Kicsi 9 csillagozás

Madame Tussaud életének rémisztő és csodálatos regénye
Edward Carey: Kicsi

Sötét, elbűvölő és feledhetetlen történet egy tehetséges és elszánt árváról a francia forradalom idején, aki Madame Tussaud néven írta be magát a történelembe.
A kicsi, csúnyácska Marie 1761-ben született egy svájci falucskában. Szülei halála után egy viaszszobrász segédjeként a forrongó Párizsban találta magát, sőt hamarosan a versailles-i palotában, ahol egy hercegnő szobrászoktatója lett, majdnem megosztozott egy süteményen a királlyal, és megmentette Marie Antoinette-et a szülőágyon. Ám a palota falain kívül kitört a forradalom, és a bosszúszomjas párizsiak fejeket követeltek…
A Kicsi egy valóság ihlette, különös felnőtt mese művészetről, sorsról, az emberi test és lélek legsötétebb bugyrairól, elhivatottságról, szerelemről – olyan, mintha Charles Dickens és David Lynch négykezese volna.

Európa, Budapest, 2019
528 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789635041268 · Fordította: Siklós Márta

Kókuszka

Edward Carey: Kicsi Madame Tussaud életének rémisztő és csodálatos regénye

A viasz, sok egyéb mellett, titkot tart. A viasz lepecsételi a leveleket. A viasz ott őrzi a világ szavait, ahová valók, amíg el nem jönnek a megfelelő kezek, hogy kiengedjék őket onnan.

Különleges, bizarr életrajzi regény, fikció és valóság keveréke, olyan, mint egy színpadi játék, ahol marionettek mozognak, és mindezt összetartja a viasz. Magával ragadott mind a megelevenedő kor, mind annak szereplői, az író által illusztrált oldalak, melyek még egyedibbé tették.

szofisztikáltmacska

Edward Carey: Kicsi Madame Tussaud életének rémisztő és csodálatos regénye

A Kicsi úgy épül fel, mintha az elbeszélő egy önmagának írott és rajzolt memoárt készítene, amely a bölcsőtől az időskorig követi Grosholtz életét – az itt-ott teljesen váratlanul felbukkanó kis szkeccsek, ceruzarajzok sajátos bájt kölcsönöznek az egyébként szomorúsággal, nyomorúsággal bőven túltöltekezett cselekménynek.

Amennyire sikerült megállapítanom, a Kicsi történelmileg egyáltalán nem pontos, az író sok fiktív elemet és kitalált történetet csempészett a Madame életrajzába, így aki a hiteles tájékozódás miatt veszi kézbe a regény, az csalódni fog – ez nem életrajz, hanem egy történelmi fikció, amelynek történetesen egy létező személy áll a középpontjában.
Cserébe viszont megelevenedik egy varázslatos atmoszférájú, és ezzel párhuzamosan kegyetlen világ, a 18. század végének kezdetben bohém, majd forrongó és káoszba fulladó Párizsa, ez a csillogó pöcegödör, ami egyaránt rabul ejtette a csavargókat, a kalandorokat, a művészeket és a nemeseket.
Marie-n kívül rengeteg szereplő – létező és fiktív is – megelevenedik a lapokon.

A sok, benne foglalt borzalom ellenére képtelen vagyok a Kicsire nem meseként gondolni. Mese felnőtteknek, tele olyan varázslatokkal – például a bábuk, a bútorok, a házak, a tárgyak élnek, lüktetnek, kitaszítanak vagy befogadnak –, amelyek a való életben nem biztos hogy léteznek, de néha, ha teljes szívvel odafigyelünk, érezhetőek.

Bővebben: https://szofisztikaltmacska.blog.hu/2019/11/29/edward_c…

Édeskiskönyvkritikák P

Edward Carey: Kicsi Madame Tussaud életének rémisztő és csodálatos regénye

Madamae Tussaud életrajzi regénye rendkívül olvasmányos, melyet a nem mindennapi karakterek tesznek még érdekesebbé. A szereplők személyiségének, valamint az író stílusának köszönhetően egy különleges hangulatú művet tarthatunk a kezünkben. Számomra ez a két dolog volt az is, mellyel teljes egészében a 18.századi Párizsban találtam magam, és maximálisan átéreztem az események egymásutániságát.
Bővebben:

Kókuszka

Nekem igazi örömöt jelentett már a szó kimondása is: apa. Időnként, ha anyám nem volt a közelben, a kályhát szólítottam meg titkon apámként, vagy egy széket vagy szekrényt, vagy kint a fákat, és szépen meghajoltam előttük vagy megöleltem őket, mintegy gyakorolva, hogyan üdvözlöm majd apámat, ha hazatér.

cintiatekla P

Ugyanabban az esztendőben, amikor az ötéves Wolfgang Amadeus Mozart megírta G-dúr menüett-jét, éppen abban az esztendőben, amikor az angolok egy időre elfoglalták a franciáktól az indiai Puduccserit, pontosan abban az esztendőben, amikor a „Ragyogj, ragyogj, kis csillag” című dalocska először jelent meg nyomtatásban, egyszóval pont abban az évben, azaz 1761-ben, miközben a párizsi szalonokban várkastélyokban élő bestiákról, kékszakállú hercegekről és soha fel nem ébredő szépségekről, csizmás kandúrokról és üvegcipellőkről, legkisebb fiúk feje tetején kunkorodó hajtincsekről és szamárbőrbe bújtatott hajadonokról meséltek, és miközben a londoni klubokban III. György király és Charlotte királyné koronázásáról folyt a szó: nos, sok-sok mérföldnyi távolságban mindeme eseményektől, egy kis elzászi faluban egy pirospozsgás bába, két falusi cselédlány meg egy halálra rémült anya jelenlétében világra jött egy bizonyos icike-picike kisbaba.

lpetra95

A hasonlatosság néha áttöri a korlátokat, és néha korlátokat emel.

lpetra95

…nem az a lényeg, milyen messzire gyalogol az ember, hanem hogy milyen alaposan.

lpetra95

Egy ember jellemét pompásan mutatja, hogyan bánik a kutyájával.

lpetra95

Így hát megtanultam nemcsak azt, hogy akit szeretsz, megtagadhatják tőled és másnak adhatják, hanem azt is, hogy noha szeretsz valakit, az a valaki elmenekülhet előled, és hiába tárod ki a karod, ő nem siet hozzád.

lpetra95

Vannak vállalkozások, amelyeknek nincsen jövője, és soha nem lett volna szabad beindítani őket. Másokat jókor kell elindítani, különben csak stagnálnak.

lpetra95

Nézz rá egy ruhátlan emberre, s az illető lehet bárki, bármely korból való, lehet nagy vagy jelentéktelen. Az emberi test nem sokat változott az évszázadok alatt; mindegy, mit aggatsz rá, a ruha alatt ugyanúgy néz ki. Ám ha felöltözteted, azzal egyéniséget adsz neki.

lpetra95

A felnőtteknek, értettem most meg, sok-sok hibájuk van, és távolról sem tökéletesek – noha sokkal hosszabb ideje élnek, és példának állítják magukat a gyerekek elé. Nagyobbak, kétségtelenül, és a mérettel érdemtelen tekintély jár. Ugyanakkor könnyen befolyásolhatók, és könnyen megingathatók.

lpetra95

A méhek a testükben lévő mirigyekből választják ki a viaszt, és ebből a kiválasztott viaszból építik meg soksejtes otthonaikat, az ő viaszvárosaikat, pompás termekkel és folyosókkal; ezeken az apró viaszfalakon belül nevelik a kicsinyeiket, raktározzák a mézet, ezek adnak otthont méhek ezreinek. Viasz nélkül nem lenne otthonuk; az utódaiknak nem lenne fedél a fejük felett.
Az emberek elveszik a viaszt a méhektől, és eltávolítják róla a szennyeződéseket. Utána gyertyát öntenek belőle. A viasz fényt ad nekünk; viasz nélkül sötétségben élnénk. Vajon életünknek mekkora hányadát nem láthatnánk, ha viasz nem lenne? Hogy világítanánk meg nélküle a színházakat és a báltermeket? Hogy tudná a kisfiú elkergetni az ágya alatt leselkedő szörnyetegeket viasz nélkül? Hogy tudhatná a ráfeketedő rettegésben élő öregasszony, hogy még él, ha nem lenne legalább egy gyér fényű gyertya, amibe kapaszkodhat? Gyufát gyújtunk, lángra lobbantjuk vele a gyertyát, s a gyertya vissza visszaadja nekünk a nappali fény egy kis részét.