73. legjobb kortárs könyv a molyok értékelése alapján

A ​világ legboldogabb embere 286 csillagozás

Eddie Jaku: A világ legboldogabb embere

Eddie ​Jaku mindig és elsősorban németnek tartotta magát, és csak azután zsidónak. Büszke volt a hazájára. De ez egy csapásra megváltozott 1938 novemberében a kristályéjszakán, amikor megverték, letartóztatták, és koncentrációs táborba hurcolták.

Az ezt követő hét évben Eddie-nek nap mint nap elképzelhetetlen szörnyűségekkel kellett szembesülnie előbb Buchenwaldban, azután Auschwitzban, majd pedig a nácik halálos erőltetett menetében. Elveszítette a családját, a barátait, a hazáját.

De mivel túlélte, Eddie megesküdött, hogy ezentúl mindennap mosolyogni fog. Azzal tiszteleg az elveszítettek előtt, hogy elmondja történetét, közkinccsé teszi bölcsességét, és a lehető legjobb életet éli. És most már meggyőződése, hogy ő „a világ legboldogabb embere”.

Ebben a megrázó, szívbemarkoló, de végső soron reményteli visszaemlékezésben a százéves Eddie – Edith Eva Egerhez és Viktor E. Franklhoz hasonlóan – arról ír, hogyan találhatunk rá a szabadságra és a boldogságra a… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2020

244 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789634338611 · Fordította: Nagy Gergely

Buchenwald

Nono_ P>!

Kedves Eddie bácsi!

Könyve most ért el hozzám és óriási hatással volt rám.
Nagyon örülök, hogy a lapokon keresztül megismerhettem a második világháború előtti Németországot és kedves családját. Köztük szeretetteljes édesanyját és józan, bölcs édesapját. Így az emlékük örökké él.
Nagyon sajnálom, hogy már nem tudom elmondani Önnek akár személyesen vagy levélben, hogy megérte. Megérte az erőfeszítés, amit a túlélésbe fektetett. Hiszen a világ és vele együtt én is sokkal kevesebb lennék, ha nem ismertem volna meg az Ön történetét. Sajnálom, hogy ezt a háború utáni Belgium nem ismerte még fel.
Köszönöm, hogy megtanította, hogy a boldogság nem feltétlenül csak fentről jöhet, hanem a két kezünkkel is megteremthetjük. Hogy ahol remény van, ott élet. És hogy egy barát is válhat testvérré.
Végezetül szeretném megígérni, akárhányszor hazamegyek, meg fogom ölelni az édesanyámat és közben Önre fogok gondolni és arra, milyen szerencsés ember vagyok.
Isten Önnel!

Barátja,
Noémi

Réka0128 P>!
Eddie Jaku: A világ legboldogabb embere

„A világon mindig vannak csodák, akkor is, amikor minden egészen reménytelennek tűnik. És amikor épp nincsenek, nekünk magunknak kell csodákat tenni.”

Edith Eva Eger A döntés című könyve tavaly az egyik kedvenc olvasmányom volt, ezért rögtön lecsaptam erre a kötetre, mert A döntéshez hasonló írásra számítottam. Nem is tévedtem túl nagyot, mert Eddie Jaku visszaemlékezése újfent elénk tárja a holokauszt szörnyűségeit, majd azt, hogyan sikerült a világ legboldogabb emberévé válnia. Mindig nagyon megrázó és sokkoló arról olvasni, hogy pontosan mi is zajlott a haláltáborok kerítésein belül, de mindez mégis olyan könnyed stílusban van megírva, ami miatt képtelen voltam letenni. Eddie életszemlélete és gondolkodásmódja rendkívül megfogott. :) Fél csillagot csak azért vontam le, mert Eddie haláltábor utáni életének a bemutatását kissé elnagyoltnak éreztem.
Számomra igazán motiváló volt ez a kötet, ezért mindenkinek meleg szívvel ajánlom. :)

Nikolett0907 P>!
Eddie Jaku: A világ legboldogabb embere

„Ha az ember szerencsés, van elég pénze és szép háza, akkor megengedheti magának, hogy segítse azokat, akiknek nincs (…) Erről szól az élet. Hogy megosszuk másokkal a jó szerencsét. (…) nagyobb öröm adni, mint kapni, és hogy az élet fontos dolgai (a barátok, a család, a jóakarat) sokkal értékesebbek a pénznél. Az ember többet ér, mint a bankszámlája.”

A mostani értékelésem ismételten nehezen „született” meg, mivel ebbe a témába rövid időn belül immáron harmadik alkalommal voltam „kénytelen” beleélni magamat. Elmondhatom, hogy igazán szerencsés vagyok, elvégre csak bele kellett helyezkednem egy rövidebb időre az emberiség egyik legsötétebb időszakában játszódó eseményekbe, helyzetekbe, rettegésbe, halálba és semmilyen személyes tapasztalatot nem kellett elfojtsak olvasásom közben. Mivel csupán „szemlélője” voltam a könyvben leírtaknak, így felszínesen tudtam átérezni mindazt a kegyetlenséget és szenvedést, amely leírva is szörnyű és fullasztóan hatott rám, hát még milyen hatással lehetett mindazokra, akik átélték! Ennek a könyvnek nagyon sok értéke és üzenete van, hogy ki mit lát – vagy éppen fogad meg belőle, az egyéni, de kivétel nélkül hiszem, hogy nyomot hagy az olvasó lelkében.

Eddie Jaku immáron egy élő legenda, aki megjárta a II. világháború poklát. Zsidó származású német állampolgárként kezdte meg az életét és végül egy olyan idős emberként távozott, aki felmenőiért méltó emléket állított a világ előtt, hitt és remélt, de sose bocsájtott meg. Egy ember, akinek a halál rendszeresen megfogta a kezét, de végül mindig élve távozott. Egy fiú, aki elvesztette családját és csak a szerencsére és a szakmájára bízhatta magát és sorsát. Egy férfi, aki túlélte a náci rezsim pusztítását és végül egy teljes életet élve – családdal, barátokkal – emléket állított mindazon elhunytaknak, akiknek nem volt lehetősége végig járni az élet ösvényét. Ilyen ember volt Eddie, egy hős, korunk kiemelkedő személyeinek egyike. Aki nem engedte, hogy a fájdalmas múlt megtörje, hiszen mert hinni, élni és a jövőt tervezni. A szerző egy előadás keretén belül is beszél a könyvben elhangzottakról is többek között, amit úgy gondolok, hogy érdemes megnézni. Ezt ezen a linken tudjátok megtekinteni, ellenben a videó megnézéséhez angol nyelvtudás szükséges. link

Elsőre csupán klisé halomnak tűnhetnek a fent leírtak, elvégre ebből az időszakból származó történetekkel Dunát lehet rekeszteni. És bár minden szemszög egy újabb megrázó oldaláról mutatja be ezt a földi poklot, mégis többször érezheti úgy az olvasó, hogy már sok. Sokan úgy gondolják, hogy el kell mesélniük a saját történetüket, hogy az általuk megélt, vagy a felmenőik által mesélt történetek jó példák lesznek arra, hogy az utókort emlékeztessék eme szörnyűségre. Talán elegendő kötet születik majd ahhoz, hogy egy akadályt képezzen a jövőre való tekintettel, hogy soha többet ne kelljen egy népnek se rettegnie azért, mert más az etnikuma, hite vagy akár anyagi helyzete. Ugyanakkor van egy másik oldala is ennek úgy érzem, mégpedig a tény, hogy kultusz teremtődött ezen személyek által és bár a túlélők száma elenyésző az elhunytakéhoz képest, mégsem elegendő ahhoz, hogy egy torlasz legyen a jövő tekintetében. Az ember már csak ilyen, ahol nincs káosz és gyűlölet, ott nem él ember sem.

„A legfontosabb, amit valaha megtanultam: annál, hogy valaki szeret, sosem érhetsz el többet. (…) A barátság nélkül elveszett emberek vagyunk. A barát az a valaki, aki emlékeztet, hogy élsz.”

Bővebben: link

Libri, Budapest, 2022
244 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789636040093 · Fordította: Nagy Gergely
Jagika P>!
Eddie Jaku: A világ legboldogabb embere

Vannak olyan könyvek, melyek olvasása után nehéz bármit is mondani. Ez a könyv ilyen.

Eddie Jaku minden szörnyűség és őrület ellenére élni akart, és ez sikerült is neki. Több koncentrációs/haláltáborban volt, több éven keresztül menekült és bujdosott, elvesztette családja nagy részét, de túlélte. Fantasztikus lelkierővel mindezek után boldog is tudott lenni – egészen a százegy éves korában bekövetkezett haláláig.
És minket is tanít. A mindennapi boldogság, az életigenlés mellett a tudás fontosságáról is tanúságot tesz, valamint arról, hogyan lehet embernek maradni az embertelenségben…

Kriszta_89 P>!
Eddie Jaku: A világ legboldogabb embere

Teljesen véletlen akadt a kezembe könyv, szokták mondani, hogy valami, akkor találja meg az embert amikor épp szüksége van rá. Imádtam Eddie történetét, azt az élni akarást, küzdelmet és el nem múló reményt, ami benne van. Ahogy megszólítja az olvasót és elmeséli szívbemarkoló történetét olyan mintha melletted ülne és közben fogná a kezed.
Mindig elgondolkozom az ilyen történetek után, hogy a mi problémáink valójában nem is problémák, amiken nyavalygunk folyamatosan és ostorozzuk magunkat, hogy nem jó az életünk. Mindig mindenből van kiút, csak ki kell tartanunk, ha neki sikerült, akkor bizony nekünk is.

K_Kata99 P>!
Eddie Jaku: A világ legboldogabb embere

„A legfontosabb, amit valaha megtanultam: annál, hogy valaki szeret, sosem érhetsz el többet.”

Hidegrázós, húsba maró, megrázóan fájdalmas és felfoghatatlan.
De megcáfolhatatlanul bölcs, reményt adó és szeretetteljes is.

Légy az egész világ barátja!

Katica_98 P>!
Eddie Jaku: A világ legboldogabb embere

Óvakodok az olyan könyvektől, amelyek tele vannak szörnyűségekkel. Most mégis örülök, hogy elolvastam. Megrázó mindaz amit átélt a szerző, de valójában egy tanulságos történet. Próbáljuk meg mi is mindennap a jót keresni, a rosszban a jót látni. Próbáljunk meg boldognak lenni. Köszönet Eddie Jakunak, hogy megírta ezt a könyvet.

Noémi_Zsófi_Tóvári P>!
Eddie Jaku: A világ legboldogabb embere

„Életem során megtanultam: az élet lehet szép, ha az ember széppé teszi.”

Nem gondoltam volna, hogy így magával fog ragadni Eddie története. Még mindig nehezen fogom fel, hogy a holokauszt megtörtént. Hogy elhurcoltak és megkínoztak több millió embert csak azért, mert valakinek a világ képébe nem férnek bele…
Ez a könyv egy igazi kincs. Eddie szemlélete a boldogságról és az élethez való hozzáállása példaértékű!

Külön gratulálok a fordítónak is, mert bár az eredeti nyelvén is biztos ilyen olvasmányos, ezt a magyarban is sikerült megtartani. Nem tudtam letenni a könyvet.

Király_Dobos_Beatrix P>!
Eddie Jaku: A világ legboldogabb embere

„Ha elveszíted az erkölcsi érzékedet, önmagadat veszíted el.”
Nehéz írni ezután a könyv után. Már 30 éve olvasok holokauszt témában könyveket, és mindig újra és újra mellbevágnak a történetek. Hogy hogyan lehettek ennyire embertelenek, hogy hogyan fogadhatták el és tehették sajátjukká egy ember eszement ideológiáját, hogy senki gondolkodó nem élt akkor, aki azt mondta volna, állj és netovább. Tulajdonképpen a mai diktátoroknál is ezt nem értem, hogy miért nem tesznek ellenük, miért nem fognak össze ellenük.
Nagyon bátor és kedves embert ismertem meg Eddie Jakuban. Sajnos őszig nem is ismertem a nevét, nem is jött elém ez a kötet. Sokszor eszembe jutott olvasás közben Edith Eva Eger is, hisz az élethez való viszonyulásukat meghatározta mindaz, amit átéltek. És ők nem a keserűséget választották, hanem valami földöntúli mennyiségű erőt nyertek ki az átélt embertelenségből. Úgy álltak az élethez, ha ezt túléltem, jöhet bármi. Gyanítom, magas életkoruk is ezt bizonyítja – bár Eddie Jaku tavalyelőtt távozott már, ám szokatlanul magas életkort megélt. „A világon mindig vannak csodák, még a legnagyobb sötétségben is.”
Nagyon szerettem ugyanakkor ezt a könyvet. Az elborzasztó történetén túl számtalan dologra hívja fel a figyelmet, pozitívumokra, melyek többségével, ha nem minddel rendelkezünk, hogy ezeket értékeljük, s hogy a lehető legjobbat hozzuk ki magunkból, életünkből, kapcsolatainkból.
„A világon mindig vannak csodák, akkor is, amikor minden egészen reménytelennek tűnik. És amikor épp nincsenek, nekünk magunknak kell csodákat tenni. Egy egyszerű, kedves cselekedettel kihúzhatunk másokat a kétségbeesésből, és ezzel akár az életüket menthetjük meg. Ez pedig a legnagyobb csoda a világon.”

kratas P>!
Eddie Jaku: A világ legboldogabb embere

Megrázó, de egyben boldogságot is adó könyv.
Azzal kezdtem, hogy megnéztem a videót a szerző előadásáról és jól tettem, mert lehet, hogy anélkül a könyvet túl közhelyesnek találtam volna. De Eddie barátomnak elhiszem, hogy nem gyűlöl és elhiszem, hogy minden nap mosolyog. Jól teszi és remélem, hogy még sokáig teheti.

Catherinne>!

Nem tudom eléggé hangsúlyozni ezt, különösen a fiataloknak. A barátság nélkül elveszett ember vagyunk. A barát az a valaki, aki emlékeztet, hogy élsz.

Babid>!

Molnár_Szász_Dalma_Rózsa>!

Ruby_εïз IP>!

Hiszek abban, hogy ha az ember bizakodó, ha meg tud kapaszkodni a reményben, a teste csodával határos dolgokra képes. Akkor eljön a holnap. Aki halott, az halott, de ahol élet van, ott remény is van. És miért ne bíznánk a reményben? Nem kerül semmibe!
És, barátom, bizony túléltem.

Molnár_Szász_Dalma_Rózsa>!

Apám igenis nagy bölcsességgel mondta, hogy az élet többet ér, mint egy bankszámla. Sok sok minden van a világon, ami semennyi pénzel nem lehet megvenni, és vannak köztük olyanok, amelyeket valóban mindennél értékesebbek. Először is a család; másodszor is a család; és végül a család.

konyvkritika>!

Ha egészséges és boldog az ember, akkor igazi milliomos.

_Katie_ P>!

[…] az élet lehet szép, ha az ember széppé teszi.

Katica_98 P>!

Az erkölcsi érzékre nincs gyógyszer. Ha azt elveszíti az ember, akkor vége.

Catherinne>!

A jóindulat a világ legnagyobb gazdagsága. Apró kedves cselekedeteink tovább tartanak, mint egy egész élet. Az, hogy a kedvesség, a nagylelkűség, az embertársainkba vetett bizalom fontosabb a pénznél – az első és legnagyobb lecke, amit apám tanított meg nekem. Így pedig örökké velünk marad és örökké él.

theodora P>!

A mai erőfeszítéseink olyanok életére vannak hatással, akiket nem ismerünk. Mi döntjük el, hogy ez a hatásunk pozitív vagy negatív. Az ember mindennap, sőt minden percben dönthet, hogyan fog cselekedni: lehet, hogy felvillanyoz vele egy ismeretlent, lehet, hogy megbántja. A választás könnyű. És ott áll mindenki előtt.