Halálfejes ​pillangó 18 csillagozás

Edgar Allan Poe: Halálfejes pillangó

„Mivel ​megkértek, hogy nyissam fel a ládát, én a kérésnek végtelen örömmel tettem eleget. Fogtam egy vésőt, és néhány enyhe kalapácsütés után a láda teteje le is pattant, s belőle szinte ugyanabban a pillanatban a meggyilkolt Mr. Shuttleworthy már rothadó, véres teteme, éppen a vendéglátóval szemben, ülő helyzetbe pattant. Bánatos, fényét vesztett szemét egy percig Mr. Goodfellow-ra szegezte, farkasszemet nézett vele, majd tisztán és érthetően azt mondta: Te voltál az!”

Edgar Allan Poe válogatott novelláinak újabb kötetét tartja kezében az olvasó, a kiadó azon elhatározásaként, hogy a szerző kevésbé ismert, magyarra eddig le nem fordított műveit mutassa be.
A most közreadott írások skálája rendkívül széles, hiszen a lírai daraboktól a detektívtörténetig, a fantasztikus irodalomtól a gótikus horrorig óriási területet kalandoz be ez a különleges tehetségű író.
S mégis, a változatosság ellenére Poe olvasásakor érezhetjük igazán azt a bizsergető örömöt, amit a… (tovább)

Szukits, Szeged, 1996
170 oldal · ISBN: 963902032x · Fordította: Nemes Ernő, Babits Mihály

Csakegylány
Edgar Allan Poe: Halálfejes pillangó

A borító és Poe hírneve miatt álltam neki a kötetnek, ehhez képest halványan csalódást okozott a novelláskötet. Azt gondoltam tele van borzongató történetekkel, sötét versikékkel, ehelyett egynéhány írás unalmas szövegelés volt. Ennek ellenére megkapja az 5 csillagot, mert voltak benne kimondottan hátborzongató és izgalmas novellácskák is. És mert eszméletlen a borító.

Black_Xentric
Edgar Allan Poe: Halálfejes pillangó

Edgar Allan Poe nagyon tehetséges író volt, ehhez nem fér kétség. Ebben a kötetben vannak olyan művei amelyek nekem kevésbé tetszettek.

sirszalhasogato
Edgar Allan Poe: Halálfejes pillangó

Mind témában, mind érdekességben széles skálán mozognak az írások, van köztük irodalmi értekezés (ennek kevésbé örültem) és tájleírás is (két novella teljes hosszában! – ennek nagyon nem örültem), meg igazi novellák. Utóbbiak között igazán jók is akadtak. Azt hiszem, nem itt kellett volna kezdenem a Poe-val való ismerkedést.
„Te voltál az!” 3/5
Magazin irodalom–Repedt harsona 2,5/5
Thingum Bob Esq. irodalmi pályafutása 2,5/5
Halálfejes pillangó 4/5
Árny 5/5
(Kiátlagoltam és 3,4 – de az összhatásra akkor sem tudok három csillagnál többet adni.)

troublemaker
Edgar Allan Poe: Halálfejes pillangó

Az első könyvem Poe-tól. Úgy érzem, hogy nem az utolsó.

_ada

(…) és láttam őt, ha nem is mint élő, lélegző lényt, hanem mint álmok Berenice -ét; nem mint földi porból lett teremtést, csupán annak absztrakcióját; nem mint csodálni, inkább mint elemezni valót; nem mint szeretet tárgyát, csupán mint obskúrus, mindamellett felületes képzelgések tárgyát.