La ​vita bugiarda degli adulti 3 csillagozás

Elena Ferrante: La vita bugiarda degli adulti

«Due anni prima di andarsene di casa mio padre disse a mia madre che ero molto brutta. La frase fu pronunciata sottovoce, nell’appartamento che, appena sposati, i miei genitori avevano acquistato al Rione Alto, in cima a San Giacomo dei Capri. Tutto – gli spazi di Napoli, la luce blu di un febbraio gelido, quelle parole – è rimasto fermo. Io invece sono scivolata via e continuo a scivolare anche adesso, dentro queste righe che vogliono darmi una storia mentre in effetti non sono niente, niente di mio, niente che sia davvero cominciato o sia davvero arrivato a compimento: solo un garbuglio che nessuno, nemmeno chi in questo momento sta scrivendo, sa se contiene il filo giusto di un racconto o è soltanto un dolore arruffato, senza redenzione».

Eredeti megjelenés éve: 2019

Dal mondo, 2019

adrienn_szucs>!
Elena Ferrante: La vita bugiarda degli adulti

Ismét egy kitűnő mű Ferrante tollából és bár sok a hasonóság a Nápolyi regényekkel, azért mégsem érezném fairnek összehasonlítani a két művet. Egy-két részt picit túlírtnak érzek off, az írónő viszont verhetetlen a romlott karakterek mesteri ábrázolásában. Márpedig romlott, görcsösen magánál és helyzeténél jobbnak mutatkozni próbáló karakterek itt is akadnak bőven. Éles képet kapunk a gazdag és a szegény Nápoly életéből, illetve hogy egy véletlenül meghallott mondat micsoda szerencsétlen eseménysorozatot képes elindítani (kitűnően érezteti Ferrante, mikor lesz Giovannából Gianní, hogyan hullik szét addigi jómódú, elit élete). Nem mondanám irigylésre méltónak a tinédzserkorba éppen belépő főszereplő helyzetét, hiszen pont akkor kap egy negatív kritikát az édesapjától, akit leginkább bálványoz, akinek a véleménye a leginkább számít neki, amikor a legsérülékenyebb. A többi esemény spoiler pedig egyenes út egy önmagát a családban és világban is kereső lány zülléséhez.
Nálam csillagos ötös a vallás ilyenforma megjelenése, illetve párhuzamba hozása spoiler.

Elena Ferrante: La vita bugiarda degli adulti

Megint egy szuper Ferrante könyv. Nápoly, fiatal lány és az élet kapcsolata. A családi titkok, viszonyok és szerelmek. De rá kellett jönnöm, hogy a legjobb ahogy a tanulás, okosodás és olvasás felé visz minket folyamatosan Ferrante. Nagyon tetszik a könyvekben ez. Nagyon motiváló.

sonozsoka>!

Ammisi cha la passione per la lettura non era cosa mia, ma che mi derivava da mio padre: era stato lui a convincermi fin da piccola dell’importanza dei libri e del valore enorme delle attività intellettuali .

247

sonozsoka>!

E io, lí nella mia stanza, corsi a chiudere la porta (ajtó) per non sentire altro.