Three ​Daughters of Eve 6 csillagozás

Elif Shafak: Three Daughters of Eve Elif Shafak: Three Daughters of Eve Elif Shafak: Three Daughters of Eve Elif Shafak: Three Daughters of Eve

Peri, ​a married, wealthy, beautiful Turkish woman, is on her way to a dinner party at a seaside mansion in Istanbul when a beggar snatches her handbag. As she wrestles to get it back, a photograph falls to the ground--an old Polaroid of three young women and their university professor. A relic from a past--and a love--Peri had tried desperately to forget.

Three Daughters of Eve is set over an evening in contemporary Istanbul, as Peri arrives at the party and navigates the tensions that simmer in this crossroads country between East and West, religious and secular, rich and poor. Over the course of the dinner, and amidst an opulence that is surely ill begotten, terrorist attacks occur across the city. Competing in Peri's mind, however, are the memories invoked by her almost-lost Polaroid, of the time years earlier when she was sent abroad for the first time, to attend Oxford University. As a young woman there, she had become friends with the charming, adventurous Shirin, a… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2016

>!
384 oldal · ASIN: B0769BW684
>!
370 oldal · keménytáblás · ISBN: 9781632869951
>!
Penguin, London, 2017
384 oldal · ASIN: B01JKLSRJ0

3 további kiadás


Kedvencelte 1

Most olvassa 1

Várólistára tette 3

Kívánságlistára tette 3


Kiemelt értékelések

noramaria P>!
Elif Shafak: Three Daughters of Eve

Szeretem, ahogy Elif Shafak bemutatja a mai török kultúrát. Ez a könyv is ennek egy példája, de közben tágabban is enged rátekinteni az iszlámra és úgy általában véve a vallásra, főleg női szemszögből. Zseniális, ahogy a különböző kulturális hátterek egymással ütköznek. A tradícionális vallásosság találkozik az akadémiai gondolkodással és a kétellyel, de úgy, hogy többnyire békésen megférnek egymás mellett. Nincs sarkítás, nincsenek klisék, csak a valóságot teszi elénk az írónő, és arra indít, hogy mi is elgondolkodjunk rajta, előítéletek nélkül.

Viktoria_Agnes_Takacs>!
Elif Shafak: Three Daughters of Eve

Mivel az elso diplomamat filozofiabol szereztem, valamint nemreg jartam Isztambulban, ez a konyv tobb szempontbol is felkeltette az erdeklodesemet. Bevaltotta a hozzafuzott remenyeket. Nagyon erdekes az a professzori hozzaallas, amit Azur megjelenit. Bar korantsem ennyire provokativ fromaban, de nalunk is volt nehany tanar, aki atlepve a merev, egyetemi kurrikkulumot sokkal szinesebbe, erdekesebbe tette az orait, igy talalkozhattam en is a Kozel-keleti misztikusokkal, Rumival, Luriaval es meg sok mas, bar foleg a zsido vallasbol taplalkozo szerzovel. A vallas es a hit, az ateizmus es a hit, az ateizmus es a vallass kettossege is olyan problema, amiben Perihez nagyon hasonloan ingadozom, valasz nelkul. Ami az isztambuli vonatkozasokat illeti, Shafak sokban megerositette azokat a benyomasokat, amiket feluletes szemlelokent ereztem ott jarva. Csodas varos, a meses kelt, imadom a bazarokat, de az meg igy is erezheto volt, hogy ez egy vegtelenul macho tarsadalom, ahol a noknek nincs sem szava sem tekintelye a ferfiak tulnyomo tobbsege szamara.

Brigi21>!
Elif Shafak: Three Daughters of Eve

Nagyon örülök neki, hogy egyike az első olvasott könyveimnek ebben az évben, mivel úgy gondolom, hogy az egész olvasási évemet meghatározta.
Gyönyörűen megírt és megfogalmazott könyv volt, néha csak olvastam és megálltam magamban megjegyezni, hogy ez milyen szépen van megfogalmazva. A könyv első oldalaitól kezdve beszippantott és onnantól kezdve Peri-vel voltam az isztambuli forgalomba éreztem a szagokat, az ízeket, az egész város zümmögését. Majd együtt keltünk útra, hogy elmesélje ezeket a meghatározó éveket az életéből, amik nagy hatással voltak a gondolkodására és jellemére egyaránt.
Eddig egyetlen könyvet sem olvastam, aminek ennyire kulcsfontosságú részét képezi a hit, de még annál is kevesebbet az iszlámról. Viszont ezentúl sokkal nyitottabb leszek rá, ezt is megfogadtam, valahol a könyv első egyharmadát elhaladva a lapok közt.
Ez volt az első könyvem Elif Shafak-tól, de az biztos, hogy nem az utolsó, hiszen a könyv utolsó 50 oldalánál járva már meg is rendeltem az írónő egy másik könyvét.
Na és a vége…nem mondom, hogy erre számítottam, de mégis így lett tökéletesen kerek és lezárt a történet, hogy nem mindent tudtunk meg pontos részletességgel.
Ezek voltak a rövid benyomásaim a könyvről, kicsit csapongó, kicsit szétszórt, de jól tükrözi a könyves élményem.

marsey>!
Elif Shafak: Three Daughters of Eve

Elif Shafak ismét maradandót alkotott: az isztambuli jeleneteket hamisítatlan török hangulat lengi be a vallásnak, gasztronómiának, szokásoknak és meséknek köszönhetően; ugyanígy az Oxfordban játszódó eseményeket is átjárja a „nyugati” szemlélet, de a felszín alatt érezhető marad a főszereplő bizonytalansága, helykeresése a világban; a szereplők kedvelhetők; a nyelvezete gyönyörű, minden szava egy élmény.

A regény két idősíkon játszódik: az egyik a jelenben (a gazdag „barátok” társaságában elköltött vacsora, ahova a főszereplő, Peri hivatalos), a másik pedig Peri gyerekkorától kezdve mesél az oxfordi évekig. A regény főként Isten és a vallás témáját járja körbe, de ez senkit se riasszon el, mert az emlékezetes karaktereknek és a sodró cselekménynek köszönhetően az írónő izgalmasan boncolgatja a kérdést. Shafak nem foglal állást egyik vélemény mellett sem, csak ismerteti őket különböző szereplőkön keresztül (például Peri anyja rendkívül vallásos, minden apró szabályt betart, míg édesapja lazábban áll ehhez a kérdéshez, de ugyanez az ellentét megfigyelhető Peri oxfordi barátainál is), és hagyja, hogy az olvasó maga alakítsa ki saját véleményét. Peri e különböző vallási „hozzáállások” között őrlődik, és Oxfordban reméli megkapni a választ Azur professzor óráján. Szerintem sokan magukra ismernek majd a regény lapjain; például én teljes mértékben együtt tudtam érezni Perivel, csak bennem a kereszténység kapcsán merültek fel kérdések. Ki számít jó katolikusnak? Az, aki templomba jár minden vasárnap és szigorúan tartja magát a tízparancsolathoz, és böjtöl, amikor kell (közben pedig kibeszél mindenkit a háta mögött)? Vagy elég, ha a magam módján hiszek egy felsőbb hatalomban (nevezzük Istennek, Allahnak, Jehovának, Buddhának, mindegy, minek), mindenféle látványos körítés nélkül? És mi van, ha mégsem csücsül ott fent a felhők szélén senki, aki segíthetne, hanem a világban lévő összes rossz dolgot mi magunk idézzük elő (közben pedig egy felsőbb hatalmat hibáztatunk érte, aki nincs is)? Nehéz kérdések ezek, és hogy Perivel együtt választ kapunk-e rájuk, az a regény végére kiderül…


Népszerű idézetek

tomschgn>!

In the name of religion they are killing God. For the sake of discipline and authority, they forget love.

87. oldal

betarix>!

She said, „Ther's something about love that resembles faith. It's a kind of blind trust, isn't it? The sweetest euphoria. The magic of connecting with a being beyond our limited, familiar selves. But if we get carried away by love – or by faith – it turns into a dogma, a fixation. The sweetness becomes sour. We suffer in the hands of the gods that we ourselves created.”

marsey>!

’Religion fuels intolerance and that leads to hatred and that leads to violence. End of story.’

’But isn’t that unfair? Peri said. ’There are many religious people who would never hurt anyone. It wasn’t religion that did this. It was pure evil.’

tomschgn>!

Her husband had not erased Mendur's name after his sudden death. Maybe that was the first sign of getting old – allowing dead friends and relatives to continue a virtual existence by not deleting them from your address book. Because one day you, too, would become one such name and one such number.

254. oldal

Natkó_Anna>!

The highest activity a human being can attain is learning for understanding, because to understand is to be free.

tomschgn>!

'Can somebody tell me why young Muslims are so easily offended?'
'Maybe because we're under attack?' said Mona. 'Every day I have to defend myself when I've done nothing wrong. I'm expected to prove that I'm not a potential suicide bomber. I feel under scrutiny all the time – do you know how lonely that is?'

310. oldal

tomschgn>!

She discovered that intelligence, like a muscle, needed to be exercised with increasing levels of stress, if it were to grow to its full porential.

71. oldal

tomschgn>!

When confronted with others' exuberance and unable to keep up, she always shrank, a hedgehog rolling herself into a ball – self-protection from joy.

137. oldal

betarix>!

There was something inscrutable about the collective loss of reason: if enough eyes experienced the same hallucination, it turned into a truth; if enough people laughed at the same hallucination, it became a funny little joke.


Hasonló könyvek címkék alapján

Sue Monk Kidd: The Secret Life of Bees
Stacey Halls: The Familiars
Khaled Hosseini: A Thousand Splendid Suns
Alice Hoffman: The Dovekeepers
Amy Harmon: What the Wind Knows
J. K. Rowling: The Casual Vacancy
Natalie Haynes: A Thousand Ships
Elle Kennedy – Sarina Bowen: Good Boy
L. J. Shen: Broken Knight
Teagan Hunter: Let's Get Textual