Észak ​és Dél 315 csillagozás

Elizabeth Gaskell: Észak és Dél Elizabeth Gaskell: Észak és Dél Elizabeth Gaskell: Észak és Dél Elizabeth Gaskell: Észak és Dél

Margaret Hale, egy idilli dél-angol városból, Helstonból a textiliparáról híres, északi Miltonba költözik szüleivel. A családi döntés oka az, hogy lelkész apja meginog az egyházban, és lelkiismereti okokból feladja hivatását. Margaret szenvedélyes és szókimondó ifjú hölgy, és mivel nehezen viseli anyja megromlott egészségi állapotát és a költözést, szigorú kritikával illeti új környezetét. A munkássztrájk kirobbanásának idején ismeri meg apja egyik tanítványát, a helyi textilgyár tulajdonosát, a tehetős és felettébb sármos John Thorntont. Margaret mélyen együttérez a nehéz sorsú munkásokkal, ám éppen emiatt képtelen objektívan megítélni a kialakult helyzetet. Hamar rá kell ébrednie, hogy Thornton céltudatossága, őszintesége és szenvedélye a sajátjához fogható. Margaret önnön érzelmeinek csapdájába kerül…

Eredeti megjelenés éve: 1855

A következő kiadói sorozatokban jelent meg: Lazi Könyvkiadó klasszikusai Lazi · Érzelmes klasszikusok Athenaeum

Athenaeum, Budapest, 2023
692 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789635433025 · Fordította: Rakovszky Zsuzsa
Athenaeum, Budapest, 2023
696 oldal · ISBN: 9789635433575 · Fordította: Rakovszky Zsuzsa
Lazi, Szeged, 2013
492 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789632672106 · Fordította: Rakovszky Zsuzsa

John Thornton · Margaret Hale · Nicholas Higgins · Edith Lennox · Henry Lennox · Mrs. Hannah Thornton · Mrs. Shaw · Richard Hale

London · Helstone · Cromer

Linszyy P>!
Elizabeth Gaskell: Észak és Dél

Mennyire örülök, hogy @Ngie felhívta a figyelmemet erre a könyvre, és hogy az Athenaeum Kiadó újra megjelentette, mághozzá csodás, könnyen olvasható köntösben. :)

Nem voltak elvárásaim, egyszerűen csak el akartam merülni ebben a 700 oldalas monstrumban, és egyáltalán nem esett nehezemre, mert Gaskell nem hagyja unatkozni az olvasóit, mikor elképzelésed sincs, mi lesz még itt, akkor jön egy csavar, szóval nekem nehéz volt lerakni ezt a történetet. Margaret élete felfordul, mikor édesapja döntése miatt el kell költözniük és új életet kell kezdeniük egy iparvárosban. Az idilli falusi élet után nehezen birkóznak meg a változásokkal, de Margaret itt is feltalálja magát. Ha valakit az iparosodás érdekel, érdemes kézbe vennie ezt a könyvet, de van benne romantika is, bár nem olyan csöpögős, mint mondjuk Austennál.

Sokkal inkább Hardy történeteit juttatta eszembe, a szintén Érzelmes klasszikus Egy tiszta nő, de a Távol a világ zajától is párhuzamba hozható az Észak és Déllel. És ez nagyon bók a részemről, mert Hardy egy zseni, és most már Gaskellről is ez a véleményem. Egész másról írnak, mégis szívesebben fogom ajánlani a könyveiket a jövőben, mint Austent és a Bronte-nővéreket. Habár Charlotte Bronte jóban volt Elizabeth Gaskellel, szóval ha bármelyik felsorolt írótól szerettek olvasni, ezt is szeretni fogjátok.

A történet egy kis krimi szállal is meg van fűszerezve, szóval sok minden belefért. A főbb szereplők nagyon egyenesek, őszintén elmondják a véleményüket, ezért nincs helye a félreértéseknek. Thorton szimpatikus volt, nem az a tipikus férfi karakter, mégis nagyon szurkoltam neki. Megvannak a regényben a tipikus romantikus elemek, de mégis az jutott eszembe olvasás során, hogy a mai romantikusok miért mindig arra építik a konfliktust, hogy a szereplők visszatartják az infókat, nem kommunikálnak egyenesen? Gaskell nem fél ezer más problémát belevinni a történetbe, így nem is a szerelem a lényeg, de mégis benne van és lehet izgulni rajta. Nehéz összefoglalni, miért szerettem nagyon ezt a könyvet, de abszolút élveztem, szóval szeretnék még olvasni az írónőtől a jövőben. :)

Részletes kibeszélőnk: https://www.youtube.com/watch…

Nikolett0907 P>!
Elizabeth Gaskell: Észak és Dél

„…elvettem a könyvet, és beleolvastam. De az isten szerelmére, másról sem fecsegett, csak tőkéről és munkáról, munkáról és tőkéről, amíg el nem aludtam rajta. Még azt sem tudtam eldönteni soha, melyik melyik; a könyv pedig úgy beszélt róluk, mint holmi jó és rossz tulajdonságokról. Pedig én csak azt szerettem volna tudni, milyen jogaik vannak az embereknek, legyenek gazdagok vagy szegények; hiszen mindnyájan emberek vagyunk.”

Tulajdonképpen nem tudom miért olvastam el.
De ha már nálam volt, a „belelapozokból” a végig olvasom lett.

Nem bántam meg, mégsem tudom hova tenni igazán a kötetet.
Az eleje ugyan kicsit untatott, nagyon sok leírás van benne, de egy idő után kiélesedett számomra a történet és már nem zavart igazán semmi sem.
És bár minden kezdet nehéz, erről a történetről elmondható, hogy egy igazi édes- szomorú lány regény, mely a szívedhez nő és nem ereszt.
Szól újrakezdéről, reményről és reménytelenségről, egy apró, de annál értékesebb szerelemről és legfőképpen elvekről és hagyományokról.

Sokszor megálltam, néhol csak pislogtam, bele se akartam igazán gondolni, hogy egy adott cselekedett milyen vissza vonhatatlan eseményeket és érzelmeket vált ki és a mi lett volna ha kezdetű mondat felsejlik az olvasó gondolatai között….

Értékesnek érzem alapvetően a művet, a csillagozástól függetlenül….kell hozzá egy bizonyos hangulat….egy érzés és akkor nagyon értékes olvasmányként könyvelném el.

Egyenlőre nem tudom újra olvasom e valaha….de nélküle is szegényebb lennék…..

KingucK P>!
Elizabeth Gaskell: Észak és Dél

Margaret Hale a családjával északra költözik a textiliparáról híres Miltonba, ezzel jelentősen megváltozik a környezete. John Thorntonnal, az egyik textilgyár tulajdonosával eleinte nem kimondottan baráti a viszonyuk, ennek a változását követhetjük. A történet alatt zajlik a munkásosztály sztrájkja a jobb bérezés reményében, szerencsére mindkét oldalról kapunk érveket és ellenérveket a sztrájkról.

Röviden számomra a Büszkeség és balítélet egy komorabb változata volt.
A regény eredetileg 1855-ben jelent meg, most az Athenaeum Érzelmes klasszikusok sorozatának keretein belül került kiadásra gyönyörű külalakkal, ami időszerű volt, mert utoljára tíz éve adta ki egy másik kiadó, és úgy emlékszem, hogy azt sem lehetett már kapni. Bevallom előtte nem olvastam utána, hogy miről szól a regény, eddig filmfeldolgozását sem láttam, de azóta pótoltam. :)

Margaret az elején hisztisnek tűnt számomra, a vége felé kezdtem megkedvelni, Thornton hozzám nem került közel, semleges zónában maradt. Szerencsére pont elegendő volt a szerelmi szál jelenléte, de a romantika olvasói lehet, hogy túl visszafogottnak találják. Helyette kaptam több társadalmi rajzot és korképet, ami érdekes volt, abból a szempontból is, hogy nem csak a középosztály helyzetével ismertetett meg, ahogy az austeni regények, hanem a munkásosztályba is bepillanthattam.

Gaskell stílusa kellemes és olvasmányos, de sokszor túl részletes és elidőző.
Örülök, hogy elolvastam és remélem ebben a sorozatban még sok feledésbe merülő vagy már nem kapható klasszikus jelenik még meg!

Ajánlom a klasszikusokat kedvelő, türelmesebb olvasóknak, akik érdeklődnek a XIX. századi angliai élet iránt!

Nüx_Játékterme IP>!
Elizabeth Gaskell: Észak és Dél

Körülbelül 7 éve láttam a BBC sorozatot, aztán valamiért most újra megjött a kedvem a megnézéséhez, és teljesen beszippantott (nálam ez azt jelenti, hogy egy ideig heti 2-szer biztos, hogy végignézem). Amikor már telítődtem a filmmel, akkor jött az elhatározás, hogy elolvasom, és cseppet sem bántam meg. Fantasztikus könyv, nagyon tetszett, és egyáltalán nem voltak számomra unalmas részei. Ennél a történetnél is igaz, hogy a filmben azt látjuk, ami a jéghegy csúcsa, a könyv pedig a víz alatti kb. 90%-ot tartalmazza.

Egy dolgot azonban le akarok szögezni. Richard Armitage olyan érzékenységgel és művészi finomsággal formálta meg Mr Thorntont, hogy azt kell, hogy mondjam, majdnem túltett könyv-Thorntonon. A zárójelenet kifejezetten jobban tetszett a filmben, mint a könyvben. Arról nem is beszélve, hogy folyton az az interjúrészlet jár a fejemben, amikor Armitage a sorozat végi csókjelenetről beszél, és azt mondja, it still makes me tingle.
Me too, Richard. Me too.

Youditta>!
Elizabeth Gaskell: Észak és Dél

Jó, jó tényleg néhol kicsit unalmaskás, de mégis ez egy olyan regény, amiért én úgy szeretem a viktoriánus irodalmat. Benne volt minden eleme, próbálta az írónő fenntartani az izgalmat a végéig, hogy mi lesz Margaret és a két fiatalember sorsa. Persze, persze tudjuk már a közepén, hogy mi lesz a vége, teszünk pár kanyart, néhány nem annyira várt fordulat is előbukkan, de azért elaltatni nem tudott Elizabeth, hiába akart. Mondjuk nem is a nagy csattanókra számítok ilyenkor, hanem a kor hangulatára, és azt tökéletesen megkaptam.

Nefi>!
Elizabeth Gaskell: Észak és Dél

Egy édes-bús angol lányregény az újrakezdésről, a reményről, a reménytelenségről, és az időközben szárba szökkenő szerelemről.
Az eleje kicsit vontatott, és van benne leírás bőven, de aztán kialakul a regény fő íve, mely főleg az elvekről, értékekről és azok felvállalásáról szól.
És bár gyakran vonnak párhuzamot közte és Austen között, de Austen ritkán ír a munkásokról, a munkanélküliségről, és a peremen élőkről. Gaskell felvállalja ezt a komoly témát, és ez sokkal realisztikusabbá, valóságosabbá teszi az egész történetet.
Kissé lassan folyó mű, de ez is a varázsa, így folyamatosan nyílik ki a világ mind Margaret, mind az olvasó számára.

Wandamaci__könyvkuckója>!
Elizabeth Gaskell: Észak és Dél

Az Athenaeum Kiado Érzelmes klasszikusok sorozata keretében most az Észak és Dél kapott egy friss, lenyűgöző megjelenést, ami élőben még csodálatosabb. A klasszikusok világa eddig még viszonylag távol állt tőlem, ám, ahogy idősödöm, úgy szeretném egyre inkább felfedezni ezt a világot is és szeretném a hiányosságaim is pótolni.

Az alaptörténettel kapcsolatban kezdetben teljesen mást gondoltam, nem is tudom miért volt az az elképzelés a fejemben, de örülök, hogy ez a tévhit hamar tisztázásra került. A könyv kezdeti része tényleg magával ragadó volt számomra, könnyen bele tudtam képzelni magam a főhősnő helyzetébe, és a vidéki élet leírásai olyannyira valósághűek voltak, mintha csak ott lettem volna.

Örülök, hogy az Észak és Dél történetével is megismerkedtem, bár úgy érzem számomra a történet elveszett a sok részlet között, mégis ha valakit érdekel a történelmi és társadalmi kontextus bemutatása, a történelmi kort szeretné jobban megismerni vagy éppen belelátni az akkori közemberek fejébe, mindemellett pedig azt sem bánja, ha egy fiatal lány és egy gyártulajdonos életét is végigköveti, mindenképp ajánlom. Nem a romantikán van az elsődleges hangsúly, ez engem egy kicsit meglepett, abszolút romantikus könyvre számítottam, a kor technológiai változásai és a munkásmozgalmak dominálnak leginkább, az utolsó néhány oldalon ébred fel igazán a romantikus szál.

Blog:

Trixi>!
Elizabeth Gaskell: Észak és Dél

Még szerencse, hogy ismerem és szeretem a sorozatot, mert egy ilyen első fejezet után nem hiszem, hogy tovább olvastam volna a könyvet. A második fejezetnél kezdtem megérkezni a történetbe, akkor kezdtem ráérezni, arra, amit szeretek az írónő stílusában. Értem, hogy miért lett ez ennyire híres, van benne némi társadalom kritika – a vidék és a város, a gyárosok és a munkások, azaz észak és dél ellentéte. De mégis – talán pont az ismertsége miatt – nehezebben csúszott, mint az írónő „ismeretlen” könyvei. Azok méltatlanul el vannak felejtve, pedig nagyon jók. Kíváncsi voltam, hogy a sorozat és a könyv vége mennyiben lesz más (mert azt tudtam, hogy át lett variálva), és bizony a rétestészta után a végkifejlet elég hirtelen jött, volt amit lezáratlannak éreztem. Szóval (még 1x) értem én, hogy híres könyv, tán jogos is, és annak ellenére, hogy tetszett, mégsem ez lesz a kedvenc Gaskell regényem.

vivi_reads>!
Elizabeth Gaskell: Észak és Dél

Nagyon nehezen értem a végére ennek a könyvnek. Úgy látszik még néha rajtam is kifognak a klasszikusok.
A történet a Hale család életét meséli el, azon belül is Margaret-re fókuszálva. Az ő lelkivilága, érzései, cselekedetei állnak a középpontban. Ám harmadik személyben lett megírva a történet, így néha más szereplőkbe is kaptunk betekintést. Sokszor bosszankodtam, mert az írónő olyan hosszú leírásokkal ecsetelt egy-egy fogalmat, vagy éppen bármit is egyébként. Nagyon lassan is haladtam vele, mert nem kötött le. Másrészről viszont nagyon is érdekelt, hogy hova fog kifutni ez a könyv. És lássanak csodát a végére valahogy teljesen beindult a történet. A modern korban ezt egy enemies to lovers történetnek is nevezném, vagy nem is tudom, sok-sok félreértés és túlgondolás miatt a szerelmesek folyton kerülgették is egymást. Mr. Thornton egyébként nagyon szimpatikus ember, a gondolkodása, és a lelke is nagyon tiszta. Érdekes karakter volt!
Igen lassú lefolyású a könyv, szerintem ennyire lassú történetet még nem is olvastam. Kb. a könyv felét simán el lehetett volna hagyni.
De a címe is értelmet nyert a végére, hiszen itt életfelfogásokról beszélünk. A már félig iparosodó Anglia és a még régmúltban ragadt földműveseket/vidékieket állítja szembe egymással. Az ellentétek hát pedig tudjuk, hogy vonzzák egymást. Emellett a könyvben fontos szerepet kap a vallás is, komoly és elgondolkodtató részeket is tartalmazott. Habár a legfontosabb kérdésre nem kaptunk sajnos választ, hogy Mr. Hale miért is hagyta el az egyházat. Pedig nagyon érdekelt volna ez az okfejtés.
Szóval igen, nagyon megküzdöttem ezzel a klasszikussal nem mondom. Nem is tudom kinek ajánljam ezt a történetet, úgy igazából. Talán, aki nagyon, de nagyon imádja a klasszikusokat és a lassan haladó történeteket. Van benne egy kis romantika, de főként a lélekre fókuszál, a gyász feldolgozására. Így visszatekintve azt is mondhatom, hogy Margaret felnőtté válását mutatja be.

Nekem nem lett a szívem csücske ez a könyv most, de ez a borító egyszerűen gyönyörű!
De utólag belegondolva, azért boldog vagyok, hogy egy ilyen klasszikust is a hátam mögött tudhatok!

Elizabeth Gaskell: Észak és Dél

Sajnálom, de ez nem az én könyvem.
A történettel nincs baj, érdekes volt az ipari forradalom korszakából olvasni egy könyvet, bár úgy érzem, ennek az aspektusnak is csak a felszíne volt kicsit megkaparva. Szívesen olvastam volna többet a sztrájkról, a gyárosok-munkások kapcsolatáról, vagy éppen kapcsolatainak hiányáról, de e helyett olvashattam egy tökéletes nő és egy tökéletes férfi kibontakozó kapcsolatáról. Engem ritkán tud meggyőzni a tökéletesség (idegennek tartom), és most sem tudott… Bár tény, ami tény, a szereplők skálája, magatartás-stílusa elég sokszínű, bár néha úgy éreztem, hogy minden szereplő kapott egy-egy színt ebből a sokszínűségből. És még kicsit modorosnak is éreztem helyenként a párbeszédeket, és oldaltöltésnek a leírásokat.
A fejezetek előtti mottók érdekesek voltak, a történet nagyjából olvastatja magát, bár számomra túl sok volt az olyan kijelentés, hogy „nő vagy, ezért ne menj temetésre”, meg hasonlók…Hiába, nem az én könyvem, vagy csak rosszkor talált meg (lehet, fiatalabban sokkal jobban tetszett volna… Ez már soha nem fog kiderülni :) )

Chivas>!

Az emberek csak azt tudják, mit tettél, de nem ismerik az indítékaidat…

Ngie>!

– Soha nem gondoltam… és nem is fogok magára másként gondolni, mint barátra. Nagyra becsülöm a barátságát, de biztos vagyok benne, hogy soha nem fogok maga iránt ennél többet érezni. Nagyon kérem, felejtsük el mindketten minél hamarabb ezt a … („kellemetlen” akarta mondani, de még idejében észbe kapott) … ezt a beszélgetést!

Sapadtribizli>!

„Bízd rá magad a titkos kézre, mely
másfele vezet, mint amerre mennél.

És mindig állj készen a változásra!
Apály-dagály: nincs nagyobb törvény ennél.”
Ismeretlen arab szerző verse

XVI. fejezet, A halál árnyékában; a fejezet mottója

mdmselle I>!

Éppen ma reggel dugtam pár frissen szedett rózsát virágjával lefelé a vizes köcsögbe, mert, gondoltam magamban, talán vendég jön, és semmi sem esik olyan jól utazás után az embernek, mint a rózsával illatosított forrásvíz.

mdmselle I>!

Mintha egy vékony aranyszál ragyogott volna föl balszerencséje sötétjében…

Ngie>!

– Kíváncsi lennék, vajon szükségszerű-e, hogy egy esküvőt ilyen forgószél előzzön meg, ahogyan az előbb nevezte, hogy nem lehetne-e, legalábbis bizonyos esetekben, ez az időszak nyugodt és békés.
– Igen, és a stafírungot meg a lakodalmi ebédet Hamupipőke tündér keresztanyja intézné el, és a meghívókat is ő írná meg – nevetett Mr. Lennox.
– De vajon tényleg szükség van ezekre a dolgokra? – kérdezte Margaret, és kérdőn nézett a férfira. Leírhatatlan csüggedés vett rajta erőt, ha belegondolt, mennyit fáradoztak az elmúlt hat hétben Edith vezényletével, hogy az esküvőn minden a lehető legtetszetősebb legyen, és őszintén remélte, hogy a férfi mond valamit, ami megkönnyíti, hogy kellemes és békés gondolatai támadjanak az esküvőkkel kapcsolatban.
– Ó, hát persze! – felelte a férfi kissé elkomolyodva. – Vannak szertartások és formaságok, amelyeken nem elsősorban önmagunk kedvéért kell keresztülesnünk, hanem azért, hogy befogjuk a világ száját, mivelhogy enélkül az embernek igen kevés öröme lenne az életben. Miért, maga hogyan képzeli az ideális esküvőt?
– Ezen még soha nem gondolkodtam, csak azt tudom, hogy szeretném, ha egy szép nyári reggelen lenne, és ha a fák árnyékában sétálhatnék el a templomig, és én biztosan beérném egy vagy két koszorúslánnyal, és azt szeretném, ha egyáltalán nem lenne lakodalmi ebéd. De az is lehet, hogy csak azért nem kérek ezekből a dolgokból, mert most ezek okozták nekem a legtöbb gondot és bosszúságot.
– Nem, nem hinném. A méltóságteljes egyszerűség mindenképpen jól illik a maga jelleméhez. Margaretnek ez a beszéd már csöppet sem volt ínyére. Annál is inkább visszariadt tőle, mert eszébe jutott, hogy Mr. Lennox már korábban is megpróbált beszélgetni vele a tulajdon jelleméről és szokásairól (és ebben a beszélgetésben szemlátomást a bókoló udvarló szerepét szánta magának).

Kitabu_hu P>!

De hiszen én is örökösen változom, ma ilyen vagyok, holnap olyan, egyik nap csalódott és durcás, mert nincs minden pontosan úgy, ahogy szeretném, aztán másnap egyszer csak fölfedezem, hogy a valósàg még sokkal szebb, mint az, amit elképzeltem.

636. oldal (Athenaeum Kiadó 2023.)

Sapadtribizli>!

„E földi létben nincs mosoly,
mely ne egy könny testvére lenne.”
Elliot

XXI. fejezet, A sötét éjszaka; a fejezet mottója

Belle_Maundrell>!

– Semmi nem hozza olyan közel egymáshoz az embereket, mint az evés! A halál semmi hozzá képest.

576. oldal (Athenaeum, 2023)

Belle_Maundrell>!

– […] Azok, akik maguk boldogok és sikeresek, általában hajlamosak könnyen venni mások szerencsétlenségét.

689. oldal (Athenaeum, 2023)