Tanítsd ​meg önmagad gondolkodni! 9 csillagozás

Edward de Bono: Tanítsd meg önmagad gondolkodni! Edward de Bono: Tanítsd meg önmagad gondolkodni! Edward de Bono: Tanítsd meg önmagad gondolkodni!

A gondolkodás életünk legfontosabb mindennapi tevékenysége. Ha a gondolkodás természetes és könnyű volna, valamennyien zsenik lennénk. Ahhoz képest, hogy milyen fontos szerepe van a problémamegoldásban, a döntéshozatalban, a tervezésben és a helyzetfelismerésben, viszonylag kevés figyelmet szentelünk a fejlesztésre. Pedig ebben is készséget kell szerezni, akárcsak a síelésben vagy az ácsmesterségben. Kerékpározni kezdetben fáradtságos és kényelmetlen, de ha már tudjuk, hogyan kell, könnyű és hasznos. Az emberi agy kiváló emlékezőberendezés, de ugyanúgy, mint a számítógéphez, szoftver kell ahhoz, hogy ezt „gondolkodóberendezéssé” tegyük. A gondolkodás legfontosabb eleme az irányított figyelem. Edward de Bono e könyvében a gondolkodás igen egyszerű, ötlépcsős működését mutatja be, ami éppen ezt segíti elő. Minden egyes szakaszban olyan segédeszközök vannak, amelyek megkönnyítik az átlépést a következő gondolkodási fázisba.

Eredeti cím: Teach Yourself to Think

Eredeti megjelenés éve: 1995

Tartalomjegyzék

>!
HVG Könyvek, Budapest, 2007
274 oldal · ISBN: 9789639686281 · Fordította: Etédi Péter
>!
HVG Könyvek, Budapest, 1997
274 oldal · ISBN: 9637525114 · Fordította: Etédi Péter

Enciklopédia 3

Szereplők népszerűség szerint

Platón


Most olvassa 2

Várólistára tette 32

Kívánságlistára tette 23

Kölcsönkérné 2


Kiemelt értékelések

szanes1>!
Edward de Bono: Tanítsd meg önmagad gondolkodni!

A borító nagyon megtévesztő, mert a jelentőségteljes szavak csak összevissza vannak feldobálva rá, pedig olvasás közben néha egyszerűbb lett volna a borítóra pillantani a modellért off, mint folyton visszalapozgatni.
Alapos könyv, az élet számtalan területén használhatóak a benne leírt módszerek, pl. az üzleti életben, oktatásban, munkaszervezésben, családi élet szervezésében, de akár egy könyv (legyen az tudományos vagy szépirodalom) megírásában is.
A hat sapka módszere is nagyon tetszett, azt ki is jegyzeteltem, és fogom is használni a tanítás során off azokról szívesen olvasnék még.
Ja, és csak azért olvastam el, mert a szerző máltai, egyébként eszembe sem jutott volna, de mint fentebb írtam, nem bántam meg az olvasást.

b_mate>!
Edward de Bono: Tanítsd meg önmagad gondolkodni!

Nekem nagyon tetszett a könyv. Szinte azonnal észrevettem egy-egy dolgon elgondolkodva, hogy milyen hasznos a tudatosság, amire felhívja a figyelmet, és ad jó néhány tippet is.

kulcsi>!
Edward de Bono: Tanítsd meg önmagad gondolkodni!

A fordítás szerintem nem sikerült jól. egyébként nagyon jó modellt kínál arra, hogy a belénk rögzült dialektikus gondolkodás helyett miként nyithatunk a lehetőség-alapú szemlélet irányába. Az egyik üzleti ajánlatunkat ebből a modellből kiindulva írtuk meg. Jó móka volt.

Elek_A_Trotechnikus >!
Edward de Bono: Tanítsd meg önmagad gondolkodni!

Érdekes volt, hamar „átnyálaztam”. Sok mindenben megerősített, hogy jól gondoltam eddig is, és tanított egy-két új „trükköt”.


Népszerű idézetek

Mariann_Czenema P>!

Platón nem igazán hitt az athéni demokráciában, s azt tartotta róla, hogy gyülevész tömegét a populista demagógia könnyedén megingathatja.

22. oldal, Bevezetés

Kapcsolódó szócikkek: athéni · demokrácia · Platón
2 hozzászólás
jendre P>!

Egy kisfiú néhány tucat csirkét visz a piacra. Útközben többször is meg kell szállnia, ezért úgy dönt, hogy cserébe mindig ad egy-két csirkét. Amikor végül megérkezik a távoli piacra már nincs mit eladnia. Az egész utazás értelmetlenné vált. A példa persze túlzó, de ha nem tartjuk észben a végső célunkat, előfordulhat, hogy valamely cselekvésünkkel egy részcélt teljesítünk ugyan, végső célkitűzésünk megvalósítását azonban veszélybe sodorjuk.

239. oldal

Maya >!

Az elégedettség minden haladás ellensége – mint ahogy a lemondás is. Ha az ember azt hiszi magáról, hogy tökéletes, akkor nem tesz semmi erőfeszítést, hogy előbbre jusson, ha pedig feladja a próbálkozást, szintén nemtesz erőfeszítést.

15. oldal - Előszó

jendre P>!

A jó gondolkodóknak megvan az a nagyszerű képességük, hogy fennakadás nélkül tudnak közlekedni a részletek és az egész, az egyes és az általános között – mindkét irányban.

43. oldal


Hasonló könyvek címkék alapján

Jonice Webb: Ismeretlen érzelmek
David A. Clark – Aaron T. Beck: Szorongás és aggodalom munkafüzet
John Holt: Iskolai kudarcok
Steven Pinker: Az erőszak alkonya
Barry Schwartz: A választás paradoxona
Erich Fromm: A szeretet művészete
Robert Wright: A buddhizmus élő igazsága
Adam Grant: Gondold újra!
Alex Stone: Szedjük rá Houdinit!
Mary Aiken: Cybercsapda