A ​Mars géniusza (Mars-ciklus 6.) 31 csillagozás

Edgar Rice Burroughs: A Mars géniusza

A Tarzan könyvek szerzője, Edgar Rice Burroughs a Marsra vetődő harcosról szóló munkáját pontosan száz évvel ezelõtt írta, a történet népszerűsége azonban máig töretlen. John Carter kalandjait, mely több folytatást is megélt, részben a hazai közönség is megismerhette már.

A Mars géniuszával, több mint 2 évtized után végre magyarul is folytatódiik a Mars-ciklus.
Az 1928-ban Amerikában megjelent, 6. kötet itthoni kiadásával tisztelegni szeretnénk Burroughs munkássága előtt. Egyúttal bízunk abban, hogy a hiánypótló mű közreadása ismét ráírányítja a figyelmet a mélltatlanul elfeledett, kultikus sorozatra.

Eredeti megjelenés éve: 1928

Szukits, Szeged, 2012
210 oldal · ISBN: 9789634972495 · Fordította: Habony Gábor · Illusztrálta: Sallai Péter

gyuszi64>!
Edgar Rice Burroughs: A Mars géniusza

Napokig eltipródtam vele, nem nagyon tudott lekötni. (Mondjuk közben H. Bőll, a relativitáselmélet és egy skandináv krimi keringett a kezeim között, hát így azért tényleg nehéz volt.) Még az a csúfság is megesett, hogy név esetén vissza kellett lapoznom, ha azonosítani akartam egy szereplőt… Pedig tulajdonképpen egész jó a cselekményszervezés, üde a kiindolópont (új főhőst avatunk), szép kerek a történet. Csak az a mindent legyőző, irracionálisan szirupos hősiesség, édes siker, cukros szerelem…
Hát igen, kicsit sok volt, de aki szereti a Barsoom-történeteket, ne ez előtt a kötet előtt hagyja abba.

Azért a szerzőnek is megvan józan esze, íme egy idézet az 1928-as regényből, melyben a földi utazót az első világháborúról kérdezik a marsiak. (Ha csak az első két mondat szerepel, rögtön abbahagyom a könyvet.)

„– Igen, az én oldalam győzött. Nagyszerű dologért küzdöttünk, ahogyan a világ békéjéért és boldogságáért is egyben. Remélem, nem hiába haltak meg olyan sokan.
– Ha úgy érted, hogy a nagyszerű elvek a győztes háborútól fognak kivirágozni, akkor hiába reménykedsz. A háború sohasem hoz békét, csak még nagyobb háborúhoz vezethet.”

ftamas>!
Edgar Rice Burroughs: A Mars géniusza

Egyértelműen olvasmányos mű és én szeretem Burroughs írásait. Egy egyszerű kalandregényről van szó, amelyet érdemes elolvasni.
Az írás egyik hibája számomra, az ottani orvostudomány felvezetése. Persze a könyv mentsége, hogy 90 éve íródott, de nekem nem jött be a megoldása. A főszereplő is elég naivnak tűnt nekem. valahogy az az érzésem, hogy inkább gyerekeknek való.

Viszont a szerkesztő nem semmi munkát végezhetett, ezt a könyvet könyv alakban kiadni, azért nem semmi. Kb. duplájára van duzzasztva és még így is vagy 200 oldal. A harmadáért kéne adni, nem közel 3000 ft. ért. Egyértelmű, hogy a mozifilm sikerét(?) akarja a kiadó meglovagolni. A minőség meg nem számít…

Zoltán_Bálint>!
Edgar Rice Burroughs: A Mars géniusza

Kíváncsian vártam, mikor a kezembe vettem a könyvet, hogy Burroughs mit tud még kihozni a Mars-ciklusból, mert kicsit már olyan érzésem volt, hogy kicsit kimerítette a témát. Ennek ellenére kellemesen csalódtam a könyvben, mert a téma, amit felvetett spoiler egyáltalán nem volt rossz, de a könyv, kora miatt is, bővelkedett olyan dolgokban, amik a tudományos szempontból jelenleg már nem állják meg a helyüket. spoiler

Dave_Bowman>!
Edgar Rice Burroughs: A Mars géniusza

Egy remek kalandregény a múlt század elejéről, amikor még a sci-fi inkább fantasy volt. Itt senki se ijedjen meg attól, hogy a Marson játszódik a történet, csak néhány eltérés van a Földhöz képest (például az vicces, hogy a nők tojást tojnak!). Ízig-vérig planetáris románc, ahol főhősünk tényleg mindent megtesz, hogy szerelme kicserélt testét visszaszerezze a gonosz testbitorló királynőtől (ez így lehet hülyén hangzik, de a könyv részletesen kifejti, hogyan alakult ki ez a fura helyzet). Kaland, akció, és még ráadásul rövid is. A sword&sorcery rajongóinak nagyon ajánlom, mivel ugyanaz a stílus. A sorozat előző köteteitől is teljesen függetlenül olvasható.

Voorhees>!
Edgar Rice Burroughs: A Mars géniusza

Kissé gyengébbnek érzem, mint a sorozat eddigi részeit. A sebész társaságában töltött idő túlságosan sokat vesz el a könyvből, kb. a felét, míg mire beindulnak az események, azokat a kelleténél gyorsabban pörgeti, és véget is ér. Történetszövése nem a legjobb, de összességében izgalmas, érdekes, ötletes, jól tagozódik be a sorozat könyvei közé

revelácifa>!
Edgar Rice Burroughs: A Mars géniusza

A Mars géniuszával a sorozat kapott egy kis vérfrissítést, amit jelen esetben szó szerint is lehet értelmezni. Ennek a kötetnek a főszereplője már nem köthető a Carter családhoz. Ulysses Paxton a Földön született és ő a második ember Burroughs világában, aki a Barsoomra repülhetett a jéghideg, fullasztó üres téren keresztül.. Burroughs itt egy teljesen új típusú hőssel próbálkozott, aki már kevésbé a harc, mint inkább a tudása segítségével indul kalandra, hogy szerelméért megküzdjön.
Bár az alapfelállás kevésbé volt izgalmas, vagy váratlan, a történet ettől függetlenül minden Barsoom rajongónak kötelező. A könyv első fele, a barsoomi orvostudomány boncolgatásával nem igazán hozott akkora meglepetéseket (ma már ezek egy része nem csak a fanázia + a 8 évad Doktor House), de a második felében a történetnek már nem lehet panasz Burroughs zsenijére. Most épp egy kis valláskritikát csempészett a történetbe a szerző…
Olvasása előtt kicsit aggódtam, hogy 20 év szünet után milyen fordításban lát majd napvilágot A Mars géniusza, mivel az első rész újrafordításával nekem voltak fenntartásaim. Olvasás után azonban azt kell mondjam: pozitívan csalódtam. Ezért, és mert bevállalták a sorozat folytatását, jár a virtuális ötös a kiadónak!

Katherine_Grey>!
Edgar Rice Burroughs: A Mars géniusza

A sorozatba új életet lehelő történetben Ulysses Paxton, az egyik első világháborús ütközetben halálos sebesülést szenvedett katona kerül át a Marsra: leginkább gondolata és akarata erejével, hogy ott aztán John Carterhez méltó, ám egészen másban jeleskedő nagy harcossá és tudóssá nőjön. A cselekmény azonban egészen más, mint bármelyik eddig megjelent Mars-regényben, új területeket, kultuszokat és országokat ismerünk meg, s látunk valamit a marsi természettudomány élettani részéből is. Izgalmas, lebilincselő könyv, nálam jelenleg a második helyre lépett elő a hat könyv sorrendjében.

Eynregiujkonyvek I>!
Edgar Rice Burroughs: A Mars géniusza

Amikor először olvastam, annyira nem jött be, mint az előző kötetek, de most (harmadszorra) újraolvasva igencsak élveztem. Nem túl hosszú, és kb. a felétől jó pörgős. Az egyes szám első személyű történetmondás jót tett ismét, egész mélyen bele tudtam élni magam. Az elején van néhány hajmeresztő dolog, de a vége igazi Burroughs féle zseniális végjáték. Hosszú ismertetőm a könyv létrejöttéről és az értékelése, bemutatása: https://regiujkonyvek.blogspot.com/2018/11/edgar-rice-b…

Mars-ciklus sorozat · Összehasonlítás