Életkör 24 csillagozás

A női lét tizenhárom archetípusa
Elizabeth Davis – Carol Leonard: Életkör Elizabeth Davis – Carol Leonard: Életkör

Amazon, ​Anya, Szerető vagy Matriarcha? Vajon egy negyvenes éveiben járó nő melyik életszakaszánál tart? Korábban könnyedén középkorúnak bélyegezték volna, de a 21. századi nőket már egyre kevésbé kötik a régi életkori kategóriák – így aztán a legutóbbi, 2006-os magyar megjelenése óta az Életkör csak még aktuálisabb lett. A két szerző, Elizabeth Davis és Carol Leonard által kidolgozott, születéstől halálig tartó női életkör szakaszai, a hagyományos archetípusok áthatják egymást, és a körnek nincs eleje, sem vége.

Bár a test működéséből következően bizonyos „vérmisztériumok” életkorhoz kötöttek – az első menstruáció vagy a változás kora –, saját sorsából adódóan minden nő más sorrendben éli meg az életkörét. Egyes szerepekhez többször is visszatér, másokat pedig egy az egyben kihagy. Lehet saját munkaterületén tapasztalt már huszonévesen, megélheti Szerető énjét válás után ötvenévesen, vagy lehet először Anya a negyvenes éveiben. Bábaként és női önismereti csoportok… (tovább)

Eredeti cím: The Circle of Life: Thirteen Archetypes for Every Woman

Eredeti megjelenés éve: 1996

Jaffa, 2023
286 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789634751496 · Fordította: Szécsi Noémi
Jaffa, Budapest, 2022
296 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789634751496 · Fordította: Szécsi Noémi
Jaffa, Budapest, 2019

Elizabeth Davis – Carol Leonard: Életkör A női lét tizenhárom archetípusa

A teljes bemutatást a blogomon találjátok. Nagyon nehéz kiragadni ebből az egészből egy részletet, akit a beidézett rész megragad, annak ajánlom a teljes tartalmat!

„Elizabeth Davis és Carol Leonard mindketten tanárok, bábák és a női spiritualizmus gyakorlói, akik munkájuk kapcsán többször futottak össze konferenciákon, megbeszéléseken. A hamar kialakult szimpátia, a közös érdeklődési kör, világnézet és nem utolsó sorban a közös cél okán született meg ez a könyv, mely a nők életben betöltött feladatait és szerepeit vizsgálja végig. A letűnt korok istennőit tanulmányozták, s ennek kapcsán született meg bennük az a vélemény, hogy életünk során tizenhárom női archetípus jelenik meg bennünk. Megközelítésükre jellemző, hogy a női lét egészét tisztelet övezi, nem csupán a reproduktív jogaikat. A fejezetek nyomon követik, hogyan vonul végig ez a szentség a női léten, ha megfosztjuk a kultúrkörnyezet rátelepedett sallangjától. Azt jól tudjuk, hogy a mai világban az Értelem az úr. Viszont a nők önmeghatározása évszázadok óta a természethez kötődő intuitív tudás misztériumában áll. Ez a tudás mélyreható, ösztönös és átörökíthető. Nehéz helyzetben vagyunk, mert a mai kor megköveteli, hogy elnyomjunk magunkban mindent, ami ösztönös. Ezen kívül a jelenleg eluralkodott hagyományok egész egyszerűen törlik vagy silány adatközléssé butítják a női beavatások jelentőségét. A női tudás és tapasztalat átadása nondirektív módon sem működik, hiszen megszüntetünk magunkban mindent, ami jelen társadalmunk igényeihez mérten nincs elég szépen becsomagolva. Sem az anyák, sem a nők nem örökítik általában ezt a misztériumot. Pedig minden közösség jólétének forrása a megjelenő női energia. Ezt az energiát kellene a nőknek önmagukban felismerni, tisztelni és felhasználni. Minden életszakasznak megvannak a maga örömei és leckéi. A tizenhárom szakasz, a megjelenő ősminta a : Lány, Szűz, Vértestvér, Szerető, Anya, Bába, Amazon, Matriarcha, Papnő, Varázslónő, Vénség, Sötét Anya és az Átváltoztató. A négy nagy időszak a nő életében pedig az Ártatlanság, a Gondoskodás, a Hatalom és a Bölcsesség.

A szakaszokat a holdfázisokhoz kötve jelenítik meg. Az évkörben is meghatározzák azt az időszakot, mely leginkább összefüggésbe hozható a nő életének azon idejével. Például a Lány archetípusa a fiatal lány lelkét fejezi ki, amikor még belső világát nem zavarja meg a hormonális változás és a párkeresés társadalmi elvárása. Ezen időben a lánygyermek egy az egyben kapcsolatot tart saját lényegével. A holdja felkelőben van, sarló alakú. Az ideje február hónap, amikor egyre hosszabbodnak a nappalok, erősödik minden. A lány egyéniségkeresése megfelel az Imbolc pogány ünnepnek, más néven a mi Gyertyaszentelő napunknak. Az Imbolc a Föld hasára, méhére utaló kelta szó, az év felgyorsulására, a föld mélyén megújuló életre utal. Maga az ünnep is egy beavató nap volt…”

adrica P>!

Elizabeth Davis – Carol Leonard: Életkör A női lét tizenhárom archetípusa

Érdekes témát taglaló könyv, úgy emlékszem, Elizabeth Davis fejezetei szimpatikusabbak voltak. Jónéhány dologra rácsodálkoztam, hogy „jé, ilyen is van?”, és már az is valami, hogy az ún. női létet nem 1-2-3, hanem 13 szereppel/archetípussal fedi le. Ami persze még mindig nem minden, de több, mint a semmi. Szerettem akkor, amikor olvastam, de most már lehet, hogy nem mindennel értenék egyet.

Jucush84 P>!

Elizabeth Davis – Carol Leonard: Életkör A női lét tizenhárom archetípusa

Igazi spirituális utazás a nőiesség felfedezéséről.
Könnyed nyelvezettel mutatja be a női lét tizenhárom szakaszát, tizenhárom archetípusát.
Érdekes olvasmány volt, örülök, hogy egy kihívás apropóján rátaláltam.

Snowberry>!

Elizabeth Davis – Carol Leonard: Életkör A női lét tizenhárom archetípusa

Ez a könyv az Életről szól.
Egy párhuzamos valóságról, ami ott fut mellettünk folyamatosan. Jó hogy van egy könyv, ami összefoglalja és bemutatja ezeket a szerepeket, életszakaszokat
Érdemes elolvasni..

sinnovea>!

Elizabeth Davis – Carol Leonard: Életkör A női lét tizenhárom archetípusa

Szerintem a nőiességünk felfedezéséhez, mélyebb megismeréséhez kiváló alapmű.

Annamarie P>!

A félelem a szövetségesünk, mivel figyelmeztet minket, energizál minket, ébren tart minket.

Kapcsolódó szócikkek: félelem
Annamarie P>!

A szerelem felébresztheti létünk lényegét;nem vagyunk hatással rá, mit kíván tőlünk és hová vezet. A kihívás az, hogy teljesen átadjuk magunkat, miközben megtartjuk egyéniségünket.

Annamarie P>!

Minél inkább határt szab a testnek az Értelem, annál jobban rettegik és elnyomják a női misztériumokat, az ábrázolt nők annál inkább komorak, szenvedők, megalázottak.

Annamarie P>!

A változást meg lehet szabni, az átalakulást nem.

Annamarie P>!

Számomra a feminizmus azt jelenti, hogy együtt vagyunk, összetartozunk és ünnepeljük önmagunkat. Ez nem jelent egyet a férfiak gyalázásával.

Kapcsolódó szócikkek: feminizmus
Annamarie P>!

Fel kell valahogyan készülni arra az élményre, hogy teljes meggyőződéssel a sötétségbe vetjük magunkat?

Annamarie P>!

[…]megértettem, hogyan ölik meg a nők magukat -Virginia Woolf, Sylvia Plath – ez logikai tévedés, ha úgy érezzük, hogy valami kétségbeesetten meg akar halni, és összekeverjük saját magunkkal, saját fizikai valónkkal, holott csak egy részünknek van szüksége átalakulásra.

Annamarie P>!

A félelem valójában szerepet játszik az átalakulásban, hiszen katalizátorként szolgál.[…]
Ugyanakkor a félelem szövetségesünk, ha azzá tesszük. A félelem folyamata azzal veszi kezdetét, hogy felfedezzük, tapasztalatunk és meggyőződéseink nem tudnak dekódolni egy új helyzetet – a valóságunk elmozdul a helyéről, és elveszítjük az irányítást felette. A félelem a fejlődés szálláscsinálója, annak a szükségét hirdeti, hogy ki kell lépnünk annak kötöttségeiből, amit eddig igaznak hittünk. Amikor egy olyan kapcsolat ér véget, amiről azt hittük, örökké tart majd, minden más kapcsolatunk kontextusa is megváltozik.

Kapcsolódó szócikkek: félelem
Annamarie P>!

A Kör kerek formája kifejezi azt az egyedülálló módot, ahogyan a nők fejlődnek és tanulnak. A tudást „kőműves” módjára felépíteni az információ különálló darabkáiból jellemzően férfias megközelítés, míg a nők kijelölnek egy vizsgálódási pontot, minden szögből és nézőpontból megvizsgálják, mielőtt a dolog lényegébe, vagy közepébe hatolnának.

Annamarie P>!

Egyedül kell mennünk, hogy az én ismét egyesülhessen a magasabb Énnel; Jean Bolen azt a képet használja, amikor a magányos utazó a legsötétebb ponton lép be az erdőbe.