Eltűnt ​felfedezők legendás útjai 8 csillagozás

Ed Wright: Eltűnt felfedezők legendás útjai

A ​felfedezés nem más, mint az ismeretlen megismerése. De az ismeretlen gyakran veszélyes, sőt életveszélyes. Azok a férfiak és nők, akik vállalják a feladatot, azt kockáztatják, hogy eltűnnek a nagy semmiben, odavesznek abba az ismeretlenbe, amit meg akartak ismerni. Vannak olyan felfedezők, akik elvesztek, és sorsukról a mai napig nem tudunk semmit. Mások megtalálták azt a rejtélyes helyet, ahová annyira vágytak, rábukkantak a hőn áhított kincsre, de eközben elvesztették a legnagyobb kincset, az életüket. Ők már az örökkévalóságot kutatják.

Az „Eltűnt felfedezők” lapjain életre kelt alakok és történetek nemcsak tragikusak és rejtélyesek, de izgalmasak és inspirálók is. Az elveszett felfedezők kalandjai térben és időben átívelik a kontinenseket és az évszázadokat. Sokan megváltoztatták az emberiség történelmét, és kitágították az ismert világ határait. Olyanok is akadtak szép számmal, akik hajlandók voltak felkerekedni és felkutatni az elveszett hősök nyomait. Kétségtelen,… (tovább)

Kossuth, Budapest, 2011
304 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789630961578 · Fordította: Németh Dorottya · Illusztrálta: Hugh Ford

anesz P>!
Ed Wright: Eltűnt felfedezők legendás útjai

A Merítés és egy kihívás kapcsán értesültem egyáltalán ennek a könyvnek a létezéséről. Szerencsére könyvtárunkban megvan, így elolvashattam. Nem bántam meg, sőt.
Azt mondják, hogy a történelmet a győztesek írják. Nos, a felfedezők közül is a sikeresebbekről szerzünk csak tudomást történelemórán. Pedig nekem kedvenc korszakom pont a kora újkor. Így szégyellem is magam, hogy a legtöbb itt leírt emberről még csak nem is hallottam. Elgondolkodtató, hogy mennyi erőfeszítésre, szenvedésre és emberéletbe került az, hogy ne maradjon fehér folt Földünk térképén. Főleg az Északnyugati átjáró kutatásába haltak meg nagyon sokan. Izgalmas volt ezeket az életrajzokat olvasni, hiszen szinte mindegyikük élete felért volna egy kalandregénnyel. Persze az élet velük nem igazán lehetett egy sétagalopp. Mert milyen jellemvonásokkal kell is egy felfedezőnek rendelkezni? A leírtak alapján jó adag önzéssel, kegyetlenséggel, aroganciával, kitartással és makaccsággal. Ezek után nem is csoda, ha több felfedezőt is a saját emberei nyírták ki. Rengetegen haltak meg járványokban, betegségekben, éhen vagy a kannibálok tányérján végezve.
Meglepő, hogy mennyi kutató származott Skóciából. A társadalmi hovatartozás nagy változatosságot mutat. Sok érdekességgel lettem gazdagabb, amit csak elmélyített a rengeteg illusztráció.
Örülök, hogy elolvashattam ezt a művet!

Képopera P>!
Ed Wright: Eltűnt felfedezők legendás útjai

Azért kap négy csillagot, mert egy remek gyűjtemény, és szépen illusztrált.

Ha nagyon szigorú lennék, háromnál többet nem érne: nincs jól megszerkesztve, egy lineáris, időrendi haladás sokkal jobbat tett volna neki. A leírások az elején inkább a korról szólnak, mint a főszereplőről, vagy az útjáról. Vannak benne következetlenségek is, ami eléggé zavaró. Nagyjából a felétől untam, a végére lett ismét érdekesebb, de sajnos nem a megfogalmazásnak köszönhetően. Mert azok nem túl érdekesek, sokszor felsorolás jelleget öltenek, és kiveszik belőle az izgalom. Enciklopédia-szerűen elkészítve, kiegészítve még pár emberrel, akiket valamelyik felfedezőnél ugyan megemlít, de nem kapott fejezetet benne, szerintem jobb lett volna. A hármas tagolás sem helytálló mindenhol, tehát az eltűntek között vannak olyanok, akikről tudták, hol és mi történt velük, és a hol és mi történt velük felsorolásban van eltűnt, és később megtalált is. Szóval, a kevesebb több: időrendre való felfűzéssel követhetőbb is lett volna.

A szövegezés időnként erősen utalt arra, hogy az írója honnan származik, és számomra ez is zavaró volt. Jobb lett volna megmaradni a tárgyilagosságnál végig.

Summa summarum, kell hozzá türelem, és talán egyszerre túl sok, de szerintem egy remek gyűjtemény a valamilyen módon odaveszett felfedezőkről és útjaikról.

Mary_J>!
Ed Wright: Eltűnt felfedezők legendás útjai

Nagyon ígéretesnek indult, tetszett a téma, tetszett maga a könyv is kézbe véve, szépen illusztrált, tetszetős szedés..stb. viszont sajnos a tartalmával már kevésbé voltam elégedett. Összefoglalva, elindult, sokat akart meghalt vagy eltűnt. Ezen belül persze kicsit váltakoztunk, volt aki éhen halt, volt akit a bennszülöttek ettek-öltek meg, volt aki végzetesen megbetegedett. Értem, hogy ez a lényege az eltűnt felfedezők, de egy kicsit akkor is több tartalmat vártam volna, akár kevesebb, de jóval kidolgozottabb történeteket. Tulajdonképpen sok esetben nem tudtam meg többet (és nem is élveztem jobban) a pár oldal alatt sem, mint amit a fejezet elején egy bekezdésben vastagon kiemelve összefoglaltak.

Rosie16>!
Ed Wright: Eltűnt felfedezők legendás útjai

Imádok felfedezőkről olvasni! Ez a könyv részletes volt, és olyan dolgokat tudtam meg „kedvenceimről”, amikről eddig még nem is hallottam!
Pár érdekesség, kedvenc részek:
1. Rá kellett döbbennem, hogy nem Kolumbusz volt az első.
2. Hudson: nem semmi volt, hogy a legénység csak úgy kirakta :D
3. Amelia Earhart♥ Mert azért a nőket se kell félteni :)
4. Gibson állásinterjúja: „Tudsz lovat patkolni? Tudsz lovagolni? Bírod az éhezést? Kibírod víz nélkül? Jól tűrnéd, ha bennszülöttek dobálnának lándzsával?”
5. Fewcett Conan Doyle barátja volt… És a történetét olvasva kicsit olyan volt, mint egy felfedező Sherlock :D
6. Tinné. Ismét egy kalandvágyó hölgy.
7. James Cook. Szegénykét megették :/ És az is kiderült, hogy nem volt valami jó ember…
8. Grissom, aki majdnem első volt a Holdon. Nem tudom, én biztos nem vállaltam volna, ha előre tudom, hogy sok hiba felmerült az űrhajóval kapcsolatban. Még ha ezzel elvágom magam, akkor se.
9. És Livingstone, akinek alkoholista lett a felesége, no mindegy. :D

Wiggin77 P>!

Miután Odüsszeusz útvonalát felderítette, Cortéz mexikói útjának nyomába eredt, ahol azzal hívta fel magára a figyelmet, hogy a maja hagyomány szerint megugrotta a húszméteres halálugrást ott, ahol annak idején a szüzeket vetették le a mélybe. Később hajóként jegyeztette be magát, hogy átúszhassa a Panama csatornát. [Halliburton]

dr_Eminens >!

Nem is olyan nagy feladat megmászni a Kilimandzsárót, ha abból indulunk ki, hogy Douglas Adamsnek, a Galaxis útikalauz stopposoknak című regény írójának mindez sikerült egy 2,5 méteres, gumiból készült rinocéroszjelmezben.