Storia ​della bambina perduta (L'amica geniale 4.) 4 csillagozás

Maturità-vecchiaia
Elena Ferrante: Storia della bambina perduta

Con Storia della bambina perduta si conclude L'amica geniale, il grande romanzo sull'amicizia tra Elena e Lila.

Eredeti megjelenés éve: 2014

E/O, Roma, 2016

Nápoly

adrienn_szucs>!
Elena Ferrante: Storia della bambina perduta

Megint egyszerre vagyok boldog és egy kicsit szomorú is. Félve olvastam végig a könyvet, hiszen ez a Nápolyi regények befejező kötete. Elhúztam a végét, hogy olvashassak még a két lány életéről, viszont majd'megevett a fene, hogy megtudjam, hogy végződik ( végződik-e) a barátságuk.
Az egész sorozat, így ez a kötet is a lassan ,de biztos folydogál; aztán, egy fél mondat, és történik valami nagyobb horderejű változás. Úgy mesélt el szerző 50 évet, hogy tökéletes képet kaptuk a nápolyi mélyszegénység rétegeiről, politikai életről, az értelmiség különböző ideákhoz való viszonyáról, és jelentős nápolyi épületek történeteiről is; és persze elkerülhetetlen a maffia jelenléte. Míg az előző kötetekre nem volt annyira jellemző, itt egyre komorabb, pesszimistább képet kapunk, ahogy a narrátor, Lenú számot vet saját, a barátnője és a telep életéről.
Volt szerencsém ezen a csodás helyen élni (egészen pontosan Pompeiben laktam, de nagyon sokat tartózkodtam Nápolyban) több mint másfél évig, és bár nem születtem bele, azért azok között az emberek között élni,akik ezt a fajta szegénységet megélték, tényleg át lehet érezni a mindennapos küzdést, ami másféle küzdés, mint mondjuk itthon a 80-as években, de ebbe most nem mennék bele.
Nekem Lila maradt a kedvenc, mint gondolom, sokunknak :). NAgyon tetszett a befejezés spoiler. Szépen sorban fogom olvasni az írónő(?) többi munkáját is, és márciusban Rómában megveszem a legújabb regényét is eredetiben :).
Nagyon ajánlom ezt a sorozatot mindenkinek.

sonozsoka>!
Elena Ferrante: Storia della bambina perduta

Tökéletes befejezés. Egy barátság ami örök életen át tart, két lány egész élete és annak részletei. Néha nagyon megrázó. Biztosan újra fogom olvasni és tetszik Ferrante stílusa is. Kipróbálok majd tőle mást is.

Mária P>!

Mi venne in mente che fosse ormai una questione linguistica. Lei ricorreva all’italiano come a una barriera, io cercavo di spingerla verso il dialetto, la nostra lingua della franchezza. Ma mentre il suo italiano era tradotto dal dialetto, il mio dialetto era sempre più tradotto dall’italiano, e parlavamo entrambe una lingua finta.

Kapcsolódó szócikkek: nyelv
Mária P>!

Ah, che città, diceva a mia figlia zia Lina, che città splendida e significativa: qua si sono parlate tutte le lingue, Imma, qua s’è costruito di tutto e s’è scassato di tutto, qua la gente non si fida di nessuna chiacchiera ed è assai chiacchierona, qua c’è il Vesuvio che ti ricorda ogni giorno che la più grande impresa degli uomini potenti, l’opera più splendida, il fuoco, e il terremoto, e la cenere e il mare in pochi secondi te la riducono a niente.

Kapcsolódó szócikkek: Nápoly
Mária P>!

[…] Lila sempre nello stesso luogo e sempre fuori luogo.

Mária P>!

[…] per produrre idee non è necessario essere santi.

Mária P>!

L’intera mia vita si sarebbe ridotta soltanto una battaglia meschina per cambiare classe sociale.

Mária P>!

[…] lei vuole che io dia ciò che la sua natura e circostanze le hanno impedito di dare, io che non riesco a dare ciò che lei pretende; lei che si arrabbia per la mia indufficienza e per ripicca vuole ridurmi a niente come ha fatto con se stessa, io che ho scritto mesi e mesi e mesi per darle una forma che non si smargini, e batterla, e calmarla, e così a mia volta calmarmi.

Mária P>!

Io ero io e proprio per questo motivo potevo farle spazio in me e darle una forma resistente. Lei invece non voleve essere lei, quindi non sapeva fare lo stesso.

Mária P>!

[…] le leggi funzionano con chi le teme, non con chi le viola.