Latin-Amerika ​nyitott erei 3 csillagozás

Eduardo Galeano: Latin-Amerika nyitott erei

Vigyázat! Cselekményleírást tartalmaz.

„Mintha ​majmok volnának, emelgették az aranyat… Bizony igaz, hogy nagy szomjúsággal áhítozzák azt. Testük dagad érte, dühödt vággyal éheznek rá. Mint éhes disznók, falják az aranyat…” – mondja a Firenzei Kódex ránk maradt nauatl nyelvű szövege a Mexikó földjére lépett spanyol hódítókról. Jóval később, a XX. század elején Minor Keith, a United Fruit Company alapító elnöke így kiáltott fel Guatemalában: „Vannak dokkjaink, vasútjaink, földjeink, épületeink, forrásaink, forog a dollár, angolul beszélnek az emberek, és a mi zászlónkat vonják fel…” – körülbelül azzal hogy időben, hogy Woodrow Wilson, az Egyesült Államok elnöke tömören így fogalmazott: „Egy országot az a tőke birtokol és ural, amelyet belefektettek.” S hogy ezt az elvet azóta is sikerrel alkalmazzák Latin-Amerika számos országában az észak-amerikai monopóliumok, szemléletesen bizonyítja Eduardo Galeano lebilincselően izgalmas könyvében, amely Amerika felfedezésétől egészen napjainkig végigkíséri a földrész gazdasági… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1971

>!
Magvető, Budapest, 1976
468 oldal · ISBN: 9632702506 · Fordította: Dely István

Enciklopédia 2


Kedvencelte 1

Várólistára tette 8

Kívánságlistára tette 4


Népszerű idézetek

szunyog>!

Még Lincoln Ábrahám sem volt képes szabadulni attól a meggyőződéstől, hogy a nagyhatalmak „küldetést” töltenek be, ha annektálják a szomszédos területeket.

185. oldal

szunyog>!

Mexikó alkirálya úgy vélekedett, a bányamunka a legjobb gyógyszer, hogy kikúrálja az indiánok „velük született gonoszságát”. … […] Voltaire szerint Amerikát tunya és ostoba indiánok, köldöküket hátukon viselő disznók és sörénytelen, gyáva oroszlánok lakták. Bacon, De Maistre, Montesquieu, Hume és Bodin nem voltak hajlandók embertársuknak elismerni az Újvilág „elfajul emberét”. .[…] számos teológust és gondolkodót nem győzött meg III. Pál pápa 1537-ben kiadott bullája, miszerint az indiánok valódi emberek.

74-75. oldal

Kapcsolódó szócikkek: Joseph de Maistre
szunyog>!

Puerto Rico egyetlen képviselővel, jelképesen szerepel az észak-amerikai Kongresszusban, szavazati jog nélkül.

122. oldal, lábjegyzet

Biedermann_Izabella>!

Francisco Pizarro, az írástudatlan sertéstenyésztő 1533-ban győztesen bevonult Cuzcóba, és birtokba vette az inka birodalom szívét.

Kapcsolódó szócikkek: Cuzco

Hasonló könyvek címkék alapján

Csuday Csaba (szerk.): A folyó harmadik partja
Ruby Saw: Fordulj a Nap felé!
Jorge Luis Borges: A halál és az iránytű
Mosonyi Mara: Olmec
Kosztolányi Dezső (szerk.): Idegen költők
María Gainza: Látóideg
Jeanine Cummins: Amerika földje
Julio Cortázar: Rítusok
Jorge Luis Borges: A titkos csoda
Tim Marshall: A földrajz fogságában