10 ​perc 38 másodperc 144 csillagozás

Elif Shafak: 10 perc 38 másodperc

Egy ​perccel a halála után Tequila Leila tudata elkezdett zsibbadni, olyan lassan és fokozatosan, ahogyan a visszahúzódó dagály hullámai csillapodnak. Mivel az agysejtjei nem jutottak vérhez, ekkorra már teljes oxigénhiányos állapot lépett fel. Az agyműködése mégsem állt le teljesen. Legalábbis nem azonnal.

Mert a halál utáni percekben, miközben teste egy szemeteskonténerben hever, Leila elméje sorra előhívja az emlékeket: a fűszeres kecskepörkölt ízét, amivel kisöccse rég várt születését ünnepelték; a fortyogó citromos cukorgyanta látványát, amivel a nők szőrtelenítették a lábukat, míg a férfiak a mecsetbe mentek; a kardamomos kávé illatát, amit egy jóképű egyetemistával osztott meg a bordélyházban, ahol dolgozott. És minden emlék felidézi a barátokat, akikkel élete legfontosabb pillanatait megosztotta – a barátokat, akik most kétségbeesetten próbálják megtalálni őt…
Elif Shafak legújabb regénye a modern Isztambul számkivetettjeit: prostituáltakat, transzvesztitákat,… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2019

Európa, Budapest, 2019
416 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789635041282 · Fordította: Nagy Marietta, Csáki-Sipos Kata
Európa, Budapest, 2019
416 oldal · ISBN: 9789635041749 · Fordította: Nagy Marietta, Csáki-Sipos Kata

Isztambul

Bea_Könyvutca P>!
Elif Shafak: 10 perc 38 másodperc

Elif Shafak egy másik könyvét kerestem a könyvtárban, de helyette ezt találtam. Egy percig nem bántam meg, annyira zseniális és annyira eredeti. Eredetisége a felépítésében és a témájában egyaránt megmutatkozik, mert nem túl gyakran kezdődik az éppen meghalt főhős halálon túli utolsó gondolataival egy történet.

Tele van szomorúsággal ez a könyv, szinte egy himnusz a nőkért, a nőket ért igazságtalanságokért, az elesettekért, ugyanakkor megmutatja a nők erejét, a barátság csodáját és igen, mindezek ellenére az élet szépségeit. A könyv története a 70-es évek Isztambuljába repít vissza, de mintha megállt volna az idő, ma is küzdenek vallásszabadságért, emberi jogokért, esélyegyenlőségért a bátrak és erősek világszerte.
Kemény olvasmány, nagyon sok mindennek hangot ad a szerző, nehéz témákat mutat be, mint a pedofíliát, a vallási szélsőségeket, a transzfóbiát, homofóbiát, szegénységet és szexuális kizsákmányolást, mintegy felhívja az emberek figyelmét azokra a dolgokra, amik felett soha nem szabad szemet hunyni.
Bővebben: http://konyvutca.blogspot.com/2020/08/elif-shafak-10-pe…

Niitaa P>!
Elif Shafak: 10 perc 38 másodperc

A teljes értékelés elérhető a blogomon:

"Elif Shafak rendkívüli szerző. Női finomsággal telített, magas szintű intellektualitásról árulkodó művei táplálják az elmét. Hálás vagyok az Európa kiadónak, hogy ilyen nagyszerű szerzők munkásságait jelentetik meg, melyek hozzájárulnak az olvasó mentális fejlődéséhez.
Bár A szerelem 40 szabálya is a maga módján megragadta a fantáziámat, a 10 perc 38 másodperc című regény a központi problémakörét illetően sokkal inkább közelebb áll a jellememhez, így magam is befogadóbb voltam olvasás tekintetében. Ennél a könyvnél már nem csak mint külső, néma szemlélődő voltam jelen, hanem úgy éreztem, magam is jelen vagyok a lapokon. Azonosultam a szereplők életével, miközben egy, a sajátomtól teljesen eltérő kultúrával és egy idegen város furcsa és rideg szokásaival szembesültem. Isztambulnak megvan a maga fénye és sötétsége egyaránt – ahogy minden más városnak is.
Leila története szomorú. Az emlékezetébe villanó emlékek és illatok által felfedett múltbéli sorsát megismerve pedig egyenesen tragikus. A külső szemnek ő csak egy egyszerű utcalány volt, egy eldobható, emberként megfakult tárgy. Azoknak, akik valóban ismerték – és a könyv végére hozzájuk közelinek érezheti magát az olvasó is – pedig az égen ragyogó kék szárnyakkal repkedő káprázatos madárként jelenik meg. Elif Shafak története nagyon sok gondolatot elültet az olvasó fejében, amiket a könyv elolvasása után még jó ideig magában hordoz, nyelvén forgatva ízlelgeti őket. Gondolkodásra ingerli.
Adhat-e ennél többet egy könyv? Tökéletes kikapcsolódást, hullámzó érzésvilágot, világból történő kiragadást és új látásmódokat? Ez egy csodálatos történet, amely az arra nyitott lelkekben otthonra talál."

kávésbögre P>!
Elif Shafak: 10 perc 38 másodperc

Hú, hát ez nagyon ott volt!! Egyedi és ötletes a narratíva, ahogyan végigkövethettük Leila életét – és micsoda élete volt! Nem könnyű és nem boldog, tele küzdelemmel, fájdalommal, haraggal… Komoly témákat boncolgat (nők jogai, megbélyegzés, vallási ellentétek), de teszi ezt mégis olyan olvasmányos és eredeti módon, hogy nem fekszi meg az olvasó gyomrát, hanem egyre csak többet és többet akar ebből a könyvből.
Le a kalappal, mindenképp szeretnék még olvasni az írónőtől.

adrienn_szucs P>!
Elif Shafak: 10 perc 38 másodperc

Vajon miután a szívünk leáll, az elménk valóban élhet tovább valamennyi ideig? Amennyiben igen, tényleg olyan lenne, mintha leperegne előttünk életünk filmje?
Leyla esetében igen, és visszatekintve események tragikus sorozatát látjuk. Nehéz, küzdelmekkel teli élete volt, kezdve gyermekkorában tapasztalt hazugságoktól és elhallgatásoktól, családon belüli erőszaktól. Bár megszökik, hogy önállósodjon, csak még lejjebb csúszik a lejtőn, hiszen hogyan máshogyan tudná eltartani magát egy bakfis kislány, minthogy prostituáltnak áll? Leila sorsán keresztül érdekes képet kapunk a 70'-es-’80-as évek Törökországáról, a bevándorlókról, különböző vallású emberek egymáshoz való viszonyulásáról és a lecsúszott, szegény réteg mindennapi küzdéséről. Bár az eseményekben nehéz pozitívumokat találni, a regény maga mégsem nyomasztó. A lelkem azért megnyugodott, mert Leilára is rátalált az igaz szerelem: valaki igazán, szívből szerette őt, és megadatott nekik pár boldog év együtt, spoiler. Emellett ott voltak neki a barátai, akik bár egymással nem feltétlenül voltak jóban, Leiláért mégis összefogtak, hogy spoiler. Ez az utolsó rész nekem kissé kiesik a történetből, megtörte a regény menetét, ismét arcunkra zúdítva a nyomor és küzdés minden formáját spoiler ám összességében azt kell mondanom, tetszett a történet és biztosan fogok még olvasni az írónőtől.

Réka0128 P>!
Elif Shafak: 10 perc 38 másodperc

„Tapasztalatból tudta, hogy az életet úgy lehet a leginkább épen és sértetlenül megúszni, ha az ember két alapvető elvvel tisztában van: tudja, hogy mikor jött el az ideje az érkezésnek, és mikor jött el az ideje a távozásnak.”

Kíváncsian vágtam bele a könyv olvasásába, mert nagyon megtetszett az írónő stílusa és többen dicsérték is ezt a regényét. Elég meglepő módon indul a történet, mert a főszereplő, Leila halála a kezdő jelenet. A könyv első része tetszett a legjobban, amiben Leila a halála utáni 10 perc 38 másodpercben felidézi élete fontosabb állomásait. Szeretem az ilyen típusú történetvezetést, ahol a főszereplő életét megismerjük egészen a kezdetektől. Amellett, hogy megismerjük Leila életét, több fontos témát is boncolgat az írónő. A legkiemelkedőbb ezek közül a társadalmilag elnyomott nők helyzete a keleti kultúrában. Annak ellenére, hogy milyen szörnyű dolgok történtek a szereplőkkel, mégis volt bennem végig egy jó érzés, ami Shafak különleges és egyedi írásmódjának köszönhető.
Leila karakterét nagyon megkedveltem és mélységesen sajnáltam… Nem volt valami egyszerű élete, de legalább olyan igaz barátokra lelt, akik még a halála után is rendkívül szívükön viselték a sorsát. Az öt barát körül Nalan került hozzám legközelebb.
Összességében nézve tetszett a könyv és örülök, hogy elolvastam, de A szerelem 40 szabályát valamiért jobban megszerettem. :)

KleineKatze P>!
Elif Shafak: 10 perc 38 másodperc

Elif Shafak regénye az egyik legértékesebb mű, amivel – nemcsak ebben az évben –, de az életemben találkoztam.
Nem olvastam az írónőtől korábban, és a török és iszlám világ is szinte ismeretlen számomra, már ami az irodalmat illeti. Ez most megtört, és nagyon örülök, hogy megismerhettem az írónő munkásságát, és amit képvisel. Alig várom, hogy újabb regényét olvashassam!

A történet első percétől lebilincselő, hiszen egy nő halála utáni gondolataival kezdődik. Számomra új ismeret, hogy az ember halála után még mutathat agyi aktivitást. Az írónő ebből a felfedezésből építkezett. Leila, vagy ahogy barátai nevezték, Tequila Leila prostituáltként dolgozott a pezsgő Isztambulban, ahol ezt a mesterséget a mély muszlimok leginkább elítélték. A gondolat, hogy egy halott ember emlékeivel találkozunk, amire már az életen túl „tekint vissza” morbidnak hangozhat, de egyáltalán nem az. Van abban valami szomorú, hogy így ismerjük meg azt a nőt, szereplőt, aki nincs már velünk. Olvasunk a gyerekkoráról, a családi hátteréről, és az őt ért sérelmekről… Egy igazán kitartó, erős és a sok viszontagság ellenére, jóságát sosem elvesztő nőt ismerünk meg a sorok között.

Ám nem egyedül Leiláról szól ez a regény. A halál – mint központi motívum – mellett az, amiről a regény szól nem más, mint a barátság. Az igazi, hűséges barátok. A második család, ahogy az olvasható benne, és ami engem igazán megfogott. Öt csodálatos embert ismerhetünk meg, az írónő részletesen bemutatja őket nekünk, a történetüket, akik, ha nincs Leila, talán sosem találkoztak volna, és különbözőségeiket, ellentéteiket leküzdve, kitartanak és támogatják egymást. Hiszen Leila is ilyen barátokat érdemel.

Nagyon szép, megindító történet a 10 perc 38 másodperc. Nem olvastam hasonlót, és nem is hiszem, hogy fogok. Minden tekintetben páratlan alkotás, sokáig fogok még gondolkozni rajta. Ajánlom mindenkinek!

Nikolett_Kapocsi P>!
Elif Shafak: 10 perc 38 másodperc

Legutóbbi könyvtári látogatásom során szinte véletlenül botlottam ebbe a könyve, amely a Booker-díj 2019-es szűkített listájára is felkerült. Korábban nem ismertem Elif Shafak műveit, így teljesen prekoncepcióktól mentesen kezdtem neki az olvasásnak. Különös nézőpontot választott az írónő egy vidékről Isztambulba került, hányattatott sorsú nő életének, és ezen keresztül a 20. századi török valóságnak, a nők helyzetének bemutatására. A negyvenes éveiben járó prostituált Leilát meggyilkolja és holttestét egy utcai szeméttárolóba dobja egy fanatikus. A halála utáni 10 perc 38 másodpercben Leila fejében leperegnek élete legfontosabb eseményei, emlékei mind egy – egy meghatározó ízhez, vagy illathoz kapcsolódva. Shafak művének középpontjában a nyugati és keleti kultúra, valamint a vidéki és nagyvárosi élet közötti különbségek, a nők társadalmilag elnyomott helyzete áll. Shafak olvasmányosan, nagyon színesen és érzelmekkel teli stílusban ír, a sorok között megelevenedik az olvasó lelki szemei előtt Isztambul sajátos világa. Shafak kendőzetlenül, a maga valóságában mutatja be a nőkkel, bevándorlókkal és a társadalom peremére szorultakkal szembeni megalázó, kegyetlen bánásmódot, a fizikai és lelki erőszakot. Mikor már éppen kezdene nagyon nyomasztóvá válni a valóság, az írónő egy-egy múltbéli kedves emlék felidézésével remek érzékkel szakítja meg ezeket a részeket. A regény második részét – amikor a négy barát „elrabolja” Leila testét, hogy halála után az őt megillető méltó helyre kerülhessen – kicsit gyengébbnek és kevésbé kidolgozottnak éreztem. Összességében egy érdekes utazás volt egy számomra szinte teljesen ismeretlen kultúrába. Kíváncsi vagyok Shafak korábbi regényeire is.

theodora P>!
Elif Shafak: 10 perc 38 másodperc

A sokféleség és a kirekesztettek regénye a 10 perc 38 másodperc, ami több valós eseményből és élményből építkezik – ezekről az írónő a könyv utolsó oldalain ír. Ismét elvarázsolt Shafak a stílusával, azzal hogyan tudja az ízeket-illatokat kötni a legszebb vagy legmélyebb emberi élményekhez. Isztambul egy új oldalát, történelmének egy kis szeletét ismerhettem meg Leila történetében. Miután legyőztem első fejezetek után a megdöbbenésemet, már faltam az oldalakt, érdekelt hogyan jutott el Leila oda ahol volt, milyen volt az élete, hogyan kapcsolódnak hozzá az „ötök”, majd sikerül-e a tervük, hogy barátjuk életének méltó befejezést adjanak…

P_Nika>!
Elif Shafak: 10 perc 38 másodperc

Ez a történet egy nehéz sorsot és igaz barátságokat mesél el.
A világ bemutatása tökéletes volt, se nem túl részletes, hogy unalmas legyen, se nem túl elnagyolt, hogy csak tapogatózzunk.
Egy nő életéről, abból is a legmeghatározóbb eseményekről olvashattunk.
Leilanák sok borzalmat átkellett élni, senkinek sem kívánok ilyen sorsot, viszont azzal is tisztában vagyok, hogy rengeteg nőnek a mai napig hasonló az életútja.
Realisztikusan mégis olvasmányosan van mindez elmesélve.
A nagybácsit gyűlöltem, az apát megvetettem, az anyára haragudtam, a nagynénit főként sajnáltam.
Örülök, hogy a sok rossz mellett kijutott Leilának pár év boldogság. Az élet rengeteget elvett tőle, de megannyi jót adott is, szerelem és sok jó barát személyében.
Az aki egész életében bezárva él, csak a szabadságra tud gondolni és másra sem vágyik.
Ő végül szabad lett.
Imádtam, nagyon szeretnék mást is olvasni az írónőtől.

Elif Shafak: 10 perc 38 másodperc

Furcsa paradoxon, hogy témájának súlyossága ellenére ez a könyv egyáltalán nem szomorú. Nem úgy szomorú. Rengeteg életigenlés és életöröm köszön vissza a lapokról, a halál árnyékából mutatja meg az élet szépségeit. Keserédes. Igen, azt hiszem ez a legmegfelelőbb jelző, ha egyetlen szóban kellene összefoglalnom a regényt.
Ez a könyv óda Isztambulhoz, amelynek a kevésbé turista kompatibilis oldalát mutatja meg és óda a barátsághoz – az olyan barátokhoz, akik vérünk helyett véreink lehetnek.

Elif Shafak fantasztikusan ír. Van a stílusában valami furcsa melankólia, valami megmagyarázhatatlan egyediség, amit két könyve elolvasása után már bármikor felismernék. Úgy meséli el Leila történetét, hogy nem lesz öncélú, vagy hatásvadász, sem szájbarágós, mégis bekúszik a bőröd alá és még hónapokkal utána is eszedbe jut egy-egy jelenet vagy mondat. Közben pedig érzed az illatokat, ízleled az ételeket, látod a színeket, az épületeket, a perzseli a bőrödet a nap melege – annyire érzékletesen képes az írója átadni a könyv világát, hogy szinte megelevenedik előttünk Leila Isztambulja.

Ha csinálnék egy tízes listát életem legjobb könyveiről, a 10 perc 38 másodperc egészen biztosan szerepelne rajta. Hidegrázósan zseniális.
Bővebben:https://szofisztikaltmacska.blog.hu/2020/03/10/elif_sha…

Nikolett_Kapocsi P>!

– A bánat egy fecske – mondta a férfi. Egy nap felkelsz és azt hiszed, elrepült, pedig csak elköltözött télre, hogy felmelegítse a tollait. Előbb, vagy utóbb visszatér, és ismét a szívedre telepszik.

Kapcsolódó szócikkek: bánat · fecske
Nusii>!

– Jó kislány – mondta a bába. – Mi tartott ilyen sokáig? Sírj csak, drágám! Sohase szégyelld a könnyeidet! Sírj csak, és mindenki tudni fogja, hogy élsz.

KönyvParfé>!

Nosztalgia Nalan hitt benne, hogy kétféle család létezik a földön: a rokonok alkották a vér szerinti családot, a barátok pedig a másik családot, a víz szerinti családot. Ha a vér szerinti családod kedves és törődő, akkor szerencsés csillagzat alatt születtél, de ha nem, akkor is van még remény; a dolgok jobbra fordulhatnak, ha elég idős leszel ahhoz, hogy elhagyd szomorú otthonodat.
Ami a másik, a víz szerinti családot illeti, az jóval később alakul ki a életben, és az ember többé-kevésbé önmagának teremti meg. Bár igaz, hogy semmi sem helyettesíthet egy szerető, boldog vér szerinti családot, ám ennek hiányában egy jó barátokból álló család, a víz szerinti család elmoshatja a lélekben fekete koromként összegyűlt sérelmet és fájdalmat. Ezért lehet a barátoknak nagyra becsült helyük az ember lelkében, és foglalhatnak el benne nagyobb helyet, mint a rokonok együttesen. De akik sosem tapasztalták, milyen érzés, amikor a saját rokonai eltaszítják, nem fogják megérteni ezt az igazságot ezer év alatt sem. Sosem fogják megtudni, hogy időnként a víz sűrűbb, mint a vér.

szofisztikáltmacska>!

Pusztán azért, mert biztonságosnak ítéled ezt a helyet, még nem kell itt maradnod – duruzsolta a szíve. – Néha ott érzi a legnagyobb biztonságban magát az ember, ahová a legkevésbé tartozik.

szofisztikáltmacska>!

A civilizáció hirtelen és teljes körű kihalásának lehetősége feleannyira sem tűnt rémisztőnek, mint az a banális felismerés, hogy az egyes emberek távozása semmilyen hatással sincs a dolgok menetére. Az élet ugyanúgy folyik tovább velünk vagy nélkülünk.

KönyvParfé>!

Volt valami különösen megnyugtató abban, ahogy a különböző kultúrák hasonló szokásokhoz és dallamokhoz jutottak el, és abban, hogy az emberek az egész világon a szeretteik karjában ringatózva leltek vigaszra nehéz pillanataikban.

Verus24>!

Meg kell tennünk azt, amivel jobbá tehetjük az életünket, ezzel tartozunk magunknak. De vigyáznunk kell arra, hogy ne törjünk össze másokat az oda vezető úton.

KönyvParfé>!

Most, évekkel később Nalannak úgy tűnt, hogy a vallás – és a hatalom, a pénz, az ideológia és a politika – ugyanazt a célt szolgálta, mint az a bizonyos szemtakaró. A babonák és jóslatok és hiedelmek megfosztották az embereket a látásuktól, ellenőrzés alatt tartották őket, de mélyen legbelül olyannyira elgyengítették az önbecsülésüket, hogy valójában féltek bármitől, bárkitől.