Tízezer ​könnycsepp 234 csillagozás

Egy távol-keleti nő emlékiratai
Elizabeth Kim: Tízezer könnycsepp

„Ami ​történt, az nem volt más, mint a hagyomány által szentesített rituális emberölés. Hiszen a nők élete amúgy sem számított sokat és régóta bevett szokás, hogy a család szégyenét az asszony vérével mosták le.”

Elizabeth Kim sorsa is a borzalmak éjszakájával kezdődik, ahol a becsületbeli ügy nevében rokonai a szeme láttára anyját felakasztják egy kis koreai faluban. Meggyilkolják, mert megbocsáthatatlan bűnt követett el, lefeküdt egy amerikai katonával és megszülte lányát, a törvénytelen gyermeket. A felfogás szerint még halottnak lenni is jobb, mint ami ő volt „honhyol” vagyis olyan nőnemű lény akinek sem neve, sem születési dátuma nincsen.
Az árvaházba kerülése, a borzalmak sokasága, az örökbefogadás tortúrái egy gyermektelen amerikai családnál mind-mind szenvedéseit és fájdalmát fokozták. Az életet jelentő kiút csak egy újabb megpróbáltatás, amely azonban meghozza számára a végső biztonságot.

„Megrázó, szívszorító elbeszélés egy nő bátorságáról, az anyai… (tovább)

Eredeti mű: Elizabeth Kim: Ten Thousand Sorrows

Trivium, Budapest, 2001
232 oldal · keménytáblás · ISBN: 9637570934 · Fordította: Nagy Imre

Nikolett0907 P

Elizabeth Kim: Tízezer könnycsepp Egy távol-keleti nő emlékiratai

Jónak nevezni ezt a kötetet, olyan lenne, mint a tévében közvetített, más emberek által elkövetett kegyetlenkedéseket, mosolyogva végig nézni.
Lehet, hogy merész a fogalmazásom, de a maga műfajában ez a kötet kiváló és felejthetetlen.
Adott egy társadalom, ahol – akár – erőszakkal elkövetett közösülés utáni terhesség bűnnek számít. Hogy ezt a „ mocskot” lemoshatóvá tegyék, maguk is gyilkosságot követnek el a hit nevében.
A megszületett gyermek hányattatott sorsa, felnőttkori szenvedései és a kegyes megváltásról szól a történet.
Mint tudjuk nem minden történet ér véget boldogan, és ha mégis az addig megtett út, annyira fájdalmas és rögös, hogy a lélek darabokra szakad, a gyógyulása ha lehetséges egy egész életen át tartó folyamat.
Nem tudom elfogadni, hogy egy adott társadalom tudatlansága miatt, az amúgy is kegyetlen sorsú tagját, miért kell büntetni.
Persze, ez is csak a saját meglátásom.
Bárki olvassa is, csak erős idegekkel, sok sok zsebkendővel tegye.

pannik P

Nehéz olvasmány.
Diderot Apácájához hasonló nekem. Összeszorul az ember torka a sok kegyetlenkedéstől, melyek az adott kultúra és a korszak szabályai szerint „normálisak, elfogadottak és megcsinálhatóak”.
Aztán csöbörből vödörbe esik szegény főhősünk, és nem is tudja az ember eldönteni, hogy a koreai vagy az amerikai történések brutálisabbak-e? Mindkettő szörnyűséges.

Szomorú beszámoló, visszaemlékezés egy nehéz életre. Szépen mutatja a könyv, mennyi erő, mennyi kitartás van az emberben, mi mindent vagyunk képesek elviselni úgy, hogy marad hitünk, reményünk a jobbra.

Youditta

Elizabeth Kim: Tízezer könnycsepp Egy távol-keleti nő emlékiratai

Igényes történet egy koreai nő életéről, aki Amerikába kerül egy családhoz, miután árván marad, édesanyja legyilkolása után.
Nem sok jó dolog törtenik vele az örökbefogadó családnál sem, rossz volt ennyi kegyetlenséget olvasni.
Tudom, hogy nem csukhatjuk be a szemünket, mintha nem történne ez meg nap mint nap a világban, de ettől még megrázó.
Jó stílusú emlékirat,tetszettek a megfelelő versbetétek, írhatna mást is.

Szilvia12

Elizabeth Kim: Tízezer könnycsepp Egy távol-keleti nő emlékiratai

Egy csodálatos és egyben nagyon szomorú történet került kezeim közé. Sokszor könnyet csalt a szemembe a sok gonoszság ami szegény nővel történt. Legalább a kiscicákat, vagy a kutyus megtarthatták volna, hogy egy kis boldogságot vigyenek az életébe.
Egy csillagocskát levontam, mert nekem nem annyira tetszett az, hogy ennyire ugrált az időben, többször is volt olyan, hogy vissza kellett olvasnom, hogy ez mikor is volt ez.
De ajánlani tudom mindenkinek, mert elég elgondolkodtató. :)

Elizabeth Kim: Tízezer könnycsepp Egy távol-keleti nő emlékiratai

Jónak nevezni ezt a könyve olyan, mintha a tévékben is látott ember által elkövetett emberek elleni testi-lelki bántalmazás, valamint a gyilkolás erkölcsileg helyes, jó lenne. Mégis azt kell, hogy mondjam, valami fantasztikus volt ez a könyv! Ha nem égett volna a szemem a alváshiánytól, akkor biztos, hogy kevesebb, mint 24 óra alatt kiolvastam volna!
Annak ellenére, hogy Omma és Leight nevén kívül szinte semmilyen név nem szerepelt a könyvben, mégis mélyen megérintett a történet. Mi, emancipált európai (nők) bajaink közben gyakran elfelejtkezünk róla, hogy a élet nem mindenhol ennyire modern felfogáson alapszik, és a mi legnagyobb problémáink is eltörpülnek más földrészeken elő nők hétköznapi élete mellett, mint ahogy erre a könyv is rámutatott.
Kár le volna nem a kezembe vennem ezt az életrajzok ékkövét! Csak ajánlani tudom. És egy utolsó megjegyzés: én egy nagy pohár kakaót öntöttem volna arra a bizonyos díványra!!! Muhaha! :D

ggizi P

Elizabeth Kim: Tízezer könnycsepp Egy távol-keleti nő emlékiratai

Szomorú volt végigkövetni, ahogy a koreai anyától és amerikai apától származó (sokáig névtelen) kislánynak milyen megpróbáltatásokkal, kirekesztettséggel, megaláztatásokkal kellett szembenéznie élete különböző szakaszaiban.
Nyugati szemmel nehezen érthető az a nagyon erős nemzeti büszkeségből és hagyománytiszteletből fakadó megvető viselkedés, amit hazájában két fősre szűkült családjuk felé tanúsítottak. A becsületgyilkosságokra pedig nincsenek is szavaim.
És ez csak a korai gyerekkor időszaka volt. spoiler

A csillagozásom nem a mű irodalmi értékét jelöli. Inkább együttérzést jelképez.

gab001 P

Elizabeth Kim: Tízezer könnycsepp Egy távol-keleti nő emlékiratai

Nagyon szép, magával ragadó stílusban megírt, könnyekkel teli élettörténet. Bár a mondani valót olykor egészen nehéz volt megemésztenem, a stílus viszont a lapokhoz szögezett, egyszerűen képtelen voltam szabadulni. Elizabeth egyéni, tragédiákkal teli sorsán túl érdekes volt látni, hogy egy távol-keleti gyermek hogyan éli meg a nyugati kultúrába való beilleszkedését. Ugyanakkor borzalmas volt olvasni mindarról a szörnyűségről, amit kénytelen volt átélni már egészen kisgyermekkorától fogva. Megrázó olvasmány.

Trivium, Budapest, 2001
232 oldal · keménytáblás · ISBN: 9637570934 · Fordította: Nagy Imre
Miyako71

Elizabeth Kim: Tízezer könnycsepp Egy távol-keleti nő emlékiratai

Érdekes, figyelmet megragadó és fenntartó történet/önéletrajz – ennek minden előnyével és hátrányával. Attól, hogy valóban megtörtént eseményeket mutat be, sokkal jobban meg tud fogni, mintha regényes formában szólna valami hasonlóról. Viszont mivel a szerző nem kifejezetten író, így sok helyen hiányoltam az írói eszközök alkalmazását az érzelmek és jellemek összetettebb ábrázolására.
Maga a történet sokszor megrázóspoiler, ugyanakkor olvasás közben az lett a véleményem, hogy főszereplőnk egy idő után már leginkább csak saját magával kellett, hogy megküzdjön. És talán ez az a küzdelem az egész könyvben, amivel a legnehezebben boldogul.

Miestas

Elizabeth Kim: Tízezer könnycsepp Egy távol-keleti nő emlékiratai

Döbbenetes könyv, annyiszor éreztem magamban tehetetlen dühöt„ felháborodást olvasás közben, hogy megszámolni nem tudom. Elképesztő az emberi butaság, gonoszság tárháza és mi mondjuk magunkat civilizált embereknek…hú, még most is elfog a düh ha a nevelő szülők ostobaságaira gondolok, a fanatikus fundamentalista hitükre amit képesek voltak egy egészen kicsi gyerekkel is végig csináltatni, gyerek rabszolgaságban nevelni, mialatt ők a megmentők szerepében tetszelegtek maguk és a gyülekezet szemében….borzasztó.

Csoda, hogy egy kislány akivel ennyi szörnyűség történik ép felnőtt emberré válik. Persze ennek nagyon sok buktatója volt, de megtette és tanulságul leírta nekünk.

A közvetlen gyerekkori környezete nem épp egy kulturális kánaán volt Kim-nek ennek ellenére igen művelt olvasott nővé vált…aki szereti Shakespeare-t, Jane Austent és még sorolhatnám a könyvben említett költőket írókat.

Valcsa

Elizabeth Kim: Tízezer könnycsepp Egy távol-keleti nő emlékiratai

Nehéz „értékelni”, nehéz írni róla bármit is… Elvégre ez egy életrajz. Egy koreai-amerikai nő önéletírása, szenvedéseinek krónikája.
A közlésmód nagyon közvetlen volt, Elizabeth minden szenvedését, életének minden történését kendőzetlenül mondta el – emiatt kicsit olyan érzésem volt, mintha egy nekem címzett levelet olvastam volna 230 oldalban, így nagyon gördülékeny volt, gyorsan haladtam vele, és nem győztem csak szörnyülködni… spoiler
A családon belüli erőszak kérdése is érzékeny téma, szóval inkább nem fejtem ki a bővebb véleményemet róla… Mindenesetre: az a férfi, aki képes verni a feleségét, gyerekeit (egyszóval: a családját, a legközelebbi hozzátartozóit, szeretteit!!), az egyértelműen nem férfi, de nem is ember. És minden tiszteletem azoké a nőké, akik képesek kilépni egy ilyen bántalmazó kapcsolatból, és sokszor bizony a nulláról, a puszta kilátástalanságból újrakezdeni, újra felépíteni az életüket.
Az egyedüli, ami visszavetette a lendületet, a végén a kb. 50 oldalon át tartó részletes lelkizés, a buddhizmusról, meditálásról, stb.. :/ Nekem ez kicsit sok volt. És Elizabeth-ben is csalódtam a végére: egyrészt mert direkt taszított el magától mindenkit, csak hogy azt mondhassa: mindvégig neki volt igaza, őt senki nem képes szeretni… Valamilyen szinten mindenki a saját szerencséjének kovácsa, és abban is hiszek, hogy aki nyavalyog, de nem változtat, annak még nem fáj eléggé… spoiler
Másrészt pedig az öngyilkosság kérdése. Azt hiszem, ekkor veszítettem el az összes szimpátiámat Elizabeth iránt… spoiler
Szóval vegyesek az érzéseim… Nem mondom, hogy megbántam, hogy elolvastam, mert fontos témákat boncolgat, amiről kell is beszélni, ráadásul olvasmányosan, érdekesen van megírva. De a könyv végére emberileg nagy-nagy csalódás volt számomra Elizabeth… :/

Kimmuriel

Az a véleményem, hogy minden szeretetteljes cselekedetnek, bármilyen rövid ideig tartson is, tartósan jó hatása van.

ashtraygirl

A tan legfontosabb tanulsága az volt a számomra, hogy a világon nincs senki más, aki több szeretetet érdemelne tőlem, mint saját magam.

ashtraygirl

Ommának

Arcát tízezerszer
ismét és ismét megcsókolom.
Lezárom a szemhéjait,
megsimogatom a haját
és összefonom finom karjait.
Lepkeszárnyai, amelyek élete
kupolás mennyezetébe ütköztek,
ma már szabadon lebegnek az űrben.
És belesuttogom az igazságot
a láthatatlan szelekbe:
Szeretlek. Szeretlek. Szeretlek.

Leah

Azt mondják, hogy jó az Isten.
Én ebben nem vagyok olyan biztos.
Azt hiszem, hogy Isten egy vad tudós,
Aki fehér laboratóriumi köpenyben járkál
És ketrecbe zárt emberekkel kísérletezik.
Alighanem nagyokat nevet rajtunk,
Amikor üvöltünk a fájdalomtól.
Lehetséges hogy a jegyzőkönyvében
Ilyen címszavak alatt szerepelünk:
„kontrollcsoport”, „tesztcsoport”
Miközben csendben figyeli,
ahogyan kíntól gyötörve
Az ujjainkat rágjuk
De az is lehetséges, hogy odafönt
Selyem baldachinja alatt édesdeden alszik,
Miközben mi a földszinten
üvöltünk a fájdalomtól és dühödten rázzuk
Rozsdás ketreceink rácsait,
Mert Isten, a tudós,
Teljesen elfeledkezett rólunk

Kapcsolódó szócikkek: Isten
gjudit8

Azt hiszem, gyermekeink többet tudnak rólunk, mint azt hisszük, sőt többet tudnak rólunk, mint szeretnénk.

Ancsúr

Néha azt képeltem, hogy Isten valahol jót nevet az erőfeszítéseinken, amint próbáljuk betartani lehetetlen parancsolatait.

Zoey

A tanítás egyrészt azt állítja: „Az emberi szív álnok és mindenekelőtt alapvetően gonosz”, másrészt ez is a tanítás része: „Isten az embert a maga képére teremtette”. Ez nagyon elgondolkoztatott: vajon az Isten szíve is álnok-e és alapvetően gonosz-e? Mi van akkor, ha ez igaz?

Zoey

Aki komolyabban akart velem foglalkozni, az rögtön gyanús lett – ha elhittem, hogy őszintén szeret, holmi csodabogárnak tartottam, az ellenkező esetben pedig azt hittem, hogy csak valami szadista játékot játszik velem.

Szilvia12

Mosolyogtam, bármennyire fájt is.

Ancsúr

(…) a becsület nem a mások által felállított szabályoknak, hanem szívünk szavának követését követeli meg.