23. legjobb krimi könyv a molyok értékelése alapján
88. legjobb romantikus könyv a molyok értékelése alapján

A ​lélek legsötétje 388 csillagozás

Elizabeth Haynes: A lélek legsötétje

Catherine ​élvezi a londoni szinglik gondtalan életét, mígnem az egyik éjszakai szórakozóhelyen megismerkedik Lee-vel. A férfi jó vágású, karizmatikus és titokzatos – elvarázsolja Catrherine-t és a lány barátnőit is. Amikor azonban kiderül, hogy Lee valójában kiszámíthatatlan, manipulatív és erőszakos, már késő: Catherine egyedül marad a kétségbeejtő helyzetben, és senki sem hisz neki. Miközben fokozatosan tárul fel előtte Lee sötét oldala, egyre jobban belegabalyodik a lelki terror és a szexuális kiszolgáltatottság sűrű hálójába. Vajon van-e kiút, el lehet-e menekülni a férfi elől, aki mindenre képes, csak hogy birtokolja vágyainak tárgyát…

Megindító, ahogy végigkövethetjük egy fiatal nő tehetetlen vergődését, miközben vele együtt rettegünk. A rendőrségi elemzőként dolgozó szerző olyan hitelesen és valósághűen ábrázolja a családon belüli erőszakot és az ennek nyomán fellépő pszichés zavarokat, hogy szinte az olvasót is megbénítja a kilátástalanság érzése…

„Izgalmas… (tovább)

Eredeti mű: Elizabeth Haynes: Into the Darkest Corner

Eredeti megjelenés éve: 2011

408 oldal · Fordította: Babits Péter
408 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789633570432 · Fordította: Babits Péter

Catherine Bailey · Stuart Richardson · Lee Anthony Brightman

Niitaa P
Elizabeth Haynes: A lélek legsötétje

Elizabeth Haynes olyan mélységet tár elénk, amiket fel sem lehet igazán fogni. Olyan módon tálalja, hogy fel se merüljön az olvasóban az, hogy túlzás lenne. Semmit nem takargat. S pont ettől válik annyira megrázóvá. Csak kapkodtam a fejem, miközben könnyek gyűltek a szemem sarkába, hogy ilyen megtörténhet. Mert sajnos meg is történik. Rengeteg hírt hallani nők bántalmazásáról, családon belüli erőszakról. Ezeket mindenki igyekszik távol tartani magától. Senki nem kíváncsi rá, s pont ezért nem is értik rengetegen, hogy milyen károkat képes ez egy ember lelkében okozni. Sokszor hallottam már ilyen helyzetben a következő reakciót: miért nem tudsz úgy viselkedni, mint egy normális ember? Megtörtént és kész. Lépj tovább. Ennyi. Nem! Ez nem csak ennyi! A félelmet nem lehet egyik pillanatról a másikra levetkőzni! Évek kellenek ahhoz, hogy a bántalmazott igenis talpra álljon. De akkor sem lehet már a régi. Sohasem.
S pont ezért fontos, hogy ez a könyv minél több emberhez eljusson. Az embereknek látniuk kell közelről, mi megy végbe egy megtört emberben. Mi járhat a bántalmazó fejében, ami ilyen tettekre sarkalja. S a legfontosabb: hogyan lehet képes ő maga is segítséget nyújtani, ha ne adj isten' az ismerősi körében történne hasonlóra példa.
(…)
Minden ember cipeli a saját félelmeit, melyek mázsás súlyként nyomják a vállát. Minden embernek megvan a maga története. Catherine megtanít arra, hogy sosem szabad feladni, s hogy a legsötétebb helyeken is süthet még a Nap, ha küzdünk érte.

A teljes értékelést itt érhetitek el: http://niitaabell.blogspot.hu/2017/05/elizabeth-haynes-…

BreeS

Hűha….ez a könyv.
Azt hiszem meg kell néznem minden ajtó be van-e zárva.

Catherine-t igazi túlélőnek mondanám! Komolyan. Annyira, hogy ha tehetném, akkor most azonnal megkeresném őt és megölelném! Mert nem adta fel, mert hitt magában.

Számomra ez nem mindennapi olvasmány, hanem egy durva és brutális könyv. Hogyan változhat meg így egy nő? Mi történhetett vele? Mik azok a hegek a karján? Mitől félhet?
Ez a könyv bizonyíték adott , arra a tényre, hogy milyen kreatív az ember. Mennyire okos, ha el akar érni valamit. Mennyire találékony és mennyire ügyes. Ügyes arra, hogy felépítse a saját maga tökéletes világát. Csodálatos külső, humor és egy biztos állás. Semmi folt a becsületén, se sehol.
A foltokat más kapja meg ebben a történetben sajnos.

Bővebben: http://breestoriesandbook.blogspot.com/2017/01/elizabet…

A borítóról csak annyit mondanék, hogy TÖKÉLETES! Egyszerűen, röviden és tömören a könyv! Minden egyes részlete a könyv történetét tükrözi ! :) Imádom.
Köszönöm @V_Ili a könyvet és, hogy ajánlottad! :)

Naiva P
Elizabeth Haynes: A lélek legsötétje

Döbbenetes, sokkoló, felkavaró, de zseniális történet a családon belüli erőszakról, jellemtorzulásról, a teljes kilátástalanságról. Történetünk két idősíkon fut. Ezek fejezetenként váltogatják egymást, mintha két történetet olvashatnánk, melyek a vége felé összeolvadnak. A 2003-as idősíkon (4 évvel korábban) és a 2007-es (4 évvel később). Így alapos, részletes, komplex képet kapunk arról, hogy lett egy életvidám, szerelmes nőből egy üres kagylóhéj.
Történetünk főszereplője, Cathy, egy 24 éves életvidám, csinos, magabiztos, határozott, londoni szingli. Imádta ezt az életét. A fiatalok megszokott, féktelen, vidám életét éli, és igazán élvezte életét. Egészen addig a pillanatig, míg egy éjszakai klubban rá nem talál a nagy Ő-re. Aki megtestesíti „szerelem első látásra” idealizált fogalmát.
Lee látszatra kifogástalan. Megnyerő külsejű és modorú, minden tekintetben főnyeremény. Magas, sportos, jóképű, házias, szereti a rendet, tisztaságot, főzni is tud(!), és igazán rajong Cathyért. Itt akár véget is érhetne a történetünk, ha ez egy romantikus történet lenne, de sajnos koránt sem az.
A 4 évvel későbbi idősíkon már csak azt a Cathy-t láthatjuk, aki még csak árnyéka sem egykori önmagának. Megrögzött kényszerei, alapos szabályai mániái vannak, amik nélkül teljesen összeomlana az az élete, ami maradt neki. Szerencsére segítségére lesz az éppen felette lakó szomszédja, Stuart, aki nem csak foglalkozásából adódóan próbál neki támaszt nyújtani és segítségére lenni. Ő egy igazán megnyerő, szimpatikus karakter.

Személy szerint a bántalmazás minden válfaját utálom, de a gyerekek és nők ellen elkövetett fizikai, vagy akár lelki erőszakot igazán gyűlöletesnek tartom. Amikor egy nő ennyire ki van valakinek a kénye-kedvére szolgáltatva, de ami az egyik legfájóbb volt, az a „barátok” hozzáállása. Az ellenségeimnek sem kívánhatnék jobb barátokat.
Nagyjából mindent összevetve, elképesztő, feszült atmoszférájú pszicho-thriller jól ábrázolt karakterekkel, izgalmas, olykor hátborzongató történettel. Egy picit az Egy ágyban az ellenséggel c. filmhez tudnám hasonlítani a történetet. Van egy kis párhuzam.
Az nyílászárókat pedig néha tényleg nem árt ellenőrizni.

vIVIv
Elizabeth Haynes: A lélek legsötétje

A könyv elolvasása után az ember belegondol, hogy hány Lee-hez hasonló ember járkál a Földön és hányan járnak ugyanabban a cipőben mint Catherine.
Egyszerű flörtnek indul, majd kialakul egyfajta „kapcsolat” kettejük között. Szegény lány, ekkor még nem sejti, hogy bizony ezzel a jóképű sráccal nem stimmel valami.
Bár az első gyanús jel viszonylag hamar érkezik spoiler
Durva volt, ahogy átvette a lány élete fölött az irányítást, bár Catherine azért nem hagyta magát olyan könnyen, de Lee elérte, hogy mindenki neki higgyen inkább.
Akire kiakadtam az Sylvia…legjobb barátnő a francokat. Ha az lett volna, nem teszi azt amit, aztán persze amikor majdnem késő lett rájött, hogy kivel is áll szemben.
Stuart egy kis cukorfalat, annyira kellett Catherine életébe mint egy falat kenyér. :) Sok mindent köszönhetett neki a lány és örültem kettejüknek. :)
Majdnem elfelejtettem…. spoiler

tmezo P
Elizabeth Haynes: A lélek legsötétje

OMG! Tömény para ez a könyv. Bizsereg a bőröm, és kiráz a hideg.
Rettentően hihető, és teljes mértékben valóságosnak hat. Különleges könyv, olyan hatással van az emberre, hogy képes lennék körbe járni a lakásban és ellenőrizni mindent.
Az időbeli váltakozások csak még jobban fokozták a feszültséget. Végig az irányításról szólt minden, mind a két idősíkon. Eleinte Cathyt irányították, majd ő próbálta a saját életét. Hátborzongató, amin keresztül ment, és sztem ha nem jön közbe a jelenben Stuart, nem valószínű, hogy így végződik a történet. Szuper volt, kár lett volna kihagyni.
Aki még nem olvasta, ne habozzon.

Milli88 P
Elizabeth Haynes: A lélek legsötétje

„Emlékezni akartam rá, milyen szabadnak lenni.”

Nehéz bármiféle értelmes gondolatot összeszedni magamban. Ami a legjobban jellemezné a könyvet, talán a következők: megdöbbentő, borzalmas, szomorú, reménykedő, nyomasztó, izgalmas és boldog egyszerre.

Nem gondoltam volna, hogy ennyire jó lesz kilépni a komfort zónámból. A könyv első pár oldalánál azt éreztem, főleg a Naomi-felé 2001-es résznél hogy nem fogom én ezt bírni. Túl véres és durva lesz. De nem volt az. Vagy mégis, egy kicsit. Persze a maga nemében felzaklatja az olvasót, de nem a véres minolta, hanem a pszichológiai része miatt.

Féltem attól, hogy zavaró lesz a két időszálon futó eseményeket olvasni, de az első pár váltás utan teljesen hozzászoktam.
Döbbenetes volt a szembetűnő különbség a 2003-as és a 2007-es Caty és Catherine között.
Leetől már az első oldalakon borsózott a hátam. Az írónő nagyon szemléletesen és kifejezően tudta elém tárni a rettenetes és a kedvelhető oldalát is.

A „barátok”-ról inkább szót sem ejtenék. Talán annyit, hogy szörnyű és borzalmas, hogy valakik ennyire ki tudnak fordulni önmagukból egy csábos és behízelgő mosoly miatt…. Döbbenet…

Stuartot imádtam. Igazi felüdülés volt olvasni a vele töltött napokat.

Örülök, hogy Catherine erős tudott maradni a sok borzalom ellenére is. Fantasztikus nő!

Tudom, nem lett valami értelmes értékelés, de egy biztos. HATALMAS KEDVENC LETT! ❤

Bibi_3 P
Elizabeth Haynes: A lélek legsötétje

A szerelem, ami fogságban tart. Körülbelül így jellemezném, hogy mit is gondolok erről az egészről. megmondom őszintén, hogy a könyv, az elején nagyon felkeltette az érdeklődésem, így március elején elkezdtem olvasni. Azután mindenki elkezdte olvasni és ontották a különféle szuper véleményeket, én pedig ott ültem és azon agyaltam, hogy vajon velem van a baj, hogy nem tudom azt mondani, hogy milyen szuper :O, ami igaz, hogy még az egy negyedénél jártam, de engem inkább idegesített a főszereplőnő borzalmas paranoiája egy olyan pasitól, aki nem spoiler, ha elmondom, hogy éppen nem volt abban a helyzetben, hogy kárt tegyen bárkiben is.
bővebben két helyen :D
blog
csatorna:

V_Ili P
Elizabeth Haynes: A lélek legsötétje

A Zárt ajtók mögött, után azt mondtam, hogy nem olvasok több ilyen könyvet. Pedig így utólag az kismiska volt ehhez képest. Ott „csak” a lelki terror ment.
Miért csak a nők kárára születnek ilyen könyvek?

Belegondoltam, hogy nálam a konyhaszekrényben a műanyag tányérok méret és szín szerint vannak elrakva.
A fürdőszobába a polcon a testápoló, tusfürdő, arclemosó flakonok egy irányba vannak fordítva, amit a kedves családom rendszerint elfordít :D
Kényszeres vagyok?

Na de a könyv.
Tetszett. Az, hogy az elején mi történt szegény Naomival el is felejtettem. Nagyon feszült voltam végig a könyv olvasása közben. Néha úgy éreztem, ha valaki hozzám szól, robbanok. A tehetetlen düh dolgozott bennem.
A barátokat én sem értettem, hogy, hogy nem vették észre, hogy Cathy megváltozott és miért egy általuk alig egy-két hónapja ismert embernek hisznek és nem a régi jó barátnak.
Stuart-ról azt gondoltam, amikor először megjelent kapucniban, hogy szegény Cathy életében megint egy pszichopata, de hál’ istennek nem így lett.
Sylviát nagyon sajnáltam, hogy ő is bedőlt Lee-nek és valószínűleg én is megbocsátottam volna neki, bár nagyon nem érdemelte meg. Már az elején bepróbálkozott egy esetleges hármas reményében. Nálam ez egy barátságba nem férne bele.

Maradok az én romantikusrosszfiúskicsitkrimiskicsitsírós könyveimnél. ;)

Nikymeria P
Elizabeth Haynes: A lélek legsötétje

Hogy azt az elmebeteg k***a eget!
Nehéz nekikezdenem ennek az értékelésnek. Kavarognak még bennem vegyes érzések.

Sokáig ott tartottam, hogy ezt én nem bírom olvasni, mert egyszerűen marhára idegesítőek voltak Cathy kényszeres ellenőrzései, kerülőútvonalai. Ilyen tényleg van? De akkor még nem tudtam semmit, csak gondoltam.
Aztán szép lassan elkezd durvulni a történet. És egyszerre kezdtem más szemmel nézni főhősnőnkre. Itt már elkapott a düh, hogy ilyen rohadékok, mint Lee, hogy létezhetnek a földön?

Általában minden szereplőnek próbálom a bőrébe képzelni magam, próbálok türelmes és megértő lenni, hogy én vajon mit csinálnék, mit tennék, mit gondolnék? Hogy érezném magam?
Nos ez esetben halvány lilám sincs.
Nagyon kegyetlen dolgot írt le nekem az írónő. Ami akár melyik tűnik el megtörténhet. Sajnos.

408 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789633570432 · Fordította: Babits Péter
ViveEe P
Elizabeth Haynes: A lélek legsötétje

Ha még nem olvastál könyvet a nők bántalmazásáról és érdekel a téma, én ajánlom ezt a könyvet. Ami nekem igazán tetszett a könyvben, az a felépítés.
Felváltva látjuk Cathy jelenét és múltját. Szépen fel van vezetve a Lee-vel való kapcsolatának alakulása, emellett a jelenbeli mindennapjainak küzdelmei. És nagyon komoly küzdelmei vannak még évekkel később is. Nagyon örültem, hogy Stuart felbukkant, így kicsit segített a jelent nekem is átvészelni.
A múlt nagyon érdekes, mert hónapok telnek el a kapcsolatukban, és bár van-két furcsaság, de semmi olyan, hogy értsd miért is tört össze lelkileg ennyire Cathy. Pedig tudod, hogy minden csak idő kérdése. Úgy sajnálom, hogy nem tartott ki Cathy az elhatározása mellett, amikor először ráérzett, hogy ez nem lesz jó. A barátain pedig ki vagyok bukva. Nincs olyan, hogy előbb higgyek egy idegennek, mint annak aki évek óta a barátom! Pláne, ha azt, mondja fél a pasitól. Csúnya dolog, de örültem annak, ami Sylviával történt.
Nekem nagyon tetszett ez a kettős szemlélet, mert félve vártad oldalról-oldalra az elkerülhetetlent, de mellette láttad, hogy túléli és ha nehezen és lassan is, de felépül.
Hihetetlennek gondolom az ilyen sorsú nők erejét, akik a könnyebb út helyett, megpróbálnak újra teljes életet élni és boldognak lenni. És Cathy rátesz erre még egy lapáttal, amikor igazán legyőzi a félelmét, és ráadásul nem magáért. Szerintem ez gyönyörű volt.

Annie04 P

– Szeretlek – mondta ki. – És nagyon büszke vagyok rád. Bátor vagy, erős és határozott. Bátrabb, mint hinnéd.

Chrissie

– Stuart! – állítottam meg. Visszafordult felém, kulccsal a kezében. – Csak azt akarom mondani, hogy … kösz. A tegnap estét.
Tudod. Hogy nem jöttél be. Hogy leállítottál. Sajnálom, azt hiszem, a bor kicsit a fejembe szállt.
Zavartnak tűnt.
– Én ugyan nem állítottalak le.
– Hm? Nem?
Közelebb lépett és gyengéden megérintette a karom, úgy, ahogyan előző éjjel is megnyugtatott.
– Nem bizony. Én csak nem éltem vissza a helyzettel.
– Az nem ugyanaz?
– Nem, a legkevésbé sem ugyanaz. Sosem állítanálak le.
Elmosolyodott, miközben a szívem zakatolt, és nem a futástól.
Mindjárt találkozunk – mondta még, s azzal elindult a High Street felé. Én meg csak álltam és visszafojtott lélegzettel néztem, míg be nem fordult a sarkon.

Annie04 P

… meg kell tanulnom, hogy ezúttal ne legyek áldozat – se a magamé, se másé.

Kapcsolódó szócikkek: Catherine Bailey
Chrissie

Sokszor vitáztunk, de azért szerettem. Tudtam azt is, hogy érzelmileg labilis. Amikor nyaggatott, mindig azt mondtam magamban, hogy nem tehet róla.

Chrissie

– Meg fogom bánni, ha beléd zúgok?
Elnevette magát, és puhán megpuszilt.
Valószínűleg.

Chrissie

Megfőztem a vacsorát és magamban dudorásztam; alig vártam, hogy egy jó könyvvel belemerüljek a fürdővízbe.

Chrissie

Egyszerre idegesítőnek és megnyugtatónak találtam, ahogyan egy pillanatra sem vette le rólam a tekintetét.

Treszka

Ne feledd, nincs két egyforma ember. Mindenki más irányból közelít más-más cél felé.

Kapcsolódó szócikkek: Stuart Richardson
Ani8825

– Egy kicsit a Harry Potterre emlékeztet ez az egész. Tudja, amikor úgy néznek szembe a legijesztőbb félelmeikkel, hogy valami mókássá varázsolják át.
– Pontosan. Vagy még inkább a Hamletre.
– A Hamletre?
– „Mert nincs a világon se jó se rossz; a gondolkozás teszi azzá.”