A ​Mars sakkjátékosai (Mars-ciklus 5.) 31 csillagozás

Véres játszma.
Héliumi Tara hercegnő a különös, test nélküli szellem-lények fogságába kerül, ahonnan egy titokzatos ismeretlen harcos kiszabadítja. Ám a Mars urának lányát újabb veszély fenyegeti, minthogy egy vérre menő, élő sakkjátszma folyik őérte.

Eredeti megjelenés éve: 1922

InfoGroup, 1995
278 oldal · ISBN: 9634231063 · Fordította: Kádár Tamás

Noro P>!

Újraolvasás 2023:
A planetáris románc fontos lépcsőfok volt a modern fantasztikum kialakulásában, úgy 100-120 évvel ezelőtt, és közülük is a Marson játszódó, kardozós-hercegnős Barsoom sorozat volt közülük a leginkább maradandó alkotás. E könyvek akkoriban elvileg sci-fiknek számítottak, mivel megírásuk idején valóban ilyesformán képzelték el a Naprendszer bolygóit: földszerűnek, lakhatónak, és emberek által lakottnak. Egy-két megmagyarázatlan részletet leszámítva a világ sajátos hangulatát is technológiai elemekkel (pl. rádiumpuskákkal, antigravitációs sugarakkal) építette fel a szerző. Ennek ellenére – és ez az egész irányzat fontos jellemzője – sokkal inkább a heroikus fantasy őstipusát erősítették. Hiszen e történetek alapvető toposzai, fordulatai egyáltalán nem lógtak volna ki például az 1-2 évtizeddel később megszületett Conan-novellákból sem. A sorozat e része (a John Carter-ciklus utolsó darabja, ami után a szerző szoft rebootolta az egészet) viszont érdekes módon egy kicsit más irányba mozdult el, mint amit az előzményekből megszokhattunk.

Először is, A Mars istenei c. kötet óta nem volt ilyen erős a sorozat világteremtő képessége. Két rövidebb, felszínesebb rész után ismét részletesen kidolgozott, új kultúrákba jutunk el. De ami különleges: ezek közül az egyik nem emberi, hanem egy olyan idegen lényt mutat be, amely (mármint a típus, amit megtestesít) még évtizedekkel később is foglalkoztatta a sci-fi aranykorának íróit. Ennek beágyazása Barsoom kvázi-fantasy világába mindenképpen figyelemre méltó, és talán már az első weird korszak (a 30-as évek hibrid fantasztikuma) korai próbálkozásának is tekinthető. A történet hangulatát ugyanakkor mégis a címben is említett sakkjátékosok határozzák meg, akik morbid-dekadens kultúrájukkal már a színtiszta fantasy világnézetet képviselik. Ha ehhez még hozzávesszük, hogy Burroughsnak ezúttal sikerült egy olyan női főhőst megalkotnia, aki többször cselekszik saját erejéből, mint az első három kötet nőnemű karakterei összesen, akkor nyugodtan kimondhatjuk, hogy a sorozat egyik csúcspontja volt e regény.

Zoltán_Bálint>!
Edgar Rice Burroughs: A Mars sakkjátékosai

Nagyon régóta szerettem volna már ezt a részt elolvasni, ezért mikor megszereztem rögtön neki is álltam. A történet elején arra számítottam, hogy spoiler

Voorhees>!
Edgar Rice Burroughs: A Mars sakkjátékosai

Talán az első öt közül a legjobb. Nagyon nehéz volt megszerezni, hónapokig vártam mire felbukkant egy példány, de érdemes rá várni, mert remek a történet amit leír. Mindig is tetszett Burroughs ötletes stílusa, ahogy saját korának tudományos ismereteit is beleszövi a Marsról alkotott képbe, azonban így is egy külön világot teremt. Méltó folytatása ez a sorozatnak.

Katherine_Grey>!
Edgar Rice Burroughs: A Mars sakkjátékosai

A Mars ura fiának kalandjai után ez a kötet a lányáról, Tara hercegnőről szól. Bár nő, legalább olyan izgalmas történetbe keveredik, mint családjának többi tagjai. A bevezetett új szereplők meglepőek, a régi ismerősök megjelenése pedig méltó a sorozathoz.

revelácifa>!
Edgar Rice Burroughs: A Mars sakkjátékosai

A 4. rész rövidségét követően, most rendesen bő lére eresztette mondandóját Burroughs de a kalandokra most se lehetett mondani, hogy fel lettek volna vizezve. A Carter család újabb tagjával ismerkedhettünk most meg, a már az előző részben megismert több szálon futó történetmesélés keretében. A nő megmentése mellett megint megismerhettünk egy teljesen új fajt is a vörös bolygón, miközben az élet értelméről filozofáltunk kicsit. Feltűnnek régi ismerősök is de annál több az új arc. A történet keretbe foglalása is nagyon szép lett, ami lehetne akár egy átívelő szál alapja is, vagy ez csak egy frappáns megoldás volt az új történetek beilleszthetőségére? Az biztos, hogy a könyv megérte az árát, ami ritkásságának köszönhetően elég borsos volt, de ha most kéne egy hasonlóan ritka következő részbe beleruházni, akárcsak a barsoomi harcosok, gondolkodás nélkül vetném bele magamat a küzdelmes aukciókba, hogy megszerezhessem azt.:)

Eynregiujkonyvek I>!
Edgar Rice Burroughs: A Mars sakkjátékosai

Egyik kedvenc regényem volt a Mars sorozatból, nagy örömmel vettem meg ’95 -ben. Jól eltalált regény, minden a helyén van. A régiek mellett sok új karakter, új helyek, elképesztő fantázia, csavaros elmék, kiváló végjáték. A borzongás és a humor sem marad el. További információim a könyv létrejöttéről és hosszabb cikkem itt olvashatod: https://regiujkonyvek.blogspot.com/2018/11/a-mars-sakkj…

kiralyp>!
Edgar Rice Burroughs: A Mars sakkjátékosai

Élvezhető, kicsit néha nehézkes(ebb) nyelvezetű könnyed kalandregény. Azért azt se felejtsük el, hogy először 1922-ben jelent meg :)

Mars-ciklus sorozat · Összehasonlítás