Az ​elveszett kenyér 24 csillagozás

Edith Bruck: Az elveszett kenyér Edith Bruck: Az elveszett kenyér

Hogy ​semmit ne feledjen, és mások se feledjenek, Bruck Edith első könyvének megjelenése után hatvan évvel ismét felidézi gyerekkorát, majd pedig életének azt az időszakát, amikor télen-nyáron ugyanabban a facipőben taposta a földet Auschwitzban, aztán Németország különböző koncentrációs táboraiban.

Csodával határos módon életben maradt. Megpróbált volna új életet kezdeni, de hol, hogyan, kivel? Háta mögött tragikus véget ért életek, többek között a szüleié, előtte valóságos és érzelmi romhalmazok. Egyedül érzi magát az idegen világban, ahol a befogadás és a meghallgatás szándéka nulla, úgy határoz tehát, hogy elszökik.
Mesél a saját családja körében megtapasztalt elidegenedésről, aztán arról, hogyan próbált meg Izraelben gyökeret ereszteni, majd pedig arról, hogyan talált magának egy teljesen új életformát, amikor egy hozzá hasonló száműzöttekből álló tánccsoporttal bejárta fél Európát, és végül Olaszországban kötött ki. Ott egy szépségszalonban kezdett el dolgozni,… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2021

154 oldal · ISBN: 9789635046409 · Fordította: Lukácsi Margit
160 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789635045518 · Fordította: Lukácsi Margit
160 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789635045518 · Fordította: Lukácsi Margit

_Katie_ P>!
Edith Bruck: Az elveszett kenyér

Több, holokauszttal kapcsolatos könyvet olvastam már és azt kell, hogy mondjam, ez inkább tűnt vázlatnak, mint egy teljes történetnek. Mintha nem merte volna feketén-fehéren elmondani Ditke a szörnyűségeket – csak elnagyoltan ment bele ebbe-abba.
A figyelmem sem sikerült lekötnie, többször felejtettem rajta a televízión a tekintetem.

Renáta_G>!
Edith Bruck: Az elveszett kenyér

Edith Bruck neve az itthoni olvasók előtt sem ismeretlen, több könyve is megjelent már magyarul, melyek mind a huszadi század legsötétebb korszakának tanúságtételei. Legújabb könyvében visszarepít minket gyerekkoráig, amikor az egész szörnyűség elkezdődött és elvisz minket egészen odáig, mikor a tiszántúli kislány felnőve, egy évtizeddel a rémségek után végre új otthon talált ’54-ben Olaszországban.

Szomorú, szívbemarkoló elbeszélés, egy olyan ember története, aki megjárta a poklot és valamilyen csoda folytán túlélte azt, hogy elmesélhesse a borzalmakat, amiket átélt.

Bővebben: https://www.kulturpara.hu/2022/05/egy-zsido-tulelo-megr…

siors>!
Edith Bruck: Az elveszett kenyér

A polcomon várakozott a kötet és most egy kihívásnak köszönhetően vettem kézbe. Mély és szomorú tartalom, de mégis gyorsan elolvastam a holokauszttúlélő Edit történetét. Mentem vele és a falu apraja-nagyjával egészen a táborokig és utána a haza-keresésig.
Aztán hirtelen elvágta mindezt és pár oldalba sűrítette élete és családja következő évtizedeit. Ezért a hiányérzet a könyv kapcsán, melynek utolsó oldalai aztán ismét egy olyan lelki mélységet érintettek, melyet már egy új könyv születésének éreztem. Nem olvastam még tőle, de kíváncsi vagyok a többi kötetére is a zsidóság kapcsán.

Edith Bruck: Az elveszett kenyér

Sok holokauszttal kapcsolatos könyvet olvastam már, lehet ez volt a baj. „Kötelezők röviden” hatása volt. Az írónő az életét belesűrítette 150 oldalba.Elnagyolt, mélyebben nem feszegette a témát. Nálam így, nem alakult ki az a fajta lelki kötődés, amit az ilyen témájú könyvek magukkal hordoznak.

SzBee>!
Edith Bruck: Az elveszett kenyér

Valahogy ez a kötet nekem túl gyorsan haladt, még a családtagokat sem jegyeztem meg, mire belecsöppentünk a táborba. Az a rész is hamar véget ért, és a könyv második fele sem kötött le túlzottan. Jobb lett volna, ha a szerző részletesebben írt volna a részegységekről, és az olvasónak lett volna elég ideje igazán beleélnie magát a történetbe. Pedig a borítója nagyon megfogott.

szofia1209>!
Edith Bruck: Az elveszett kenyér

Olvastam már rengeteget a témával kapcsolatban . Ez valahogy nem fogott meg.
Nem éreztem azt , hogy naaa csak még pár oldalt … férjem bekapcsolta a tv-t mellettem és rövid időn belül azt vettem észre hogy azt nézem
es nem olvasok ….ez velem ritkán fordul elő így gyorsan elköszöntem a könyvtől :/

Edith Bruck: Az elveszett kenyér

Inkább a hangulata fogott meg, mint maga a történet, olvastam már sokkal „jobb” könyvet a holokausztról.

Emőke_Bozóné_Csernus>!

A diktátorok hipnotizálják a tömegeket, akik nem gondolkodnak, hanem az erősebbhez húznak, tapsolnak annak, aki ígérget nekik. A diktátorok plagizálnak, ellopják az emberek agyát, az álmaikat, tudják, kiszagolják az emberek vágyait, és azt mondják nekik, amit azok hallani akarnak.

_Katie_ P>!

Jobb, ha az ember egyedül boldogtalan, mint ha ketten vannak hozzá

_Bogi>!

Volt köztük, aki utolsó tekintetével azt mondta, hogy „Ne, ne, ne", más a nevét mormolta, meg hogy honnan jött, valaki még el tudta suttogni, hogy Mondd el, nem fogják elhinni, de ha túléled, mondd el, helyettünk is". Fojtogatott bennünket a sírás, és csak bólogattunk, „Igen, igen, igen".

nanita>!

– Senki sem az, ami: mindenki alkalmazkodik és igazodik különféle rendszerekhez. Az éIet a nyájon kívül nehéz. A szocializmust és a demokráciát meg kell erősíteni, de amire itt leginkább szükség van, az a béke. Futóhomokon élni idegőrlő. A kommunizmusból valójában diktatúra lett. A diktátorok hipnotizáljak a tömegeket, akik nem gondolkodnak, hanem az erősebbhez húznak, tapsolnak annak, aki igérget nekik. A diktátorok plagizátorok, ellopják az emberek agyat, az álmaikat, tudják, kiszagolják az emberek vágyait és azt mondják nekik, amit azok hallani akarnak. Régi játek, ami ismétlődik, amióta világ a világ.

nanita>!

– Jobb, ha az ember egyedül boldogtalan, mint ha ketten vannak hozzá – mondtam.

Emőke_Bozóné_Csernus>!

A mi igazi testvéreink azok, akik ott voltak velünk a lágerban. A többiek nem értenek meg bennünket, azt gondolják, hogy az éhség, a szenvedéseink egyenértékűek az övékével. Nem akarnak meghallgatni bennünket, ezért beszélek a papírnak.

Lady_B>!

Ráadásul most hó sem esett, hogy makulátlan fehér leplével beborítsa a fákat, a háztetőket meg a sáros kis utcákat. Mintha az ég sem tudta volna, mitévő legyen, az eső könnyeit hullassa vagy vidám hópihék táncával örvendeztesse meg a tekintetet. Minden sötétszürke volt, nem sokban különbözött egymástól a nappal és az éjszaka.

Lady_B>!

A haza szót sosem ejtettem ki a számon: a haza nevében a népek mindenféle aljasságot elkövetnek.

Lady_B>!

– Az embernek a saját méltósága és a szabadsága a legelső.
– Szép szavak…

_Bogi>!

Csak a harmadik kérdésre van biztos válaszom: igen, szánalmat bárki iránt tudok érezni, de gyűlöletet soha, ezért menekültem meg, árván, szabadon, és ezért köszönetet mondok Neked, akinek a neve a Bibliában Hashem, az imában Adonai, a mindennapokban pedig Isten.