Szuperérzékeny ​vagyok? 45 csillagozás

Harmóniát hozó megoldások harsány világunkban
Elaine N. Aron: Szuperérzékeny vagyok? Elaine N. Aron: Szuperérzékeny vagyok?

Miben ​segít ez a könyv?

A könyvben minden olyan információ szerepel, amelyre ezzel a tulajdonságoddal kapcsolatban szükséged lehet. Ez az egyedülálló munka öt éves kutatás, számos mélyinterjú, klinikai tapasztalat, több száz szuperérzékeny résztvevővel tartott tanfolyam és egyéni konzultáció, valamint a témával kapcsolatban rendelkezésre álló pszichológiai ismeretanyag figyelmes áttanulmányozásának eredménye. Az első három fejezetből megismerheted a személyiségvonásodat megalapozó tényeket, és megtanulhatod, hogy miként kezeld az idegrendszeredet érő túlzott ingeráradatot, valamint az emiatt fellépő túl nagy feszültséget.

Ezt követően azt vizsgáljuk, milyen hatással van az érzékenységed saját életedre, munkádra, kapcsolataidra és a lelki életedre. Rávilágítok olyan előnyökre, amelyekre talán sohasem gondoltál, valamint tanácsokkal látlak el a szuperérzékeny személyek körében gyakorta felmerülő problémák kezelésével kapcsolatban, mint amilyen a félénkség, vagy a… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1996

Sensum Donum, Budapest, 2020
332 oldal · puhatáblás · ISBN: 9786150091372 · Fordította: Komjáthy Katalin, Atzél Kinga
Sensum Donum, Budapest, 2011
294 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789630819312 · Fordította: Komjáthy Katalin

CS_David>!
Elaine N. Aron: Szuperérzékeny vagyok?

Elaine N. Aron: Szuperérzékeny vagyok? Harmóniát hozó megoldások harsány világunkban

Kamaszkoromban érzékenységem tökéletes céltáblává tett és szorgalmasan gyűjtöttem be a harci sérüléseket. Jó volt. NEM. Szerencsére valahogy megtanultam kezelni a dolgokat és mostanra többé kevésbé kordába tudom tartani az érzéseimet. Az érzékenység most már inkább cool, mint szánalmat keltő.
Sajna sok ember eléggé rettentően rosszabb helyzetben volt/van, mint én, nekik bátran ajánlom a könyvet, sokat segíthet.

Txypy>!
Elaine N. Aron: Szuperérzékeny vagyok?

Nagyon érdekes, sok mindenben magamra ismertem. Már nem úgy látom magam, hogy „furcsa” vagyok, hanem úgy, hogy „különleges”. És külön fejezet van, ami a félénkségről szól!

pjutko>!
Elaine N. Aron: Szuperérzékeny vagyok?

Annak fog tetszeni ez a könyv, akit amúgy érdekel a pszichológia, mint pl. engem.
Jó kis könyv ez és örvendetes, hogy ezek szerint tényleg minden nappal fejlődik az orvostudomány!

Jó híre a könyvnek, hogy legalább már dokumentáltan létezik olyan is, hogy szuperérzékenység. A rossz pedig az, ha valaki már évek óta kezelteti magát és most kiderül számára, talán nem is kellett volna orvoshoz járkálnia és gyógyszereznie magát, mivel az, hogy valaki szuperérzékeny, az NEM valami betegség.

Hogy mennyi ötletet, segítséget ad a könyv? Szerintem ezek az emberek „maguktól”, születetten ráéreznek, mivel tudják „orvosolni” a „bajukat” ill. milyen megküzdési módszerek válnak be náluk.

Azért olvassátok, hátha van a környezetetekben ilyen ember, sokat segít a megértésben és elfogadásban.

Foximaxi>!
Elaine N. Aron: Szuperérzékeny vagyok?

Egy éve olvastam a Szuperérzékeny gyerekek c. művet, így a téma egyáltalán nem volt ismeretlen a számomra. Emiatt a könyv nagy része unalmas volt, egy fejezet tartalmazott hasznos információkat.
A könyv abban tipikus amerikai önismereti könyv stílusban íródott, ami a magyar ember számára hamar zavaróvá válik. ("Lássuk Dave példáját, Dave átlagos kisgyerek volt,.." vagy "Becsüld meg másságod, hiszen különlegessé tesz.")
Ezt leszámítva maga a téma érdekes, és nyilván segít kibogozni néhány rejtélyt, ami miatt a szuperérzékeny emberek valóban máshogy reagálnak egy adott helyzetben, mint a többiek. Viszont hasznos tanácsokat nem sokat olvastam a könyvben, abból több kellett volna (ha már az alcím is ezt sugallja).

Bukros_Zsolt>!
Elaine N. Aron: Szuperérzékeny vagyok?

Sok minden helyére került bennem a könyv olvasása során, csak a gyógyszertári-blokk nem tetszett benne, ezért négyes.

Anndi85>!
Elaine N. Aron: Szuperérzékeny vagyok?

Anno megvettem, átolvastam, és tetszett. Megmagyarázta a hirtelen hangulatingadozásaimat, hogy miért fáradok el olyan hirtelen társaságban, vagy utazás közben.

Most újraolvasva már sokkal több mindent adott. A mindennapjaim még fárasztóbbak, és újabb megerősítést kaptam, hogy igenis szükségem van a pihenésre, és kész.

ZsuZsanna5>!
Elaine N. Aron: Szuperérzékeny vagyok?

Ez egy olyan könyv nekem, amely új korszakot nyitott az életemben. Nem túlzok. Nagyon sok aha-élményem volt. az olvasás során. Ráadásul segített, hogy végre elindulhassak az önelfogadás útján. Közérthető nyelvezete miatt könnyű befogadni a mondandóját. Csak ajánlani tudom.

Elaine N. Aron: Szuperérzékeny vagyok?

Megnyugtató dolog, hogy végre a modern tudomány is felfedezte és elismeri a szuperérzékenység létezését, ugyanakkor megdöbbentő, hogy erre még csak mostanában került sor. Bár alternatív gyógyászatos (hogy ne mondjam: „ezós") olvasmányokban keresztül-kasul megismerheti az ember ezt a tulajdonságot, azért így, orvosilag és bizonyítékokkal, kutatásokkal alátámasztva mégis egészen más volt. Hála Aronnak, sokadik alkalommal is átértékeltem magam. Nagyon alapos könyv, látszik mögötte az az iszonyatos munka, amit a szerző belefektetett. Mégis hagyott maga után egy óriási űrt, ami talán pont ennek köszönhető – úgy éreztem, az elmélet a gyakorlat rovására ment, szóval nem igazán tudtam meg belőle, HOGYAN kezeljem ezt az egyedülálló tulajdonságomat. De hátha erre ő is rájön, és kiad majd egyszer valamiféle "gyakorlati kézikönyvet” is. :)

Elaine N. Aron: Szuperérzékeny vagyok?

Tanúságos volt, megerősített, hogy szuperérzékeny vagy, ugyanakkor volt egy olyan érzésem, hogy ez arra kéne determináljon, hogy előbb utóbb rájöjjek, feldolgozatlan traumáim vannak, amiket jó lenne feldolgozni…
Burokban nevelkedtem, és nem gondolom, hogy lenne ilyen, vagy hogy a gyerekkorom miatt pszichológushoz kéne fordulnom. És ez nem tetszett benne. Szeretetben nevelkedtem és elfogadásban, és azt hiszem megtanultam jól kezelni a szuperérzékenységem, ezért nem találkoztam azoknak a problémáknak a nagy részével, amiről ír.

Ezzel együtt volt pár take-away benne:
– amit már a legelejétől sejtettem, hogy a szuperérzékenység összefügg az intuícióval, és a végére ki is lyukadt erre
– amikor erős ingereknek vagyunk kitéve, könnyebben esünk szerelembe – ezért általánosságban a szuperérzékenyek könnyebben esnek szerepembe (és nagyobb internzitásúba?)
– a szuperérzékenyek 30%-a extrovertált

AnZsu_01 P>!
Elaine N. Aron: Szuperérzékeny vagyok?

Íme egy újabb könyv, ami bekerül a „jó, ha mindig kéznél van” könyveim közé.
Nagyon jól felépített tanulmány a szuperérzékenységről, mint személyiségvonásról. Nem ez az első könyv, amit ebben témában olvastam, de biztosan mondhatom, hogy a legjobb.
Nagyon sok példában magamra ismertem és már önmagában az nagy segítség volt, hogy láttam mennyire nem vagyok egyedül és hogy, amikről azt gondoltam, hogy problémás tulajdonságaim azok valójában nem is azok.
Amellett, hogy a könyv számos példán keresztül bemutatja, hogy már gyerekkortól milyen viselkedéselemekben érhető tetten ez az összetett személyiségvonás, ahhoz is ad segítséget néhány gyakorlati feladaton keresztül, hogyan tudunk megküzdeni a nehézségekkel. Összességében sokat segít abban, hogy újra tudjam programozni a gondolkozásomat magamról, bizonyos személyiségvonásaimról, hogy előnyömre tudjam fordítani azokat a tulajdonságaimat, amiket mostanáig esetleg negatívként éltem meg.

Purpur>!

Bármilyen tanácsot hallasz vagy olvasol, ne feledd, hogy nem kell elfogadnod azt, amit az emberek extrovertált kétharmada szociális készségek alatt ért – hogy törekedj minél több kapcsolat kialakítására, mindig mindenre legyen egy frappáns válaszod, és kerüld a kínos csendet. Neked is megvannak a magad készségei – komolyan beszélsz, figyelsz másokra, és időt hagysz a csendnek, amelyben mélyebb gondolatok születhetnek.

Kapcsolódó szócikkek: csend · extrovertált
Purpur>!

Ugye mennyire lelombozó érzés végignézni, ahogyan a barátaid élvezettel csinálnak valamit, amit te nem mersz kipróbálni? Ne becsüld alá ezt az elbátortalanodást, hiszen olyan érzésről van szó, amely felnőttkorban is jelentkezhet, mikor látod, hogy a barátid olyan szakmai lépésekre, utazásokra, változtatásokra és kapcsolatokra szánják rá magukat, amelyektől te félnél. Közben legbelül azt is tudod, hogy benned is megvan ugyanez a tehetség, vágy és potenciál – talán még több is, mint bennük. Az irigység két fontos igazsággal szembesíthet bennünket. (1) Akarunk valamit, és tenni is hajlandók vagyunk érte, amíg csak bírunk. (2) Akarunk valamit, és nem kaphatjuk meg. […] A felnőtté válás egy másik, hasonlóan fontos része az, hogy nem áltatjuk magunkat tovább azzal, hogy egyszer mindenre képesek leszünk. Az élet rövid, ráadásul tele van korlátokkal és kötelességekkel. Mindannyian kapunk egy szeletet a javakból, amit élvezhetünk, de nekünk is hozzá kell járulnunk a világ javaihoz. Egyikünk sem kaphat meg mindent, és nem is tehet meg mindent másokért.

Mircsi>!

A félénkség valójában félelem attól, hogy mások nem kedvelnek vagy nem fogadnak el minket, vagyis egy helyzetre adott reakció. Ez azt jelenti, hogy nem egy állandó személyiségvonásról, hanem állapotról van szó.

Mircsi>!

1. alapigazság: Minden ember – függetlenül attól, hogy szuperérzékeny-e vagy sem – akkor érzi magát a legjobban, ha nem unatkozik, de izgalmi szintje sem túl magas.

s_l_m>!

C. G. Jung felfogása szerint az introverzió alapvető megkülönböztető vonás az emberek körében, ami mind filozófiai, mind pedig pszichológiai körökben nagy vitákat kavart. Ezen nézeteltérések nagy része olyan konfliktusokban csúcsosodik ki, hogy vajon a külső tények, vagy ezen tények belső értelmezése fontosabb-e egy adott helyzet vagy téma megértése szempontjából.
Jung mindkét típus mellé egy bizonyos, élethez való hozzáállást rendelt hozzá, ami a legtöbb emberben váltakozik, akárcsak a ki- és belégzés. Vannak azonban, akik következetesebben tartoznak inkább az egyik vagy a másik csoportba. Továbbá úgy vélte, hogy a két életfelfogásnak nincs közvetlen köze ahhoz, hogy valaki mennyire társaságkedvelő, vagy mennyire nem az. Az introvertáltság pusztán annyit jelent, hogy az illető befelé, az „alany” (vagyis az én) felé fordul, ahelyett, hogy kifelé, a „tárgy” felé fordulna. Az introverzió nem más, mint egy mindennél erősebb igény az élet belső, „szubjektív” aspektusának felismerésére, megbecsülésére és védelmére a külső „objektív” világgal szemben.
Jung véleménye szerint az introvertáltak szerepének fontosságát nem lehet eléggé hangsúlyozni.
„Ők a bizonyítékai annak, hogy ez a gazdag és változatos világ, amely túlcsordul a mámorító élettől, nem pusztán kívül, hanem belül is létezik. […] Életükből többet tanulhatunk, mint szavaikból. […] Az ő életük tanítja meg a másik lehetőséget, a belső életet, amelyre civilizációnknak oly fájdalmasan nagy szüksége van.”
Jung tudta, hogy az introvertáltakkal szemben a nyugati kultúrában előítéletek uralkodnak. Az extrovertáltak részéről ezt tolerálta is, de úgy érezte, hogy ha az introvertáltak alábecsülik magukat, ezzel kimondottan rossz szolgálatot tesznek a világnak.

Kapcsolódó szócikkek: Carl Gustav Jung · extrovertált · introvertált
Mircsi>!

2. alapigazság: Az emberek jelentősen különböznek abban, hogy azonos helyzetben és azonos ingerek hatására milyen mértékben fokozódik idegrendszerük izgalmi állapota.

Mircsi>!

Mivel a szenzoros ingerek 80%-át a szemünkön keresztül érzékeljük, már úgy is egész jót pihenhetünk, ha hosszabb ideig csukva tartjuk a szemünket.

sassenach>!

Sokkal többet töprengünk mindenen és aprólékosabb szempontok alapján csoportosítjuk a dolgokat. Ha azokhoz a gépekhez hasonlítjuk magunkat, amelyek méretük alapján szortírozzák a gyümölcsöket, mi legalább 10 méretet különböztetünk meg, míg mások csupán kettőt vagy hármat.

Mircsi>!

Az érzékenység fáján számos gyümölcs terem. Az elméd másként működik. Kérlek, ne feledd, hogy az alábbiakban általánosságban beszélek, hiszen senki sem rendelkezik az összes felsorolt jellemvonással, án a nem szuperérzékeny emberekkel szemben a legtöbbünk:
– jobban észreveszi ahibákat, és igyekszik elkerülni azokat,
– rendkívül lelkiismeretes,
– képes erősen koncentrálni
(főleg, ha nem tereli el semmi a figyelmünket),
– átlagon felül teljesít olyan feladatokat, amelyeknél fontos az elővigyázatosság, a pontosság a gyorsaság vagy az apró különbségek észlelése,
– képes egy adott anyagot mélyebb szinten feldolgozni
(a pszichológusok ezt „szemantikus memóriának” nevezik),
– gyakran eltöpreng saját gondolatain,
– képes úgy tanulni, hogy nincs tudatában a tanulási folyamatnak,
– erősen reagál mások hangulati állapotaira és érzelmeire

sassenach>!

Mivel mélyebb szinten dolgozzuk fel az információkat, eleinte úgy tűnhet, nem egészen fogjuk fel a feladatot, de idővel többet megértünk és több mindenre emlékszünk, mint mások. Talán ez magyarázza azt is, hogy a szuperérzékenyek miért tanulnak könnyebben idegennyelveket (bár a magas izgalmi szint nagyban gátolhatja folyékony beszédüket).