A ​tökéletes ló 10 csillagozás

Elizabeth Letts: A tökéletes ló

Rendkívüli ​történet néhány felbecsülhetetlen ló hősies megmentéséről, a II. világháború idejéből.

A háború kaotikus végnapjaiban egy kis csapat, a harcba már belefáradt amerikai katona foglyul ejt egy német kémet, és elképesztő felfedezést tesz: a kém táskája üres, csak néhány fénykép van benne gyönyörű fehér lovakról, amelyeket elloptak, és egy titkos, az ellenséges vonalak mögött lévő telepen őriznek. Hitler összegyűjtötte a világ legszebb telivér lovait, hogy kitenyéssze a tökéletes katonalovat – a lovak uralkodó faját. Az éhező orosz hadsereg közeledte miatt azonban nagy a veszélye annak, hogy az állatokat hamarosan levágják és megeszik.
Bár csak néhány órájuk van, az USA egyik utolsó nagy lovasa, Hank Reed ezredes – George Patton tábornok jóváhagyásával – merész döntést hoz, és belekezd egy titkos mentőakcióba. Reed kicsiny, de elszánt csapata, néhány átállt némettel kiegészülve versenyt fut az idővel, s az ellenséges vonalakon átlopakodva megpróbálja az… (tovább)

Eredeti cím: The Perfect Horse

Alexandra, Pécs, 2019
398 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789634472445 · Fordította: Sóskuthy György
Alexandra, Pécs, 2018

Elizabeth Letts: A tökéletes ló

Sajnálom, de muszáj azzal kezdenem az értékelést, hogy borzasztó nagy átverésnek érzem a fülszöveget, mert egy izgalmas, kalandos regényt ígér, akár csak a Hadak útján, miközben egy iszonyatosan részletgazdag, már-már unalomba csapó történetet nyom a képedbe. Az, ami a fülszövegben le van írva, jó esetben is 100 oldal (a könyv közepén), a többi csak töltelék, Ádámtól-Évától elkezdve. Nem vitatom, rengeteg munkája lehetett az írónőnek, amire ennyi adatot összegyűjtött (erről tanúskodik a majdnem 50 oldalnyi jegyzet és bibliográfia is), ettől függetlenül ez ilyen formában rettenetesen tömény volt. Pedig a lipicaiak megmentése, illetve általánosságban a lovak helyzete a II. világháborúban olyan téma, amiről keveset olvasunk vagy tudunk, ergo még lenne is olvasóközönsége, de ahhoz, hogy ez eladható legyen, máshogy kellene tálalni – legalábbis számomra.
Nem mondom, hogy ne olvassátok el a könyvet, mert érdemes megismerni Witeź és társai történetét, de részemről marad a könyvtári példány.

BBetti86 >!
Elizabeth Letts: A tökéletes ló

Két rétegnek biztosan nagyon fog tetszeni ez a kötet – a nyilvánvalóbbal kezdem. A lórajongóknak. Annyi szeretettel és érzéssel van írva benne a lovakról, hogy nekem nem egyszer könny szökött a szemembe. Magam is nagyra tartom ezeket a nemes állatokat, örököltem szintén lórajongó apám szenvedélyét. Letts képes volt karaktert adni ezeknek az állatoknak, és bár a velük történtek passzív elszenvedői, mégis fontos szereplők a történetben. Nagy kedvencem lett a büszke és nemes Witez (lengyel származású paripa, a lengyelek pedig átvették magyarból a vitéz főnevet – eddig én se tudtam ezt, de ezt is megtanultam e kötetből). Mindegyikük más vérmérseklet, más karakter, más emberek életében játszik fontos szerepet. Hosszan tudnék írni arról, miért olyan csodálatosak a lovak, de helyette csak ajánlom ezt a kötetet. Bátorságból, hűségből, kitartásból jelesre vizsgáztak e négylábúak.
A másik csoport a történelmet kedvelő olvasótábor. Bár Letts viszonylag regényszerűen mondja el a történteket, ez egy komoly kutatómunkával készült történelmi dokumentumregény. Dátumokkal, fotókkal, tényanyaggal. Még arra is kiterjedt a szerző figyelme, hogy széles spektrumon mutassa az eseményeket és a szereplőket. Ha név szerint említ pl. egy amerikai katonát, neki ismerni fogjuk a múltját, jelenét, jövőjét is. Szerettem, hogy a tényszerűség nem ment a stílus rovására: nem lett se száraz, se adatszerű. A fotók pedig különösen jót tettek a kötetnek: élvezet volt látni is ezeket az embereket és lovakat.
Különben a kötet nem csak a lovak megmentésének amerikai akciójáról szól. Az csak csepp a tengerben. Végig követhetjük a németek lótenyésztő programját, a háború alatti időszakot és a szerző a szereplők és lovak utóéletének is alaposan utánajárt. Kiemelt helyen van a VH és a lovak megmenekítése, de a cselekmény több ennél.
Számomra érdekes volt az is, hogy a náci elveket hogyan akarták a lovak tenyésztésébe is bevinni. Fajelmélet a lovaknál… sírjak vagy nevessek?
Helyette inkább örülni fogok, hogy ezekért a gyönyörű állatokért volt, aki az életét kockáztatta és kiállt mellettük. Örülök, hogy olvashattam e hősökről. Közben pedig tanultam is, mert a II. VH egy olyan fejezetét és következményeit (pl. amerikai sereg lovas osztagainak sorsa) is megismertem, amelyek eddig fel sem ötlöttek bennem. Pedig, olyan személyiségeknek is fontos szerepe van a történetben, mint Patton tábornok.

Közösség_Tappancs>!
Elizabeth Letts: A tökéletes ló

Nem azt kaptam, amire számítottam, de cseppet sem bánom ezt. A lovakról kevésbé esik szó benne, sokkal inkább a háborúra helyezi a hangsúlyt. A lovak iránt érzett rajongásom azonban nem hagyta, hogy félbe hagyjam – az eleinte igen nehezen emészthető könyvet. Eredmény? Felkeltette az érdeklődésemet a történelmi eseményekkel foglalkozó könyvek iránt. Így, hogy nem a politikára volt kihegyezve, sokkal izgalmasabb volt számomra. Én személy szerint hálás vagyok a szerzőnek ezért. (A fél pont levonás a megtévesztésért jár. :) )

Magical>!
Elizabeth Letts: A tökéletes ló

Figyelem! A cím megtévesztő. Itt nem egy könnyed nyári leány limonádét fogunk olvasni a szép dús füvű legelőn vágtázó lovakról, miközben a szél bele-bele kap a sörényébe és tovább szálldogál vele a nyerítése. Itt bizony kemény háború van. Igazi szereplőkkel, igazi törtnettel. Érdekes volt. Szépnek nem nevezném, mert nem mindenki járt szerencsével. (Sőt!) Ajánlom mindenkinek akit egy kicsit is érdekel a történelem vagy a Bécsi Spanyol lovasiskola. Nekem személy szerint tetszett és gyorsan is tudtam vele haladni.

Sippancs P>!

A háború sok dolgot tett tönkre, de az egyik legsúlyosabb áldozat az volt, hogy elveszett a remény a békés világra.

Kapcsolódó szócikkek: háború
Sippancs P>!

A rettenetes háború megszámlálhatatlan, szívszorító eseménye között az agyonlőtt, agyonhajszolt és legyilkolt, ártatlan lovak nem a legsúlyosabb atrocitásokat jelentették. De az ártatlan, kizárólag az ember gyönyörűségére és élvezetére tartott háziállatok megölése valahogy mégis kihangsúlyozta, milyen barbár és aljas mélységekbe engedte magát süllyedni az emberiség.

Sippancs P>!

Reed jól ismerte az istálló friss szénaillatát, éppúgy, mint a tenyeréből répát evő ló bajuszszálainak csiklandozását. Ismerte az esés előtti, végtelenül hosszú pillanatot, és a durva földet érést, ami a szuszt is kiszorítja. Tudta, mit érez az ember egy lóháton töltött nap után – az izzadtság sós ízét, a piszkot a körme alatt, és a gondoktól megtisztult elmét. És mindenekelőtt azt is tudta, amiről a lovaskatonák soha nem beszéltek egymás között. Ezek a cserzett arcú, szűkszavú, kemény férfiak, akik hozzászoktak, hogy parancsokat kapjanak és adjanak, pontosan tudták: ha valaki elég hosszú ideig él, eszik, alszik és lélegzik együtt a lovakkal, akkor azok a részévé válnak, és a lelke örökre megváltozik.

Sippancs P>!

Mint ahogy Hitler meg akart szabadulni az „alsóbbrendű fajoktól”, és a különböző germán csoportokat egyetlen „árja fajjá” akarta összeolvasztani, úgy Rau is azt tervezte, hogy a szelektív tenyésztés tudományát alkalmazva kiírtja az I. világháború vége után kialakult lipicai vérvonalakra jellemző egyedi vonásokat, és egységesíti őket: tiszta fehér, fenséges, teljesen egyforma, katonai célokra ideális lófajtát hoz létre belőlük. Hitlerhez hasonlóan az egykor tősgyökeres osztrák lovaknak jellegzetesen német vonásokat kívánt adni.

Kapcsolódó szócikkek: Adolf Hitler · lipicai ló
BBetti86 >!

Hank már húsz éve élt e doktrína szerint, és az embereit is arra nevelte, hogy szeressék és gondozzák a lovaikat. A huszadik századi amerikai lovasságnál a harci szellem, a bajtársiasság és az összetartás a négylábú katonákra is kiterjedt.