Havannában ​egyedül 3 csillagozás

Edmundo Desnoes: Havannában egyedül

A 'Minden rendben' fiatal kubai szerzőjének új művében egy társadalmi változások sodrába került értelmiségi keresi helyét a világban, vagy inkább önmagát. Tétova önvizsgálatból, családjának, a hasonszőrű barátoknak, a kis látszatlázadásoknak apró emlékmozaikjaiból, a céltalan csatangolásból és suta szerelmi kalandokból egy meddő és válaszútra került élet képe áll össze.
Ebben a filmre kívánkozó, meg is filmesített, és csak látszólag trópusi történetben – amelyben több valóságos személy, még Hemingwaynek az Antillákon oly otthonos, de nekünk kissé szokatlan, szinte tiszteletlenül megfogalmazott alakja is felbukkan – Desnoes hősének függőben a sorsa, és vívódása közben kibontakozik a régi és új Kuba ellentmondásokkal átszőtt társadalma.

Eredeti cím: Memorias del Desarrollo

Eredeti megjelenés éve: 1965

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Európa Modern Könyvtár Európa

Európa, Budapest, 1973
156 oldal · Fordította: Szekeres Zoltán

sophie P>!

(…), tudom én, hogy mi a baj, csak nem tudom elkerülni.

sophie P>!

(…), és a világon a legnehezebb elkezdeni dolgokat … meg azt tudni, hogy mikor kell befejezni.

sophie P>!

Sose felejtem el, mit mondott egyszer, amikor Anita Mendoza köszönés nélkül ment el mellette: „Ide hallgass! Jó nő ez az Anita, de tele a hasa tarkababbal. Láttam ma, amikor a teraszon ebédelt.” Valahányszor egy csinos nőt látok, nem bírom megállni, hogy ne pislantsak lopva a hasára és meg ne kérdezzem magamban: vajon mit evett ma?

sophie P>!

Őrjítő játék, ha az ember testének csak egy részét figyeled, például a fület vagy a hasat. Nem is szólva a női fenekek formájáról, állásáról és nagyságáról. A kubai nők S alakban domborodó hasa és feneke esetenként valósággal függetleníti magát a test többi részétől, és külön életre kel.

sophie P>!

úgy érzem magam, mint a tehenek kinn a réten, amikor esik az eső. Mozdulatlanul állnak a rét kellős közepén.