Írország ​ébredése (Dublin Saga 2.) 51 csillagozás

Hősök a történelem színpadán
Edward Rutherfurd: Írország ébredése Edward Rutherfurd: Írország ébredése

A ​méltán nagyra értékelt Dublin folytatásában a 16. század legvégén találjuk magunkat Írország földjén, amikor a századok óta tartó angol hódítás utolsó fordulójához érkezik: kezdetét veszi az őslakos katolikus írek teljes leigázása.
Az ír történelem családok generációinak sorsán keresztül kel életre a könyv lapjain. Olyan szereplőkkel kerülünk közeli kapcsolatba, akiket nehéz, olykor kényszerű választás elé állít az élet. Testvéreket ismerünk meg, akiknek dönteniük kell: hűségesek maradnak-e őseik hitéhez úgy, hogy ezzel családjuk biztonságát, boldogulását veszélyeztetik. Asszonyt, akinek választania kell az olthatatlan szenvedély és a békés családi élet között. Férfiakat, akik életüket és gyermekeik jövőjét kockáztatják a szabadságért vívott elkeseredett küzdelemben.

A családregény olvasása közben négyszáz év történelmén át járjuk be azt a tragédiával és dicsőséggel kikövezett utat, ami végül, a 20. században, Írország függetlenségéhez vezet. Útközben… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2006

Kelta, kelták · Oliver Cromwell

Párizs · London · Skócia · Dublin · Amerika · Írország · Edinburgh

mate55>!

Edward Rutherfurd: Írország ébredése Hősök a történelem színpadán

Az „ébredés” ott folytatódik, ahol az első részt Rutherfurd abbahagyta – a reformáció korában, ezzel együtt Oliver Cromwell megérkezésével. A viharos háborúk, az éhínség és a mindig jelen lévő politika kerül középpontba, míg a kitalált vérvonalak románcai és életdrámái szolgálják a cukrot, amelyek megkönnyítik a keserű történelem lenyelését. Különböző családok – ír katolikusok, óangol protestánsok és új angolok – cselekményein keresztül meséli el a megosztottság történetét. A családok generációs tapasztalataival mutatja be az ír kultúra különböző aspektusait is. Ugyanazokat a családokat követjük több száz éven keresztül, láthatjuk, hogyan változott az ország az idők folyamán, és hogy ezek a változások milyen hatással voltak a különböző háttérrel rendelkező emberek generációira. Az oldalszám és a könyv által szolgáltatott történelmi és társadalmi információk mennyiségének ellenére, egy pihentető és pörgős olvasmány. A szellemi történelmi fikciók gyönyörű házassága, az emberiség és Írország iránti őszinte szeretete.

Edward Rutherfurd: Írország ébredése Hősök a történelem színpadán

Dublin története folytatódik…,noha már két éve annak, hogy az első részt olvastam, de így is értettem a történetet; hála azért az előszónak.
Csak ismételni tudom magam Rutherfurd könyvei kapcsán, hogy mekkora kutatómunka és információ eredményei. Itt sem szenvedünk hiányt bennük, legyen szó eszközökről, helyszínekről vagy az akkori idők jelentősebb eseményeiről, szinte ott érezzük magunkat a smaragzöld szigeten.
A 17.18. század az egyik kedvenc időszakom, ezeket pontosan olyan átélhetően írta meg Rutherfurd, ahogy vártam. Az 1641-es ostrom például izgalmas, véres és sokkoló is. Az 1847-es éhínséget azt hiszem, mindenki megdöbbenve olvasta (több figyelmet érdemelne nálunk ez a tragédia). Szereplők közül inkább a „negatív” oldal kapjon egy kis említést: az egyik Simon Pincher, a másik Hercules – utóbbi mérhetetlen elvakultsága, gyűlölködése rendkívül dühítő volt, ennek megfelelően a sorsa is egyértelművé vált…
A lezárást kicsit korainak éreztem (mármint évszám tekintetében) az író többi művéhez képest, de nem róvom fel hibának, így is remek élmény volt.

784 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789634474753 · Fordította: Császár László
dwistvan P>!

Edward Rutherfurd: Írország ébredése Hősök a történelem színpadán

Jobban megismerni egy nemzetet, mint ilyen családregény történetén keresztül, még a történelem könyvekből sem lehet. A jelen korig kiható ellentétek háttere világossá válik. Írek és angolok kapcsolata, katolikusok és protestánsok között húzódó ősi nézetkülönbség értelmet nyer. Nagy élmény volt egy nép életének alakulását végigkísérni az ősi időktől a XX. századig. Sajnos a családnevek és a házasságok nyomán kialakuló kapcsolatok követése számomra kicsit nehéz volt. De az egyes generációk sorsa és hétköznapjai így is nagyon érdekesek voltak. Mindkét kötetet jó szívvel ajánlom a történelemmel szívesen ismerkedőknek.

vikic06>!

Edward Rutherfurd: Írország ébredése Hősök a történelem színpadán

Az ír történelmet felölelő Rutherfurd regény folytatása ugyanolyan nagyszabású volt, mint az előző kötet, de talán egy picit túl hosszú. Bizonyos részek szerintem terjengősek voltak, míg a huszadik század elejének az eseményeit, és az Ír Köztársaság megszületését szaladva letudtuk – pedig ez is nagyon érdekelt volna.
Az önvédelmi eszközként is használható féltéglában azonban nem csalódtam, élveztem az évszazadokon átívelő családtörténetet, ahogy a középkorból észrevétlenül értünk át az újkorba, majd a huszadik század elejére. Néha monotonná vált a katolikus – protestáns ellentét, dehát ha erről szólt ennek a csodás kis zöld szigetnek a történelme, nem lehet mit tenni.
Egy, vagy kétszázzal kevesebb oldal mellett lehet öt csillag lett volna.

Calliope>!

Edward Rutherfurd: Írország ébredése Hősök a történelem színpadán

Ott folytatódik, ahol az előző véget ér. Soha ezelőtt nem olvastam Írországról szóló könyvet, de ennél jobban és átfogóbban kevés mű világíthatta volna meg a sziget és lakóinak sorsát. Az előző kötetben megismert családok leszármazottai kísértek utamon és magyarázták el döntéseiken keresztül a gyökerektől kezdve, hogy miért is oszlik két felé az a kis sziget. Ha más nem, a híradásokból ismerhetjük a szélsőséges szervezeteket (pld. az IRA) és a könyv segít megérteni az okokat, illetve egységesebbre fésüli a töredékes ismereteimet.
Bár 1328 oldalon izgultam a szereplőkért, most mégis hiányoznak és szívesen olvasnék még róluk, velük! A szívemhez nőttek!
Az író hihetetlenül jól meséli el ezt a hosszú történetet és már cseppet sem bánom, hogy megvettem az összes könyvét! Hiába monstrumok, annyi mondanivaló lakozik bennük, hogy kétszer ennyi oldalszámmal is szívesen fognék bele. Nagyon lassan haladtam vele, volt, hogy fejezetek végén meg kellett állnom és egyéb segédanyagokat kerestem az interneten. Megannyi forrás, kép, térkép tette így színesebbé és izgalmasabbá az estéimet és keltette fel a kíváncsiságom Írország iránt. Ha tehetem, igyekszem ellátogatni oda!
Már csak azt nem tudom, most melyik könyvének álljak most neki, ez a bőség zavara, kérem! :D

Нори I>!

Edward Rutherfurd: Írország ébredése Hősök a történelem színpadán

Ez egy felejthetetlen utazás volt.
Az írek az egyik olyan nemzet, akik különösen közel állnak a szívemhez, viszont jóval kevesebb irodalom szól történelmükről, mint más népekről. Rutherfurd könyve azonban mindjárt bő három évszázados történetet mesél. Eleinte szokatlan volt a tudat, hogy azok akikkel a könyv elején megismerkedem, már néhány száz éve halottak lesznek, mire a végére érek, de aztán teljesen magával ragadott a könyv, minden generációban akadtak, akiket különösen szerettem, tetszett, ahogy a családok sorsai újra és újra összefonódtak az idők folyamán, az pedig csak külön emelte az élményt, hogy nem egyszer valós személyek is belekerültek a cselekménybe, mégpedig aktív szereplőkként.
Ruthefurd pedig, amellett, hogy élvezetesen vezet végig az évszázadokon, és kanyarítja a szálakat, nagyon olvasmányosan is ír. Habár lassan haladtam a könyvvel hát olyan nagy és terjedelmes! , mindig élveztem, ha végre olvashattam, és kifejezetten jó volt lassítani a tempón, mert így ért igazán célba, így élhettem át igazán.

És, hogy még milyen érzések és gondolatok kavarognak bennem?

Eddig is szerettem az íreket, de most még inkább. A kitartásuk, elszántságuk, és szenvedélyük, ahogy évszázadokon át küzdöttek a szabadságukért, ahogy a hazájukat szeretik, rendkívül tiszteletreméltó.
Európa történelme során (sőt!) kevés nép volt, akik annyira ki tudják váltani az ellenszenvemet, mint az angolok. (Sajnálom olvasás közben már belőlem is kijött a fenián lelkület. :D )
És végül: borzasztó belegondolni, hogy bár a hit maga csodás dolog, a politika mellett a vallás az, aminek a nevében a legkegyetlenebbül tudja irtani egymást az emberiség. Régi tény, de mindig fájdalmas tanulság…

BBetti86>!

Edward Rutherfurd: Írország ébredése Hősök a történelem színpadán

Újabb lenyűgöző saga a szerzőtől. Elérkezünk Írország modern korához, és lényegesen jobban is tetszett ez a regény, mint az első kötet.

A szerkezet maradt ugyanaz: folytatja a már megismert családok leszármazottainak történetét a szerző. Remek is a családfa a kötet elején, én gyakran visszalapoztam, és néztem, hol tartunk, ki kivel milyen rokoni kapcsolatban van.
Alapvetően minden rész valamilyen történelmileg fontos esemény köré van rendezve. Az éppen akkor élő személyek pedig részt vesznek az eseményekben, vagy nagyon komoly hatással van az életükre az éppen aktuális politika. Rutherfurd különben direkt történelmi hírességeket nem szerepeltet, így pl. Viktória királynő, Valera és Collins nem jelennek meg személyesen a lapokon, de beszélnek róluk, alakítják az eseményeket, amelyek a szereplők életét vezetik.
A fő vonalak a katolikusok – protestánsok ellenségeskedése, a burgonyavész és Írország önállósodási küzdelme. Politika, vallás és személyes sorsok fonódnak egybe. Eleinte azt gondoltam, most majd arra koncentrálok, hogy a történelmi események miképpen jelennek meg – de a karakteres szereplők gyorsan felülírták az elképzelésem.

Mert izgalmas dolgok történnek és emlékezetes embereket talált ki nekünk Rutherfurd. Minden generációból simán tudok mondani 2-3 személyt is, akiket nagyon meg tudtam kedvelni. Nem azért, mert hősök lettek volna. Sokkal inkább azért, mert annyira emberiek és mellette nagyszerűek és esendők egyszerre. Sokan vétenek tragikusan, sokan nagyon megfizetnek a maguk, de akár mások bűneiért. De ettől jó is, mert hitelesebb. Nem happy endeket halmoz, hanem sokféle sorsot.
Anne, aki spoiler Hercules, aki a nemesi rangtól eltelve spoiler Maureen, aki a burgonyavész közepette igyekszik életben tartani a kisebb testvéreit, akit spoiler A balsorsú Smith férfiak, akik kivételesen intelligensek, jóképűek a smaragd szemeikkel és a katolikus hitük miatt elátkozottak és elveszettek. De hosszan írhatnám még, minden kornak megvannak a maga nagy alakjai a családokban.

Nagyon tetszett az is, ahogy Rutherfurd az időt kezeli. Durván 4-500 év történetét meséli el, és megmutatja, közben miképpen módosulnak az emlékek. Az utódok számára hősként élhet annak a férfinak az emléke, aki saját korában áruló volt, de jól elrejtette a bűnét. Egy család két ágra szakadhat és ölhetik egymást vallási okból: mert a protestánsok nemesek és gazdagok lettek, míg a katolikusok kitaszítottak és szegények. Noha, annak idején az apa azért neveltette protestánsnak az elsőszülöttjét, hogy az majd megvédhesse a katolikus öccsét az angolok rendszerében. Náluk még működött is, de alig később a leszármazottak már nem tudják ezt, csak a más sors és felekezetek gyűlölete marad.

Nagyon olvasmányos, szórakoztató, de közben nagyon elgondolkodtató is tud lenni. A burgonyavész idején a gazdag – szegény ellentétek, a társadalmi felelősségvállalás kerül pellengérre. A vallások háborúja: ahogy családok szakadnak szét, ahogy jó emberek is egymásnak esnek, de miért? Átérezteti azt a mély szabadságvágyat, ami egy folytonos harcot és lázadást szül az angolok ellen.

Mellette a leírásait is szerettem. Dublinról olyan képet fest, hogy kedvet is kaptam elutazni, hogy láthassam én is, milyen. Ennek a kötetnek is vannak olyan részei, amelyek kifejezetten városnézők, ezeket én szeretem.

Igen, Rutherfurd kötetei hosszúak, és ez egy téglányi regény. De nagyon megérte elolvasni, élmény volt és szórakoztató, tanulságos egyszerre.

Thorpapa>!

Edward Rutherfurd: Írország ébredése Hősök a történelem színpadán

Csak mint az előző rész a Dublin!!!. Csak annyira jó!!!
Folytatódik a Dublinban megismert családok története, ugyanolyan jó karakterekkel, és drámákkal. Ebbe a részben több a politizálás, de hát pont olyan korokat ível át a történet. Az 1920as évekkel záródik (húsvéti felkelés, Collins), és az író ugyanolyan laza könnyedséggel öli meg a legkedvesebb szereplőt, ahogyan @Eta :))))
Vannak benne részek, amíg elég nehezek voltak, főleg az éhínség (krumplivész)… Olvasni azt a sok szörnyűséget, és hogy mennyire nem érdekelte a kormányt…
Amúgy sokkal kisebb betűkkel, és kisebb margókkal van szedve, mint az előző, ezért ahhoz képest ez a 738 oldal sokkal többnek tűnik.
Csak ajánlani tudom ezt is az Írország rajongóknak:)))

Kisördög >!

Edward Rutherfurd: Írország ébredése Hősök a történelem színpadán

Rutherfurd most sem okozott csalódást. Megismerhetjük a VIII.Henrik utáni történelmi Írországot, bánatomra sajnos azonban nem napjainkig vezett minket. Különös, hogy az egész történelmet a vallás formálta, protestánst vagy katolikus – ez nem csupán vallásformát, hanem politikai meggyőződést is jelentett (sokszor mintha két nemzet lett volna).Az, hogy a föld valójában kit illetne, az évszázadok viharában már nehéz lenne megérteni, de az írek szenvedtek eleget, hogy az övék legyen. A legfájdalmasabb a burgonyavész miatti éhezés volt. :( A regényből azt is megtudjuk, hogy miért rendelkezik annyi amerikai és ausztrál ír gyökerekkel.

kate101 >!

Edward Rutherfurd: Írország ébredése Hősök a történelem színpadán

Sajnos nem tetszett annyira mint a Dublin, ami kedvenc könyveim egyike. Tudom hogy az írek rengeteget politizálnak, éltem közöttük, ismerem a történelmüket, de ebben a könyvben kicsit túl töményen volt ott a politika. Pont azt az időszakot ölelte fel amikor rengeteg minden történt ezzel a – hozzánk hasonlóan – sokat szenvedett néppel, sokkal több negatív dolog mint például a Dublin könyv időszakában, de tömény volt na. A végét pedig Rutherfurd úgy vágta el, hogy volt egy kis hiányérzetem. Hol maradnak a köztársaság kikiáltása utáni évek??? A magyar fordító néha kicsit belezavarodott a családi viszonyokba – eléggé zavart hogy valaki hol az anyja a lányának, hol a nagymamája…és nagyon sok volt a könyvben az elírás, még helyesírási hiba is.

mate55>!

Simeon Pincher doktor mindent tudott Írországról.

SDániel P>!

Keltának lenni azt jelentette, hogy az ember lelkébe olyan tisztaság költözik, mely egyenesen az időtlen forrásokból fakad. Hiberniát jelentette, azt a földet, ahol hősök és mágusok éltek, és varázslatos ellenpontját jelentette a Walter Scott regényeiben ábrázolt Skócia sokkal komorabb szépségeinek. Ezek a regények az utóbbi időben divatossá tették Írországot. Doyle valójában olvasta az előbb említett regényt, csak szerette volna ugratni egy kicsit Henriettát. Persze az egészet hatalmas sületlenségnek tartotta, mégis meggyőződése volt, hogy ez még mindig hatalmas előrelépést jelent ahhoz a képhez viszonyítva, mely az angolokban eddig az írekről élt, miszerint ők mindannyian a lápokban lakó pápista gyilkosok.

621. oldal, Az éhínség

Kapcsolódó szócikkek: Kelta, kelták · Skócia · Walter Scott
SDániel P>!

– A falakat nem fogják tudni áttörni, a tél pedig gyorsan közeledik. Azt követően, uraim, két szövetségesünk bizonyosan legyőzi Cromwellt: Éhség ezredes és Kórság tábornok. Biztosíthatom önöket, hogy megtámadják Cromwell embereit, miközben ott ülnek majd kint, a fagyban és esőben. Ha Írországban bármikor is ostrom kezdődik, erre mindig bizton számíthatunk.

275. oldal, Drogheda

Kapcsolódó szócikkek: Írország · Oliver Cromwell
SDániel P>!

– Senki nem törődik Írország sorsával?
– Senki. Sem Lajos, sem Vilmos, sem Jakab. – Azután töprengve bólintott. – Írország sorsa olyan emberek döntésein dől el, akik a legkevésbé sem törődnek vele. Ez az ország legnagyobb tragédiája.

310. - 311. oldal, Szent Patrik botja

SDániel P>!

Akkoriban mindannyian ugyanazt a látomást akarták valóra váltani: szabad Írországot, ahol katolikusok, protestánsok, presbiteriánusok és deisták is békében élhetnének egymás mellett, és ahol mindenkire egyforma törvények vonatkoznak. Lehet, hogy idealista elképzelés volt, ugyanakkor rendkívül nemes is. Valójában ez hiányolta a mából.
Ráadásul még csak megvalósíthatatlannak sem nevezhette ezen elképzeléseket. Hiszen ha Amerika új köztársasága, ahol sikerült megoldani az állam és az egyház kettéválasztását, végre tudta hajtani, akkor itt, az óvilágban miért volna ez annyira nehéz?
Ugyanakkor, amikor látta ezeket az embereket, ahogyan Ennis utcáin vonulnak – mindegy, mennyire igazolhatók a sérelmeik –, Lord Mouthwalsh úgy érezte, nem a felvilágosodás felé tartó folyamatos menetelés hangját hallja, hanem sokkal nehezebb és komorabb hangot: ahogyan egy szektás csizmája lassan, kimérten vérbe dobban, mintha csak újra megelevenedne egy régi prófécia, és ismét ráborulna a világra.

617. oldal, Az éhínség

Kapcsolódó szócikkek: Amerika · Írország
SDániel P>!

De miből is állhat a verbális fegyvertára? Vajon csak azt értette ez alatt, hogy valaki nagyon tud bánni a szavakkal, hogy humoros dolgokat tud mondani, szertelen asszociációkkal csavarva ki a nyelv mindennapi kifejezéseit, amelyet aztán úgy vet ki a társaságra, akár egy gladiátor a hálóját? Vagy éppen valami sokkal kifinomultabbat értünk alatta, a visszavágás szellemes szablyáját, amelyet ő maga is mesteri módon, villámgyorsan és halálosan alkalmazott?

623. oldal, Az éhínség

SDániel P>!

Egy életre az ember barátja maradt, ami valóban nagyon különleges tulajdonság.

608. oldal, Az éhínség

Kapcsolódó szócikkek: barátság
SDániel P>!

– Nos, tudja mit tart az egyház a fenianistákról? Ha jól tudom, Moriarty püspök mondta, de teljesen mindegy, mert ő és Cullen egy követ fújnak: „Az örökkévalóság nem elég hosszú idő, a pokol pedig nem elég forró, hogy fizessenek a bűneikért.”

739. oldal, A felkelés

SDániel P>!

– Önkormányzás vaskormányzás – felelte komoran.

751. oldal, A felkelés

SDániel P>!

– A könyvek is hazudhatnak – jegyezte meg Orlando.

293. oldal, Szent Patrik botja