Kis ​piros székek 4 csillagozás

Edna O'Brien: Kis piros székek

Magát hitgyógyítónak nevező balkáni idegen érkezik egy nyugat-írországi falucskába, és hamarosan bűvkörébe vonja az egész közösséget, különösen megigézve Fidelma McBride-ot. A nő végzetes vonzalma a karizmatikus férfi iránt megdöbbentő következményekkel jár.
Edna O'Brien sodró, feltartóztathatatlanul áradó története nemcsak a gonosz csáberejéről, a reményről, csalódásról és árulásról szól, a továbblépés lehetőségét is felvázolja.
A Kis piros székek az első oldaltól az utolsóig fogva tartja az olvasót, és miközben bátran szembenéz korunk számos aggasztó erkölcsi kérdésével, egy percre sem téveszti szem elől a sötétségben fel-felragyogó emberséget.

Edna O'Brien 1930-ban született Nyugat-Írországban. Első regénye, a Vidéki lányok megjelenése óta több mint húsz szépirodalmi művet írt. Munkásságát számos díjjal ismerték el, egyebek közt megkapta az Ír PEN Klub Életmű-díját, az Amerikai Művészeti Arany Emlékérmet és a Frank O'Connor-díjat. Évtizedek óta Londonban él.

Eredeti mű: Edna O'Brien: The Little Red Chairs

Park, Budapest, 2018
300 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789633553756 · Fordította: Lukács Laura
Park, Budapest, 2018
300 oldal · ISBN: 9789633555064 · Fordította: Lukács Laura

_KerZs P
Edna O'Brien: Kis piros székek

Nagyon különleges könyv. első benyomásom a könyvről az volt, hogy ha a könyvtáros nem ajánlja mint új „megkaparintható” könyv, akkor magamtól biztosan nem választottam volna ki, mégpedig azért, mert már a címe és borítója is kissé nyomasztóan hatott rám.
Aztán elkezdtem olvasni. A könyv három részre tagolódott, és az első felében még rendben volt a hangulatom. Aztán jött a sokk, amire nem számítottam spoiler. Végül pedig a feszült várakozás, hogy a bűnös elnyeri-e méltó büntetését.
Közben pedig megtapasztalhattam, hogy mennyire szerencsés vagyok, hogy ide születtem.

_KerZs P

Nagy, fehér fésű van Fidelma kezében, paraszti tárgy, az ilyesmit hívta saroglyának a nagymamája, mert nagy rések vannak a fogak között, így lehet kigereblyézni a koszt a szálak közül. A frissen mosott hajban könnyen csúszik a fésű, és Vlad határtalan kíváncsisággal várja, miféle női furfangot tartogatnak neki.
     Jóllehet nem hajlítja, nem feszíti, a fésű hirtelen eltörik, és Fidelma döbbenten, hitetlenkedve áll, kezében a két darabbal. Igaz hát, amit a hóbortos öreg borbélytól hallott, aki hosszú éveken át hajókon dolgozott, híres és hírhedt fejek ezreit fésülte, és azt állította, hogy a fésű a leleplezés csalhatatlan eszköze: a gazemberek hajába mindig beletörik.
     – Gonoszság – mondja Fidelma.

Roxa

Nem ismerjük a másikat. Titok minden ember. Nem ismerhetjük őket, legkevésbé azokat, akikhez a legbensőségesebb viszony fűz, mert a megszokás elhomályosítja a látásunkat, a remény pedig vakká tesz.

Roxa

(…), mert az irodalom végzetszerűbben és megbocsátóbban kezeli az emberi szívekben rejtőző bűnöket.

Roxa

Ha kanárit veszel, nem tilthatod meg neki, hogy énekeljen.

Agymanó

Vallatóinkat ismerem még a háború előttről. Kinzóinkat ismerem még a háború előttről. Egy nap szomorú gondolatom támad. Hogy talán mindig megvolt ez a késztetés, hogy kínozzanak, gyilkoljanak minket, már akkor is, mikor barátok voltunk.