Nem ​bánok semmit sem 46 csillagozás

Edith Piaf: Nem bánok semmit sem

„Nem volt és nem lesz soha másik Edith Piaf” – írja a visszaemlékezések eme kis kötetének előszavában Jean Cocteau. Hét esztendeje már, hogy nem gazdagítja sanzonokkal a világot Piaf, a francia dalok legkedveltebb előadója, de rajongóinak száma, és az általa népszerűvé vált sanzonok közönsége nőttön nő. Ez a kötet életének arra a szakaszára pillant vissza, amelyet „mint egy kis veréb” kezdett, és közvetlen elbeszélés egy „világsiker” útjáról. Önéletrajzában megismerjük sok pályatársát, a francia költészet, zene több neves alakját, akik részesei voltak életének. Utószóként mellékeljük a „Piaf karrier” éveinek adatait is, nálunk ismert sanzonjainak magyar fordítását, és képeket, amelyek közelebb hozzák őt, a régi ismerőst, azokhoz, akiket érdekel.

Eredeti megjelenés éve: 1958

Gondolat, Budapest, 1973
224 oldal · keménytáblás · Fordította: Krén Katalin
Gondolat, Budapest, 1970
254 oldal · keménytáblás · Fordította: Krén Katalin

kormoci_edit P>!
Edith Piaf: Nem bánok semmit sem

”Sanzont énekelni a világ legszebb mestersége.”
Edith Piaf önéletrajzi könyvéből is ez sugárzik, ez a fő témája. Pár mondat erejéig említi gyermekkorát, szülei életét. Mesél a kortársairól is, említi többek között Marlene Dietrich-et, Yves Montand-t. A könyv tartalmazza a világsikert aratott sanzonjainak magyar fordításait, pár képet fontosabb eseményekről, kronológiai áttekintést életéről.
Ha az olvasó zaftos magánéleti történeteket vár – éjszakai élet, alkohol, morfium –, akkor ne ezt a könyvet olvassa el, nézze meg az énekesnő életéről készült filmet.

Baba082>!
Edith Piaf: Nem bánok semmit sem

Egy zseniális énekesnő szakmai önéletrajza ez a könyv, néhány személyes vonatkozású anekdotával fűszerezve.
Éppen olyan precíz, lényegre törő munka, mint amilyen Piaf sanzonjai. Sokan hiányolják belőle a szaftosabb magánéleti részeket, de az a helyzet, hogy nekem pont attól volt élvezetes őt olvasni, hogy intim dolgokat nem kötött az orromra. Nincs is hozzá sok közöm nekem, mint az ő egyik csodálójának. Rám a dalai, filmjei tartoznak. hogy kivel mikor mit csinált, az nem az én dolgom.
Csodálatra méltó, apró, törékeny, mégis nagyon erős asszony, és valódi tehetség volt, és ha valamiért Franciaország említődik, nekem mindig az ő hangja, Depardieu alakja és a sajt jut eszembe.
Örülök, hogy elolvastam ezt a könyvet, és remélem, hogy születnek még a világra ennyire zseniális zenészek, akikből valljuk be napjainkban hiány van. Mindenkinek ajánlom, aki szereti Edith Piaf szívbemarkoló sanzonjait, akik nem, azok hallgassák őt még párszor, rá fognak érezni idővel miért imádatos.

olvasóbarát>!
Edith Piaf: Nem bánok semmit sem

Imádom a hangját és nagy élvezettel olvastam az életéről szóló kötetet sok dokumentummal, dalszövegekkel, képekkel. Amilyen pici volt az életben hatalmasra nőtt, amikor színpadra lépett és elkezdett énekelni. Változatos és sok szomorúsággal tarkított élet jutott neki, hatalmas énekesnő volt.

Pilla90>!
Edith Piaf: Nem bánok semmit sem

Nagyon szeretem Edith Piafot ,de sajnos ez a könyv nem adta vissza a filmben látottakat és az énekesnő valódi énjét!Nem volt benne semmi magánéleti dolog, Marcel Cerdannal való kapcsolatáról is csak egy mondat erejéig emlékezik meg!Egy kicsit csalódás volt nekem ez a könyv nem teljesen erre számítottam!

Edith Piaf: Nem bánok semmit sem

Kis szemelvények,szösszenetek egy nagyszerű énekesnő életéről.
Sajnálom,hogy nem volt kissé alaposabb.

monalisa>!
Edith Piaf: Nem bánok semmit sem

Lenyűgöző. Már az első oldalak után magával ragadott, másfél óra alatt elolvastam.

Jadwiga>!
Edith Piaf: Nem bánok semmit sem

Kellemes csalódás volt számomra ez a könyv. Magánéleti pletykálkodás, szenzációhajhász coming-outok helyett egy művésznő vall művészete lényegéről. Karrierrajz helyett hitvallás a tehetség, az akarat és küzdés értelme mellett – nem csak saját személyét illetően, hiszen „micsoda jó érzés tanítani és adni….”

kormoci_edit P>!

Ha az ember sok verést kap, nem hiszi el azonnal, hogy többé nem fogják ütni.

20. oldal (Gondolat)

robinson P>!

Utazgatásaim során sokfelé találtam ismerősökre,sok barátságot kötöttem,de a Franciaországtól,Párizstól való hosszú távollét olyan volt,mint lassú fuldoklás,mint valami agónia.
Párizs levegőjét semmi sem pótolhatja…..

robinson P>!

Jeges, elkeserítő csend fogadott. A legkisebb hatást sem értem el. Se füttyöt, se tapsot. Énekeltem, de senki nem figyelt arra, mit is énekelek. Akár zsoltárokat is előadhattam volna, azt hiszem, hogy senki nem vette volna észre. Nem azért jöttek ide az emberek, hogy meghalhassanak egy énekesnőt, hanem hogy lássák a „Leplée-ügy nőjét”.

robinson P>!

Ragyogó tehetségéről,feltűnő szépségéről nem beszélek.Ő a film nagyasszonya,Marlene,az Egyetlen.De arról már beszélni akarok,hogy intelligenciája egészen rendkívüli,és talán a leglelkiismeretesebb művész,akivel életemben találkoztam.

robinson P>!

A Gerny's a Pierre-Charron utca 54-ben volt. Mire odaértem, bizony 5 óra lett. Leplée az ajtóban várt. Az órájára pillantott.
– Egy órás késés! – mondta. – Ez igen! Mi lesz, ha majd sztár leszel?
Sikerült megállnom, hogy ne vágjak vissza…

damaru>!

Marie Dubas iránti csodálatom máig is érintetlen maradt. Ő, a „Nagy Marie”, és mindig is az lesz a szememben.
Néhány éve találkoztam vele Metzben, mindketten ott énekeltünk, de más-más helyen. Beszélgetés közben észrevette, hogy magázom őt. Meg is jegyezte:
– Nem tegezel engem, Edith?
– Nem, Marie – feleltem neki. – Túlságosan is csodálom ahhoz. Úgy érezném, hogy valamit elrontok vele…

damaru>!

Azok, akik nem értik, hogy valójában mi is lelkesít engem, amikor nekiállok, hogy egy énekest átgyúrjak, soha nem gondoltak a szobrász nagy örömére, aki formát ad a márványnak vagy a festőére, aki egy üres vásznat népesít be az alakjaival, soha nem fogták ezt fel, mert különben nem tennének fel ilyen kérdéseket. Szeretem az alkotást, és minél nehezebb a feladat, annál jobban lelkesít. És aztán, micsoda jó érzés tanítani és adni…

Cosima>!

Hadd kezdődjenek a szeszélyesen felbukkanó emlékek azzal a nappal, amikor a Sors kézen fogott, és elindított, hogy énekesnő legyen belőlem.