Az ​aranybogár 414 csillagozás

Edgar Allan Poe: Az aranybogár Edgar Allan Poe: Az aranybogár Edgar Allan Poe: Az aranybogár Edgar Allan Poe: Az aranybogár Edgar Allan Poe: Az aranybogár Edgar Allan Poe: Az aranybogár Edgar Allan Poe: Az aranybogár Edgar Allan Poe: Az aranybogár

Az amerikai romantika e nagy alakja több műfajban is maradandót alkotott, ám hírnevét elsősorban fantasztikus és rémtörténeteinek köszönheti, amelyek a prózaírás új, kiaknázatlan területei felé terelték a figyelmet. Poe írásai mindig beható matematikai és természettudományos ismeretekről árulkodnak (Az aranybogár; Marie Rogét titokzatos eltűnése), amivel történeteinek hitelességét próbálta megteremteni. Az író, akit gyakran a detektívtörténet megteremtőjeként emlegetnek, akinek művészetét a maga korában nem méltányolták eléggé, a tömör és egységes prózaírás mintaképévé vált. Elbeszéléseiben a lélektani és a filozófiai szenvedélyek az ember belső világába vezetnek, s a borzalmakat sugalló légkör és a páratlan atmoszférateremtés ma is olvasók millióit bilincseli le. Hazánkban Poe kultuszát a Nyugat első nemzedéke teremtette meg klasszikus fordításaival

Eredeti megjelenés éve: 1843

A következő kiadói sorozatokban jelent meg: Helikon Zsebkönyvek Helikon · Kincses Könyvtár Irodalmi · Olcsó Könyvtár Szépirodalmi · Trubadúr Zsebkönyvek Trubadúr

Trubadúr, 2023
116 oldal · puhatáblás · ISBN: 9786156490667 · Fordította: Babits Mihály, Pásztor Árpád
Helikon, Budapest, 2020
112 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789634795520 · Fordította: Babits Mihály, Pásztor Árpád
Helikon, Budapest, 2019
112 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789634792437 · Fordította: Babits Mihály, Pásztor Árpád

Suba_Csaba P>!
Edgar Allan Poe: Az aranybogár

Épp időszerű volt már a misztikus, hátborzongató történetei révén ismert Poe munkásságában is elmélyülnöm. Mégiscsak őt tartják a detektívregény „feltalálójának”! Nem is tudom, hogy én, aki Agatha Christie-n nevelkedtem, hogy nem olvastam még a klasszikusok klasszikusát?!
Ez a kötet öt novellát tartalmaz, mely közül a címadó darab a leghosszabb és talán a legjobb is. Bár őszintén szólva nekem mind tetszett, úgyhogy nem is tudok kiemelni közülük egyet sem. Mindben találtam valami izgalmasat, valami egyedit. Olvastam volna még, mert elég rövidke kötetről van szó. Ezek után biztos, hogy lecsapok majd a híres A kút és az inga kötetre is. ;)

Nymeria96>!
Edgar Allan Poe: Az aranybogár

Amikor megérkezett a saját példányom a könyvből, Az áruló szívet olvastam el először belőle, lévén az az egyik kedvenc Poe novellám, és a könyvet is nagyrészt azért vettem meg, mert ezt a történetet is tartalmazza.
A hosszúkás láda is tetszett, bár itt nagyrészt azt vártam, hogy végül beigazolódik-e a sejtésem a láda tartalmával kapcsolatban.
Az ovális arckép rövidsége ellenére is kellően izgalmas és borzongató volt.
Sajnos Az Usher-ház vége kevésbé nyerte el a tetszésemet, kicsit terjengősnek és unalmasnak tartottam.
Végezetül pedig Az aranybogár nagy meglepetést okozott, mert fogalmam sem volt, hogy egy kincskeresésről lesz benne szó. Talán a leghosszabb novella volt a kötetből, de gyorsan a végére értem, mert hihetetlenül olvastatta magát. Új kedvencet avattam!

Nikolett0907 P>!
Edgar Allan Poe: Az aranybogár

Az öt történet közül a legjobban Az áruló szív tetszett, de mindegyiknek megvolt az a lelki feszültséget okozó tulajdonsága.
Poe a psziché, a lélek betegségeinek leírásában a legjobb, legkörültekintőbb író.
Fájdalmasan érint egy – egy írása ( de pont ezért is imádom).
Rajongóknak kötelező darab.

Kriszta_89 P>!
Edgar Allan Poe: Az aranybogár

Nagyon nagyon szeretem, ahogy Edgar Allan Poe ír, ahogy elmeséli a történeteit és az olvasó részesévé válik. Az aranybogár teljesen levett a lábamról, maga a kis rejtvény és ahogy felépítette ezt zseniális. Már késztetést éreztem, hogy ceruzát és papírt vegyek elő és vele együtt megfejtsem én is.
Nekem most ez lett az egyik kedvenc válogatásom. Összesen öt történet fellelhető a kötetben és mind magával ragadott. Tökéletes olvasmány a komor őszi napokra, kis borzongással megspékelve, amit kellő mennyiségben alkalmaz az író.

nope>!
Edgar Allan Poe: Az aranybogár

A horror alapvetően nem zsánerem és A kút és az inga nem kimondottan nyert meg magának, ezért túl sok jót nem vártam Az aranybogártól. Ehhez képest kellemesen meglepődtem, ugyanis kimondottan élveztem az olvasást.
Akad benne jobb és rosszabb novella, de alapvetően határozottan élvezhető kötet. Összességében borzongatott, fenntartotta az érdeklődésem és kellemes olvasásélményt nyújtott. Kedvenc nem lesz, de kimondottan pozitív élmény volt és meghozta a kedvem ahhoz, hogy olvassak még Poe-tól.

AeS P>!
Edgar Allan Poe: Az aranybogár

A könyv négyötödénél négy csillagot akartam adni, mondván, hogy az Usher-ház így a történet felénél járva azért annyira nem jó, de aztán majdnem összecsináltam magam az utolsó oldalakon az üres lakásban.
Poe zseni.

Youditta>!
Edgar Allan Poe: Az aranybogár

Az öt novella mind remek írás, talán Az Usher-ház vége tetszett a legkevésbé és a legjobban az Az áruló szív.
Az aranybogár inkább kincskeresős, nyomozós írás, míg a többi négy novella inkább a lélek dolgaiban merül el.
Nagyon erős Poe a psziché, lelki leépülés, a lélek nyomorainak és betegségeinek leírásában, s ez több írásában itt is megnyilvánult. Érdemes elmerülni Poe novelláiban.

bartok_brigitta P>!
Edgar Allan Poe: Az aranybogár

Határozottan barátkozom Poe stílusával, és azt hiszem, hogy jó úton haladunk egymással. Akárcsak A fekete macskánál, itt is megállapítottam, hogy maguk a novellák nem egyformán jók. A stílus és a történetvezetés csodás, de nem minden novella jut el a csúcspontig, néhány sajnos megreked a nyomasztó középszerűségben, amit nagyon-nagyon sajnálok.

ap358 P>!
Edgar Allan Poe: Az aranybogár

Poe novelláiban mindig találok valami megkapót, mélységet, vagy pusztán az érzet, amit közvetít, az ragad magával, habár néha az elmesélés módja túl távoli számomra, ezt novellája válogatja. Ez a válogatás leginkább ilyen írásokat tartalmazott. Főleg a címadó novellánál éreztem ezt, szívesebben lettem volna benne a rejtély felfedezésének a menetében, mintsem elolvassam szárazon a konklúziót. A hosszúkás láda tetszett a legjobban, a többi sajnos felejthető lett.

FélszipókásŐsmoly P>!
Edgar Allan Poe: Az aranybogár

Nem gondoltam volna, hogy ennyire jó lesz – főleg a titkosírásos, nyomozgatós címadó novella. Sőt, újabb Poe-kötetek beszerzésére sarkall. Öröm volt olvasni a régi kor elbeszélésmódjával, szemléletével előadott történeteket (Babits Mihály fordításában). A borzongatóbb rejtélyek bár nem Lovecrafti mélységűek, kellően komorak. Mindegyik történet valami különlegessel lepett meg, találgatásokra, gondolkodásra késztetett. Nem gondoltam volna, hogy Dorian Grey gyökerei Poe-ig nyúlnak vissza. Egyedül az Usher-ház vége volt olyan, ami egyáltalán nem nyerte el a tetszésemet, és emiatt nem jelölöm a kötetet kedvencemnek – de a többi élmény így is felhúzza ötcsillagosra az értékelésem. :)

A Helikon Zsebkönyv borítója (a sorozat sok más tagjához hasonlóan) bámulatos, egyszerű, mégis gazdaggá teszi a jelképes jellege.

Bee_bookworm>!

[…] nem hiszem, hogy emberi elme olyan rejtvényt szerkeszthetne, amelyet más emberi elme helyes módszerrel ne tudna megoldani.

Erithacus>!

S csak rémes árnyak bálja, melyet
a véres ablakokon át
ma itt disszonáns zene mellett
az utas kavarogni lát,
a sápadt ajtóból ma rémek
folyója foly
örökké, s hova azok érnek,
van kacagás – de nincs mosoly.

112. oldal, Az Usher-ház vége (Magyar Helikon, 1972)

FeketeAlex I>!

Egy arc kísért örökké, bármerre fordulok.

FeketeAlex I>!

Az ész küszködik, hogy valami következtetést vonjon le, hogy magyarázatot találjon, és mivel nem talál megoldást, hirtelen mintha megbénult volna!

Lulu88 I>!

Az ő temperamentuma olyan volt, mint a zseniális embereké általában: valóságos keveréke a világgyűlöletnek, az érzékenységnek és a rajongásnak. De a jellemvonások a legmelegebb és legőszintébb szívben egyesültek, mely valaha emberi kebelben lüktetett.

Dilaida P>!

54. oldal, A hosszúkás láda

Kapcsolódó szócikkek: zsenialitás
FeketeAlex I>!

Valaki itt hagyta a fejét a fán, és a varjak, biz' isten, lecsipkedték róla a húst mind egy csöppig.

FeketeAlex I>!

Festettünk és olvasgattunk együtt; vagy, mintegy álomban, hallgattam beszédes gitárjának vad rögtönzéseit.

FeketeAlex I>!

Én olvasok, te hallgatsz; s így töltjük el együtt a rémes éjt.