A ​Morgue utcai kettős gyilkosság és más rejtelmes történetek 54 csillagozás

Edgar Allan Poe: A Morgue utcai kettős gyilkosság és más rejtelmes történetek

Kétszáz éve a krimi épp úgy jelen van a világirodalomban, mint a görög dráma vagy az európai nagyregény, legyen ez bár a krimiszerzők és a minden bűnügyi történet hálásan befogadó nagyközönség közös érdeme vagy bűne. E könyvsorozat pedig tanúsítsa, hogy a krimi, mint az irodalom a 20. században csakúgy megnyerte a maga esztétikai háborúját, mint a fotográfia, a film, a dzsessz és az avantgárd művészet.

Van is valami tiszteletreméltó abban, ahogy a krimi közel két évszázadon át dacolt a polgári szalonokból és néha egyetemi katedrákról szivárgó derűs és finom megvetéssel… És abban is, hogy túlélte kritikusait.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: A krimi gyöngyszemei Alexandra

K_Szilvia03 >!
Edgar Allan Poe: A Morgue utcai kettős gyilkosság és más rejtelmes történetek

Én nem tudom eddig melyik sötét lyukba volt bedugva a fejem, de én az utóbbi időben rájöttem, mennyire imádom Poe-t és az ő műveit. Egytől egyik zseniálisak, egyik-másik hátborzongató, míg mások egy hangyányit szomorúak, de mindegyik gyönyörű a maga nemében. A novellái szerintem felülmúlhatatlanok, és nem csodálom, amiért őt tartják a krimi atyjának. Méltán kapta ezt az elnevezést. :)

Párduc50>!
Edgar Allan Poe: A Morgue utcai kettős gyilkosság és más rejtelmes történetek

Érdekes egyveleg ez a válogatás. Az elején 3-4 történetet olvashatunk Dupin úr nyomozásairól, aki Sherlock Holmes és Hercule Poirot előfutára, és talán ihletője. Ügyeit tisztán logikai következtetéssel és megfigyeléssel oldja meg. A róla készült művek számomra elég szárazon vannak megírva, minden történet egy szobában kerül elbeszélésére, nincs mozgás. Aztán horror novellák következnek,és az Aranybogár, ami egyik kedvencem tőle. A másik kedvenc novellám a válogatásban a Lady Ligeia című, remek leírást tartalmaz a nőről, mely szerelmünk és csodálatunk tárgya.

bordeaux>!
Edgar Allan Poe: A Morgue utcai kettős gyilkosság és más rejtelmes történetek

Körül kellett néznem a szobában, hogy biztosan egyedül vagyok-e :)
A Marie Roget titokzatos eltűnése nem lett a kedvencem, a többi viszont igen.

Szelén>!

A krimi őskora.
Azt hittem nem fog tetszeni, de kellemesen csalódtam.
Nagyon szerettem olvasni, bár némelyik történet eléggé morbid vagy groteszk. De Poe zseni volt, műfajt teremtett. Mindenkinek csak ajánlani tudom ezeket a történeteket.

Altair>!
Edgar Allan Poe: A Morgue utcai kettős gyilkosság és más rejtelmes történetek

Mindig is szerettem a stílusát meg a témáit. Mondjuk inkább versolvasós típus vagyok, de tőle mindent :)

bbedyy>!
Edgar Allan Poe: A Morgue utcai kettős gyilkosság és más rejtelmes történetek

Az elején meg kellett szoknom a nyelvezettet, viszont ez sem vett le a mű izgalmasságából.

Aemitta>!
Edgar Allan Poe: A Morgue utcai kettős gyilkosság és más rejtelmes történetek

Az illusztrációk nagyon jók a könyvben, a történetek viszont megosztóak számomra. Van, ami jó volt, volt, ami nem annyira.
Fura fazon volt Poe, annyi biztos.

Dezillúzióromboló>!
Edgar Allan Poe: A Morgue utcai kettős gyilkosság és más rejtelmes történetek

Szinte mindegyik történet végére összeáll egy kép és jön egy morbid vagy groteszk aha-élmény.

Hexe_aio>!

– Van egy kitalálós játék – folytatta Dupin –, térképen játsszák. az egyik fél felad a másiknak egy szót egy folyó, város, állam vagy birodalom nevét, hogy keresse meg a térkép tarkabarka, zűrzavaros felültén. Aki kezdő ebben a játékban, az rendesen azzal akarja zavarba ejteni ellenfelét, hogy a legapróbb betűkkel nyomott nevet keresi ki, a haladó azonban olyan szavakat választ, amelyek nagy betűkkel, a térkép egyik szélétől a másikig érnek.

127. oldal - Az ellopott levél

bordeaux>!

A jelenség sovány és magas volt, s tetőtől talpig a kripták öltözékébe burkolva. Az álarca, mely az arcot takarta, oly tökéletes hűséggel utánozta a megmeredt hulla arckifejezését, hogy a legtüzetesebb vizsgálat is nehezen tudta volna fölfedezni a csalást. De mindez talán még elnézésre, ha ugyan nem tetszésre lelt volna ez őrült tombolók körében. A mímes merészsége azonban odáig ment, hogy egyenesen a vörös halál képét öltötte fel. Ruháját vér foltjai fecskendezték – és széles homloka, arcának minden vonásával, a skarlát iszony nyomait viselte.

219. oldal A vörös halál álarca