Szerelem ​és gyötrelem 35 csillagozás

Elizabeth Gaskell: Szerelem és gyötrelem

Elizabeth ​Gaskell első regényével nyomban beírta magát a viktoriánus regényírók aranykönyvébe. Az elismerést ugyancsak megszolgálta: Szerelem és gyötrelem című nagy ívű regénye egy szövevényes szerelmi história apropóján megannyi emberi sorsot mutat be megrázó erővel, mindezt a tömegtermelő Anglia leleplező korrajzával árnyalva.

Mary Barton az ifjan félárvaságra jutott munkáslány az előnyös házasságban látja a kitörési lehetőséget a mind nagyobb nyomorból, amelybe apjával süllyed. Ragyogó szépségének nem is tud ellenállni a gyártulajdonos Mr. Carson élete ékessége, az ifjú Henry, akit sokkal inkább a csábítás, mint a lánykérés ösztönöz arra, hogy Mary körül legyeskedjen. A tapasztalatlan lányt elkápráztatja a fényes jövő ábrándja, ezért visszautasítja a tehetséges és szorgalmas munkásfiú, Jem udvarlását. Mindeközben a sztrájkkal fenyegető elszegényedő munkásság forrong, s egyre kétségbeesettebb tettekre ragadtatja magát; akár az erőszaktól sem riad vissza, hogy… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1848

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Lazi Könyvkiadó klasszikusai Lazi

Lazi, Szeged, 2010
422 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789632671222 · Fordította: Acsai Roland

kolika>!
Elizabeth Gaskell: Szerelem és gyötrelem

Időnként jó visszanyúlni a régebben íródott kötetekhez is. Itt nem éppen rózsaszínben pompázó témát választ a kötete középpontjának a szerző, de ez nem von le az olvasás élményéből. Persze, azért a romantikus szál is erősen ott van, máskülönben értelmetlen volna a címadás. A gyötrelem szóval azonban, nemcsak a szerelmes kétségbeesésére lehet asszociálni, hanem sokkal inkább a munkásosztály nyomorgására. Ez sokkal jobban ki van domborítva, a történteket leginkább a takácsok szemszögéből látjuk. Lehet, hogy az arisztokrácia életének alaposabb bemutatása árnyaltabb képet festett volna a korabeli életről.
Helyenként nekem kissé túl szentimentálisra sikeredett – pl- Maryval történtek a tárgyalás után, nagy Carson viselkedése, miután megtudta az igazi gyilkos kilétét stb. – de még így is élvezhető volt a kötet.

Trixi>!
Elizabeth Gaskell: Szerelem és gyötrelem

Ez volt a szerzőtől a harmadik könyvem, így a stílusa nem ért váratlanul, sőt kifejezetten szeretem. Ebben a könyvében is elég erős a társadalomkritika -szegények és gazdagok jellemei, nyomor (ha jól tudom a szerzőnek meghalt az egyik babája, és ezt a fájdalmat írta ki magából ebben a könyvében), stb….. Szóval röviden, nekem tetszett és nemsokára elolvasom a többi könyvét is.

Joeymano>!
Elizabeth Gaskell: Szerelem és gyötrelem

Nekem túl romantikus volt, nagyon hosszú, és néhol nagyon uncsi. A szereplők helyesek, a történet szerethető. Érdekes, hogy a munkásosztály szemén keresztül látjuk végre a dolgokat, nem csak folyton az arisztokráciáéról. Többet, jobbat vártam.

pillangovirag>!
Elizabeth Gaskell: Szerelem és gyötrelem

kellemes olvasmány volt, kicsit Mary idegesített a nagy idealisztikus megformáltságával, és a naivitásával de ezzel biztos csak én voltam igy.
Ez a műve az irónőnek még a megszokottnál is vontatottabb és lassúbb volt.de jó
A többi szereplővel s a történet alakulásával nem volt több problémám
Csak ajánlani tudom a klasszikus irodalom kedvelöinek

Gabriella_Nagy_6>!
Elizabeth Gaskell: Szerelem és gyötrelem

Sokkal többet kaptam, mint vártam. Ennyi hasonló stílusú regény után nem voltam biztos benne, hogy tud újat mutatni, vagy nem lesz-e unalmas. De nem volt! Szeretem Gaskell stílusát, biztos fogok még tőle olvasni a jövőben.

Tünde_HV>!
Elizabeth Gaskell: Szerelem és gyötrelem

Húúú, nekem ez gyötrelem volt.
De kezdem azzal, ami szerintem jó volt: az atmoszféra, nagyon örülök, hogy Ms Gaskell Manchester ipari munkásait mutatja be ebben a könyvben. Mert ez sokkal valóságosabb, mint az állandó „déli idill”.

Ami nem tetszett: a karakterek laposak voltak, értem, hogy mindenki szenved, aki szegény, de ez nekem már sok volt. Sok volt a nyomorgás, és az „értelmetlen szenvedés”.
Nem tetszett a „szerelmi szál” sem, egyik sem. A krimi szál meg hát kevés volt.

Valahogy annyi jó téma volt benne, de valahogy egyik sem kapott rendes fókuszt.
Nem tudom, hogy ez korrajz, szerelmi történet, családi dráma vagy krimi.

Lehet, hogy velem van a baj, de ez nekem nagyon nem jött most be.

Lady_Blanche>!

Márpedig nincs annál nehezebb, mint remény nélkül élni.

Lady_Blanche>!

… mert az ügyvédek úgy veszik fel a pénzt, mint szivacs a vizet…

Lady_Blanche>!

Büszkeségünkben sokszor másokat fosztunk meg a boldogságtól, ha nem engedjük, hogy kedvesek lehessenek velünk, amikor segíteni szeretnének; hiszen ha a helyükben lennénk, mi is égnénk a vágytól, hogy segíthessünk.

Lady_Blanche>!

A férfiak furák, nem viselik el, ha a lány udvarol nekik.

W_Memi >!

Maryt egyfajta józan okosság lengte körül, nem zavarták meg a fejét azok az egyszerű, nevetséges, légből kapott elgondolások, amelyekkel azokban a romantikus könyvekben találkozhatott, melyeket Miss Simmonds fiatal hölgyei olyan szívesen kölcsönadtak egymásnak.

Cicu>!

– Nem őrülhetek meg, legalábbis még nem. Nem! – acélozta meg a szívét.

Lady_Blanche>!

Eközben ő a teáskészlettel kezdett csörögni, amely a legderűsebb zajok egyike.

Cicu>!

Nagyon nehéz – mondta magának Jem, míg torkában keserű, dühös érzések gyűltek – élni az embernek, ha a többiek már az első rossz szónak, amely ellene elhangzik, hitelt adnak.