Ízek, ​imák, szerelmek (Eat, Pray, Love 1.) 571 csillagozás

Egy boldogságkereső fiatal nő útja Itálián, Indián és Indonézián keresztül
Elizabeth Gilbert: Eat, Pray, Love – Ízek, imák, szerelmek Elizabeth Gilbert: Eat, Pray, Love – Ízek, imák, szerelmek Elizabeth Gilbert: Eat, Pray, Love – Ízek, imák, szerelmek

Elizabeth ​Gilbert önéletrajzi regénye spirituális utazásra hívja olvasóit, vele együtt tanulhatjuk meg, mit jelent megismerni, megszeretni, és ha kell, elengedni az embereket.
Elizabeth harmincas, sikeres nő – volt. Gazdag férj, álomház, fényes karrier. Egyik pillanatról a másikra az élete mégis romokban hevert, látszólag ok nélkül. Egy szörnyű válás és az azt követő depresszió után, megmérgezett kapcsolatokkal a háta mögött nekivágott a nagyvilágnak, hogy végre rájöjjön, ki is ő, és mit akar az élettől. Zarándoklata Itáliába, Indiába és Indonéziába vezet, ahol olasz dzsigolók, indiai guruk, indonéz gyógyítók között bizonyítja, hogy mind a boldog pillanatokat keressük, akármelyik szegletében élünk is e világnak. Őszinte, humoros és mély érzelmű könyve mindannyiunknak szól, akik ébredtünk már úgy, hogy „ettől a naptól kezdve változtatok az életemen”. Egy nő, aki nem akart többé megfelelni. Egy nő, aki elengedte a jelenét, és megtalálta a boldogságát. Egy nő, akiben magunkra… (tovább)

Eredeti mű: Elizabeth Gilbert: Eat, Pray, Love

Buddha · Szent Antal

Róma · Bali

BreeS
Elizabeth Gilbert: Eat, Pray, Love – Ízek, imák, szerelmek

Elizabeth Gilbert: Eat, Pray, Love – Ízek, imák, szerelmek Egy boldogságkereső fiatal nő útja Itálián, Indián és Indonézián keresztül

Oh, te jó ég! Hol is kezdjem?
Nagyon nehezen tudtam végigolvasni. Közbeiktattak pár vizsgát, és egyszerűen nem volt időm nyugodtan leülni és olvasni pár fejezetet. Aztán bejött pár családi probléma is és mintha az egész világ az ellen lett volna, hogy ne tudjam befejezni. Leraktam egy időre. Aztán a héten ismét a kezembe vettem. Hálaistennek!
Lenyűgözött.
Annyira a hatása alá kerültem, hogy az hihetetlen. Az elején az írónő levele az olvasói számára egyszerűen a szívemig hatolt. Már ott beleszerettem a könyv világába.
Róma, India és Indonézia. Három hely, 108 mese és ezernyi tanulság.

Bővebben: http://breestoriesandbook.blogspot.hu/2017/03/elizabeth…

Janina13 P
Elizabeth Gilbert: Eat, Pray, Love – Ízek, imák, szerelmek

Hát ez tök jó volt! Jó kis utazókönyv, tele érdekesnél érdekesebb információval. Igazából nem is hittem, hogy ennyire kellemes csalódás lesz a számomra, ugyanis elég régóta halogattam…..De már azon is agyalok, hogy az új kiadást a kívánságlistámra teszem :D
Most pedig jöhet a film (noha évekkel ezelőtt láttam, de már egyáltalán nem emlékszem rá)

krlany I+SMP
Elizabeth Gilbert: Eat, Pray, Love – Ízek, imák, szerelmek

Valamikor régen láttam a filmet… annyira nagyon nem tetszett, de gondoltam, hátha beért, meg ugye a könyv mégis csak jobb stb. blabla… Nos, szerintem nem… de lehet mielőtt ezt kijelentem, majd még megnézem megint a filmet…
Nagyon eklektik… egy zaklatott lélek krónikája, még így a történtek után is… vagyis még amikor írta, sem volt túl a „dolgon”, nem tudta elengedni. Inkább csak egy terápia önmagának ez a könyv, kiírom magamból, mert hátha jobb lesz… pedig ugye már akkor jobbnak kellett volna lennie, mikor otthagyta Indiát… legalábbis a könyv ezt sugallja…
A legjobb része az eat. Mindent elhiszek neki, amit ezzel kapcsolatban írt. A kajákat, az olasz csávókat, úgy az egészet… Itt a nagy összetörés kellős közepén a legmegérintőbb.
A pray nagyon ezo-bigyóra sikeredett, és azt sem hiszem el neki a „megvilágosodás élményeivel” kapcsolatban, amit nem mert leírni. Vagyis inkább azt hiszem el… Tűnik ez a leírás mindennek, csak saját, megélt tapasztalatnak nem. Inkább csak ciki leírni azt, hogy Indiában a spiritualizmust hajhászta, de nem találta…
A love pedig egy hisztis picsa nyűglődése és vekengése, akinek az se jó, ha szeretik és az sem, ha nem. Két büdös nagy pofon édeslányom.
Az ötlet nagyon jó, csak kár, hogy nem más írta meg… az első rész ért ebből az egészből bármit is…

encus625 P
Elizabeth Gilbert: Eat, Pray, Love – Ízek, imák, szerelmek

Az utóbbi időben néhány olvasmányommal kapcsolatban azt éreztem, hogy nem jókor találtunk egymásra a könyvekkel. Ez a könyv viszont annak ellenére, hogy majdnem 3 éve csücsül a polcomon, a lehető legjobbkor jött.
A Rómában játszódó részeket azért szerettem, mert magam előtt láttam az említett tereket és városrészeket. Az indiai részt lassan olvastam (tudatosan). Nem mondom, hogy mindig minden dologgal egyetértettem ebben a fejezetben, de sok hasznos gondolatot tartalmazott számomra. Az indonéziai is érdekes volt. Minden részben voltak történelmi vagy egyéb más kitekintések is.
Ez az a könyv, aminek azt hiszem a 2 részére biztosan nincs szükségem, mert azt érzem, hogy ehhez képest az már csalódás lenne (fülszöveg alapján pláne).
Egy barátnőmtől kaptam a könyvet a 30. szülinapomra, aki bár nem olvasta (szinte sosem olvas), de látta a filmet. Ő azt mondta nekem, hogy ez biztosan egy jó könyv. Hát igaza volt! Nemsokára megnézem a filmet is, de szerintem az nem lesz ekkora élmény. Talán a képi világa igen, de a mögöttes tartalom nehezen visszaadhatónak tűnik.

Ulpius-ház, Budapest, 2010
464 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789632543697 · Fordította: Balázs Laura
Baráth_Zsuzsanna P
Elizabeth Gilbert: Eat, Pray, Love – Ízek, imák, szerelmek

Az életközepi válság sajnos nem megúszható dolog, mindegy, hogy sikeres amerikai írónőről vagy vagy tatabányai közgazdászról van szó . Ez a titka a könyv világsikerének, mert egy olyan élethelyzetet ír le, amelyen előbb-utóbb mindenki átesik. Saját példámból mondom, hogy az életközepi válság rettenes állapot, atomjaira rombolja szét az addig kereknek látszó életedet, és beletelik egynéhány évbe, amíg rendezni tudod a soraidat (nekem kb. másfél évembe volt, amíg kikászálódtam a gödörből, az írónőnek pedig négy esztendeig tartott új alapokra helyezni az életét). Maga a könyv amúgy teljesen közepes, de olyan szórakoztató és őszinte stílusban került megírásra, hogy viharsebesen bele lehet feledkezni a főszereplő kalandjaiba. Nem arról szól a történet, hogyan tudunk úrrá lenni a problémáinkon, hanem arról a belső útról, amelyet végig kell járnunk ahhoz, hogy magunk mögött hagyjuk azt az életet, amelyben már nem éreztük jól magunkat. Nem áltat bennünket az írónő azzal, hogy ez könnyű feladat, sőt, nagyon is nehéz, szórakoztatva tanít a saját történetével, egyszer mindenképpen érdemes elolvasni a könyvet!
A teljes kritika itt olvasható:

Galambdúc
Elizabeth Gilbert: Eat, Pray, Love – Ízek, imák, szerelmek

Muszáj már olvasás közben elkezdenem írni róla az értékelést, mert a végére a sok elmélkedés miatt (na inkább Lizé, mint az enyém) feledés homályába fog veszni a lényeg. Vannak a csajnak (hogy az író szavával éljek, mert nála szinte mindenki csaj – vagy ez a fordító találmánya?) olyan gondolatai, amikkel abszolút azonosulni tudok. Például hogy egy nő, ha nem érez késztetést arra, hogy anya legyen, illetve egyenesen rosszul van még a tudattól is, hogy valaha gyereke lesz, hát akkor ne vállaljon. Sajnos sok szörnyű példát látok magam körül, ahol az anyuka mintegy kihúzandó feladatként tekint az anyaságra, úgy mellékesen a karrierje, a férje vagy hobbijai mellett. Másfelől az is igaz, hogy főleg itt nálunk az olyan nőre, aki ezt nyíltan beismeri (mármint hogy nem kíván gyereket szülni, nevelni, mert nem érzi rá valamiért magát vagy körülményeit alkalmasnak) furán néznek, mintha az élet legszentebb kötelességét sutba dobva, önző okkal tenné mindezt. Pedig jobb ez így, az egészséges lelkületű leendő kisdedek érdekében. Akikből később aztán felnőttek is lesznek egyszer.
Gilbert egy csapásra híres lett ezzel a regénnyel, pedig ha őszinte akarok lenni, semmi újat nem adott, nem mutatott. A legtöbb gondolata mástól kölcsönzött, és egy európai olvasónak valóban sok evidencia van, amiről ő oldalakon keresztül képes ömlengeni. Hát, bocsássuk meg a lelkemnek, amerikai. Bár a stílus nem rossz, a humora is hozzám közel álló, néha talán kissé erőltetett.
Az indai, istenkereső rész valóban terjengős és az vele a baj, hogy mikor olvasom, tök nagy hűha élmény is lehetne, de pár oldal után már körvonalaiban sem emlékszem, miről vakerol. Pedig láttam a filmet. Ja, és ha már itt tartunk, a fim az nem ugyanez a sztori! Eleve Roberts (a Julia) kiválasztása erre a szerepre furcsa, mert őróla nem az antidepresszánsokat fogyasztó, idegfeszült Gilbert alakja jön le, amilyen a könyv szerint ő. Egy sokkal komolyabb, értelmesebb, összeszedettebb karaktert játszik, aminek a regényben nyoma sincs. És kicsit fel is tupírozták a sztorit, nyilván cselekmény is kellett, ezért néhol változtattak apróságokban, és az írás merengő jellegét teljesen figyelmen kívül hagyták, ezért mondom, senki ne csapódjon be (ha már itt tartunk, nálam a film viszi a pálmát).
Liz társfüggő, ráadásul a másikon majomszeretettel csüngő fajtából, szerintem nagyon felületes is, bár igyekszik ennek ellenkezőjeként bemutatni magát. Oké, hogy keresi az útját, de azt gondolom, egy utazással semmi nem oldódik meg, a meg nem oldott problémák újra felszínre törtnek, mikor letelik az egy év, így minden utazó csak időt nyer. Ez a vonuljunk el a világtól, mert megtaláljuk isteni valónkat, az ént, a belső harmóniát se feltétlen igaz. Aki igazán jó önismerettel rendelkezik vagy törekszik rá, annak ehhez nem szükséges helyváltoztatás. Ha már a legjobb részt meg kellene nevezni, a Baliról szóló az. Érdekes az a kultúra, az emberek bemutatása.
A végére pedig maradt egy olyan érzésem, hogy ez a nő, ha találkoznék vele, irritálna tutira. Egy hangyányit öntelt szerintem, bár azt jól adja.

Lady_L P
Elizabeth Gilbert: Eat, Pray, Love – Ízek, imák, szerelmek

Nem tudom, nem olvasok ilyen önkeresős, pfujj, a szót is rossz kimondani: „spirituális” könyveket, de most valami másra vágytam, és ez jött szembe. És tetszett. Az indiai résztől ódzkodtam a leginkább, de azt hiszem, végül az volt a legérdekesebb (sokat gondolkodtam azon, vajon mennyi köze van ahhoz, hogy az utóbbi időben viszonylag sokat olvastam a kereszténységről, és hogy mennyire új megvilágításba helyezte az egészet. A meditáció előtt kikötözött macska története mély nyomot hagyott bennem – nem a macska miatt:)) Lehet, hogy semmi újat nem mond, mindezt elolvashatnám egy csomó másik könyvben, de itt kellemes arányban vegyített mindent – magánéletet, problémázást, kultúrák bemutatását, sztorizást. És nagyon aranyos a stílusa és a humora. Abszolút megértem, hogy miért lett best seller, miért érintett meg annyi embert, őszinte, inspiráló, felszabadító, elgondolkodtató és még szórakoztató is.
Ja, most nem ódákat zengek a szokott lelkesedésemben, miközben a monitor előtt gesztikulálok hevesen, most teljesen tárgyilagosan sorolom, mit gondolok a könyvről:D
U.i.: Tegnap rágugliztam a helyekre, amikről beszél. Hűűűűűazannya, hát mondjuk ki ne lazulna el ott Balin és felejtené el minden hülye apró baját? :D de az igazi Felipe nem is annyira szexi mint Javier Bardem. Jó, hát Julia Roberts is sokkal szebb, mint Elizabeth (bocs, Liz, te viszont fiatalabb vagy:))

mazsof
Elizabeth Gilbert: Eat, Pray, Love – Ízek, imák, szerelmek

Nagyon vegyes érzéseim vannak ezzel a könyvvel kapcsolatban. Ugyebár 3 nagy részre osztható fel: Itáliára, Indiára és Indonéziára. Az első rész nagyon tetszett, főleg az olaszországi részek, miután túljutottunk a szenvedős részen. Imádom az olasz kultúrát, életem eddigi legjobb nyaralásait töltöttem ott, szóval elég hamar belelendültem, teljes mértékben bele tudtam élni magam, hiszen annyi emlékem köt oda. Ezzel nagyon gyorsan haladtam, 1 nap alatt túljutottam rajta és izgatottan vártam Indiát. Sajnos ez végül nem nyert meg magának, nekem túl „spirituális” volt… Rettentően untam, alig bírtam haladni vele. Végül az indonéziai rész pedig a kettő között helyezkedik el valahol, nem volt olyan „húdejó” érzésem, de nem is untam, haladtam vele rendesen és érdekelt is, hogy mi fog történni. Szóval összességében nem volt rossz ez, de annyira nem tetszett, hogy a következő részét is elolvassam…

dezirel
Elizabeth Gilbert: Eat, Pray, Love – Ízek, imák, szerelmek

Már első olvasáskor is imádtam, sok év távlatából is emlékszem az élményre, még ha a történetre nem is. Ha simán rámondtam akkor, hogy kedvenc, most mit mondjak, ha még jobban tetszett, sőt, értettem is?!
Teljesen odavagyok Liz Gilbert stílusáért, a fanyar humoráért, az egész út- és énkeresésért, az országokért, ahol járt, az emberekért, akiket megismert (abszolút kedvenc a texasi Richard, mögötte szorosan Ketut), az ételekért, amiket megkóstolt (néhány kivétellel, némelyiktől forgott a gyomrom), az életszemléletéért, az erejéért, amivel kilábalt abból az életből, amit nem a sajátjaként élt meg, és ezért kártyavárként a fejére omlott.
Csodáltam a kitartását, a hozzáállását, irigyeltem az utazását, de nem egészségtelenül, hanem inkább vágyakozva egy hasonló lehetőségért.
Hol vagyok én ehhez képest?! Valahol nagyon az út elején botorkálok.

(https://moly.hu/idezetek/684376
ez hasonlóan játszódott az én fejemben is :D )

h_orsi P
Elizabeth Gilbert: Eat, Pray, Love – Ízek, imák, szerelmek

Az Olaszországi részek nagyon tetszettek :) A három rész közül ez volt az, ami igazán belopta magát a szívembe. Imádom Olaszországot, az olasz embereket, az olasz nyelvet, az olasz kaját és természetesen rengeteg várost is :) Luca Spagettit és a többieket én is nagyon megkedveltem. Liz jól tette, hogy ezt az úticélt választotta ;)
Aztán jött a feketeleves: India. Nem nagyon tudok általában mit kezdeni a vallásos témájú gondolatokkal. Számomra unalmas volt, egy-két okosságon kívül nem nagyon volt semmi izgalmas. A 36 fejezetet nyüglődve olvastam végig.
Indonéziában nagyot csalódtam, mert teljesen mást kaptam, mint amire számítottam. Ez amolyan összegző részként hatott: Liz ismét talált barátokat, akiknek segíthetett, újra találkozott a gyógyítóval és ismét szerelmes lett :)

Bővebben: http://nyarikoktel.blogspot.hu/2015/08/elizabeth-gilber…
Még valami: Az egészben nagyon irritált a csajszi kifejezés, amit ha legalább ötvenszer nem használt az író, akkor egyszer sem…

Szédültnapraforgó P

Az emberek azt hiszik, hogy a lelki társuk tökéletesen illik hozzájuk, és ugye mindenki erre vágyik. De az igazi lelki társ az nem más, mint egy tükör, aki megmutatja, mi az, ami téged visszatart. Ő az, aki felhívja a figyelmedet önmagadra, hogy végre megváltoztathasd az életed. Az igazi lelki társ valószínűleg a legfontosabb személy, akivel csak összehoz az élet, mert ő az, aki ledönti a saját magad emelte falakat, és életre pofoz. De hogy örökre vele maradj? Á! Az túl fájdalmas lenne. A lelki társak csak annyi időre tűnnek fel az életedben, amíg rá nem világítanak a személyiséged egy újabb árnyoldalára, aztán eltűnnek.

jmolnar

(…) jobb, ha a saját sorsodat éled tökéletlenül, mintha másvalaki életét próbálnád hibátlanul leutánozni. Szóval a saját utamat járom, és lehet, hogy tökéletlen vagy döcögős, de legalább teljes egészében az enyém.

jmolnar

…Hagyd a francba.
– De szeretem.
– Hát szeresd.
– De hiányzik.
– Hát hadd hiányozzon. Valahányszor eszedbe jut, küldj felé némi szeretetet és fényt, aztán ejtsd a témát.

Mircsi

Isten soha nem csap be egy ajtót az orrod előtt anélkül, hogy ki ne nyitna egy csokival teli dobozt, és meg ne kínálna belőle

ÁrnyékVirág

Csak két olyan kérdés van, ami miatt az emberek a világtörténelem során valaha is csatáztak. Az egyik: Mennyire szeretsz te engem? A másik: Ki itt a főnök? Minden más megoldható.

Imák - 50

ÁrnyékVirág

Életet kaptál; kötelességed (és mint emberi lény, jogod is), hogy találj valami szépséget ebben az életben, nem számít, milyen csekélységről van szó.

Ízek - 36

finding_dori

Szédültnapraforgó P

A gondolataink szabják meg, kik vagyunk. Az érzelmeink a gondolatainknak vannak alávetve, mi pedig az érzelmeinknek.

97. oldal, Imák

Kapcsolódó szócikkek: érzelem · gondolat
Ninácska

– Nem ízlik? – kérdezte Luca, aki imádja ezt a kaját.
– Lefogadom, hogy Gandhi soha nem evett bárány belet – mondtam.
– Pedig megeshet.
– Nem, Luca az lehetetlen. Gandhi vegetáriánus volt.
– De ezt a vegetáriánusok is megehetik – makacskodott Luca – Liz, a bél igazából nem is hús, hanem szar.

h_orsi P

Ha igazán meg akarsz ismerni valakit, akkor el kell válnod tőle.

28. oldal (Ulpius-ház, 2010)

Eat, Pray, Love sorozat · Összehasonlítás