Az ​Erdő 113 csillagozás

Edward Rutherfurd: Az Erdő Edward Rutherfurd: Az Erdő

A ​dél-angliai Új Erdőt Hódító Vilmos nyilvánította királyi vadászterületté, hogy aztán két fia (Richard herceg, majd Rufus Vilmos király, akinek végzetét baljós rémálom jósolta meg) is itt lelje halálát, máig tisztázatlan körülmények között ? a helyi legendák szerint ez volt a büntetés a vadászterület létrehozása során elkövetett bűnökért.
Az Új Erdő ma nemzeti park, a védett tölgyerdők és lápvidékek, a szarvasok és vadpónik járta hangás rétek mögött azonban újra és újra felsejlik Anglia évezredes történelme. Ezt az eltitkolt vagy napvilágra került bűnökben, ellenségeskedésben és árulásokban bővelkedő történelmet mutatja be Edward Rutherfurd a tőle megszokott, magával ragadó módon. A könyvben a történelmi személyiségek sorsa mindvégig összefonódik az Erdőben élő ezeréves családok történetével és a csodálatos dél-angliai tájjal és élőlényeivel: a kiirtásra ítélt szarvasokkal és a történelem előtti időkből származó, félvad pónilovakkal.

Rutherfurd különleges könyve nem… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2000

Földnélküli János, angol király · Hódító Vilmos

Anglia · New Forest

mate55>!
Edward Rutherfurd: Az Erdő

Míg a „London” c. regény nyilvánvalóan London városára koncentrál, addig „Az Erdő” egész Anglia fejlődésére összpontosít. Eltérően más könyveitől, Rutherfurdnak „Az Erdő” című varázslata az, hogy egyszerűen inkább egy nagyobb kihívást jelentő üzenet közvetít, mint izgalmas eseményeket. És most úgy éreztem, hogy ez nem egy regény, inkább regények gyűjteménye (majdnem) profi módon összekapcsolva. Irigylésre méltó narratív készséggel és egy igazi ajándékkal bepillantás enged Nagy-Britannia egyik legegyedibb helyébe, a Hampshire megyében található erdőbe. Ez Anglia legnagyobb ősi erdeje, és ezért örök tanúja a brit történelem számos pillanatának. Az író az angol történelemhez, a középkori történetekhez, a legendákhoz, és az angol gyermekmesékhez is visszanyúl, amiket a fogadókban, a tábortűz mellett, vagy akár a szabad ég alatt regéltek. Kilenc történet két (generációkon át) szembeálló család (Rutherfurd kedvenc technikája) szemszögéből. Mindegyik történet két hatalmas téma köré összpontosul: a hatalmi harcra és az erdő megőrzésével kapcsolatos aggodalmakra. Mint tudjuk kiváló mesélő – amolyan régimódi, terjengős, el-elkalandozó, olykor nagyot mondó, olykor tán füllentő is, de kibánja, amikor könyve által közvetlenül a misztikus erdő szívébe érkezünk: hallhatjuk a szél zúgását, a madarak énekét, láthatjuk a levelek változását, a kunyhókat, a futó szarvasokat, a menekülő állatokat. Az erdő változatos életének hátterében „futunk végig, mint egy dallam”, ünnepeljük a természetet és az emberiség évszázadok által kialakult megbonthatatlan erejét.

Edward Rutherfurd: Az Erdő

Az Erdő egy olyan könyv, amely ismét megmutatja Rutherfurd kiváló mesélőképességét, gazdag részletetekkel eleveníti fel 900 év történetét. Helyszín az Új-Erdő néven ismert, Anglia déli részén elterülő, ma nemzeti park. Rutherfurd több család élettörténetén keresztül vezet végig az évszázadokon.

Edward Rutherfurd: Az Erdő

Rutherfurd könyveivel kapcsolatban eddig mindig pozitív élményt kaptam; ezúttal sem volt másképp. A receptje a régi: évszázadokon átívelő eposz sok névvel, (ami kicsit meg is zavarhatja az olvasót) valós háttérrel – és átérezhető leírásokkal.
Az első, vadász történet nagyon jól látatta velem a kort, a menekülő szarvasokot és az Erdő zöldellő látképét.
Adam testvér történetszála kicsit hajazott a Rózsa nevére és a Tövismadarakra, de inkább csak motívumok tekintetében – egyébként szintén tetszett, főleg a monostor leírása.
A 18. századi Anglia szintén kedvenc időszakom. Az ezt követő történetek kicsit rövidebbek lettek, de ugyanúgy érdekesek.

670 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789634474555 · Fordította: H. Prikler Renáta
tgorsy>!
Edward Rutherfurd: Az Erdő

„Az ember ugyanúgy része a természetes környezetnek, mint Isten bármely más teremtménye.” (1060.o.) Mivel ez nemcsak egy mondat, hanem valóban erről (is) szól a könyv, számomra ettől nagyon jó. Épp annyi történelmet, ökológiát, földrajzot mond el, ami még nem unalmas, sőt élvezetes. Az meg egyenesen zseniális, hogy mindig annak a kornak irodalmi ízlése szerint ír, amelyiket éppen meséli. nem erőltetett, de felismerni véltem a mondákat, a meséket, Jane Austent, Walter Scottot meg néhányat, meg sokakat nem.

Trixi >!
Edward Rutherfurd: Az Erdő

Nagy lelkesedéssel kezdtem el a könyvet, még a mérete sem volt eltántorító erő (sőt). Az elején, a vadászatnál a szarvasok szinte főbb szerepben voltak, mint az emberek. Végülis jogos, hisz az erdőről és a lakóiról szól a könyv, legyenek azok emberek, állatok vagy akár növények. Később a tölgyfákról és a gombákról is kimerítő ismeretekkel látott el a szerző. Plusz rengeteg történelmi adattal. Ez érdekelt volna a legjobban, mégis sokszor rettentően lefárasztott. A különböző korok szereplői és történeteik sokszor háttérbe szorultak a sok háttéradat mögött. Mire a tényeken átverekedtem magam, és jött volna az adott kor története és szereplői, mire megszoktam volna őket, addigra már vége is volt, és jött az újabb kor az újabb szereplőkkel. Emiatt max csak szimpatizálni tudtam pár karakterrel, de kötődni hozzájuk már nem. Sokszor nézegettem a családfát, biztos ami biztos, képben legyek, hogy ki kinek a kicsodája :D :D, ezzel néha előre le is lett lőve a poén, de sebaj :D. Szóval egyfelől roppant érdekes volt a könyv, mert nagyon szerettem az olyan plusz információkat, mint a szénégetés, a sólepárlás vagy a Szarvasmentesítési Törvény (minő szörnyű gondolat!!!), de kb a felétől sokszor fárasztónak éreztem.

idea4 P>!
Edward Rutherfurd: Az Erdő

Rövid felveztő után a 11-12. század fordulóján indít a könyv és majd egy évezreden át követhetjük nyomon néhány család történetét, melyhez megkapjuk Anglia történelmét háttérnek. Van mellékletként térkép, családfa (ami egy kicsit így spoileres, de nem vészes).
Nyilván a temérdek idő, amit felölel a könyv, nem engedi, hogy az egész családfán végigmenjünk, és nem is ez a cél. Nekem mégis hiányzott a szorosabb kapocs a nemzedékek közt, annak ellenére, hogy bizonyos motívumok végigkísérik a szereplőket és az eseményeket.
Ami viszont nagyon megfogott az elején, ahogy a szarvasokat emberi tulajdonságokkal ruházza fel. Hihetetlen számomra, és nyilván egy állat nem úgy lesz szerelmes, ahogy mi emberek, de annyira szépek a leírások.
Elképzelhetetlen mennyiségű kutatómunka állhat egy ilyen könyv mögött, ami miatt mindig tisztelni fogom az írót.

Larawyn>!
Edward Rutherfurd: Az Erdő

Jó volt feleleveníteni az angol történelem évszázadait és kontextusba helyezni néhány jelentőségteljes eseményt, uralkodóváltást, társadalmi szemléletmódot. Bár azt be kell vallanom, hogy tíz évvel ezelőtt még jobban értékeltem – és élveztem – volna a könyv stílusát. Azért sokat adott a történethez a déli partok mellett elterülő Új Erdő helyszíne.

zia P>!
Edward Rutherfurd: Az Erdő

Ez már a negyedik könyv, amit az írótól olvasok. Egy valami nem változik, ahogy halad a könyv az időben napjaink felé, úgy tud egyre jobban beszippantani. Ami viszont változás, hogy eddig mindig a Párizs tetszett a legjobban. Az erdő viszont sokkal jobb volt a város történeténél.

anett86>!
Edward Rutherfurd: Az Erdő

Tetszett a koncepció, hogy Hódító Vilmos koráig visszavezethető valamennyi családfa, a kis fakereszt öröklődése és az író stílusa is. Néhol azonban nekem túl sok volt a tájleírás és valami hiányzott belőle. Hiányoltam valami nagy tanulságot vagy titkot.
Nem minden szál és szereplő lett kidolgozva, de talán legközelebb a Puckle-k álltak a szívemhez a maguk egyszerűségével és becsületességével, de Alice Lisle vagy Fanny Albion története is nagyon megragadott. A kis Nathaniel Furzey leleményességén és csínytevésein pedig nagyon jókat nevettem.

SzaMóczi>!
Edward Rutherfurd: Az Erdő

Ez volt az első Rutherfurd-öm, és biztosan nem ez lesz az utolsó. Egy hosszú láncra fűzte fel a szerző az egyes történeteket, melyek lazán kapcsolódnak egymáshoz, de a középpontban mindig az Erdő áll. Nagyon jól megírt karakterek, fordulatos események, és egy olyan világ, ahol ha bele is botlunk némi keserűségbe, a jó ügy és a jó emberek mindig győzedelmeskednek.
Igazán üdítő volt olvasni, bár a hosszával feladta a leckét, annyi szent!

robinson P>!

– Nehéz időket élünk, jóember. Manapság még a jámborságot is büntetik.

robinson P>!

A király egyértelműen azt szerette volna tudni, mennyit is ér valójában hatalmas erdeje. Leginkább azonban arra volt kíváncsi, hogy az egyes erdőlakókat milyen jogok illetik meg, és hogy e jogokért lehetne-e valamilyen fizetséget felszámítani.

SDániel P>!

A halál az Erdőben sohasem véglelges. Tulajdonképpen nem is hal meg semmi, csak átalakul.

287. oldal, Az Armada fája - 1587

robinson P>!

– Mivel a kislányoknak nincs olyan nagy szükségük a betűvetésre és a számolásra, ők más, gyakorlatiasabb dolgokat tanulnak. Kötni, horgolni, kézimunkázni. – Ennél tovább nem merészkedett Gilpin tiszteletes iskolája. Már csak azért sem, mert messzemenően figyelembe vette a közvéleményt: az emberek attól tartottak, hogy gyermekeik, ha tanultak lesznek, szégyellni fogják a családjukat.

robinson P>!

Az éjszaka sötétszürke takaróként borult az Erdőre. A nedves levegőben felerősödött a korhadó hanga és az előző évben lehullott avar kesernyés illata. Szinte hallani lehetett a csendet.

SDániel P>!

– […] Az ember…nem maga választja meg a rokonait. De ez még nem jelenti azt, hogy azonos velük.

535. oldal, Albion Park - 1794

forElle>!

Adela azon tűnődött, vajon az igazat mondja-e Walter, de nem tudta eldönteni. Aztán rájött, hogy ez tulajdonképpen nem is érdekes. Ki mondhatta volna meg, mi fontosabb: a rejtett igazság vagy a múlékony látszat? Amit mondunk, vagy amit hiszünk?

Niitaa P>!

Ahol az alávalók lopnak, az ostobák költekeznek, egy okos ember csak meggazdagodhat.

Trixi >!

Nagy hibát követ el az, aki kisstílű elmének nagy ötletet ad, még akkor is, ha az ötlet maga jó.