ha döntése az életébe is kerül. Hamarosan azonban rájön, milyen hatalmat kínál neki ez a pozíció: extra fejadagokat szerezhet az éhező lányoknak, sokakat pedig megmenthet a haláltól.

Így ismerkedik meg Miklóssal, a tehetséges magyar zongoristával. A kétségbeesés közepette boldogságra találnak a közös próbákon, a titkos üzenetekben… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2020

Álomgyár, Budapest, 2021
448 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789635701186 · Fordította: Lukács Andrea
Álomgyár, Budapest, 2021

Ellie Midwood: Az auschwitzi hegedűs

A gyengéim a koncentrációs táborokról és Auschwitzról szóló könyvek.
Alma Rosé híres hegedűművész Auschwitzban találja magát a kísérleti osztályon. Utoljára még kér egy hegedűt és amint elkezd játszani minden megváltozik. Emberfeletti feladatot szabnak ki rá, de lehetősége nyílik lányok tucatját megmenteni.
Sok könyvet olvastam már a témában, azonban Az auschwitzi hegedűs kitűnik mind közül. Valahogy teljesen más, vagy csak engem szólított meg jobban.
Mindemellett egy gyönyörű szerelmi törtenet is kibontakozik az emberiség legkegyetlenebb időszakában.
Rendesen megríkatott, nem is tudtam már a végén kiért sírok, inkább kijött az egész borzalom, amit a könyv átadott. Mégsem bánom, sőt az egyik legnagyobb kedvencemmé vált! Bátran állítom, hogy a legjobb holokauszt könyv, amit eddig olvastam!

Bővebben a blogon:

Zanit>!
Ellie Midwood: Az auschwitzi hegedűs

Elég sok könyvet olvastam a témával kapcsolatban, de talán ez volt a legkönnyebben emészthető.
Alma Rosé híres hegedűművész volt, ez emelte a kiváltságosok közé a koncentrációs táborban.
Ő és a zenekara tagjai több élelmet kaptak, naponta zuhanyozhattak, még kályhájuk is volt a barakkjukban, ahol mindenkinek volt saját ágya.
Alma Mengele, Hössler és Mandl védelme alatt állt, ő és a zenekar tagjai sokkal könnyebben éltek, mint egy átlagos női fogoly.
Nyilván így is pokol volt az élete, de ez semmiség volt olyan nők sorsához képest, akiket nem tudott a zenei vagy más tehetségük megmenteni. Akiket elszakítottak a gyerekeiktől, a szüleiktől, a férjüktől… Akiket halálra éheztettek vagy halálra dolgoztattak… Akik a szelekció során rögtön a gázkamrába kerültek…
Semmivel sem értek kevesebbet, mint Alma és társai, csupán nem tudtak zenélni…

Wandamaci P>!

– Nincs olyan, hogy lehetetlen. Minden lehetséges, ha az ember mindent belead.

Wandamaci P>!

Auschwitzban minden nap számított. Fontos volt, hogy kimondják a szavakat, amíg még életben vannak.

Wandamaci P>!

– Itt maradhatok egy kicsit önnel? Nem fogom zavarni. Nem akarok most egyedül lenni.
Az orvos láthatóan habozott.
– Fel kell boncolnom ezt a testet.
– Nem baj.
– Elég félelmetes látvány lehet a felkészületlen szemnek.
Alma felsóhajtott, majd a fejét a csempézett falnak támasztotta.
– Doktor, engem az élők rémisztenek meg. Ez a szegény fickó már meghalt.

Wandamaci P>!

A szerelem kegyetlen szerető volt, gyakrabban kínozta az áldozatait, mint amennyiszer nem.

Wandamaci P>!

Minden zenét szeretetből írtak, sohasem gyűlöletből vagy kegyetlenségből.

Wandamaci P>!

Ha pedig bizonyos férfiak nem tudják elviselni a konkurenciát, az az ő bajuk.

Wandamaci P>!

– Mindent odaadok, mert az ajándékozástól lesz ember az ember. Amíg adhatok valamit, úgy érzem, hogy nem töltöttem el hiába napot.

Wandamaci P>!

– Utálhatod magad, amennyire csak akarod – jelentette ki félelmet nem ismerő mosollyal, amikor végül elhúzódott. – Én mindig szeretni foglak, kettőnk helyett is.

Wandamaci P>!

A hűség a becsületem, tartotta a jelmondatuk. Nem, ez nem hűség volt, hanem vak, kutyaszerű engedelmesség, amit Alma minden porcikájával megvetett.