Batman: ​A nevető ember és A gyilkos tréfa 31 csillagozás

34. KÖTET
A NEVETŐ EMBER és A GYILKOS TRÉFA

Gordon százados új fenyegetésekkel szembesül: valaki egy egész raktárnyi holttestet hagy maga után, mindegyiknek gonosz vigyor ül falfehér arcán. És ez még csak a kezdete a beteges gyilkossághullámnak, amely mögött egy új ellenfél áll, akit Gotham lakói Jokernek neveznek el. A következő célpontja pedig a gothami aranyifjú, Bruce Wayne…

A második történetben Gordont és családját saját otthonukban éri Joker támadása, majd a Bűn Bohóchercege pszichológiai kínzással akarja elérni, hogy a felügyelő elveszítse a józan eszét. A vigyorgó gyilkos szerint elég egyetlen rossz nap, hogy bárki éppolyan őrültté váljon, mint ő maga. A Sötét Lovagnak gyorsan kell cselekednie, miközben a saját jövendölésétől retteg: mely szerint a küzdelem vagy az ő, vagy Joker halálával zárul majd..

Tartalom: THE MAN WHO LAUGHS (2005) AND THE KILLING JOKE (1988)

Kronológiai sorrend: 8

A következő kiadói sorozatban jelent meg: DC Comics - A legendás Batman Eaglemoss Hungary

Eaglemoss Hungary, Budapest, 2020
144 oldal · keménytáblás · ISBN: 9788377184868 · Illusztrálta: Doug Mahnke, Brian Bolland

Joker · Batman

Ed Brubaker – Alan Moore: Batman: A nevető ember és A gyilkos tréfa

Ha van olyan képregény, amire azt mondják, illene elolvasni, akkor az a Gyilkos tréfa. Emiatt is húztam-halasztottam, meg amiatt is, mert Batman világa valahogyan nekem nagyon nem szimpatikus (ennek fő oka szerintem Batman, és az egyetlen, ami miatt olvasom mégis, azon kevés alkalommal, az Joker)
Viszont a két történet, bár ugyanazon főgonosszal dolgozik, mégis alapjaiban más számomra, így nem tudom őket együtt értékelni. Az alábbiakban külön-külön szeretnnék róluk szót ejteni.
A nevető ember *nagyon mélyről jövő világfájdalommal terhelt sóhaj* Ez a történet Batman képregénytörténet volt, ennek a mondatnak minden lenézésével, és problémafelvetésével együtt.
A történet szerint furcsa gyilkosságok történnek, majd pedig időzett fenyegetést kapnak a gazdag és híres emberek. Gordon felügyelő, és Batman megpróbálják megmenti az embereket, és utána járni, mi miatt történhetnek ezek a gyilkosságok.
A történet oké. Nem kiemelkedő szerintem semmiben, sőt, valójában eléggé klisés is, ha valaki az én véleményemet kérdezi. Nagyon jól látható, mi és hogyan fog történni, az olvasó mindig két lépéssel a történet előtt előtt jár, és mindig kicsit csalódott, hogy tényleg az történik, amit elgondolt.
Ez számomra azért tragikus, mert konkrétan kettő, azaz 2 darab Batman képregényt olvastam (oké, hat darab filmet láttam), de nem nevezeném magam Batman ismerőnek, mégis a képregény semmi újat nem mondott. A történet végig egy lagymatag izé, ami végül is érdekes is, meg akció is van benne, de ennyi, és ennél nem több, ami nekem kevés akármilyen történetnél.
Ami érdekes volt az a kettős narrációs szál (Gordon és Batman), de ez is számomra a megúszós megoldás, hiszen így több információt tud megosztani az olvasóval a szerző.
Ha ezt a képregényt kellene önmagában értékelnem, nagyon szomorú lennék….

A gyilkos tréfa A történet két szálon fut: egyrészről látjuk Joker múltját, ahogyan egyre közelebb kerül a szakadékhoz, majd beleesik, emellett pedig látjuk a jelent, ahogyan megakarja mutatni, hogy az őrülethez nem kell sok minden.
Ebbe a képregénybe, minden, ami jó lehetett, jó volt. Egyrészről ott volt Joker, és aki ennek a történetnek hallatoán nem facsarodott el a szíve, és nem értette meg, miért őrült Joker… az nem is olvasta ezt a történetet. Nem tudod nem megérteni az ő történetét, és nem tudsz vele nem együttérezni. Ez a nehéz sors, a lehetőségek hiánya spoiler mind-mind egy lépés a szakadék felé. Ezt ő egyszerre kapta meg, élete értelmének elvesztését, miközben a többi probléma csak úgy mellesleg ömlik rá. Nem mondom, hogy szerethető figura, de mindenképpen átérezhető.
Emellett ott a jelenkori szál is, ahol kockahasú igazságosztónk próbálja megmenti a napot. Bár amit mond, az arról szól, mennyire tiszteli az életet, amit tesz az arról szól, mennyire meg akar szabadulni a problémáktól: akár egy élet árán is spoiler
Ha csak a történetet figyelnénk, bár jó, és igazán erős karakterdráma ami a szuperhősképregények gondolatiságával játszik és a jó és gonosz foalmával, mégsem elég. Ami kiemelkedő benne, az a szöveg és ezzel együtt a szerkesztése a kötetnek. A szöveg nagyon pontos, nagyon precíz, olyan, ami pont odavág, ahova kell, és nem kerül el a hatása. Nagyon aprólékos, ahogy a szavakkal játszik, és ahogyan a szavakkal eléri a hatását. Aládolgozik a karaktereknek, megalapozza a helyzetet, az érzelmeket, közben olyan tanulságokat mutat a világról, hogy az olvasó eldobja az agyát. Na így kell írni kéremszépen.
De ha a szöveg és a történet jó, még mindig elcsúszhat a kivitelezésen, de szerencsére nem csúszott el. Minden nagyon pontosan mutatott be, nagyon érzékletesen. A szöveg pont ott és pont annyi jelenik meg, amennyi kell. A kép nem mutat mindent, de amit mutat, az oda való, az kell, azzal építi a történetet. Olyan beállítások jelennek meg, ami első látásra ellentmond az univerzumnak, de mégis abban a történetben helye van (egyik kedvencem az a panel, ahol Joker megtörve, de szépfiús sármmal jelenik meg. Az a panel hordozza magában azt, hogy Joker itt már önmaga, ez ő, és nem más, miközben azt is, hogy Joker nem egy fura kattos valaki, hanem egy ember, álmokkal és vágyakkal.)
Ez a képregény nem Batman képregény. Lerázza magáról ezt a keretet, és kiemelkedik önmaga tökelétes megformálásában. Azért jó, mert önön jogán jó, nem azért, mert Batman tette azzá. Ha bárki szeretne képregényt olvasni, EZT azonnal olvassa el. Ez a tökéletes képregény.

Egy ártatlan lélek A végére kapunk egy kis szösszenetet, egyfajta levezető képregényt, hogy meglegyen az oldalszám. Ez a történet igazából fricska az amerikai politikának, miközben vízionál egy álomképet, amit közülünk mindannyian elképzeltünk már. Kellemes, egyszerű olvasmány, ami A gyilkos tréfával harmonizál.

Alapvetően a képregény olvasása nagyon tetszett. A gyilkos tráfa szerintem kedvenc képregényeijm közé fog tartozni, míg a kísérő történetek is megütik a minimum szintet, mely szuperhős történet szintjén rendben van. Nem leszek Batman fan, de értékelem a történeteket.

Razor P>!
Ed Brubaker – Alan Moore: Batman: A nevető ember és A gyilkos tréfa

Sok újdonságot nem tartogatott ez a kötet, lévén, hogy mindkét sztorit olvastam már korábban, A gyilkos tréfát többször is.
A nevető emberről írt korábbi véleményem továbbra is helytáll: https://moly.hu/ertekelesek/2193521 Egyedül az volt most a bónusz, hogy a nem rég olvasott Halál a családra eseményei során megjegyzik, Joker a legelső felbukkanásának sorrendjében követi el a bűncselekményeit, és most, A nevető ember újraolvasása során volt egy „jééé, tényleg” momentumom.
A gyilkos tréfáról anno sikeresen elfelejtettem értékelést írni, szóval ezt most pótlom. Nem véletlen bukkan fel rendszeresen a TOP Batman-történetek listáján, méltán a legjobbak egyike, aztán világmegmentés sincs benne, de még Batman se csillogtatja nyomozói képességeit. „Csupán” Joker próbálja bebizonyítani, hogy elég egy rossz nap a bekattanáshoz és ehhez James Gordont szemelte ki. Tetteinek maradandó következménye lesz Jim lánya, Barbara életében. (Nos, amíg nem jött az Új 52!-es reboot…) A fő történettel párhuzamosan flashbackek formájában megismerjük Joker egy lehetséges eredetét, mi is volt az ő esetében az a rossz nap. Aztán hogy ezt az olvasó elfogadja-e az igazságnak, vagy sem, az mindenkinek a saját döntése. Joker maga is megjegyzi, hogy ő sem biztos a dologban.
A kötetbe a 20 éves évfordulóra megjelent újraszínezett változat került bele. Mivel ehhez a változathoz volt többször szerencsém, így személy szerint nincs vele bajom, ráadásul a neten olvasottak szerint ez tükrözi Bolland elképzeléseit, nem az eredeti. Ezen felül az An Innocent Guy c. rövidke is bekerült a kötet végére (ennek színes változata szintén az évfordulós kiadással debütált), ami sokat nem tesz hozzá a kötet egészéhez, de egynek elmegy.

fowler P>!
Ed Brubaker – Alan Moore: Batman: A nevető ember és A gyilkos tréfa

A két klasszikusról, ami ebben a kicsit furán öszvér, de valahogy mégis egységes kötetben helyet kapott, szinte mindent leírtak már előttem. A történetek abszolút főszereplője Joker, Batman mintegy mellékesen, az érem másik (?) oldalaként van jelen. Nekem személy szerint a Gyilkos tréfa újraszínezése kevésbé tetszik, mint az eredeti – túl harsány, néhol rikító. A kötet végén található rövid történetnek pedig egy se eleje, se vége, amolyan “mi lett volna ha”, leginkább novellaként vagy tanulmányként fogható fel, a képi világa szuper, de érdemben se a Gyilkos tréfához, se a kötethez nem tesz hozzá, talán a legjobb szó rá, hogy “súlytalan”.

Keiran_Rowley IP>!

Jokeriáda gyilkos humorral

Először is fontosnak tartom leszögezni, hogy Batman ellenfelei közül nekem személy szerint Joker volt mindig is a legvérszegényebb. off Olvastam néhány pszichoanalízist, meg tudományos munkát, meg alkotói és rajongói magyarázatot arra, miért éppen ő a tökéletes antagonistája a Bőregérnek, de engem mégse nyűgözött le soha. Hiszen “csak” őrült… meg ki van festve. Nagy ügy!
Aztán szinte egyszerre jött ki A sötét lovag link című film meg a Batman Arkham Asylum link nevű játék, és bumm! Joker karaktere teljesen más, megfoghatatlanul érdekes színt öltött.
Ebbe a sorba illeszkedik (nálam legalábbis) ez a két Batman Joker történet is, amit ebben a nagyszerű kötetben olvashat a rajongó bárki.

A nevető ember

Ez a történet Batman és Joker első találkozását meséli el, noha Joker már ennek a történetnek a közvetlen előzményének tekinthető Frank Miller: Batman: Az első év című sztoriban feltűnik.
A sztori kellőképpen sötét, itt-ott humoros off, és nagyon jól hozza a klasszikus Batman képregények hangulatát. Kedvenc Bőregerünk egy pincényi, rejtélyesen groteszk vig(y)orba merevedett hulla ügyében kezd nyomozni, miközben a Nevető Ember átveszi az uralmat a gothami tévécsatornák fölött, hogy újabb és újabb áldozatokat megnevezve tartsa rettegésben az amúgy teljesen hétköznapi unalomba süppedt várost. A történetvezetés kellemes, inkább nyomozós, mint akciós, de az érdeklődést végig fenntartja, egy képkockányi időre sem laposodik el. Végül Joker is megkapja méltán hírhedt nevét, meg a gyilkos vicc vége is megkapja csattanót, amikor Bruce Wayne élete veszélybe kerül.

A gyilkos tréfa

Erről a sztoriról nehéz könnyed sorokkal írni. Míg az első történet inkább nyomozós fajta volt, addig ez eléggé komor, pszichós, nyomasztó és kegyetlen. Itt már Batman és Joker közös életútja a vége felé jár, pattanásig feszítve az olvasó idegeit. Már az első paneltől nyilvánvaló, hogy valamelyik fél át fog lépni egy bizonyos határt, ahonnan elkerülhetetlenné válik a tragikus vég. Azután megtörténik. Átszakad a mindent egyben tartó membrán, és ömleni kezd a pokol. Zseniális történet, amiből egy remek, egész estés rajzfilm link is készült. off A befejezés pedig egyenesen pazar!

Összességében, aki kitalálta, hogy ezt a két sztorit egy kötetben kellene megjelentetni, biztosan egy zseni volt. Alfa és omega, kezdet és vég, tündöklés és bukás. Gyönyörű kontrasztok vannak ezekben a történetekben mind Batman-Joker, mind Batman-Batman és Joker-Joker karakterének fejlődési szintjein mutatkozó személyiségek tekintetében is.

Ezt a kötetet bátran tudom ajánlani nem csak rajongóknak!

Th3DarkKn1ght>!
Ed Brubaker – Alan Moore: Batman: A nevető ember és A gyilkos tréfa

Mivel mindkét történethez írtam már értékelést a különálló köteteikhez, ezért most csak röviden összegzem a véleményemet. Ami közel 6 év után újraolvasva sem változott A nevető emberrel kapcsolatban. Nem túl izgalmas, a rajzok sem a legjobbak (Pedig Doug Mahnke tud, ha akar!). Lehet tudnám értékelni ezt a történetet, ha nem olvastam volna már egyszer jobban elmesélve. De így számomra gyenge. A Gyilkos Tréfa a kedvenceim közé tartozik és bár a „gyengébb verzió” került a kötetbe, ennek is megvan az előnye. Így láthatjuk Brian Bolland eredeti művészi vízióját, az újraszínezésnek köszönhetően, és még egy-két helyen photoshoppal is belenyúlt a rajzokba (Batman-nek eredetileg az ovális sárga-fekete denevérjel látható a mellkasán, még itt csak egy fekete denevér). Ezen kívül kapunk bónusz tartalmakat (vázlatok, rajzok) és egy kis extra történetet Bolland tollából, ami amellett, hogy szórakoztató, nagyon egyedi is! Meg láthatjuk, hogy Két-Arcot, Pingvint és Poison Ivy-t is tud rajzolni, nem csak Jokert! :) Az extrák miatt örülök, hogy ilyen formában is megvan A Gyilkos Tréfa, de az eredeti színezésű Kingpin kiadás az igazi! Azt jó szívvel ajánlom mindenkinek!

Koxi>!
Ed Brubaker – Alan Moore: Batman: A nevető ember és A gyilkos tréfa

Kiváló Joker mű, nagyon jól feszegeti Joker igazi kilétét és fantasztikusak benne a rajzok is!
Csillagos 5!

– Már emlékszem.
– Emlékszel? Óóó, az nagy hiba! Emlékezni veszélyes, a múlt telis-tele van félelemmel és szorongással. Úgy is mondhatnánk, a múlt „sóhajtó módban” van, hahaha!

Molymacska >!

És most nézzétek meg ezt a szerencsétlent. Na, ez történik, ha valaki ráfügg a valóságra…Én bezzeg soha nem tolom ezt a cuccot. Nem tesz jót a hallucinációknak.

BlueDeath IP>!

Elég egyetlen rossz nap, hogy a legépelméjűbb ember is megbolonduljon. Csak ennyi választja el az egész világot atól, ami én vagyok: egyetlen rossz nap.

BlueDeath IP>!

Egytől egyik hallják szavam,
S a bűnös város velem zuhan.

Molymacska >!

– Hogyan gyűlölheti egymást ennyire két ember, amikor nem is ismerik egymást?

Kapcsolódó szócikkek: Batman · Joker