The ​Best American Short Stories 2013 2 csillagozás

Elizabeth Strout (szerk.): The Best American Short Stories 2013

As ​our vision becomes more global, our storytelling is stretching in many ways. Stories increasingly change point of view, switch location, and sometimes pack as much material as a short novel might, writes guest editor Elizabeth Strout. It s the variety of voices that most indicates the increasing confluence of cultures involved in making us who we are. The Best American Short Stories 2013 presents an impressive diversity of writers who dexterously lead us into their corners of the world.
In Miss Lora, Junot Diaz masterfully puts us in the mind of a teenage boy who throws aside his better sense and pursues an intimate affair with a high school teacher. Sheila Kohler tackles innocence and abuse as a child wanders away from her mother, in thrall to a stranger she believes is the Magic Man. Kirstin Valdez Quade s Nemecia depicts the after-effects of a secret, violent family trauma. Joan Wickersham s The Tunnel is a tragic love story about a mother s declining health and her… (tovább)

A művek szerzői: Daniel Alarcón, Charles Baxter, Michael Byers, Junot Díaz, Gish Jen, Bret Anthony Johnston, Sheila Kohler, David Means, Steven Millhauser, Lorrie Moore, Alice Munro, Kirstin Valdez Quade, George Saunders, Jim Shepard, Joan Wickersham, Callan Wink

Tartalomjegyzék

A következő kiadói sorozatban jelent meg: The Best American Short Stories angol

>!
Houghton Mifflin Harcourt, New York, 2013
384 oldal · ISBN: 9780547554839

Most olvassa 1


Kiemelt értékelések

entropic P>!
Elizabeth Strout (szerk.): The Best American Short Stories 2013

Nemtom, én leszek-e egyre szkeptikusabb, ahogy telnek az évek, vagy ez az antológia lesz egyre ugyanolyanabb – nem, nem rosszabb. Csak épp rém kiszámítható.

Visszatekintés:

A 2011-esről ezt írtam: http://moly.hu/ertekelesek/863131

A 2012-esről ezt: http://moly.hu/ertekelesek/1084087

Erről meg ezt írom:

Valószínűleg nem véletlenül tartott majdnem hét hónapig, mire ezt a nyamvadt 20 novellát elolvastam – hanem inkább azért, mert a novellák nagy része tök érdektelen, és egy-egy tök-érdektelen novella elolvasása után mindig össze kellett szednem magam, hogy elolvassam a következőt, abban a reményben, hogy az majd hátha nem lesz tök-érdektelen.

Most visszanézve a címeket, a 20-ból 2 novella maradt meg bennem, ami elég kevés. Még nekem is, pedig köztudottan nincsenek nagy igényeim – mondhatni, easily amused vagyok.

Szóval, mostanában, mióta nem nagyon írok, csak dumálok könyvekről, úgy (is) mérem a hatást, hogy miről dumálok sokat. Ebben a könyvben két novella van, amiről sokat dumáltam, amiről újra-meg-újra dumálok, és amire sokszor gondolok.

Az egyik Alice Munro „Train” c. novellája, ami arról szól, hogy az emberek időnként szeretik újrakezdeni az életüket, és szeretnek megszabadulni minden korábbi felelősségtől, ígérettől, ilyesmitől. Ami persze nehéz – viszont igencsak felszabadító is.
Hát nem milyen jó akárhány év után azt gondolni, hogy: oké, akkor én most itt hirtelen leugrok a vonatról, és sose érkezek meg az állomásra, ahol a menyasszonyom vár, hanem inkább elkezdek mindent elölről, és közben arra gondolok, hátha most nem cseszem majd el?
Hát de.

A másik meg Bret Anthony Johnston „Encounters with Unexpected Animals” c. novellája, ami csak 4 oldal, de abban a 4 oldalban benne van minden, amiért olvasni szeretek: rém intelligens, vicces, és még fizikai hatást is kelt – már vagy ötször elolvastam az elmúlt fél évben, és minden alkalommal úgy maradok utána, remegve, felindulva, és igen-boldogan, hogy: igen, baszki, élni pont ilyen – én meg pont azt szeretem megtudni a könyvekből, hogy milyen élni.

Na de ezt a kettőt leszámítva – hát, olyan semmilyen. Elég fantáziátlan válogatás ez, és továbbra is kétségek gyötörnek – vajon minden évben ugyanazok a szerzők írják a legjobb novellákat? Kétlem. De – gondolom – ezt a Best American-sorozat már valamiféle intézmény, és a válogatás alapja a legritkább esetben az, hogy mennyire egy novella.

Na mindegy.
Szerintem ezzel a kötettel abba is hagynám ezt a sorozatot – ha nem lenne az isteni Jennifer Egan.

Akitől először itt olvastam, a 2011-es kötetben, az Out of Body c. novellát (http://e-konyv.blog.hu/2013/04/10/jennifer_egan_out_of_body).
És aki az idei antológia szerkesztője lesz – remélem, ő majd használja a fantáziáját, és nem a pol-korrekt szempontok, hanem a jóság alapján válogat. Bízom benne. És a 2014-est, miatta, még biztos elolvasom. Aztán majd beszámolok.

2 hozzászólás

Hasonló könyvek címkék alapján

Chris Carter: The Hunter
Margaret Weis – Tracy Hickman (szerk.): The Dragons of Chaos
Margaret Weis – Tracy Hickman (szerk.): The Dragons at War
Keira Andrews: Holding the Edge
Chimamanda Ngozi Adichie: The Thing Around Your Neck
A. J. Hardcourt: Cyber Lies
Thomas Ligotti: Songs of a Dead Dreamer and Grimscribe
Ellen Gilchrist: The Age Of Miracles
Lesley Nneka Arimah: What It Means When a Man Falls from the Sky
Dantiel W. Moniz: Milk Blood Heat