Tíz ​plusz egy (87-es körzet 16.) 19 csillagozás

Ed McBain: Tíz plusz egy

Háborúban ​a mesterlövészt az ellenséges katonák megsemmisítésére képezik ki. Ha elég sokat kinyír közülük, kitüntetést kap. A háborús mesterlövész veszedelmes szakember. Békében akárki lehet mesterlövész, illetve orvlövész. Lehet akár egy gyerek is, aki új sörétes puskáját próbálja ki, s a hálószobája ablakából lövöldöz vaktában a járókelőkre. Lehet egy férfi, aki mindenre rálő, ami piros. Lehet egy Hasfelmetsző Jack-fajta, aki rálő minden előtte elhaladó formás kis szőkére. Gyűlölheti a nyolcvanéveseket, a békét, az embereket, lehet antiklerikális, antivegetáriánus, antiszemita. Egyetlen jellegzetes vonása az, hogy „anti”. Soknak a halálos játék csupán lőgyakorlat. Másoknak meg vadászat: úgy kucorognak rejtekükben, mint vadkacsalesen. Némelyeknek az orvlövészet a szexuális felszabadulás egyik formája. Háborúban a mesterlövésznek indoka és célja van. Békeidőben az orvlövész lőhet, és utána eltűnhet. A lövést rendszerint zűrzavar követi, a zűrzavarban a lesipuskás eltűnik. Senki… (tovább)

Eredeti mű: Ed McBain: Ten Plus One

Eredeti megjelenés éve: 1963

Magvető, Budapest, 1983
278 oldal · puhatáblás · ISBN: 9632719441 · Fordította: Bindorfer Györgyi

GergelyBerni
Ed McBain: Tíz plusz egy

Amikor a kezembe vettem a könyvet nem tudtam, hogy egy sorozat (16.) része, de ez nem volt zavaró, csak egy-két utalás van korábbi esetekre, de amúgy érthető.
Pörgős, jó tempójú történet. Simán olvastatja magát, ha az embernek van ideje.
A két nyomozó nagyon jó párost alakított.
Sok hulla, vicces párbeszédek, mozgalmas történet. Remélem, lesz még szerencsém a nyomozókhoz.
A fél csillagot levontam, mert zavart, hogy az angolszász mértékegységek nem lettek „lefordítva”, valamint volt egy teljes oldal, ahol olaszul folyt a beszélgetés…

Szédültnapraforgó
Ed McBain: Tíz plusz egy

Ed McBain -től a második olvasásom és ezt igazán élveztem :)
Kedveltem a két nyomozót: Carella és Meyer. Sikerült jó sok hullát összehozni az írónak, volt mit nyomozni. A vége felé már sejtettem ki lehet a tettes. Jól felvezette a cselekményt. Egészen vicces poénokat is belecsempészett, jókat nevettem egyes jeleneteken.
6 óra alatt simán elolvasható :D

Ed McBain: Tíz plusz egy

Furcsa ez a McBain, egyik regénye sem olyan, mint a másik (mondom bölcsen kettőt elolvasva egymás után). A Karácsonyi ajándékok-ban az ironikus humor tetszett, ebben is van humor, de másféle, inkább amolyan odamondogatós, kapnak a hollywood-i filmesek, a karikaturisták, a tanárok, stb.
A másik, amit furcsállok, hogy EM, ha jól emlékszem, személyesen tanulmányozta a rendőri munkát, hogy élethűbbek legyenek a regényei, és ez látszik is némely esszé-szerű megszólalásában, viszont maga a nyomozás mintha kimaradt volna a történetből. Hullanak a hullák, és a rendőrség csak kullog az események nyomában, ha valamire jutnak, az inkább a szerencséjüknek köszönhető. A minimum lenne, hogy a helyszíneken végigcsöngetik az összes lakást, hátha látott valaki valamit, hogy utánanyomoznak a lehetséges fegyvereknek, elvégre ezek engedélyhez kötöttek, hogy kikérdezzék a környéken abban az időben dolgozó taxisokat, sorolhatnám, most én adjak tanácsokat a rendőrségnek?
Az egyetlen torokszorító momentuma a regénynek a piti bűnöző „kihallgatása”, a többi nem tud felnőni ehhez.

henryhill
Ed McBain: Tíz plusz egy

Hihetetlenül csípős dialógusokkal tarkított, torokszorítóan izgalmas krimi. Letehetetlen!

Eltiron
Ed McBain: Tíz plusz egy

Nagyon jól kitalált történet, az egyik legjobb 87-es körzet-regény.

Csabi MP

– Ha egy zsidó, egy olasz, egy néger, egy Puerto Ricó-i vagy bármilyen idegen nevű pasas szerepel az ügyben, akkor sosem ő a gyilkos.
– Miért nem?
– Azért, mert az tilos. A gyilkosnak százszázalékos fehér amerikai protestánsnak kell lennie.

Csabi MP

– A rendőrségen nincs pszichológus? – kérdezte Cindy.
– De van.
– Miért nem kérdezik meg tőle, mi a véleménye?
– Az csak a televízióban szokás – mondta Carella.

Csabi MP

Az ébresztőórával egybeépített rádiót azért vásárolta, mert azt hitte, hogy jó lesz minden reggel zenére ébredni. Csakhogy ő 7.30-kor szokott kelni, amikor a híreket mondják, így aztán minden reggel a bemondó hangja ébresztette, aki a legfrissebb rossz híreket olvasta be a világ minden tájáról.

87-es körzet sorozat · Összehasonlítás