My ​name is Lucy Barton (Amgash 1.) 7 csillagozás

Elizabeth Strout: My name is Lucy Barton Elizabeth Strout: My name is Lucy Barton Elizabeth Strout: My name is Lucy Barton

Lucy Barton is recovering slowly from what should have been a simple operation. Her mother, to whom she hasn't spoken for many years, comes to see her. Gentle gossip about people from Lucy's childhood in Amgash, Illinois, seems to reconnect them, but just below the surface lies the tension and longing that have informed every aspect of Lucy's life: her escape from her troubled family, her desire to become a writer, her marriage, her love for her two daughters.

Eredeti megjelenés éve: 2016

Random House, New York, 2016
Penguin, London, 2016
196 oldal · ASIN: B016AZWRI
Penguin, London, 2016

entropic P>!
Elizabeth Strout: My name is Lucy Barton

Pont ezt a fajta visszafogottságot szeretem (az életben is mellesleg) – ezt a nem hűvös, nem direkt-távolságtartó visszafogottságot; ezt a nagyon is érzelmes, ugyanakkor a (melo)drámát mindig kerülő visszafogottságot. Elizabeth S. stílusa pont úgy visszafogott, ahogy én azt nagyon szeretem.
Lehet persze, hogy jobb lenne néha csak úgy kimondani dolgokat? Lehet. De szerintem sok szépség, érzés, és közelség lehet a ki nem mondásban is. És közben mindezek hiánya is benne lehet. Mint pl. itt is. Szóval csudás regény.

dorkabuba >!
Elizabeth Strout: My name is Lucy Barton

2023.07.26. (1. olvasás)
Kissé félrevezettem magam, valamiért azt szűrtem le korábban, hogy a könyv egy 19. században játszódó „kosztümös” romantikus kötet. Hát, egyik sem nyert. Ez egy 20. század végi történet egy nőről, a családjáról és a környezetéről.
    Ahhoz képest, hogy mennyire komoly témákat boncolgat (szegénység, bullying, gyermekkori traumák feldolgozása) főleg a karakterek, de persze közben óhatatlanul a társadalom szintjén is, van benne egy olyan letisztult kifinomultság, amitől szinte könnyű pihének érződik olvasás közben. És ez nem semmi írói bravúr. Ezzel persze nem azt akarom mondani, hogy könnyű olvasmány, mert nem az. De az atmoszférja nagyon különleges, nem csodálkozom, hogy oly sokakat megfogott.
    A felépítés mozaikos, jórészt a kórházban történik az interakció anya-lánya között, amiből aztán kikerekednek a történetek, amiből Lucy életét, érzéseit összerakhatjuk. Így, hogy tényleges interakció van közöttük, nemcsak narráció az egész kötet, sokkal árnyaltabb képet kap az olvasó. És Elizabeth Strout ezt ki is használja, nem rág mindent a szájba (ami úgy tapasztalom, egyre ritkább sajnos; vagy csak rossz könyveket olvasok.)
    Mindenképpen folytatni fogom, illetve bármi mást ír Strout, count me in.

2023.11.06. (2. olvasás)
Így 3 hónap elteltével nekiálltam újra, mert én is úgy éreztem és mások értékeléséből is arra jutottam, hogy jobb, ha emlékszem az ebben a kötetben az említettekre, hogy igazán élvezni tudjam a következő novelláskötetet a sorozatban. És milyen jól tettem.
    Nekiálltam jegyzetelni, nem hagyva semmit a véletlenre, és emiatt kénytelen voltam lelassulni olvasás közben. Illetve az egész hangulata is sokkal jobban illik az őszhöz, mint a forró nyárhoz. Tekintettel arra, hogy elég rövid könyv és azon belül is rövidke fejezetszerűségekből áll, szerintem könnyű átrohanni rajta, mint ahogy meg is tettem az első olvasásnál.

Pár kiegészítő gondolatot írnék az első értékeléshez.
    Lucy gyerekkora neyhén szólva traumatikus volt, ennek ellenére a szerkezet (idősíkok váltakozása a visszaemlékezésekkel) és a kórházi környezet miatt nehéz haragudni az anyára. Pedig lenne miért. Valójában érthetetlen számomra, hogy Lucy hogyan tud annyira ragaszkodni az anyjához.
    Nagyon erős jelenetek vannak benne. Egy-két körülmény és tény leírásával tűpontosan találja el Strout, hogy sokkal többet mutasson be a kimondott szavak összességénél. Az egyik kedvenc jelenetem, bár az inkább easter egg jellegű, amikor Sarah a workshopon összefoglalja Lucynak, hogy Lucy kézirata (ami a My Name is Lucy Barton kéziratrészlete értelmezésem szerint) miről is szól.
    Ezen kívül még egy rakat idézetet is kiírtam magamnak, szemben a múltkori egyetlen darabbal. Mindennek végeredménye képpen a csillagot is megtoldottam egy féllel.

Amgash sorozat · Összehasonlítás