Az ​ókori kultúra története 1 csillagozás

Egon Friedell: Az ókori kultúra története

Egon ​Friedell gondolatgazdag írásai, problémaérzékeny témakezelése, szellemes ötletei, merész elméletei, olykor meghökkentő párhuzamai – sok esetben -fellelhető tudománytalansága ellenére is – élvezetes olvasnivalót kínálnak. Friedell kultúrtörténete a tények és adatok olyan tárházával gazdálkodik, amelyek a laikus olvasót is meghökkentik. Más kérdés, hogy következtetései, a valós tényekre épített labilis elméletei nem feltétlenül hitelesek. Ám ezen elméletekkel kapcsolatban érdemes egy-két megjegyzést tennünk. Friedell szellemessége, nyelvi bravúrjai, irodalmi igényű megfogalmazásai, olykor kimondottan tréfás gondolatai, billenékeny elméleteit is idézőjelbe teszik. Mintha-mintha azt sugallná olvasóinak: nem az igazságot írom, hiszen az igazság kiderítése úgyis reménytelen vállalkozás, de egy lehetséges igazságot írok, amit vagy elvetsz, vagy elfogadsz és továbbgondolsz, nyájas olvasó… A lehetséges igazság problémájának felvetése merőben szokatlan megközelítése a történelmi… (tovább)

>!
N-Press, Budapest, 2003
250 oldal · puhatáblás · ISBN: 9632126653 · Fordította: Vidor Aliz

Enciklopédia 1


Most olvassa 1

Várólistára tette 2

Kívánságlistára tette 7


Kiemelt értékelések

Bla IP>!
Egon Friedell: Az ókori kultúra története

2 olvasás, 0 csillagozás és értékelés – ez a mérlege most a könyvnek, amit olvasok. Csodálkozom, mert jelentős összefoglalás ez, bár jó néhány állítással szemben kétkedek. S persze, könnyű nekem – a XX.-XXI. század emberének Friedellhez képest további 100 év tudományos eredményeinek birtokában kételkedni…De azért az egyiptomiak, biztosan nem Amerikából települtek be… Bár nem szerencsés egy-egy ilyen kiemelés, mert a nagyműveltségű, széleslátókörű Friedell olvasása egyszerűen irodalmi, művészeti élmény
Már az első oldalak meggyőznek arról, hogy Várkonyi Nándor biztosan felhasználta forrásai közt, amikor a Sziriatot írta…
Számomra a legérdekesebb a korai, történelem előtti népek egészen más viszonya, ill. ennek leírása a természethez. Ez a viszony alapvetően mágikus és tapasztalati, míg a mi mai viszonyunk ezzel ellentétben racionális és logikus, de el is veszítettünk ezzel sok mindent az emberek korábbi képességeiből…
Élmény volt olvasni, nagyon értékes munka, ha nem is tudok miundent elfogadni belőle.
Sajnos vannak, maradtak a kiadásban zavaró elütések, helytelen elválasztások is, vitathatatlanul feleslegesen.

2 hozzászólás

Népszerű idézetek

Bla IP>!

1882-ben megjelent Ignatius Donelly „Atlantis, a vízözön előtti civilizáció” című műve…Ebben arról van szó, hogy az elsüllyedt Atlantis az óceán közepén hatalmas szárazföld volt. Legmagasabb csúcsai Madeira és az Azori szigetek voltak, amelyek ma is a tengerszint fölé emelkednek….Azóta ennek a felfogásnak újabb bizonyítékai jelentek meg. Tudományos expediciók, elsősorban az angol „Challenger” ágyúnaszád és az amerikai „Delphin” gőzhajó rendkívül pontos mélységi méréseket eszközöltek és feltérképezték az Atlanti -óceán fenekét, ennek eredményeként hatalmas magaslati láncolatot fedeztek fel, amely Írországtól az Azori szigetekig nyúlik, s egyes magaslatok elérik a 2700 métert. Geológiai kutatások kimutatták, hogy ez a hegyvidék az Antillákkal áll rokonsággal és valószínűleg az utolsó jégkorszak végén sűllyedt el, de hogy ez hirtelen, vagy fokozatosan történt, már nem lehet megállapítani.

45-46. oldal

Kapcsolódó szócikkek: 1882
Bla IP>!

A Willendorfi Venusz…Formátlanul kövér testével, hatalmas lógó kebleivel és vastag combjaival, egyáltalán nem felel meg a mai szépséideálnak, de ismeretes dolog, hogy sok népnél a túlsúly különleges női bájként hatott. Mindenesetre van olyan bájos, mint a kubizmus szépasszonyai, akik inkább autóbbuszokhoz, mint női aktokhoz hasonlítanak…

70. oldal

Bla IP>!

Az ilyen okkultnak nevezett tudás sem más, mint tudás, amely még nem vált „tudományossá”.

51. oldal


Hasonló könyvek címkék alapján

Kákosy László: Ré fiai
Várkonyi Nándor: Sziriat oszlopai
Barry Kemp: 100 hieroglifa
Kákosy László: Az ókori Egyiptom története és kultúrája
Spiró György: Fogság
Yuval Noah Harari: Sapiens
C. W. Ceram: A régészet regénye
Bill Manley (szerk.): Hetven rejtély az ókori Egyiptomból
Kóthay Katalin Anna – Gulyás András: Túlvilág és mindennapok az ókori Egyiptomban
Alfredo Rizza: Asszíria és Babilónia