Vannak azok a könyvek, melyek olvasása után felteszem magamnak a kérdést: Én ezt miért nem olvastam eddig? Na, a 10 perc 38 másodperc is pont ilyen könyv.
Elif Shafak olyan emberek sorsairól mesél, akiket valamiért elűzött a családjuk, majd ezt követően kizárt a társadalmuk is, melynek peremén éppen csak meg tudnak kapaszkodni. A középpontban Leila áll, aki egy mai keresztény kultúra szerint élő ember számára érdekes családi kapcsolatrendszerrel bír, s akinek már születési körülményei is dagonyáznak az Allah neve által szentesített igazságtalanságban. Ahogy ráébred, milyen sorsot szánnak neki, az egyetlen járható utat választja, mely megmentheti őt a lelki nyomortól: a menekülést. Sokszor kerül olyan helyzetbe, melyet egy külső szemlélő elítélne, s mégis, az ő és barátai szemén keresztül nem látunk mást, mint egy vallási és társadalmi rendszer kitagadott áldozatait, akik valahogy mégis megtalálják a maguk boldogságát bántó világukban, s bizonyos szempontból sokkal több igazság és öröm lakozik a szívükben, mint annak, aki mindig a biztonságos és járt utat választja.
Leila haldoklása közben idézi fel azokat az illatokat, s a hozzájuk kapcsolódó emlékeket, melyek örök időkre elméjébe vésődtek, akaratlanul is formálva személyiségét. 10 perc 38 másodperc alatt nem csak őt, vér szerinti családját, de a számára igazán fontos emberek életútjait is megismerhetjük: a barátaiét, választott családjáét. Életük tele van megpróbáltatásokkal, szigorral, elvárásokkal, ők mégsem felejtik el soha, kik ők, és meg tudják őrizni önmagukat még olyan körülmények között is, ahol a legtöbb ember minden bizonnyal felőrlődne, s amely helyzetekre a kiváltságosabb életkörülményekkel rendelkező egyének nagy része mégis lenézően tekint. Olyan lelkek ők, akiknek a folyamatos küzdés mindennapos dolog, az pedig, hogy minden áron kiállnak azokért, akiket szeretnek, teljesen természetes. Megmutatják, miért érdemes élni, melyek azok a pillanatok és értékek, melyek igazán fontosak, megtisztítva az emberi elme által kreált, többnyire gyötrődést okozó fogalmaktól. Feltárják az olvasó szívét, leradírozzák róla az előítéletet és elvárásokat, rákényszerítik, hogy más nézőpontból tekintsen bizonyos dolgokra.
Az írónő súlyos témák egyvelegét sűríti könyvébe, találkozhatunk prostituáltakkal (főleg azokkal), transzvesztitával, homoszexuális férfival, s mindezek mellett olyan személyekkel, akiket emberségükért csak becsülni lehet. A könyv sorai sok helyen borzasztóan fájdították a szívem, sok helyen pedig annyira megmelengették és megmosolyogtatták, hogy örömkönnyeket hullattam. Ez a történet olyan, mint a szereplői: élő, lélegző lázadás az uniformizált, ítélkező társadalmak és kultúrák ellen, s mégis oly természetesen tekint saját létezésére, mintha nem lenne tisztában azzal, mekkora kincs. És valószínűleg nincs is.
Mindenkinek ajánlom.
Blogbejegyzés: link