Csók ​és matek 2 csillagozás

A világ rejtett szíve
Edward Frenkel: Csók és matek

A ​Csók és matekban a matematika nagy felfedezéseinek története egy kalandos sorsú fiatalember – a szerző – élettörténetével fonódik egybe.

Edward Frenkel a matematika megismertetésének elkötelezett híve. Az a véleménye, hogy matematikai tudás hiányában egyre kevésbé érthetjük a világot, és ez a tény eleve korlátozza a szabadságunkat. A közelmúlt gazdasági-pénzügyi válságainak okait is arra vezeti vissza, hogy a közgazdászok alkalmazták ugyan, de nem értették a matematikai módszereket. Mindezen problémák a matematikaoktatásban gyökereznek, mivel annak módszertana oly felszínes és sekélyes, mintha csak Picasso művei helyett festett kerítéseket nézegetnénk. A könyv címét az az óhaj ihlette, hogy betemesse azt a szakadékot, mely az emberek matematikához, illetve szerelemhez fűződő viszonya között tátong.

Frenkel tehetsége ugyan már középiskolás korában is ismert volt, a 80-as évek antiszemita Szovjetuniójának elitegyetemére mégsem jutott be. Így a gorbacsovi fordulatot… (tovább)

Typotex, Budapest, 2016
Typotex, Budapest, 2016

ppayter>!

Hogyan lesz valakiből matematikus?

ppayter>!

Olyan volt, mintha maga Isten jelent volna meg előttem. Megbabonázott mindaz, amit láttam és hallottam, megérintett egy ismeretlen érzés, amit képtelen voltam szavakba önteni, de éreztem az energiáját. Olyan érzés volt, mint amikor zenét hallgatunk, vagy megnézünk egy képet, ami felejthetetlen benyomást gyakorol ránk. Csupán egy „hűha!” tört fel belőlem.
    – Biztos azt hitted, hogy az a matematika, amit az iskolában tanítanak neked – mondta Jevgenyij Jevgenyijevics. – Nem – s a könyv képleteire mutatott. – Ez a matematika. […]
    Az iskolában olyan dolgokat tanultunk, mint a másodfokú egyenletek, valamennyi kalkulus, euklideszi geometria, trigonometria. Azt hittem, ez az, amivel a matematika foglalkozik, esetleg elmélyültebben, de megmarad abban a körben, amit tanultunk. Jevgenyij Jevgenyijevics könyvei azonban rányitották a figyelmemet egy világra, amelyet addig el sem tudtam képzelni.
    Egy pillanat alatt hívő lett belőlem.

26. oldal, 1. fejezet: Egy varázslatos bestia

ppayter>!

A legtöbb ember úgy gondolja, hogy a matematika számokkal foglalkozik. Úgy képzelik el a matematikusokat, mint akik azzal múlatják az idejüket, hogy megfejtsék a számokat: a nagy számokat, aztán a még nagyobbakat, és ezeknek mind fantasztikus neveket adományozzanak.

27. oldal, 2. fejezet: A szimmetria lényege

ppayter>!

Ez a könyv a Langlands-programról szól. Úgy gondolom, a Langlands-programon keresztül képet kaphatunk a modern matematikáról: szövevényes fogalmi struktúrájáról, korszakalkotó felfedezéseiről, megdöbbentő sejtéseiről, mély tételeiről és különböző területeinek eleven kölcsönhatásáról. Maga a Langlands-program tartalmazza azt a négy elemet, amit a 2. fejezetben említettem: általánosság, objektivitás, tartósság és a fizikai, valóságos világban való érvényesség.

Természetesen a matematikának sok más izgalmas területe is van. Ezek egy része eljutott a nagyközönséghez, más része nem. Ahogyan azt David Thoreau írta: „Mind hallottunk már arról, hogy a matematika költői, csak még nem találkoztunk magukkal a költőkkel.” Sajnos ezek a szavak ma is érvényesek, 150 évvel keletkezésük után, mert mi, matematikusok, még mindig rejtegetjük kincseinket. Talán ez a kis könyv megpendített egy szelíd dallamot.

269. oldal, 17. fejezet - Feltárjuk a rejtett kapcsolatokat