A ​különleges utazás (Olga, a papírlány 1.) 45 csillagozás

Elisabetta Gnone: A különleges utazás

Olga Papel karcsú, mint a nádszál, és hihetetlen történeteket tud mesélni, amelyekről azt állítja, személyesen élte át őket. Az ő világában megeshet, hogy a borz beszél, a nyúl tutajosnak áll, a medve pedig szabó szeretne lenni. Igaz mindez? Vagy csak kitaláció? A bölcs Tomeo, a falu fodrásznője azt állítja, hogy Olga a gyerekkora kísérteteiből szövi történeteit, hogy ne kelljen többé félnie tőlük.
Olga meg akarja vigasztalni Brucót, érzékeny lelkű barátját, ezért egy papírlányról szóló új történetbe kezd. Őt is Olgának hívják, és elhagyja a faluját, hogy Ausolia varázslónő normális, hús-vér emberré változtassa. Kalandos útja során találkozik a nyomkereskedővel, a hőlégballonon lakó fiúval, és egy különleges cirkuszi társulattal is. Vajon rálel a varázslónőre? És milyen áron válhat emberré?

A W.I.T.C.H. és a Fairy Oak világhírű írójának legújabb sorozata a képzelet erejéről mesél minden korosztálynak.

Móra, Budapest, 2020
320 oldal · ISBN: 9789634864424 · Fordította: Todero Anna

nicosia P>!
Elisabetta Gnone: A különleges utazás

Az „Olga a papírlány” története egy csoda.
Elisabetta Gnone neve –könyvtárosként- ismerősnek hatott, de igazából nem tudtam azonnal, hogy honnét. A korábbi művei közül régen a Fairy Oak első részét olvastam ugyan, de már nem igazán emlékeztem rá, a W.I.T.C.H. sorozatot pedig csak rajzfilmről ismertem, de alig pár epizódot láttam.
Így a mesébe ismeretlenként vágtam bele, előítéletek nélkül, és milyen jól tettem!
Valóban különleges utazás volt. A fantázia birodalmába és a szív mélyére. Már a történet kezdetén elvarázsolt a meseregény egyedi hangulata, ami valahogy nagyon európai. Van benne egy kis könnyed francia elegancia, egy kis olasz vidámság, az egészen átrezeg a nyugat európai erdőségek varázslatosan sötét hangulata és a végtelen tengerpart szabadsága. Emiatt aztán nagyon közeli a mese, érthető, szerethető, kicsit a mienk is.
A légies, törékeny mesevilág ellenére nagyon erős mondanivalót közvetít, és bár voltak szomorkás részek is, az egészen átsüt az élet, a természet és az emberek szeretete. A regényben újra s újra megjelenik az erdők szeretete, az erdei élővilág ismerete és a környezet védelme.
A regény mese a mesében, valójában egy árért két történetet kapunk. Olga Papel a barátainak mesél Olgáról a papírlányról. Miközben a kis papírlány kalandra indul, megismerjük a mesélő környezetét, az ügyefogyott de okos kisfiút, a határozott mégis kétségek közt gyötrődő barátnőt, a lovagias bandavezért, a bölcs papot, az okos fodrászt, a szigorú nagymamát, és a nem létező Balico falu többi, mesére éhező lakóját is. És ahogy Olga Papel mesél, a nap is kisüt a lakók feje fölött, a viták elsimulnak, a barátságok kinyílnak, és az éjszaka élő csillagász gyakorta elalszik a legkülönbözőbb helyeken, de igazából ez senkit nem zavar.
Találkozunk a bátortalan első szerelemmel, a gyásszal, a várakozással, a mindennapokban ott levő kétségekkel, de egyik sem nyomja rá a bélyegét a történetre, csupán a háttérből szólítja meg az olvasót. Mert az mese előterében Olga a bátor kis papírlány indul kalandra egy kis faluból a tenger felé. Újra során számtalan baráttal találkozik, a latint ismerő borztól a rugóemberkéig, és minden találkozásból tanul valamit, minden ismeretség erősíti, és minden lépés tovább viszi a legfontosabb úton önmagához. Mindez egy nagyon közérthető, gyerekek számára is élvezhető formában jelenik meg.
A kis papírlány kalandja messzire vezet, megfordul egy léghajón, az északi sarkon és a cirkuszban is, és meséjébe a csodás elemeken túl beleszövődik a valóság is, és ettől a történet nagyon élő lesz. Kicsit ugyan hosszúnak tűnik, és nem is nagyon lendületes a történetmesélés, de annyira szép, hogy bőven megéri elkalandozni a történetben.
A két történet a tördelés miatt jól olvasható önállóan, de részekre tagolva esti meseként is jól alkalmazható az arra igényt tartó kiskamaszoknak, fiúknak és lányoknak egyaránt. És, bár valóban nekik szól, a felnőttek is élvezni fogják ezt a különleges hangulatú történetet.

Nikolett0907 P>!
Elisabetta Gnone: A különleges utazás

„…-Nem találtam senkit, aki olyan, mint én.
– Ez kellemetlen – jegyzete meg Ausolia bosszúsan. – Vagyis felfedezted, hogy teljesen egyedi vagy?
Olga felkapta a fejét. Mennyire másképp hangzott így a dolog: teljesen egyedi. Ő mindig másnak, furcsának, elhibázottnak, alkalmatlannak, csúnyának érezte magáz. Sosem jutott eszébe, hogy egyedi. Egyedi! – ez tetszett neki.”

Szeretem a meséket, és minden olyan történetet, ahol a képzelet szárnyal. Lehetek hercegnő, manó, sárkány (♥), vagy akár egy egyszerű papírlány.

Minden könyvben keresem a tanulságot, a tanítást, az okosságot.
És bizony nem hiába van a mondás, miszerint, „aki keres, az talál”.

Ebben a kötetben két mese is megbúvik és bizony, mint két testvér, néhol civódva, de egymáshoz jól alkalmazkodva, egy egységé teszik a könyvet.
Mert alap esetben ez egy mese, egy leánykáról, aki egyszerű és szinte árva, mégis bölcsebb a körülötte lévő felnőtteknél, és a történeteivel nem csak szórakoztat, de tanít is.

A mese a mesében, pedig szól egy papírlányról, aki olyan akar lenni, mint az átlag, és ezért megtesz minden tőle telhetőt.
Kalandos útja során sok akadályt kell leküzdenie, társakra lel, és néhol ellenségre, próbákat áll ki, de mindvégig okul és tanul, míg a végén….nos ezt nem árulom el, ha érdekel olvasd el a könyvet.

Azt hiszem ez a kötet engem is megtanított valamire, még pedig arra, hogy az egyediség nem bűn, és aki annak tartja csak saját magát csapja be. Ugyanis nincs olyan, hogy átlagos, csak egyedi van. Mindannyian különbözünk a másiktól, arcunk és jellemünk sem hasonló. Mert még az egypetéjű ikreknél is van egy apró mozzanat ami más, ami megkülönbözteti őket.

Tehát mi a normális? És ki az egyedi?

Ezt mindenki eldönti maga.

Én abban hiszek ez a mese csodálatos, mert nem csak tanít, de tripla élvezet nyújt az olvasója számára. Valamint nem rest megerősíteni hitemben, sose késő mesét olvasni, nincs korosztályhoz, vagy nemhez kötve.

Ha vágyik „kis” lelked egy szuper történetre, akkor nagyon jó szívvel ajánlom neked!

Számomra kedvenc és nagyon várom a következő részét!♥

Gyula_Böszörményi IP>!
Elisabetta Gnone: A különleges utazás

Immár számomra vitathatatlan tény, amit eddig csupán sejtettem, miszerint az 1965-ben született Elisabetta Gnone olasz írónő gyermekkorában megbotlott a szőnyeg sarkában. Esetleg valamely szertehagyott játékban, vagy egyszerűen csak a kibomlott cipőfűzőjében – ez mellékes. A lényeg, hogy megbotlott, beleesett a nagy, ódon állótükörbe, át is bucskázott rajta, és egyenesen Tükör országba, azon belül is a nyúl üregének legmélyére érkezett, ahonnan azóta is küldözgeti feljegyzéseit mindarról, amit ott tapasztal. Részletesebben erről itt írtam https://librarius.hu/2018/12/11/elisabetta-gnone-kulonl…

Annamarie P>!
Elisabetta Gnone: A különleges utazás

Nagyon érdekes ez a történet. Elég szélsőséges érzések keringenek bennem, de határozottan állítom, hogy jó kis könyv ez, csak nem egészen a kedvenc stílusom.
Olga Papel, a tizenegy éves törékeny kislány varázslatos meséket tud mesélni. Ámuló szemekkel hallgatják barátai, de mint kiderül az egész falu titkon nyomában jár, hogy részese lehessen az eseményeknek.
Olga, egy Olga nevű lányról mesél, aki papírból készült, és szeretné, ha a nagy varázsló igazi, hús-vér gyerekké varázsolná. Kalandos, hosszú utazás vár a kislányra, melyben sokszor a megsemmisülés határára jut. De egyben rengeteg érdekes barátra talál, meglepőbbnél meglepőbb események, próbák várnak rá, melynek egyik hozadéka, hogy a papírlány azt is megtapasztalja, hogy mindenki más, és mássá akar válni. Az abszurditás határán zajló utazás tulajdonképpen az önelfogadás felé vezet. Én egyáltalán nem éreztem benne didaktikus jelleget, a szabad választás lehetősége mindvégig megmarad a kislány számára, a kényszerítő tényezők is csak jelezve vannak. A mese nagyon puhán vezeti rá hallgatóságát a bennünk rejlő értékek erejére. Szerintem abszolút helye van a kisiskolások könyvei között.

Ami miatt nem lett kedvencem, az leginkább az Alice csodaországban hangulat. De túl az abszurditásokon, nekem zavaró volt a rengeteg szereplő is, ami csak a kapkodás és a zavarodottság érzését erősítette bennem. Természetesen a végére ez a zavar eltűnt, de olvasás közben azért kattogott az agyam, hogy hány éveseknek lehetne ezt olvasni? Tökéletes rajzfilm lehetne belőle!

Hintafa>!
Elisabetta Gnone: A különleges utazás

Pikareszk kaland- és fejlődésregény az utazás, amiben mi is csatlakozunk Olga hallgatóságához, hogy meséje segítségével változtassa át közönségét. Mély és nagyon színes érzelmeket hív elő. Mégis sokféleképpen lehet részt venni a történetben. Ha arra van szükség, akkor egy érdekes, változatos tájakra kalauzoló kaland, de lélekigazítóként adja át az igazi varázslatot, aminek a végén -ettől is különleges ugyebár az út- mindenki hazatér az otthonába, önmagába.

Nagyon nehéz gyerekeknek az önazonosságról, saját magunk elfogadásáról beszélni. Hol vannak ilyenkor a hangsúlyok, a prioritások? A gyenge papír, aki az út során komoly külső és belső -szinte már valószerűtlennek tűnő- változásokon esett át mégis ép és egész és végre jól van úgy, ahogy van, hiszen felfedezte saját belső tájainak szépségeit. Egy apró ugrás csupán a mindezekből előbújó gondolat, hogy a papírra vetett könyvek, gondolatok, ezen keresztül a mesék milyen hatalmas, akár elsöprő erővel tudnak hatni az életünkre. A gondolatok, amiket egy-egy történet hatására megformálódnak könnyen alakulnak át álmokká, reménnyé, szalmaszállá, ami kihúzhat sokféle gödörből.

Aki ezt megtapasztalja az a későbbiekben is ugyanúgy fogja kutatni a hasonlóan euforikus élményeket.

Bővebben: https://hintafa.blog.hu/2019/01/25/olga_papel

Dsheavenofbooks>!
Elisabetta Gnone: A különleges utazás

Az Olga, a papírlány története egy különleges mese egy másik mesébe ékelődve, gyermekeknek szóló utazás az önismeretről és az önelfogadásról.

Olga, a papírlány útnak indult, hogy megkeresse Ausolia varázslónőt, mivel nem szeretett volna továbbra is különc lenni, ugyanolyan hús-vér lánnyá akart válni, mint amilyen mindenki más a környezetében. Tudta, hogy nehéz és viszontagságokkal teli út áll előtte, de arra nem számított, hogy mindezek során mennyi mindent fog tanulni önmagáról. Olga mindig csak a gyengeségeire figyelt fel: gyengének tartotta magát, akit a legapróbb szellő is könnyen elsodorhatott, akit egy kiadós esőzés eláztathatott. Csak az élete korlátait látta maga előtt, a negatív dolgokra koncentrált, közben pedig észre sem vette a saját pozitív tulajdonságait. A varázslónő felé tett útja során számtalan új barátra tett szert, és bebizonyította, hogy ebben a kicsi papírlányban is lehet nagy erő, kitartás, aki nem hátrál meg, és véghezviszi a küldetését.

A kötetben többször is felmerült a kérdés, hogy vajon Olgának milyen adottságai vannak? A kislány egészen addig nem hitte, hogy bármiben is kiemelkedő lenne, míg társai rá nem mutattak a számos nagyszerű tulajdonságára. Ez egy fordulópont volt Olga életében, aki ezek után más színben kezdte el látni magát: végre rájött, hogy ő nem csupán egy papírlány, hanem rengeteg más dolog is alkotja őt.

Nagyon tetszett, hogy a regényben kettő mese is megjelent: Olga, a hús-vér lány beszélte el ezt a különleges történet a papírlányról, ezt a mesét pedig a falu összes lakója hallani akarta. Az önelfogadás témaköre mindkét mesében megjelent, és a karakterek végre rádöbbentek: egyedinek lenni nem is olyan rossz dolog.

Bátran ajánlom ezt a mesekönyvet minden gyermeknek, hiszen fontos mondanivalója van, maga a történet pedig csodálatos.

polimatilda I>!
Elisabetta Gnone: A különleges utazás

Ez egy kedves, aranyos mese, amiben központi szerepet kap az önismeret. Két síkot látunk: egy ember kislányt, aki mesél, és a mesében lévő papírlányt. A papírlány történetén keresztül fedezheti fel az ember, hogy nem kell „normálisnak” lenni ahhoz, hogy teljes életet éljünk.
Mivel a kötetnek nagyon szép üzenete van, ezért sajnálom, hogy nekem annyira nem tetszett. Konkrétan nem is tudnám megmondani, miért nem. Sokszor azt éreztem, hogy untat, annyira nem kötötte le a figyelmemet. Ezen felül tudom, hogy gyerekkönyv, és nem annyira szükséges ilyenkor a szájbarágós magyarázás, de néha össze voltam zavarodva, hogy akkor mi a mese és mi a „valóság”. Ez lehet szándékosan van így, hogy az olvasó magának eldöntheti, melyik állásponttal ért egyet, de nekem emiatt volt egy kis hiányérzetem.
Lehet most nem voltam annyira hangulatban ehhez a történetben, és azért csúsztunk kicsit félre. Egyáltalán nem volt rossz, voltak benne érdekes felvetések, de mégsem tudtam annyira élvezni, mint tehettem volna.

BorkaReads P>!
Elisabetta Gnone: A különleges utazás

Szerintem sokkal jobban tetszett volna a történet, ha gyerekként olvasom el, ami természetes, hiszen alapjában véve ez egy gyerekkönyv. Viszont így, felnőttként is nagyon aranyosnak tartottam ezt a kalandos, mesés történetet.

Elisabetta Gnone: A különleges utazás

Akik már olvasták a Fairy Oak vagy a W.I.C.H. sorozatot, azok számára nem lesz meglepetés az írói stílus, ám azok akik nem olvastak még eddig tőle történetet ( mint például én) sem fog csalódást okozni ez a sorozat indító könyv.
Igazi mesevilág, amely még felnőttek számára is élvezhető.
A két történetet a szerkesztők különféleképpen szedték, így hamar szembeötlően külön választható a kettő.
(Számomra Olga valósága kissé sivár volt, de az is lehet, hogy csak a korom miatt éreztem így.)
A könyv soraiban felelhetők nagyon szép vagy nagyon igaz gondolatok.
Izgatottan várom Olga következő kalandját!

Kicsibogár>!
Elisabetta Gnone: A különleges utazás

Ez a kötet is azok közé tartozott, amelyeket el kellett olvasnom. Gyerektörténet egy papírlányról, és mégis mennyivel árnyaltabb és összetettebb. Olga utazása során szemet gyönyörködtető rajzokban lehet részünk, nevethetünk, sírhatunk, tanulhatunk, elgondolkodhatunk az élet fontos és kevésbé fontos kérdésein. Gyerekeknek, felnőtteknek, útkeresőknek, kicsinyhitűeknek egyszóval mindenkinek jó szívvel ajánlom.

Zoe27>!

– El ne felejtsem feljegyezni a noteszembe, hogy a valóság olykor túltesz a fantázián – mondta, és lesimította papírruháját, amelybe belekapott a szél. – Még az én fantáziámon is!

Zoe27>!

Egyetlen fehér ceruza is alkothat remekművet.

Kicsibogár>!

…-Nem találtam senkit, aki olyan, mint én.

292. oldalat

Annamarie P>!

-Mondtam én, hogy fura vagy- dünnyögte a fejét csóválva- De persze jó értelemben.

Zoe27>!

Aludt és álmodott, és néha a frissen kiolvasott könyv lapjai közé álmodta magát; érezte a papír puhaságát és a nyomdafesték szagát.

Zoe27>!

– Neked milyen adottságod van? – kérdezte egyik este Iktől. – Nem érdekes, tudom is már, a vak is látja: a kitartás! Sosem lankadsz, egyetlen pillanatra sem. De vigyázz, meghalsz, ha nem pihensz egy kicsit.

Zoe27>!

– Arra gondolsz, túl sokat beszélek? – kérdezte Olga.
– Hidd el, tudom, hogy ez nem adottság, inkább hiba. De csak azért beszélek annyit, mert te meg folyton hallgatsz. Ha mondanál valamit, csöndben maradnêk. Például mi lenne, ha megmondanád, mikor érünk oda? Kezdem már unni, hogy itt kell kuporognom a fa tetején. Nem vagyok én rigó!
– Holnap – felelte Ik.

Zoe27>!

– Ők rosszak, te meg jó vagy. És mindig a jók győznek.

Zoe27>!

Az összes versre emlékezett, amit valaha megtanult, és mindet megtanította a lányának. Így, verssorról verssorra ismerte meg Olga a rímeket és az évszakokat, az élet szakaszait, a versmértékeket és a feltétlen szeretet, a hangsúlyokat és a féktelen örömöket, a strófákat és a háborúkat, a hősöket, a földeket, az állatokat, amik jöttek és mentek; de kutyákról, macskákról vagy pulykákról egyetlen költeményt sem hallott.

Zoe27>!

Mivel még csak pár napja volt úton, a papírlányban élénken élt a lelkesedés és a remény, és egy pillanatra sem fordult meg a fejében, hogy feladja.
„ Korai volna még hazamenni – biztatta magát. – Ez a szederbokor csak az első az akadályok sorában, amelyekkel az utam során találkozom. Nem adhatom át magam a kétségbeesésnek. – Meg azt is gondolta: – Ha az álmokat könnyű volna valóra váltani, nem is álmok volnának!" – és hasonlókat.

Olga, a papírlány sorozat · Összehasonlítás