Keresztút 3 csillagozás

Efraim testvér: Keresztút Efraim testvér: Keresztút

Egyetemes keresztút: benne van az az ügy, amelyet Jézus a Passió órájában a szívében ôrzött; benne imádkoznak nemzedékek: a nagy középkori misztikusok (Assisi Szent Klára és a többiek) Jézus szent sebeinek titkaiba merülve… Nemcsak elmélkedés, hanem beszélgetés az Úrral és beszélgetés az Úrhoz; próza és ének, dráma és líra.

72 oldal · puhatáblás · ISBN: 9630060922 · Fordította: Csaba Ildikó · Illusztrálta: Kis Éva
102 oldal · puhatáblás · ISBN: 9630018632 · Fordította: Csaba Ildikó · Illusztrálta: Kis Éva
102 oldal · ISBN: 9630016451 · Fordította: Csaba Ildikó · Illusztrálta: Kis Éva

Efraim testvér: Keresztút

Minden évben sorra veszem Nagyböjtben legalább egyszer. Néha máskor is. Korzenszky Richárd tőmondatos keresztútján kívül ez a másik, ami számomra a legtöbbet mond.

AnitaZoé P>!
Efraim testvér: Keresztút

A keresztutat már számos ember leírta a saját gondolataival vegyítve. Hogy ez miért más? A lelki családom tagja, a közösség alapítója írta, és a kiadója adta ki. Illetve az egyik magyarországi nővére fordította magyarra. Nekem már ez adott egy pluszt az egyébként is valóban hathatós gondolatokhoz.

Kek P>!

Egyetemes keresztút: benne van Izrael ügye, az az ügy, amelyet Jézus a Passió órájában a szívében őrzött; benne imádkoznak nemzedékek: a nagy középkori misztikusok (Assisi Szent Klára és a többiek) Jézus szent sebeinek titkaiba merülve… Nemcsak elmélkedés, hanem beszélgetés az Úrral és beszélgetés az Úrhoz; próza és ének, dráma és líra.

Ha valaki szívből imádkozza, késztetést érez arra, hogy keressen egy hegyre felvezető, 14 stációból álló keresztutat, ahol testestül-lelkestül újra elimádkozhatja Efraim testvér keresztútját.

fr. Barsi Balázs
kisebb testvér

ELŐSZÓ

A kor, amelyben élünk, szeretne legyőzni minden emberi szenvedést, s ha ez nem sikerül, értetlenül áll a jelenség előtt. Mert az emberi szenvedésre – főleg ha igazságtalan, s olyanokat sújt, akik ezt látszólag nem érdemelték meg – csak az találhat megfelelő magyarázatot, aki a szenvedő és megfeszített Jézusra meri emelni tekintetét, magára a szenvedésben vergődő Istenre, Passiója és halála órájában.

S akkor is maradhatnak olyan csapdák, amelyeket a kereszt magyarázói még a közelmúltban sem tudtak mindig elkerülni. Hárítsuk hát el magunktól Jézus keresztjét, és ne járjuk vele végig a 14 stációból álló keresztutat, amelynek gyakorlata a középkor végén alakult ki?

Erre a kérdésre ad mélyen átgondolt, igaz választ Efraim testvér Keresztút című könyve, amely barátainak és testvéreinek kívánságára került kiadásra.

A válasz sokkal több, mint egyszerű teológiai fejtegetés. A szerző szívében olyan szerelmes ének született, melynek költői minősége és szellemi gazdagsága senkit nem hagyhat közömbösen. Fölösleges lenne hangokra bontani ezt az egységes harmóniát, mely elragadja lelkünket, és főleg megsebzi szívünket.

Ugyanakkor hangsúlyozni szeretném, hogy ezek az elmélkedések a Bibliából táplálkoznak. „Varázserejüket” részben annak köszönhetik, hogy a szerző gondolatai oly gyakran egybecsengenek a Szentírással, ihletettsége az Egyházatyákéra emlékeztet.

Azok, akik személyesen ismerik Efraim testvért és a Júda Oroszlánja (mai nevén Nyolc Boldogság) Közösséget, nem lepődnek meg majd azon, hogy milyen nagy hangsúlyt kap a zsidó nép misztériuma. Jézus, az Isten Fia, a zsidó nép gyermeke meghal és feltámad, s ezzel a próféták által oly régen megjövendölt megváltást hozza el. Vajon a zsidóság húsz évszázados üldöztetése nem egyfajta meghosszabbítása Jézus keresztútjának? S nem reménykedhetünk-e abban, hogy egy napon Jézus feltámadása által beteljesedik a zsidó húsvét?

A kötet elején egy híres Szent Bernát-szemelvényt olvashatunk. Miért is csodálkoznánk ezen? A mű tanúságtétele természetes hajtása a keresztény hagyomány évezredes fájának, s friss gyümölcsöt terem mindazoknak, akik ma és holnap még mindig hinni mernek a Szeretet csodáiban.

André Louf testvér
Mont-des-Cats apátja

Kek P>!

Akkor fogjuk megtudni, hogy előrehaladtunk Isten ismeretében, amikor megalázottságában is képesek leszünk felismerni Őt.
Amikor egy Down-kóros ember összenyálazott arcáról Jézus leköpdösött Arca jut eszünkbe, s ellenállhatatlan vágyat ébreszt szívünkben, mert világosan meglátjuk benne a Vőlegény vonásait, akit fáradságot nem ismerve kerestünk.
Amikor Szent Ferenc valami belső erő segítségével felülemelkedett az undoron, s szívből meg tudta csókolni a leprást, a szeretet felfedte előtte Jézus vonásait.
Mi történik ilyenkor? Amikor a legkisebbek felé fordulunk, lelkünk Veronika kendőjéhez lesz hasonlóvá, s Jézus Arca kitörölhetetlenül, örökre belevésődik.

* * *
Jézus imádatra méltó Arca, légy pecsét a szívemen, a lelkemen!
Ó, Jézusom, imádlak Téged azokban, akiknek már nincs is arcuk, akiktől mindenki elfordul, s akiknek már nincs helyük az emberek társadalmában.