A ​csodák városa 19 csillagozás

Eduardo Mendoza: A csodák városa

„Jól ​figyelj arra, amit mondok, fiam – suttogta a jósnő. – Három nőt látok. Az egyik a sorscsapások, a bajok és a szenvedések házában van. Ez a nő gazdaggá tesz. A második az örökség házában van, ahol a gyerekek is vannak. Ő a csúcsra emel. A harmadik és egyben utolsó a szerelem és az egzakt tudományok házában van. Ő tesz majd boldoggá. A negyedik házban egy férfi áll; őrizkedj tőle: az a ház a tragikus végzeté.” Akár így is összefoglalható ez az anekdotikus elemekben gazdag, festői kalandokban bővelkedő, de már-már enciklopédikus igénnyel megírt pikareszkregény. Amikor a jóslat elhangzik, Onofre Bouvila még nincstelen vidéki kamasz, amikor beteljesedik, dúsgazdag, meglett férfi, Katalónia szeretve-irigyelt és rettegett, de úri körökben éppen csak megtűrt pénzembere, akinek szerencséje és felemelkedése két nagy dátumhoz: az 1888-as és az 1929-es barcelonai világkiállításhoz kötődik. Az elsőnek az építkezésén még anarchista röplapokat terjeszt, hajnövesztőt árul, lop, csal,… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1986

Európa, Budapest, 2003
600 oldal · keménytáblás · ISBN: 9630773244 · Fordította: Tomcsányi Zsuzsanna

marschlako>!
Eduardo Mendoza: A csodák városa

Bár Onofre Bouvilát egyáltalán nem tudtam megkedvelni, A csodák városa egy pillanatra sem engedett el. Valahogyan egészen lenyűgöző tudott lenni végig, akármiről mesélt Mendoza. Olvasása közben többször is felmerült bennem Ramiro Pinilla trilógiája (a Verdes valles, colinas rojas), melyben Baszkföld történelme tárul a szemünk elé egy monumentális tablóban. Bár Mendoza regénye kisebb ívet fut be és a szereplők dinamikája sem annyira komplex, az élmény nagyon hasonló, csak ezúttal Barcelonát és Katalóniát járhatjuk be térben és időben, legalábbis az 1888-as és 1929-es világkiállítások által közrefogott időszakban.
Egyes pontjain a Téli mesére is emlékeztetett, bár annál egyértelműen realistább. Barcelona meghatározó várossá válásának történetét a nyomor, a bűnözés és a korrupció útjait követve járhatjuk be Onofre Bouvila segítségével. Csak ajánlani tudom.

Pistacchio>!
Eduardo Mendoza: A csodák városa

2020 első könyve! Nehezen sikerült megszereznem antikvár példányként. Egyáltalán nem bántam meg, nagyszerű regény, nagyon jól bemutatja Barcelona kialakulását, fejlődését. A könyv szerkesztése kicsit fura, nem mindig jelzi a dialógusokat, a szereplő gondolatmenetét pedig egyáltalán nem. Ehhez hozzá kellett szoknom, de összességében egy fantasztikus regény!

Mirelle>!
Eduardo Mendoza: A csodák városa

Barcelonai utunk előtt olvastam. Jobbat nem is tehettem volna. :)

saliga>!
Eduardo Mendoza: A csodák városa

Elég érdekes könyv,…..Barcelónáról szól….egy ember életútján keresztül mutatja be a város fejlődését a történelmi eseményeket az 1880 as évektől, az 1920 as évekig, van ebben két világkiállítás, gyémántbányászat, telekspekuláció, nyomor, gazdagság, repülés és egy ember Onofre Bouvila aki a nyomorból küzdi fel magát a gazdagságig, de mintája a lehetőségek megragadásának az ötletgazdagságnak, a gazemberségnek.
Külön érdekessége hogy a „regény” vonal mellett amiben szerelem, gyilkosság…..és minden ami kell benne van, a történelmi vonalat olyan tárgyi pontossággal hozza, hogy az 1929-es világkiállítás szökőkútját igy irja le:

„A hegy egyik lejtőjén állt, ahol a környék minden pontjáról látni lehetett; 50 méter átmérőjű medencéje 3200 köbméteres volt, amelyben több szökőkút is működött. a kutak 3000 liter vizet lövelltek ki öt 1175 lóerős szivattyú segítségével és 1300 kilowatt elektromos energiával világították meg őket. ”

marilyn_marilyn>!
Eduardo Mendoza: A csodák városa

Az igazat megvallva, a helyi könyvtáros néni ajánlotta a könyvet. Amikor ismét megyek a könyvtárba, megköszönöm neki. Egy kicsit szkeptikus voltam, de végülis kellemesen csalódtam a könyvben. Csak olvastam és olvastam, le sem akartam tenni.
Rengeteg információt kapunk Barcelona múltjáról, történelméről, a főszereplő életútján keresztül. Néha talán túl sok is az információ.
Azért adtam csak 4,5 csillagot, mert néha csapongó volt a történet és a 400. oldal után, már nehezen ment az olvasás. Úgy éreztem nagyon elhúzta a történetet.
Alapjaiban véve azonban nagyon is jó könyv.

Ninácska P>!

Azt hittem, hogy ha gonosz vagyok, az enyém lehet a világ, de tévedtem: a világ gonoszabb, mint én.

Kapcsolódó szócikkek: gonoszság
Ninácska P>!

Tudjuk, hogy ahol bármilyen emberi kapcsolat van, ott az erős kizsákmányolja a gyengét. Ez a harc, ez a szörnyű szenvedés az ember elkerülhetetlen sorsa.

Ninácska P>!

A férfiak csak ritkán adnak magyarázatot tetteikre, és akkor is rosszul.