Egy ​udvarhölgy naplójából 12 csillagozás

Egy udvarhölgy naplójából

Festetics ​Mária grófnő (1839–1923) anyagi gondjaik enyhítése céljából vállalt munkát Klotild főhercegnő mellett. Így ismerkedett meg Erzsébet királynéval, aki a rendkívül határozott egyéniségű, művelt grófnőt szívesen látta volna udvarhölgyei között. Festetics Mária nehezen szánta rá magát a feladatra, de gróf Andrássy Gyula és Deák Ferenc rábeszélésére elfogadta az új állást, s udvarhölgyként teljesített szolgálatot Erzsébet mellett 1871 decemberétől a királyné tragikus haláláig.

Festetics Mária hamar átlátta az udvar intrikákkal átszőtt világát, s önálló véleményét sosem rejtette véka alá. A királyné szépsége és személyisége nagy hatással volt rá, ezért az őt ért támadásokkal szemben úrnője harcias védelmezőjévé vált. Ugyanakkor hibáit is jól ismerte: ezeket gyakran illette naplójában szigorú bírálattal.

A grófnő az udvarhölgyek közül nem csak éleslátásával, hanem jó állóképességével is kiemelkedett. Ő volt az, aki Erzsébetet többórás, gyors sétáin kísérni tudta.… (tovább)

Gödöllői Királyi Kastély, Gödöllő, 2009
252 oldal · ISBN: 9789638785312 · Fordította: Tolnayné Kiss Mária

anni_olvas>!
Egy udvarhölgy naplójából

Egy udvarhölgy naplójából Festetics Mária grófnő, udvarhölgy naplójának Budán és Gödöllőn papírra vetett részei

Nagyon érdekesnek tartottam Festetics Mária szemléletét. Az biztos, hogy nem egy életvidám, pozitív hozzáállású udvarhölgy, de Sissi iránti rajongó szeretete megkérdőjelezhetetlen…

Leara>!
Egy udvarhölgy naplójából

Elég sokat olvastam már erről a korról, főleg Erzsébet királynéról, de Festetics Mária azokban mindig eléggé a háttérben maradt. Jó volt végre őt is megismerni egy kicsit, főleg a a barátságát Deákkal és Andrássyval :).

hofburg>!
Egy udvarhölgy naplójából

Nagyon értékes információkat tartalmazó, korhű olvasmány! Minden sorát imádtam!

Csiza_Georgina>!
Egy udvarhölgy naplójából

Tetszik ez a könyv. Jó Erzsébet királynét udvarhölgye szemszögéből is megismerni

SzBee>!
Egy udvarhölgy naplójából

Nagyon érdekes betekintést nyerni egy udvarhölgy szemszögéből az igazi udvari életbe. Hűen szolgáltam volna én is Erzsébet királynét, azonban nem irigylem Festetics Máriát az udvarbeli életért. Semmi magánélet, csak tűrés, féltékenykedés és felszínes, kétszínű udvari személyzet. Lemondhatott egész ifjúságáról és vele együtt az összes lehetőségéről a házasságra és családalapításra (pedig adódott több udvarló is), testvéreit is ritkán láthatta. Egyedül a királyné társasága kárpótolta őt az önfeláldozásáért, szeretnék én is ilyen barátnőre szert tenni. Festetics Mária valóban önmaga tudott maradni a bécsi udvarban, még ha mindenkivel dacolnia is kellett érte. Szerencsére nem tudták kitúrni, hanem belopta magát a császári család szívébe, szükség is volt őszinte és hű emberekre. Köszönjük neki, hogy az utókor számára folyamatosan írta naplóit. Hiánypótló, ajánlom mindenkinek.

Cicu>!

A császárné ma a következőket mondta nekem: „Mari, szeretteinket hagyni kell békében nyugodni. Sokszor oly szomorú az élet itt a földön. Meg vagyok róla győződve, akármilyen nehéz is az elválás, vissza senki sem jönne már, még ha tehetné sem!”

Cicu>!

A születésnapom, milyen szép volt valamikor! Hogy nyüzsögtek ilyenkor körülöttem! Ezer jókívánság, ajándékok, virágok. Elhervadtak, mint az ifjúságom! – Hát nem vagyok már fiatal? Ah, de igen! Csakhogy a sok tapasztalat és küzdelem öreggé teszi a szívet.

Cicu>!

Általános volt a meghatódottság, ami érthető is. Hiszen a házasság a legkomolyabb dolog a világon. És hogyan köt házasságot a legtöbb ember? Mintha csak egy francia táncot akarnának eljárni. Pedig közös elviselésre vállalják az élet szenvedéseit, nemcsak az örömeit, mégpedig a sírig.

Cicu>!

Szép őszi napunk volt. Végül a császárné és a főhercegnő, valamint Gemmingen és én összetalálkozunk az utánunk indulókkal és a lemaradottakkal. Mindannyian a legnagyobb elragadtatással és megelégedéssel szálltunk újra be a hajóba, amely – még túl gyorsan is – hozott vissza bennünket Pestre, amit megpillantani csodás látvány volt. A napok már rövidebbek ilyenkor, és körös-körül számtalan fény vibrált, amelyek eleinte fénylő szentjánosbogárkáknak tűntek, mig végül fényesen kivilágított várossá változott! Cigányzene szólt a fedélzeten, melynek melankolikus hangjai mellett elhalt az emberi szó. Hiszen mindannyiunk szívének van fájó pontja. És ahogy az est leszállt, kigyulladt és izzani kezdett a belső fény, és megláttuk a magunkban mélyen elrejtettet, mivel a napvilág hangos követelményei nem teszik lehetővé, hogy az ember magába nézzen!

Cicu>!

Az értékes élet semmibe vétele sehol máshol nem érezhető annyira, mint az udvarban, ahol az ember megszokja a külső csillogást, de azután rájön, hogy mindez külsőség csupán, hasonló az aranyfüsthöz, amely a karácsonyfán díszlő almát és diót csillogóvá teszi.

Cicu>!

A nemes lelkű ember úgyis szeretetből és odaadásból tesz meg minden tőle telhetőt és nem vár érte elismerést, nem pedig szeszélyből, vagy, hogy valamit elérjen általa, vagy éppen kierőszakoljon stb., stb. És jaj, ha az, aki szolgál, azt veszi észre, hogy nélkülözhetetlennek tartják, az kihasznál minden mozdulatot…