Vétkek ​és vezeklések 23 csillagozás

Elizabeth Gaskell: Vétkek és vezeklések

Ruth ​Hilton egyszerű gazdálkodók szépséges leányaként cseperedik a család vidéki farmján. Ábrándos gyermekkora azonban egy csapásra lesz semmivé, amikor előbb édesanyját, majd édesapját is elveszíti. Gyámja varróleánynak adja egy kisvárosi ruhaszalonba. A magányos hölgy ifjúsága virágos vidékére vágyik vissza az úri szabóság rideg falai közül. Kisvártatva elragadja a szerelem, de tapasztalatlan lelke nem talál jó gazdára Mr. Bellingham, a vagyonos kalandor személyében: románca a jellemtelen férfival megpecsételi a sorsát. Az eldobott szerető élete kis híján tragédiába torkollik, ám kétségbeesett helyzetében fölkarolja egy lelkész, s magához veszi ecclestoni otthonukba. Ettől a naptól kezdve csak azon buzgólkodik, hogy jóvátegye leánykori botlását és szeretetben nevelje föl kisfiát. Tehetsége, szorgalma és állhatatossága révén idővel elismert és csodált nevelőnővé küzdi föl magát. Ám múltja kísértetei előbukkannak, s nehezen megszerzett becsületétől és nevelőnői tisztségétől is… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1853

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Lazi Könyvkiadó klasszikusai Lazi

Lazi, Szeged, 2009
388 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789632670409 · Fordította: Acsai Roland

Habók P>!
Elizabeth Gaskell: Vétkek és vezeklések

Szenvedésregény. Egy fiatal lány botlása után hiába próbál talpra állni, valaki mindig visszalöki. Mert a világ jobban tudja, hogy az ilyenekkel hogy kell bánni. És van akivel lehet is. De a keserűségtől eltekintve – ez gyönyörű volt. A leírásai, a párbeszédei, a jellemábrázolása… nem könnyű regény, az biztos. De olvasni jó. (És dicsérjük meg érte a fordítót is!)

Elizabeth Gaskell: Vétkek és vezeklések

Második olvasásom az írónőtől, nagyon szeretem a stílusát. Viszont hősnőnk Ruth naivitását egyszerűen a mai ésszel nem lehet megérteni. A 19. században bűn volt apa nélkül gyereket vállalni, mert megbélyegeztek, de mekkora szerencséje volt, hogy rátalált Mr. Bensonra és nővérére, akik élete végéig patronálták. Mr. Bellingham végtelenül visszataszító karakter volt számomra, ahogy bánt Ruth-al…de az idő végül hősnőnket igazolta, aki csak ismerte mindenki megszerette egyszerűsége, jólelkűsége, segítőkészsége, őszintesége, odaadása példaértékű volt. Szépen nevelte fiát, Leonardot is.
Nem gondoltam, hogy ilyen tragikus vége lesz a történetnek, egy kissé szebb befejezésre számítottam, de ennek ellenére is remek történet volt, fogok még tőle olvasni.

Angeleyes26>!
Elizabeth Gaskell: Vétkek és vezeklések

Szeretem a 19. században játszódó történeteket, így Ruth életét is nagy érdeklődéssel kezdtem el olvasni, majd izgultam érte, hogy élete jobbra forduljon. Engem az írónő írásmódja is lenyűgözött, ezért szívesen olvasok majd még tőle a jövőben is. Összeségében örülök, hogy ez a könyv is a kezembe akadt!

pillangovirag>!
Elizabeth Gaskell: Vétkek és vezeklések

Elgondolkodtato tortenet, hisz az irono az ifjukori vetkek, felnotkori vezekleserol ir, s nem csak ra hanem a szeretteire is kihat. Ruth naivan beleszeret egy gazdag szelhamos fiatalurba, aki termeszetesen csak kihasznalja s mikor megunja eldobja. Mit ez ugye lenni szokott az eletben is, e botlasnak a gyumolcset es jo hiret rendbe kell tegye s ezen igyekszik a fohosnonk egesz eleteben amig a mult ujra be nem kopogtat, minden ki nem derul s a jol megerdemelt becsuletet egy szempillantas alatt elveszti.
Az emberi gyarlosagrol, szenvedelyrol, szerelemrol, kizsakmanyolastol, rosszmajusagrol, iteletol telyes ez a konyv. Mesterien megirva retmeszetesen, mondjuk en elfogult vagyok mert nagyon szeretem Gaskell muveit. Lassu de ros kezdes utan, egy ujabb lasabb szakasz jon a boldog tudatlansag s titkok feltve orzt szakasz utan ujra felpezsdul a tortenet s majd lecseng.
Aki szereti az onmarcangolo torteneteket s a minden hibaert ugy is meglakolunk tortenetek annak ezt a konyvet el kell olvasnia nem fog csalodni.

bneeva>!
Elizabeth Gaskell: Vétkek és vezeklések

Szép történet! Vétkessége ellenére is azt hiszem jó lenne olyan igaznak, őszintének, szeretet-teljesnek lenni, mint a főhős Ruth!

aszor>!
Elizabeth Gaskell: Vétkek és vezeklések

Elizabeth Gaskell hatalmas szókinccsel rendelkezik, fantasztikusan tud mesélni. Nekem kicsit sokszor ismételte önmagát, ha a regény kicsit rövidebb, talán én jobban élveztem volna.
A mondanivalója nagyon szép, a vétkes ne egész életében bűnhődjön, tudjon újra élni és boldognak lenni. Ruth, a főszereplő túlságosan bűnbánó, alázatos, ami bennem már-már ellenszenvet ébresztett. Úgy érzem, hogy ilyen ember nincs, nem lehet ebben az életben így élni. Talán éppen ezért közelebb állt hozzám Jemima karaktere.
Nekem ez a regény egyszer olvasható volt, de az írónőtől fogok még olvasni több írását.

Mpattus P>!
Elizabeth Gaskell: Vétkek és vezeklések

Az Észak és Dél után már nagyon vártam, hogy ismét Gaskellt olvashassak. De valahogy nem ezt a könyvet. Nem is tudom. 19. század, de nekem ez valahogy túl szerelmi. Én nem a szerelmi történetei miatt szeretem a 19. századi nőirodalmat, hanem amiatt, ami a látszat alatt van, a lényeg miatt. Vagy legalábbis azért, hogy gyönyörködhessem a nyelevezet szépségén. Valahogy ebből a regényből ezek csak kis mértékben jelentek meg, és ez eléggé lehangoló volt számomra. Meg az is, hogy a legkisebb mértékben sem szimpatizáltam a főhősnővel, és rengeteg jellembeli változást egyáltalán nem is tudtam hová tenni, olyan hirtelen jelentek meg. De azért nem adom fel. Keresek még jó Gaskell-regényt!

Szédültnapraforgó>!

Ilyenek ezek mind, ezek a férfiak, olyan sokat képzelnek magukról, hogy azt hiszik, minden nő lógó nyelvvel követi őket.

Szédültnapraforgó>!

– Elég kellemetlen öregnek látszani külsőleg, amikor a szívemben olyan fiatal vagyok, hogy ha elkapok egy dallamot a kintornából az utcán, legszívesebben ott, helyben táncra perdülnék, és mindig csak dalolnék, szívből és hangosan, mint régen!

Szédültnapraforgó>!

A fiatalságnak megvan az ereje ahhoz, hogy legyőzze a szív körül acsargó ordasokat.

Szédültnapraforgó>!

Hiszen inkább váltson ki bárkiből bármilyen érzelmet, mint hogy levegőnek nézzék.

Lunemorte P>!

Tudom, hogy a papok nem a házimunkát hirdetik a legszentebbnek a szószékről, de nem ők mondják-e, hogy bármit tegyél is, tedd teljes szíveddel? Gondold csak végig, és belátod, hogy minden munka szent. Ha eddig eljutsz, nem fogod összecsapni, és emelt lélekkel végzed majd a dolgod, a sóhajtozást és a siránkozást a tétlenekre hagyva.

115. oldal, 16. fejezet (Lazi, 2009)

Kapcsolódó szócikkek: házimunka
Lunemorte P>!

Jobb, ha az ember nem vár semmit, és nem mérlegeli a következményeket; ezt egyre tisztábban látom, ahogy éveim száma szaporodik. Egyszerűen csak cselekedjünk helyesen, és ne foglalkozzunk vele, mit vált ki tettünk az embertársunkból. Hiszen mindketten tudjuk, hogy egyetlen szent vagy önzetlen cselekedet magja sem hullik terméketlen talajra. Csak Isten a megmondhatója, hogy az örökkévalóságban mikor lesz a tettnek foganatja.

119. oldal, 12. fejezet (Lazi, 2009)

Szédültnapraforgó>!

Valami baj lehet velem, hiszen olyasmi miatt is bűntudat gyötör, aminek köze sincs a bűnhöz; és mégis: hálát adok az Úristennek boldogságomban, amiért részese lehettem ennek a felemelő tavaszi sétának, és ahogy jó anyám mondta volt ilyenkor: a boldogság a legbiztosabb jele annak, hogy helyes és istennek tetsző dologban volt részem.

3. fejezet

Szédültnapraforgó>!

– Legutóbb, amikor tükörbe néztem, még csak mákos volt a hajam, most meg egészen ősz. Mit tegyek?
– Mit? Semmit! Hagyja meg a sötét hajat a fruskáknak! És ne próbálja becsapni az időt hajfestéssel és más csiricsárékkal, hogy olyan legyen, mint egy fiatal lány, akinek még a bölcsességfoga sem nőtt ki!