Vigyázat! Cselekményleírást tartalmaz.
Mozart prágai utazása 15 csillagozás

1787 őszén Mozart feleségével együtt útnak indul Prágába, a Don Giovanni bemutatójára.
A partitúra még nincs készen, a kocsiúton az utolsó percig formálódik a remekmű. Útközben meginvitálják őket egy kastélyba, ahol anekdotázással és zenélésel töltik az estét. Másnap a zeneszerző folytatja útját – még nem sejti, a siker vagy az újabb, méltatlan bukás felé.
Mörike 1856-ban, Mozart születésének 100. évfordulóján jelentette meg halhatatlan biedermeier idilljét, a gyönyörű, művészettel és életszeretettel teli történet azonban a mai olvasót is ellenállhatatlanul magával ragadja.
Eredeti megjelenés éve: 1856
A következő kiadói sorozatban jelent meg: Olcsó könyvtár Franklin-Társulat
Enciklopédia 3
Szereplők népszerűség szerint
Wolfgang Amadeus Mozart · Antonio Salieri
Most olvassa 2
Várólistára tette 5
Kívánságlistára tette 7

Kiemelt értékelések


Szerencsém volt hozzájutni a könyv legbájosabb kiadásához. A patinás, kemény papírtokból kihúzható könyvecske rögtön elbűvölt, grafikái már csak hab a tortán.
Külön tetszett, hogy a cselekmény nem sodró lendületű (nem is illett volna hozzá), hiszen nem a történések sorozata hangsúlyos, hanem a mesterien megfestett hangulatképek, és az idillikus környezet.
Hogy mi köze van Mozartnak egy narancsfához, egy sétabothoz, és egy tulipános sótartóhoz? Aki kíváncsi rá, járjon utána. :)


Apósom polcáról kölcsönöztem, kis vékony kötet, csak beleolvasni akartam, aztán kezemben maradt :-)
Fennkölt gyöngyszem, áradó, szenvedélyes mondatok , a leghétköznapibb dolgok részletgazdag de nem dagályos leírása, ily megfogalmazásban még a boltoslány nehéz sorsa is idillivé válik :-)
Rövid történet, de sokat megtudunk az 1780-as évek utazási, öltözködési, étkezési, viselkedési szokásairól és bepillantást nyerünk Mozart koraifjú éveinek olasz élményeibe, szokásos hétköznapi életébe és a sikeres jövőről szőtt reménykedő álmaiba.


Ez az aprócska kis zsebkönyv néhány nap történéseit mutatja be Mozart és felesége prágai utazásából, ahova 1787 őszén a Don Giovanni bemutatója miatt mentek. Csupán néhány nap, mégis egy egész élet tárul fel előttünk. Megismerhetjük a zseni szomorkás-melankolikus, már-már rapszodikus hangulatát, anyagi és érzelmi nehézségeit, a feleségéhez fűződő kapcsolatát, a könnyed, szórakozást és az élet élvezetét kereső életfelfogását, de a színfalak mögé is bekukkanthatunk: milyen pici szikra is elegendő, hogy elinduljon egy alkotási folyamat; hogyan, milyen, minden mást félresöprő, szenvedélyes hévvel készül egy opera…
Népszerű idézetek




Mozart férfiúi igényei ugyancsak sokfélék voltak, s különösen a társasélet örömeit kívánta módfelett.
20. oldal Európa 2006




Bizonysággá, teljes bizonysággá vált benne, hogy ezt az embert gyorsan és feltartóztathatatlanul elemészti saját heve, hogy csak futó jelenség a földön, mert valójában maga sem képes elviselni a belőle áradó roppant bőséget.
183. oldal (Európa, 1956)




Egytől egyig hálásan megcsodáltam minden darabot, dícsértem, magasztaltam őket, s csak azon csodálkoztam, miért vett Mozart kerti szerszámokat?
„Hát a veteményes kertedhez a Wien partján.”
„Szent isten, hiszen azzal réges-rég felhagytunk, a víz rengeteg kárt okozott, és egyébként se termett ott semmi. Akkoriban megmondtam neked, és te nem ellenezted.”
„Úgy? Hát akkor honnan szerezted a spárgát tavasszal…”
„Mindig a piacról.”
„Ejnye, ha én ezt tudtam volna! Merő udvariasságból dicsérgettem, mert sajnáltalak a kertészkedés miatt; pedig mint a tollszár, olyan volt.”
152-153. oldal




Becsületesen küszködünk, és gyakran bizony hajszálon múlik, hogy nem veszítjük el a türelmünket. Az ember elismert csembalójátékosként és zenetanárként egy tucat növendéket vesz a nyakába, aztán ismét újakat, és újakat, mit se bánva, van-e tehetségük, csak per marca fizessenek.
Per marca: Mozart korában a zenetanárok óra végén osztályzatot ( marca ) adtak a növendékeknek, s a hónap végén az összesített osztályzatok arányában kaptak óradíjat.
23. oldal




Ám az az összeg, amelyet a rendes háztartási kiadásokon felül ez a költekezés felemésztett, korántsem állt arányban Mozart jövedelmével. Ami a színházi előadásokból és a koncertekből, valamint a kiadóktól és a tanítványoktól befolyt, a császári kegydíjjal tetézve sem volt elegendő, annál kevésbé, mert a közönség korántsem hódolt még fenntartás nélkül Mozart zenéjének. A legtisztább szépség, gazdagság és mélység általában megütközést keltett a megszokott s könnyen emészthető zenei táplálék mellett.
26. oldal
Hasonló könyvek címkék alapján
- Wolfgang Hildesheimer: Mozart ·
Összehasonlítás - Guy de Pourtalès: A zongora poétája ·
Összehasonlítás - Lichtenberger Henrik: Wagner Richard ·
Összehasonlítás - Guy de Pourtalès: Liszt Ferenc élete ·
Összehasonlítás - Kiss László – Bérczesi Róbert: Én meg az ének 95% ·
Összehasonlítás - Bókay János: Bohémek és pillangók 94% ·
Összehasonlítás - Seán O'Hagan: Freddie Mercury 96% ·
Összehasonlítás - Steven Isserlis: Miért hordott póthajat Haydn hajdanán? 96% ·
Összehasonlítás - Zöldi Gergely: Koncz Zsuzsa 95% ·
Összehasonlítás - Anne-Kathrin Behl – Natacha Godeau: Mozart ·
Összehasonlítás