A ​kút és az inga 349 csillagozás

Edgar Allan Poe: A kút és az inga Edgar Allan Poe: A kút és az inga Edgar Allan Poe: A kút és az inga Edgar Allan Poe: A kút és az inga

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.

Eredeti megjelenés éve: 1843

A következő kiadói sorozatokban jelent meg: Horizont könyvek Kriterion · Helikon Zsebkönyvek Helikon · Trubadúr Zsebkönyvek Trubadúr

Trubadúr, 2022
112 oldal · puhatáblás · ISBN: 9786156490261 · Fordította: Babits Mihály, Pásztor Árpád
Helikon, Budapest, 2019
110 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789634793007 · Fordította: Babits Mihály, Pásztor Árpád
Kossuth, Budapest, 2005
ISBN: 9789630947954 · Felolvasta: Sinkó László

Suba_Csaba P>!
Edgar Allan Poe: A kút és az inga

Edgar Allan Poe a detektívregény műfajának megteremtője, hátborzongató írásai mind a mai napig hatással vannak olvasóira.
Ebben a kötetben öt elbeszélés kapott helyet, mindegyik más más helyszínen játszódik: van benne börtön, elmegyógyintézet, hajó, hegyvidék, palota.
Poe a nyomasztó légkör megteremtésében zseniális. Úgy tudja felépíteni rövid idő alatt az adott körülményeket, hogy azonnal az események részesévé válik az olvasó. Még 180-190 évvel a novellák megszületése után is hatással van rám egy őrültek háza, egy tengeri örvény, egy testetlen időutazási élmény vagy egy misztikus legenda.
Érdemes elolvasni ezt a gyűjteményt, ahogy a Helikon Zsebkönyvek sorozatban megjelent másik két Poe kötetet is.

A Klasszikus könyvklub keretében Kristóffal és Edmonddal beszélgettünk erről a könyvről:

Edgar Allan Poe: A kút és az inga

Poe novellái ma is izgalmasak, rendkívül érzékletesen megírva, egyáltalán nem tűnik XIX. századinak. Aki némi szívdobogásra vágyik olvassa átélve, s nem fog csalódni! Nekem most is tetszett, bár jó néhányat már olvastam.

csgabi P>!
Edgar Allan Poe: A kút és az inga

Többször eszembe jutott, hogy félbehagyom, de azért ez elég kínos lett volna egy rövid hangoskönyv esetében. Nem szeretem Poe-t, eddig is tudtam, de már biztos. Pedig A holló-t szeretem. De aztán ennyi. Sajnos.

fcsillus>!
Edgar Allan Poe: A kút és az inga

Régebben egy olvasónál megragadott egy mondat, ami így szólt:
Vannak fanatikusok, akiknek bármit el lehet adni egy szóval: POE.
Így került a kosaramba anno, mind a három Helikon Zsebkönyvek kötet (is): A kút és az inga, Az aranybogár és A fekete macska.

Poe írásaihoz kell egyfajta hangulat, anélkül nehezen lehet ráhangolódni csavaros stílusára, arra a természetességre, ahogy az emberi lélek sötét oldalát ábrázolja. Zseniálisan, már-már filozofikusan tudja a nyomasztó légkört megteremteni. Poe rendkívül alapos ismeretekkel rendelkezett, ami mind az öt kis novellájában (is) megmutatkozik. Összességében emiatt van az, hogy a mai napig milliók olvassák az írásait.

Nekem legjobban A kút és az inga és a Dr. Kátrány és Toll professzor módszere tetszett. Előbbi iszonyú hátborzongató volt, közben izgultam, hogy mégis mi lesz a csattanója a történetnek. Azóta is kattogok rajta, vajon mi lehet abban a kútban.

Ruby_εïз IP>!
Edgar Allan Poe: A kút és az inga

Poe nagyon jól ír, szeretem a történeteit, mert a mai világban is bőven megállják a helyüket. Egyszerre hátborzongató és reális, valamint tanulságos. Kedvencet nem igazán tudok kiemelni, talán a címadó novella kicsit jobbra sikerült, mint a többi.

Dóra_Viki P>!
Edgar Allan Poe: A kút és az inga

Ebben a kötetben 5 novella van. Mind az öt fő témája a halál. Titokzatos, nyomasztó hangulatú, de volt amit megmosolyogtam. A kedvencem egyértelműen Dr. Kátrány és Toll professzor volt. Bár a cserére hamar rájöttem, ettől függetlenül tetszett. A többi történettel vegyes érzéseim vannak. Azok se voltak rosszak, mégis a hatalmas körülírások … néha untatott.

Ivenn P>!
Edgar Allan Poe: A kút és az inga

Edgar Allan Poe kissé hátránnyal indult nálam, mert ezen a ponton már jól ismerem Lovecraftot és Clark Ashton Smith-t, akik a weirdben nálam olyan magasra tették a lécet, hogy azt már nem lehet/nehéz megugrani.
Poe sem rossz azért, ha szigorúan ezt a triót vizsgálom, de CAS szépirodalmiságához és iszonyatához nem ér fel, Lovecrafttól meg ugyan szebben és hangulatosabban ír, de annyira mégsem kreatív vagy érdekes. (Legalábbis ezen novellák többsége nem ütötte meg a mércét.)

Mindenesetre a címadó A kút és az inga tényleg profi munka, nagyon erős hangulati elemekkel. Annál az egy történetnél a figyelmem nem barongalt el sehova, teljesen a hatása alá kerültem és szinte izgultam, hogy mi fog történni a főszereplővel. Ügyesen építgette a feszültséget, szinte tapintani lehetett a halál közelségét, az iszonyatos félelmet. Klausztrofóbikus élmény volt, mintha egyre inkább kiszorult volna a tüdőmből a levegő. Csillagos ötös!
A többi novella nekem nem volt igazán kirívó, egyedül talán A Maelström poklában maradt még meg – ez ahogy a címe is utal rá egy haláltusát vázol fel egy tengeri örvényben, mely igazán nem horror, de ahogy le van írva, az igenis egy delejes rémálom. Mivel a tenger egy kedvelt témám, ezért letaglózott az elképzelés, hogy milyen lehet egy ilyen halálos tölcsérben bent rekedni, szinte remény nélkül. Szóval ez tetszett, még most is felvillan előttem egy-egy kép a pokoli „maelström” belsejéből.

Egyelőre ezek alapján nekem Poe egy szimplán „jó” kategóriába került bele. Megvan benne a potenciál, hogy a többi művével lenyűgözzön, de fennáll annak is a veszélye, hogy nem lesz a kedvenc horror szerzőm. Azért optimista vagyok és inkább megszavazom neki a bizalmat. A másik két helikonos kötetet is kíváncsian fogom olvasni és bízom benne, hogy előbb-utóbb engem is elkap a Poe-hype. :)

anesz P>!

borító: 5
tartalom: 5
stílus: 5
szereplők: 5
élmény: 5
mondanivaló: 4

Nagy élmény Poe-t olvasni. Rengeteg ötlete volt az írónak, és nem egysíkúan valósította meg azokat. Ebben a kötetben öt novella van, és a félelem, a rettegés a közös tematika. A beválogatás sokszínű, ahogy az is, hogy miktől félhetünk; az embertársainktól, ellenségeinktől vagy a természettől, esetleg az őrülettől, netán a saját belső démonjainktól? A sejtelmes írásmód, a feszültség fokozása, a szereplők különlegessége teszi ilyen jóvá ezeket a történeteket. Nem csodálom, hogy a címadó novella a legismertebb, mert nagyon hidegrázós. Nekem mindegyik tetszett, mind adott valami pluszt. Örülök, hogy szántam időt és pénzt erre a kötetre.

ppeva P>!
Edgar Allan Poe: A kút és az inga

1001 könyv ide meg oda, nekem nem tetszett.
Bár nem csoda, hiszen Az elveszett lélegzet, amit korábban olvastam Poe-tól, felerészben ugyanezekből az elbeszélésekből áll. És már akkor sem tetszett.

ap358 P>!
Edgar Allan Poe: A kút és az inga

Poe novelláiban leginkább azt szerettem meg, hogy E/1-ben ír, spoiler és bebizonyítja, hogy ezzel is lehet tökéletes borzongást, iróniát, szarkazmust és humort elérni. A válogatások általában hullámzóak, mindig akad benne gyengébbnek, vagy inkább elvontabbnak, vontatottabbnak vélt írás. Ebben a kötetben a Dr. Kátrány és Toll professzor novella ragadott magával. Elég hamar kiderül, miről is lesz szó, ezért enyhe mosollyal az arcomon fogadtam az utolsó sorokat. A kút és az inga végig feszes tempót diktált, de a vége ütősebb is lehetett volna. Azt hiszem, a mai kor olvasóinak szélesebb az ingerküszöbe és rázósabb, pergősebb novellákat igényelnének, de Poe rajongóknak mindenképp kötelezőek.

Bla IP>!

Találóan jegyezte meg valaki egy bizonyos német könyvről: es lässt sich nicht lesen – nem hagyja magát elolvasni. Akadnak azonban olyan titkok is, amelyek nem hagyják magukat elmondani.

Kapcsolódó szócikkek: könyv · titok
EBrody I>!

Valóban, mikor egy őrült teljesen épelméjűnek mutatkozik, legfőbb ideje ráhúzni a kényszerzubbonyt.

51. oldal, Dr. Kátrány és Toll professzor módszere (Helikon, 2019)

Bélabá>!

Ha valaki álmodik, s álom közben gyanítja, hogy csak álom, a gyanú kivétel nélkül igaznak bizonyul, és az alvó majdnem mindig azonnal felébred. Novalis eszerint nem téved, mikor azt mondja: „Ha azt álmodjuk, hogy álmodunk, már közel vagyunk az ébredéshez.”

Kapcsolódó szócikkek: álom
Bla IP>!

Már beteg voltam – halálos betege e hosszú gyötrelemnek; s mikor végre föloldották kötelékeimet, és megengedték, hogy leüljek, éreztem, hogy érzékeim megtagadják a szolgálatot. Az ítélet – a rettenetes halálítélet – volt az utolsó határozott hang, mely fülemhez ért.

5. oldal, A kút és az inga (Helikon, 2019)

Bélabá>!

Erőteljes fantáziájáról és lángoló szenvedélyességéről híres fajtából származom. Az emberek őrültnek mondtak; de még nem dőlt el a kérdés, vajon az őrültség nem a legmagasabb rendű intelligencia-e; vajon sok nagyszerűség, vajon minden mélyenjáró dolog nem a kóros gondolkodásból származik-e – olyan lelkiállapotból, amely felülemelkedik az általános értelmi képességen? Aki nappal álmodik, sok olyasmit tud, ami rejtve marad a csupán éjszaka álmodók számára. Homályos látomásaiban megvillan előtte az örökkévalóság, és felébredvén, borzongva érzi, hogy a nagy titok határmezsgyéjén járt. Apránként megtanul valamit az olyan bölcsességből, amely javára válik, és még többet annak puszta megismeréséből, ami rossz neki. Ha kormányavesztetten vagy iránytű nélkül is, de bejárja a „kimondhatatlan fény” hatalmas óceánját; és mint a núbiai geográfus kalandorjai, agressi sunt mare tenebrarum, qui in eo esset exploraturi*

*: megközelítették az árnyak tengerét, hogy megkeressék, ki van benne (latin)

Eleonora

Trudiz >!

Amit hallunk, abból semmit se kell hinni, s amit látunk, abból is csak a felét.

Bla IP>!

Mikor magamhoz tértem, azonnal talpra ugrottam, minden idegrostomban lázasan remegve. Karjaimat vadul dobáltam fejem fölött és magam körül minden irányban. Ujjaim nem éreztek érintést; de nem mertem tenni egy lépést sem, nehogy beleütközzem egy sírbolt falaiba. Izzadság verte ki minden pórusomat, s nagy, hideg gyöngyökben állt meg homlokomon. A bizonytalanság gyötrelme végre tűrhetetlenné vált, s óvatos mozdulatot tettem előre, kinyújtott karokkal; szemem szinte kidagadt gödréből a hiú reményben, hogy elkaphat valami fénysugarat. Több lépéssel jutottam már tovább; de még mindig fekete és üres volt minden. Szabadabban lélegzettem. Annyi legalább bizonyosnak látszott, hogy minden sorsok legrettenetesebbje nem az, ami rám vár.

Kek P>!

Ha valaki álmodik, s álom közben gyanúja támad, hogy csak álmot lát, a gyanú kivétel nélkül igaznak bizonyul, és az alvó majdnem mindig azonnal fölébred. Novalis eszerint nem téved, mikor azt mondja: „Ha azt álmodjuk, hogy álmodunk, már közel vagyunk az ébredéshez.”

88. oldal (Helikon, 2019), Történet a Rongyos Hegyekből

s_l_m>!

Az állat önzetlen és önfeláldozó. Szeretetében van valami, ami szíven ragadja azt, akinek gyakran van alkalma az ember könnyelmű barátságával és nyomorúságos hűségével találkozni.

A fekete macska

weakup>!

Ha azt álmodjuk, hogy álmodunk, már közel vagyunk az ébredéshez.